1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori de parcare si camera marche-arriere la A4 B6 - montare ulterioara - diverse probleme

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de Tha JiM, 5 Feb 2008.

  1. adynis 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Aug 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 Quattro (2010) - 2.0 TDI (CAHA) - 170 CP
    Salut,
    Eu aveam senzorii de la carsystems vopsiti toti 8 in culoarea masinii, dar 2 din ei trebuia sa fie negri, pentru grila din fata. Pentru asta put si simplu am folosit diluant de vopsea; cu o carpa am rezovlat usor treaba, cam 1 minut pentru fiecare din cei 2 denzori. Nu stiu daca vopseaua originala e la fel cu cea de la carsystems, dar stiu ca senzorul e din plastic, si diluantul afecteaza doar vopseaua, astfel incat poti m-as astepta sa fie usor de rezolvat.

    Toate cele bune,
    Adi
     
    Dobos Tiberiu apreciază asta.
  2. alburici

    alburici 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2008
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    A4 8E Avant, 2004, 1.9 TDI, 116 cp. Audi A4 B8, Avant, 2018, 2.0, DEUA, 150cp
    o sa incerc, si o sa revin cu detalii...
     
  3. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Audi are 8 nuante de negru si 8 nuante de gri. Deci, ce vorbim noi aici?
    La o adica poti sa iei si un spray gri (orice gri) ca deh, e bine si asa...
     
  4. mariusrizea

    mariusrizea 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2008
    Locație:
    RO, BUCHAREST
    Masina:
    A4,2003,1.9TDI,131cp
    In dimineata asta am sesizat ca nu mai functioneaza senzorii de parcare.
    Dupa o scanare am primit eroarea din poza atasata.
    Ce semnifica, cum o pot remedia si mai ales ce costuri implica ?

    Multumesc
     
  5. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Senzorii functioneaza, doar ca tweeterul (difuzorul) care iti piuie, e in concediu. :)
    Cel mai probabil va trebui inlocuit tweeterul.
     
  6. mariusrizea

    mariusrizea 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2008
    Locație:
    RO, BUCHAREST
    Masina:
    A4,2003,1.9TDI,131cp
    Difuzorul nu este comun, cu cel ce averizeaza usile deschise si luminile lasate aprinse ?
    Daca da, atunci functioneaza.
     
  7. vladliviu85

    vladliviu85 Audi Expert

    Înscris:
    27 Mai 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 BLB 2.0 TDI 2005 - 140 calutzi
    NU este comun ! Unul este difuzorul din ceasurile de bord si altul este difuzorul de la PDC care se afla in spate in zona subwoofer-ului, mai exact in stalpul din stanga spate. Cauta la dezmembrari altul ... nu cred sa depaseasca 50 lei. Bafta !
     
    Ultima editare: 29 Aug 2014
  8. mariusrizea

    mariusrizea 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2008
    Locație:
    RO, BUCHAREST
    Masina:
    A4,2003,1.9TDI,131cp
    Aha. Ok multumesc
     
  9. mariusrizea

    mariusrizea 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2008
    Locație:
    RO, BUCHAREST
    Masina:
    A4,2003,1.9TDI,131cp
    blackcat86 Cel din poza pusa de mine, sa fie ? Ieri pentru cateva momente a functionat din nou fara sa-i mai fac nimic, azi e mort din nou :)
    Asta se strica asa fara motiv ?
     
    Ultima editare de un moderator: 30 Aug 2014
  10. vladliviu85

    vladliviu85 Audi Expert

    Înscris:
    27 Mai 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 BLB 2.0 TDI 2005 - 140 calutzi
    Ala este. Acum am vazut ca ai sedan. Verifica mufa \ cablaj. Cand e ars nu mai merge deloc !
     
  11. mariusrizea

    mariusrizea 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2008
    Locație:
    RO, BUCHAREST
    Masina:
    A4,2003,1.9TDI,131cp
    In urma cu o ora a functionat din nou pentru 20 de minute.
    Ce pot verifica mai mult decat faptul ca mufa sta bine infipta in difuzor ?
    Firele par intacte...
    Dar oare undeva sub schimbatorul de viteze, atunci cand introduce marsarier, nu exista un contact ce actioneaza acel difuzor ? sau contactul Acela este doar pentru becurile de marsarier ?
     
  12. vladliviu85

    vladliviu85 Audi Expert

    Înscris:
    27 Mai 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 BLB 2.0 TDI 2005 - 140 calutzi
    Problema nu este la sweetch-ul pentru aprins lampile de marsarier din cutie. In primul rand, cand acela se defecteaza nu da nici o eroare pe tester si nici nu iti mai aprinde lampile de marsarier, sau raman aprinse non stop depinde cum se blocheaza. De asemenea ori raman senzorii de parcare cuplati non stop, ori nu-i mai cupleaza deloc.
    Tie iti da buzzer-ul eroare pe tester, clar de acolo e problema. Incearca cu alt buzzer din dezmembrari ( e posibil contactul imperfect sa fie chiar inauntrul lui ), sau e posibil sa fie oriunde pe traseul firelor. Open or short to ground inseamna deconectat sau in scurt. Testerul nu minte. Bafta !
     
    Ultima editare: 30 Aug 2014
  13. mariusrizea

    mariusrizea 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2008
    Locație:
    RO, BUCHAREST
    Masina:
    A4,2003,1.9TDI,131cp
    Am inteles.
    S-a oferit un coleg de forum sa-mi vanda unul cu 40 ron, asa ca am sa-l cumpar si apoi revin cu noutati.

    Multumesc
     
  14. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Daca ai switch-ul de la cutie stricat, senzorii nu raman blocati pe activ. Plus ca tu ai sunet de confirmare la fiecare activare, ceea ce acum tu nu ai. Daca nu ai acel sunet, iar luminile de mers inapoi se aprind, e buzzerul sau cablajul pana la el insa eu iti spun ca nu am auzit de cablaj intrerupt la buzzer, ci de buzzer defect. Sincer, e cel mai usor defect de diagnosticat fara diagnoza.
     
  15. mariusrizea

    mariusrizea 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2008
    Locație:
    RO, BUCHAREST
    Masina:
    A4,2003,1.9TDI,131cp
    Am schimbat difuzorul iar acum totul este bine.

    Multumesc pentru ajutor.
     
  16. Mr.Yadge

    Mr.Yadge Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2014
    Locație:
    Dâmbovița
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant 1.9 AVF 130 2005
    Bună băieți,
    Am și eu o problema la masina mea dacă ma puteți ajuta: de citeva zile nu mai imi functioneaza senzorii, adică bag marșarier și se cuplează aud cum se activează după aia se aude un sunet conținuu, după care dispare și dacă îl las asa în marșarier mai mult iar se cuplează automat iar se aude sunetul continuu și dispare. Sunt perioade cand functioneaza bine dar ceva vreme, ca după aia iar se aud în continuu. Nu stiu ce sa fac cu ei ca m-a înnebunit sunetul acela. As vrea sa dau bara jos dar nu stiu cum.
    Iarna trecuta am avut probleme cu ei la minus 15 grade nu mergeau după ce sa încălzit au mers, am pus urechea la ei lucrează toți se aud numai ca unul parca se aude un pic mai încet și mai jos un pic de unde este centrul lui.

    P.S.:

    Am VCDS dar din păcate nu-mi citește toate modulele și pe acest modul cu senzorii nu merge. Nu stiu ce sa fac ca în alta parte nu am unde. O părere ceva despre aceasta problema ar fi binevenita. Va mulțumesc anticipat
     
    Ultima editare de un moderator: 4 Iun 2015
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    La diagnoza iti arata care senzor sau ce este defect. Fara diagnoza astepti sfaturi degeaba. Cum se demonteaza bara scrie in topic dedicat pe forum. Bafta.
     
    Ultima editare: 4 Iun 2015
  18. Mr.Yadge

    Mr.Yadge Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2014
    Locație:
    Dâmbovița
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant 1.9 AVF 130 2005
    Am găsit problema, am senzor spate stinga centru defect, acum problema nu e senzorul sa îl cumpăr, dar mi-e scârbă sa dau bara jos după ce am văzut cum se demontează.
     
  19. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Atunci o sa iti fie si mai scarba cand o sa vrei sa probezi senzorul inainte sa il vopsesti si apoi dupa ce l-ai vopsit sa il montezi. Adica fie dai bara de 2 ori jos, fie nu o mai montezi si nu circuli cu masina, fie te risti si il vopsesti si apoi vezi tu daca merge.
     
  20. Mr.Yadge

    Mr.Yadge Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2014
    Locație:
    Dâmbovița
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant 1.9 AVF 130 2005
    Am găsit la mâna a doua senzori OEM negri, mașină mea fiind de culoare neagră, crezi ca o sa se observe o sa fie diferența?Și trebuie sa cumpăr după un anumit cod sau sa fie ca forma aceiași? Cine știe cum sunt ei prinși pe bara,în șuruburi sau clipsuri?
     

Distribuie pagina asta