1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori de parcare la A3 8P - discutii diverse - probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de adrian.M, 26 Apr 2009.

  1. adrian.M

    adrian.M 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Apr 2009
    Locație:
    -
    Masina:
    -
    Am si eu o intrebare legata de senzorii parcare spate de pe un A3 8P: E normal sa se auda foarte incet,adica doar cu radio-ul inchis si liniste deplina? Intreb pentru ca nu am mai avut senzori pe nici o masina si nu pot face o comparatie.
     
  2. sab197

    sab197 Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 tdi multitronic, MY 2009
    In legatura cu sonorul. Nu este normal deloc sa se auda asa incet. La mine se poate regla volumul cat si frecventa. Nu stiu cum e la tine dar banuiesc ca ai si tu ceva optiune de genul asta.
     
    Ultima editare de un moderator: 28 Ian 2012
  3. adrian.M

    adrian.M 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Apr 2009
    Locație:
    -
    Masina:
    -
    Imi poti spune te rog pe unde sa caut? Prin meniul radio-cd-ului sau in CB?
     
  4. sab197

    sab197 Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 tdi multitronic, MY 2009
    chiar nu stiu cum e la a3 dar la mine este in car setup. Cel mai usor este sa te uiti in manualul masinii acolo sigur gasesti. Ai RNS-E ?
     
    Ultima editare: 26 Apr 2009
  5. adrian.M

    adrian.M 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Apr 2009
    Locație:
    -
    Masina:
    -
    Ce inseamna RNS-E? Am masina doar de 2 zile.
     
    Ultima editare: 26 Apr 2009
  6. adrian.M

    adrian.M 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Apr 2009
    Locație:
    -
    Masina:
    -
    REPET: Se poate da sonorul mai tare astfel incat sa aud bip-urile de la senzori fara sa stau in liniste deplina?
     
  7. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    adrian.M, RNS-E este modelul de navigatie de fabrica, acela cu ecran mare din consola centrala. Colegul sab197 te-a intrebat daca ai asa ceva, pt ca la el setarile de care intrebi tu (reglajul volumului si frecventei pe care suna senzorii) se fac prin intermediul acestuia. Se intra in Car Setup si acolo ar trebui sa le gasesti. Daca nu ai asa ceva, se pot regla cu VAG-COM intrand pe modulul de parktronik din ce stiam (inclusiv distanta de la care incep sa beep-aie).
     
  8. adrian.M

    adrian.M 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Apr 2009
    Locație:
    -
    Masina:
    -
    Multumesc pentru raspuns, ramane doar sa deranjez pe cineva cu VAG-COM :)
     
  9. meghitz

    meghitz 6th Gear Member

    Înscris:
    24 Iun 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008 + AUDI A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
    nu am gasit topic legat de subiect pt A3 8P asa ca scriu aici ..eventual daca nu am vazut eu imi cer scuze si rog un moderator sa mute postul sau sa deschida topic nou cu el.

    so, intrucat masina va fi condusa si de sotie si o va ajuta cu siguranta f mult chestia asta, vreau neaparat sa pun senzori de parcare pe A3-ul din semnatura (eventual chiar si pe fata, nu numai pe spate).
    as vrea sa pun ceva cat mai ok si fiabil, fara sa imi dea erori sau alte balarii (din ce am citit va trebui folosit si vagcom-ul ..deci va trebui sa merg la o reprezentanta).. si sunt bineinteles interesat si de preturi cu manopera cu tot, etc.. nu as vrea sa dau mai mult decat face!!

    pt a nu arata ca nuca in perete, neaparat va trebui sa ii vopsesc in culoarea caroseriei.. iar de un spray stiu de unde pot face rost cu codul meu de culoare - asta in cazul in care nu poate face service-ul operatia asta sau e f costisitor!!

    sunt interesat si de posibilitatea de reglare a volumului ...am copil mic care uneori doarme in masina.
    pe de alta parte, in mod sigur voi monta si o alarma (dar nu dezvolt subiectul aici pt a nu fi offtopic).. intrebarea este daca exista exista sisteme 2 in 1 .. adica senzori parcare + alarma.

    momentan am sunat mai devreme la PBN si astept sa fiu contactat pt a afla ceva detalii vis-a-vis de treaba asta.

    daca sunt binevoitori, cunoscatori ai subiectului care imi pot da informatii, orice sfat e binevenit.
     
    Ultima editare: 16 Feb 2011
  10. tilu

    tilu Bronze Member

    Înscris:
    23 Oct 2009
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Audi A3 8V 2.0 TDI DSG
    :sign_ot:Observ ca esti foarte activ, vrei sa afli totul repede. Mai pastreaza si laturi ascunse, sa nu te plictisesti prea repede.
    Eu am montat senzori AM cu(cred, in nov 2009) 350 ron, din pacate nu stiu ce marca sunt.
    N-am avut stresul vopsirii, masina si senzorii fiind de aceeasi culoare.
    Erori nu au dat(in bord). Mai putin in sezonul rece cand "ingheata" uneori si in marsarier am un sunet continuu.Volumul este reglabil via radio.
    Nu e aceeasi calitate ca la cei OEM. Ma refer aici la plaja de distanta de lucru.
    Adica beep-ul incepe mai tarziu si se termina cu un tiuit continuu la o distanta mai mare de obstacol(cred ca intr-o oarecare masura se mai pot face reglaje la acest capitol).La cei OEM intensitatea semnalului acustic este mai usor de decelat pe masura apropierii de obstacol.
    Sa-mi spui preturile pe care le obtii de la reprezentanta.
     
  11. meghitz

    meghitz 6th Gear Member

    Înscris:
    24 Iun 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008 + AUDI A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
    nu ma plictisesc.. timp sa am!!
    cand e vorba de hobby-uri sunt ca un burete.. vreau sa aflu tot ce ma intereseaza in timp cat mai scurt.;)


    asadar.. the WINNER !!! :)
    dar o sa mai astepte un pic.. altele imi sunt prioritatile acum :(

    apropos, mi-a dat PBN-ul niste preturi de am cazut pe spate!!
    5-6 ore de manopera pt montajul sistemului de parcare ..iar ora de manopera e 125 ron +tva
    pretul pt sistem nici nu am mai vrut sa-l mai aflu.. trebuia sa mi-l comunice cei de la vanzari piese.. dar s-a intrerupt legatura... si oricum, nu cred ca se compara cu asta!!
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Oct 2015
  12. paul_e88

    paul_e88 Bronze Member

    Înscris:
    11 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    -
    La banii aia cred ca poti pune kitul OEM al senzorilor..
    Dar nu vei avea volumul reglabil pentru avertizarea sonora, doar sa ii reglezi din vag-com volumul prestabilit. Oricum mie mi se par prea multi bani investiti in toata treaba asta, plus manopera reprezentantei..
     
  13. meghitz

    meghitz 6th Gear Member

    Înscris:
    24 Iun 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008 + AUDI A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
    nu fac montajul la reprezentanta - il voi face la Falcon... e a 3-a masina cu care merg la ei sa instalez diverse chestii (senzori parcare + alarme) si tot ce am facut la ei a functionat fara probleme.
    se pare ca asta ar fi cel mai bun sistem al lor de parcare
    intr-adevar nu are posibilitatea reglarii volumului... dar sper sa aiba o tonalitate placuta totusi.. iar difuzorului ii pot pune o hartie sau ceva in fata lui si il aranjez la un volum care sa imi convina mie. ;)

    asadar, tinand cont si de discounturi, ma va costa cam 1000-1100 ron kitul de senzori de parcare fata+spate, modelul 9500FR, cu manopera inclusa.
    la PBN as fi dat cam 900 ron doar pe manopera.

    in schimb emotiile le am mai degraba din partea sistemului de securitate, pt ca se pare ca vor interveni serios in computerul masinii!!
     
  14. meghitz

    meghitz 6th Gear Member

    Înscris:
    24 Iun 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008 + AUDI A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
    am gasit senzori OEM la 300 ron/buc iar calculatorul ar fi 1100 ron... deci m-ar duce la 2300 ron numai piesele
    ma gandesc si la varianta sa pun ceva OEM dar luat de pe o masina sh, de la dezmembrari.

    pe de alta parte, exista riscuri daca pun un kit aftermarket? kitul pe care l-am ales aftermarket are senzori si pe fata.. nu strica in cazul in care masina este condusa de o dama!! :)
     
    Ultima editare: 21 Feb 2011
  15. paul_e88

    paul_e88 Bronze Member

    Înscris:
    11 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    -
    Eu am senzori OEM din fabrica. Din cate stiu, exista kituri oficiale Audi retrofit pentru a monta sistemul pe masini care nu au asa ceva, deci cred ca iesi mai ieftin decat sa iei senzorii si calculatorul separat. Nu stiu sa iti zic un pret oficial si nici codul exact.
    Daca vrei sa mergi pe OEM, mai e varianta ebay, acolo o sa iesi la un sfert de pret cu piese originale, chiar si luate pe bucati. ( un senzor e 30 de euro, calcularorul e 50 de euro)
    Despre kituri aftermarket nu stiu sa iti zic, o sa trebuiasca sa iti raspunda altii, dar daca ai vreo intrebare in legatura cu cei OEM, poti intreba.
     
    Ultima editare: 21 Feb 2011
  16. meghitz

    meghitz 6th Gear Member

    Înscris:
    24 Iun 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008 + AUDI A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
    de curiozitate am sunat si la Midocar si apoi din nou la PBN si se pare ca initial PBN-ul mi-a oferit un pret gresit!!!
    deci, kit 4 senzori OEM cu calculator inclus costa 1050 ron, cod produs 847054630 - informatie verificata la ambii concesionari.

    PBN ar avea o oferta pt montajul acestui kit iar aceasta ar fi undeva la 300 ron... deci cu 1350 ron rezolv toata treaba.

    singurul inconvenient ar fi ca kitul nu poate decat sa dea o semnalizare acustica .. nu se monteaza niciun display pe nicaieri, existand o incompatibilitate intre echiparea masinii si acest kit.
    am inteles ca numai de la modelele A4 in sus care au display pe consola centrala se poate lega kitul la aceasta interfata.... nu stiu daca schimb display-ul de pe consola centrala la A3 8P rezolv problema!!

    pe Kufatec vad ca ar fi 459 euro.. nu stiu daca e acelasi kit: http://www.kufatec.de/shop/product_...i-A3-8P.html/frage_zum_produkt/#subaction_div
     
    Ultima editare: 21 Feb 2011
  17. paul_e88

    paul_e88 Bronze Member

    Înscris:
    11 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    -
    Nu o sa ti afiseze pe display, cel putin la modele inainte de faceliftul 2009, din cate stiu. Nu au afisare pe display pt ca displayul nu e asa de performant. Eventual pe displayul navigatiei (rns-e), dar ma indoiesc sa poata sa faca A3-ul asta. (nu au mmi)
    Avertizarea acustica e suficienta, pana acum a fost foarte precisa si nu am lovit nimic niciodata cu spatele. In schimb cu fata am patit-o cu un stalp de 30 de cm inaltime asezat total aiurea.
    Daca te multumeste avertizarea sonora, poti sa mergi pe solutia OEM. Dar in cazul asta tot mai ieftin iesi cu e-bayul.
     
  18. paul_e88

    paul_e88 Bronze Member

    Înscris:
    11 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    -
    Pt meghitz si cine mai e interesat de retrofitul senzorilor originali, aici este oferta detaliata chiar de la dealer pentru acest retrofit. Nici vorba de schimbat bara, si chiar mentioneaza ca nu trebuiesc trase cabluri prin interiorul masinii pana in fata..
    E valabil pt 8P.
     
  19. meghitz

    meghitz 6th Gear Member

    Înscris:
    24 Iun 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008 + AUDI A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
    Multumesc mult Paul.. asa stiam si eu ca nu trebuie schimbata nicio bara dar se pare ca unii oameni de la PBN sunt mai incompetenti.. asta e adevarul.. trebuie sa-l spun.

    cand le-am cerut oferta telefonic, nu stiu cu cine am vorbit exact, mi-a dat pret de 300 ron pt montajul senzorilor... acum cand am fost pe acolo si vorbit cu tipul astalalt din service care imi zicea ca trebuie schimbata bara, mi-a dat pret pe montaj de 460 ron!!

    Midocarul mi-a spus de asemenea ca nu trebuie schimbata nici o bara si ca pretul este de 300 ron pt montaj.

    Sper sa fie asa... oricum eu voi merge abia in a doua jumatate a lunii aprilie (cel mai devreme) sa fac operatia asta.. stiti cum se zice "acum nu am timp" (a se citi "bani";)) - rotile de iarna si de vara mi-au pus capac:(
     
    Ultima editare de un moderator: 12 Ian 2012
  20. meghitz

    meghitz 6th Gear Member

    Înscris:
    24 Iun 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008 + AUDI A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
    A venit si randul senzorilor de parcare pt achizitie. I-am comandat si am platit deja avansul pt ei. Am vrut neaparat OEM cu montaj in service autorizat asa ca o sa ma coste destul: aprox 1430 ron kitul (s-a mai scumpit intre timp :() + aprox 400 ron manopera de instalare.
    Codul pe care l-am primit este 8P7 054 630. In fisa lui Paul de mai sus vad ca apare 8P0 054 630!! In fine.. sper sa fie aceeasi chestie.

    Voi dori sa ii vopsesc in culoare caroseriei... mi-am facut rost de spary pe codul meu de culoare al masinii + un spray cu lac pe care il aveam deja.. asta ca sa nu mai platesc alti 200 ron la service in plus pt vopsirea lor pt ca si asa ma costa destul totul ..iar cei de la PBV2 s-au aratat destul de toleranti cu chestia asta!
     
    Ultima editare: 7 Apr 2011

Distribuie pagina asta