1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori de parcare la A3 8P - discutii diverse - probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de adrian.M, 26 Apr 2009.

  1. ionut_mdln1

    ionut_mdln1 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2012
    Locație:
    Slatina
    Masina:
    Audi A6 C7 2.0 TDI 2012 S-line
    Salutare.

    De 4 zile sunt posesorul unui A3 8P 2010. Sunt hotarat sa ii iau un RNS-E in viitorul apropiat care sa-mi afiseze si senzorii de parcare. Se poate asa ceva ? Poate cineva mai in tema ma ajuta si pe mine cu niste informatii suplimentare. Atasez si o poza cu ce ziceam. Multumesc.
     
  2. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    RNS-E dupa 2010 cu codul ....193 stie sa arate senzorii de parcare, trebuie sa fie dotata masina cu modul de senzori cu 8 canale.
    Cauta pe net/forumuri straine ca o sa gasesti multe discutii despre asta.
     
  3. ionut_mdln1

    ionut_mdln1 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2012
    Locație:
    Slatina
    Masina:
    Audi A6 C7 2.0 TDI 2012 S-line
    Multumesc frumos.
     
  4. SilviuAndrei

    SilviuAndrei 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2016
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi a3 8pA, 2.0tdi cr 170cp quattro cfgb, 2012
    Cum activez senzorii de parcare de pe spate din VCDS ca sa fie afisati pe RNS-E la audi A3 8P 2009 sportback ?

    Senzorii sunt din fabrica. Imi functionau dar am avut unele probleme la masina, ceva pe la softul masinii. Acum dupa ce mi-am rezolvat problema am observat ca nu functioneaza si nici in meniu nu imi mai apare sa reglez volumul. Se aude doar un sunet cand bag in marche-arriere dar nu functioneaza.
     
  5. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Fa o scanare cu VCDS pe modulul 10-Park/Steer Assist (sau pe 76) vezi ce eroare/erori ai.
     
  6. SilviuAndrei

    SilviuAndrei 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2016
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi a3 8pA, 2.0tdi cr 170cp quattro cfgb, 2012
    Asta este eroarea. poate cineva sa imi spuna ce e de facut? ideea ca nici pe mmi nu imi apare sa regrel volumul senzorilor

    20161121_191335.jpg 20161121_184749.jpg 20161121_191310.jpg
     
  7. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Ai un fir de CAN intrerupt, care iti poate crea probleme de comunicare intre diferite module, care ar trebui verificat/gasit/rezolvat si cel mai probabil modulul senzorilor de parcare trebuie schimbat, nu stiu daca se poate rescrie eepromul, probabil cu o interfata pe care doar foarte putini o detin.
     
  8. SilviuAndrei

    SilviuAndrei 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2016
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi a3 8pA, 2.0tdi cr 170cp quattro cfgb, 2012
    Multumesc.
     
  9. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Are idee cineva daca se poate activa ca atunci cand bagi marche - arriere sunetul sa scada automat la minim sau la un nivel acceptabil pentru a auzi "bip-ul" de la senzorii de parcare ?
    Vazusem aceasta functie la A4 si A6 implicit probabil si la A7-A8, ma gandeam poate se poate activa si pe A3 8P.
     
  10. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Da, la modelele mentionate de tine se face din MMI. Verifica pe 76 daca ai vreo codare/adaptare/optiune sa faci asta.
    La tine are legatura cu RNS-E. Cand iti suna/vorbesti la telefon, muzica se opreste/da mai incet ?
     
  11. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Din pacate nu am telefonul conectat la RNS-E, ca al meu e medieval...cu butoane.
     
  12. cristian16

    cristian16 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2012
    Locație:
    Dorohoi
    Masina:
    audi a3 sportback 12/2004,1.9 TDI,BKC
    Stiti cum am descoperit eu intr-un mod simplu care senzor il aveam dus?Fiind liniste unde voiam sa-i dau de capat daca e senzorul sau un fir intrerupt punand contactul si bagand in retur difuzorul la mine suna o data lung si se oprea,la fiecare senzor care functioneaza bine se aude un fel de tacanit si daca il atingi foarte usor se simte si la deget si cel care nu facea zgomot era cel ars.Sper ca am fost de folos celor care nu au posibilitatea sau care nu detin o interfata si de a pune laptopul pe masina.
     
  13. AndreyPH

    AndreyPH Gold Member

    Înscris:
    20 Apr 2015
    Locație:
    București / Bușteni
    Masina:
    Skoda Octavia vRS, 2.0TDI, CEGA, 2010, 267CP, 586Nm
    Dupa ce se oprea buzerul cu sunetul acela prelung de eroare, te dadeai jos din masina si testai fiecare senzor in parte cum ai zis mai sus ?
     
  14. cristian16

    cristian16 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2012
    Locație:
    Dorohoi
    Masina:
    audi a3 sportback 12/2004,1.9 TDI,BKC
    Da si unul din ei nu scotea acea tacaneala.De fapt e ca un sunet scos de lilieci asa i-am gasit comparatia:))
     
    AndreyPH apreciază asta.
  15. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Asta e testerul romanesc.
    Foloseste un VCDS, e mult mai eficient.
     
  16. daniel67 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Dec 2017
    Locație:
    constanta
    Masina:
    audi a3 8p
    Salut.Am un Audi A3 8p din 2005 pe care am montat anul trecut un RNSE din 2010 cu terminatia codului 193.Vreau sa fac un retrofit de senzori parcare spate cu afisare pe ecran.Credeti ca este posibil?A facut cineva asta?Vreau sa cumpar piesele sh.Niste coduri pentru senzori si unitatea de control mi-ar fi de mare ajutor.Multumesc
     
  17. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Merge facut, ce vrei tu, exact pe navigatia cu 193 la sfarsit.
    Daniel, iti trebuie calculator senzori parcare pentru 8 senzori, cei 8 senzori montati in bara, cablajele si atat.
    Cum deosebesti calculatoarele ce suporta 8 senzori de cele ce suporta 4? Simplu, au 2 sageti pe ele.
    ATENTIE! Nu toate calculatoarele cu 8 senzori sunt compatibile cu toate codurile de senzori. Recomandarea mea e sa iei calculatorul si senzorii de pe aceeasi masina.

    Codul din poza e de A8 - nu se aplica la tine.
     
    gutza25 apreciază asta.
  18. daniel67 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Dec 2017
    Locație:
    constanta
    Masina:
    audi a3 8p
    Multumesc pentru raspunsuri.Asta inseamna ca este obligatoriu sa montez senzori fata si spate pentru a avea si afisaj pe RNSE.Nu este posibila afisarea doar a celor spate.E corect?Cat despre cabluri,se potrivesc cele de la VW?
     
  19. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Corect.
    Cat despre cabluri, nu stiu sigur daca se potriveste mufa cea mai indepartata de senzori.
     
  20. Adi_D 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2016
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A3, 2009
    Salutare,
    La A3-ul meu din 2009 trebuie sa schimb calculatorul de senzori de parcare. Codul exact este 8P0919475F. Stiti cumva daca si codurile cu ultima litera diferita sunt compatibile? Ex: 8P0919475K, 8P0919475M, 8P0919475N ?
    Multumesc!
     

Distribuie pagina asta