1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori de parcare si camera marche-arriere la A4 B6 - montare ulterioara - diverse probleme

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de Tha JiM, 5 Feb 2008.

  1. alain

    alain 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 (B6-2003) S-Line 2.5 TDI(BDH) quattro
    Multumesc mult pentru informatii, si scuze pentru postarea incorecta. Am observat asta dupa ce am trimis mesajul desi folosisem functia "cautä".
    :respekt:
     
    Ultima editare de un moderator: 9 Iul 2013
  2. alain

    alain 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 (B6-2003) S-Line 2.5 TDI(BDH) quattro
    cod centrala/modul

    Cristi poti sa-mi spui codul pentru modul, centrala de parcare asistata, este una si aceeasi pentru sezorii din fata si senzorii din spate sau altfel spus, daca cumpar kit-ul de spate (inclusiv modulul) pot conecta mai tarziu la ea si senzori de fata ?
     
    Ultima editare de un moderator: 17 Sep 2015
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu, nu poti. Daca vrei senzori de parcare si pe fata, difera centrala electrica fata de cea care suporta senzori doar pe spate. Referitor la coduri, nu am de unde sa le stiu.
    Sunt colegi care au A4 B6 si au facut acest retrofit sau asteapta un raspuns de la cineva care are si senzori fata (nu doar pe spate) si poate te ajuta referitor la coduri. Bafta
     
  4. podina_florin

    podina_florin 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Noi 2009
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4, 1.9 TDI, Quattro 2003, 130CP, cod AVF
    unde gasesc o schema electrica pentru senzorii de parcare? Mentionez ca sunt originali
     
  5. podina_florin

    podina_florin 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Noi 2009
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4, 1.9 TDI, Quattro 2003, 130CP, cod AVF
    Am facut o scanare si mi-a dat codul de eroare 01543. mai departe ce trebuie sa fac?
    Mi-a mai dat un cod:17994, dar asta e pe la motor ceva. Nu mai stiu unde sa merg, ori la cine ma duc zice ca nu se baga ca sunt originali din fabrica. La reprezentanta as evita sa merg, ma lasa aia fara bani.
     
  6. vladliviu85

    vladliviu85 Audi Expert

    Înscris:
    27 Mai 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 BLB 2.0 TDI 2005 - 140 calutzi
    Primul cod se refera la buzzer-ul de la PDC care nu mai functioneaza. Ar trebui verificat cablajul si daca nu e de acolo problema schimbat.
    Al 2-lea cod se refera la tampoanele de la motor care trebuie schimbate. Neeficienta lor duce la defectarea prematura a volantei bimasice din cauza socurilor, care nemaifiind preluate de tampoane se duc in volanta. Bafta !
     
    Ultima editare: 14 Aug 2013
  7. podina_florin

    podina_florin 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Noi 2009
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4, 1.9 TDI, Quattro 2003, 130CP, cod AVF
    Multumesc pentru raspuns. Poti sa imi spui unde se afla acel buzzer?
     
  8. SNM

    SNM 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Oct 2009
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    A4 B6, 1.6 101 CP, 2002
    Montare senzori parcare -Help-

    Buna. Vreau sa montez senzori de parcare in bara din spate. Problema este ca masina care o detin nu are din fabrica aceasta optiune. Daca o sa cumpar o instalatie electrica cu senzori cu unitate si difuzor pot sa le montez? Am inteles ca mai trebuie o alta instalatie electrica de la unitatea de senzori pana in bord. Acea instalatie s-ar potrivi la mine pe masina, in unitatea actuala (cea din bord) care o am eu pe masina? A mai facut cineva asa ceva? :) . Orice sfat este bine venit.
    Multumesc
     
  9. tdanielv

    tdanielv Bronze Member

    Înscris:
    21 Apr 2008
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A4 Avant B6 116CP
    Salut,
    Vorbesc de senzori AM: nu iti trebuie alta instalatie, senzorii au o unitate centrala ce se monteaza in portbagaj si se alimenteaza de la stopul spate. Display-ul (care contine si difuzorul) se moneteaza in fata. Pt acesta trebuie tras fir de la unitatea centrala (cablu ce vine la pachet cu senzorii).
     
  10. alburici

    alburici 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2008
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    A4 8E Avant, 2004, 1.9 TDI, 116 cp. Audi A4 B8, Avant, 2018, 2.0, DEUA, 150cp
    Buna seara!Eu am un A4 avant din 2005, si nu imi mai functioneaza senzorii de parcare de pe spate (cam de vreo un an si jumatate, de cand am gasit pe masina un strat de praf rosu, atunci mi-au dat eroare prima data); mai apoi au inceput sa dea eroare din ce in ce mai des pana nu mai functioneaza deloc; am fost la un service si mi-au spus baietii ca cel de pe dreapta spate nu mai functioneaza si ca ar trebui curatat sau inlocuit. Numai ca mi-au cerut 300 de lei ca sa rezolve problema...asa ca m-am hotarât sa desfac eu bara si sa ii masor si sa ii curat putin(pentru ca atunci cand bag in marsarier nu mai functioneaza nici cei de pe spate nici cei de pe fata; la inceput functionau toti in afara de cel de pe dreapta spate, iar acum nu mai functioneaza nici unul, se aude numai un bipait timp de 5 secunde dupa care se opreste si nu mai reactioneaza in nici un fel). Acum vine intrebarea: are cineva idee cum se demonteaza bara la un avant 2001-2005?
    Va multumesc!
     
  11. danny_dny

    danny_dny 6th Gear Member

    Înscris:
    27 Mai 2012
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant 1.9 TDi AVF 2004 + A4 b8.5 2.0 Tdi cglc -pcg 2013 s-line
    Simplu si complicat!

    Daca ai stabilit ca senzorul e defect, demontezi lateralele din portbagaj, protectile de plastic din jurul rotii de rezeva, subwooferul, stopurile (parca) apoi piulitele barii (de sub stopuri), scuturile de protectie de sub masina si ...voila!

    Cu putina indemanare te descurci! A...chiar daca pare ca trebuie sa tragi de numa de plasticuri, sunt mult mai rezistente ca pe alte masini!

    Bafta!
     
    virgil cioara apreciază asta.
  12. vladliviu85

    vladliviu85 Audi Expert

    Înscris:
    27 Mai 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 BLB 2.0 TDI 2005 - 140 calutzi
    Idem si la mine de cand cu zilele ploioase. Tiuie continuu fara motiv, isi mai revin, iar o iau razna. La diagnoza nu da nici unul eroare, ca timp de raspuns au intre 0.90 ms si 1.33 ms, iar atunci cand o iau razna si tiuie continuu fara sa am obstacole in spate unul sau mai multi dintre cei 4 senzori indica 1 cm pana la obstacol intre timp ce ceilalti indica 255 cm sau 35 - 40 cm iar valorile lor oscileaza haotic ca si cum s-ar misca diverse corpuri prin dreptul lor. Sa fie de vina centralina de PDC ? Voi care aveti problema asemanatoare cu a mea, daca ati rezolvat care a fost rezolvarea ? Momentan am codat centralina de PDC pt remorca spate ca sa nu mai tiuie deloc, m-am obisnuit deja fara senzori dar totusi ma oftic si as vrea sa rezolv problema.
     
  13. crudis08 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Iun 2014
    Locație:
    Panciu
    Masina:
    A4, 1.9 TDI, 2004
    Salut! Recent am luat un A4 B6 cu senzori de parcare pe spate. M-am uitat atent și nu par a fi puși ulterior, deci e posibil să fi venit cu ei deja din fabrică! Problema este că nu îmi pot da seama cum se activează acești senzori pentru că pe bord nu am acel buton on/off cum am mai văzut la alte modele. Cum se pot activa?
     
    Ultima editare: 19 Iun 2014
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca ai parktronic (senzori parcare) doar pe spate cand bagi in marche-arierre (adica atunci cand dai cu spatele) se aude un piuit scurt si in timp ce dai cu spatele incep sa piuie ma rar la inceput si mai repede cu cat te apropii de un obiect cu spatele masinii. Cand sunetul este deja continuu mai ai 20 cm pana la obstacol si nu mai este nevoie sa mai dai cu spatele pentru ca risti sa lovesti ceva.
    Daca nu auzi nici un zgomot faci o diagnoza si vezi motivele pentru care nu functioneaza.

    Te sfatuiesc si te rog ca inainte de mai intreba ceva pe forum despre functionalitatea masinii sa citesti manualul de utilizare al masinii pentru ca ne repetam inutil si mesajele care se repeta sunt sterse direct si fara alte explicatii. Acum am facut o concesie si ti-am repetat ceva ce s-a mai mentionat aici pe forum de cateva ori pana acum.

    O zi buna
     
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Acel buton On/Off este ptr. senzorii fata.
    Senzorii din spate se activeaza automat cand cuplezi in R (marche-arriere).
    Fa o scanare cu Vag-Com, cel mai probabil ai buzzerul ars, daca aveai unul sau mai multi senzori nefunctionali la cuplarea in R auzeai un piuit lung de 3-4 sec.
    Odata cu buzzerul defect poti sa ai si 1 sau mai multi senzori arsi si sa nu auzi piuitul din cauza buzzerului defect, cum am zis, fa o scanare si vei afla cauza problemei.

    L.E Scuze, am postat in acelasi timp.
     
  16. alburici

    alburici 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2008
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    A4 8E Avant, 2004, 1.9 TDI, 116 cp. Audi A4 B8, Avant, 2018, 2.0, DEUA, 150cp
    Buna seara!
    Am senzori de parcare din fabrica fata-spate, dar in urma cu ceva timp mi s-a defectat unul dintre ei si, avand un singur modul pentru toti opt, nu mai functioneaza deloc sistemul (adica atunci cand ii activez nu se mai aude decat un bipait continuu timp de 6 secunde). Am fost la doctor cu ea si mi-au spus ca senzorul dreapta spate e bulit. Am facut rost de unul SH, acelasi model dupa cod dar in alta culoare. Acum vine intrebarea mea: daca ii mai dau un strat de vopsea peste cea veche, mai functioneaza ? adica masina mea e gri si senzorul e negru.
    Daca stie cineva ceva sau a trecut prin asta, astept ceva sugestii sau sfaturi.
    Va multumesc.
     
    Ultima editare de un moderator: 22 Iun 2014
  17. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    alburici cauta aici in topic, cineva a primit sensorii pentru un retrofit fata vopsiti, si a folosit ceva solutie (nu sunt sigur) pentru a scoate vopseaua de pe cei 2 senzori care vin in grila. Probabil daca il vopsesti peste vopseaua veche nu o sa ai probleme... dar de ce sa te complici ? :)
     
  18. alburici

    alburici 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2008
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    A4 8E Avant, 2004, 1.9 TDI, 116 cp. Audi A4 B8, Avant, 2018, 2.0, DEUA, 150cp
    pai arata cam nasol negru pe gri deschis, e cam contrastul mare...pana la urma daca nu se poate merg si asa cu el...:wacko:
     
  19. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Atunci cauta ceva solutie cu care sa scoti vopseaua veche, cred ca se poate.
     
  20. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nici o alta vopsea nu se aplica asa, direct, ci se matuieste si se aplica apoi alt strat plus lac. Nu influenteaza cu nimic nici daca se vopseste peste, insa nu o sa tina vopseaua.
     

Distribuie pagina asta