1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori de parcare si camera marche-arriere la A4 B6 - montare ulterioara - diverse probleme

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de Tha JiM, 5 Feb 2008.

  1. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Pot sa te intreb de ce nu cumperi originali din dezmembrari ? De frica ca se strica ? Crezi ca pe producator sunt mai calitativi decat originalul ?
     
  2. Mr.Yadge

    Mr.Yadge Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2014
    Locație:
    Dâmbovița
    Masina:
    Audi A4 B6 Avant 1.9 AVF 130 2005
    Ovidiu, ma gândesc și eu ca ce e nou tot nou rămâne, ma oftic ca celalalt care l-am schimbat nu a ținut nici un an, și sa defectat adică tot ala dar nu sa defectat altul sa zic, nu port pica sau mânie pe vânzătorul care mi la dat pe cel vechi ca el mia dat lucru funcțional și nu avea de unde sa știe cit va merge, ma enervez eu ca sunt niște petarde.
    Acum o sa procur ce o sa mai apuc doar ca nu eram sigur pe producător sau China dacă se pupa cu calculatorul.
    Și acum o întrebare de curiozitate doar,
    Merg puși senzorii de b7 adică cei rotunzi în loc de b6 dreptunghi ca mărime, căci centrala îmi dau seama ca ii recunoaște?
    Multa multa stima.
     
  3. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Din experienta iti spun ca se pot monta senzori de B7 pe B6 si fizic si functional. Idem cei de A6 C5. Idem cei de E46. Da, BMW.
    Diferentele sunt la partea vizibila si la angulatia mufei care in unele cazuri nu permite montarea barei. Insa B6 si B7 nu au nici o contraindicatie.
    Pentru voi, i-am scos de la naftalina:
     
  4. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Salut, am citit ca se poate modifica volumul pe buzzer la senzorii de parcare, dar a incercat cineva sa se lege de difuzoare cumva? E destul de enervant, la un nivel moderat al muzicii, tot la minim tre sa o dau ca sa ii aud. Daca ar fi legati senzorii chiar si pe difuzoarele spate, ar fi mult mai OK, cred eu...
     
  5. tiz2007ionutz Junior Member

    Înscris:
    29 Mar 2008
    Locație:
    campulung muscel
    Masina:
    audi a4
    pana la urma are cineva o schema de montare senzori parcare spate originali audi a4 b6 ?
     
  6. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Poftim.
     
  7. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Se pot monta si merg, insa :
    Senzorii de B7 pe centrala de B6 nu sunt la fel de sensibili.Daca dai mai tare, auzi doar bufff.
    Senzorii de B6 pe centrala de B7 nu am probat.
    Eu am avut senzori de B7 pe centrala de B7 si mergeau perfect, insa aceeasi senzori pe centrala de B6 nu sunt la fel de sensibili.Probabil exista o solutie de reglaj din Vcds, insa nu o stiu.

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk
     
  8. djcatamix

    djcatamix 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Iul 2010
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A4 B5 1.8 ADR 125 CP 1996
    Aveti idee ce siguranta este responsabila pentru modulul senzori de parcare spate?Masina este un A4 B6 1.9TDI multitronic 2004.Nu am acces pe modul cu vcds.M-am gandit sa nu fie arsa o siguranta. Am verificat si am gasit arsa siguranta nr.5,am inlocuit-o si s-a ars instant.Din traducere rezulta ca siguranta nr.5 este responsabila cu : telefon,senzori de presiune anvelope,senzori uzura placute. Aveti idee daca alimenteaza si modulul senzorilor de parcare?Multumesc anticipat.
     
    cristian.ungurusan apreciază asta.
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Trebuie sa faci diagnoza cu VCDS ca sa vezi problema senzorilor. Foloseste interfata originala nu mizerii din alea chinezesti. Daca nu poti accesa modulul de parcare este din cauza interfetei. Exista tabelul de sigurante tradus pe forum aici in aceasta arie Cauta si acolo.
     
  10. djcatamix

    djcatamix 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Iul 2010
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A4 B5 1.8 ADR 125 CP 1996
    Am VCDS 12.12 si merge foarte bine de cativa ani. Multumesc.
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Sau probleme pe partea de alimentare/comunicare a modulului.
     
    djcatamix apreciază asta.
  12. djcatamix

    djcatamix 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Iul 2010
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A4 B5 1.8 ADR 125 CP 1996
    Problema rezolvata! Lipsea siguranta nr. 17/10A
     
  13. nid 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Dec 2016
    Locație:
    arad
    Masina:
    audi a4 b6, 1.9tdi, 2003
    Vreau sa montez senzori de parcare originali, am achizitionat bara impreuna cu senzorii, calculatorul, buzerul si mufele aferente, am studiat si schema electrica de mai sus. A reusit sa monteze cineva acest sistem, pentru ca mai am nevoie de ceva lamuriri: schema electrica de mai sus e pentru senzori de parcare fata si spate se poate adapta numai la senzori de spate, cate fire catre Can trebuie (din schema rezulta unul) si unde intra, dupa montaj cum se seteaza calculatorul central cu vag-com. Multumesc anticipat.
     
  14. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Din schema rezulta ca ai can in mufa maro(16 pini) in camerele 7 si 14 si se duc la ceasurile de bord.
    Schema merge si pentru spate, daca elimini conexiunile la senzorii fata, buton si buzzer fata.
    In principiu pentru spate ai nevoie de masa, alimentare, semnal mers spate(doar pentru B6), CH,CL.

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk
     
  15. nid 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Dec 2016
    Locație:
    arad
    Masina:
    audi a4 b6, 1.9tdi, 2003
    Multumesc pentru lamuriri, deci conform schemei: T16f/1-alim + prin contact, T16f/6-alim prin reversing light switch, T16f/3-alim + baterie, T16f/8-masa (-), T16f/2 si T16f/10-buzer, T16f/7-CAN low, T16f/14-CAN high, pentru cele doua fire CAN care pleaca din calculatorul PDC si ajung la J285 control unit adica la ceasurile de bord T32/17 si 18, poti te rog sa-mi indici in care mufa trebuie sa introduc cele doua fire.
    Daca poti sa-mi dai si niste indicatii referitor la codarile cu VCDS-ul. Multumesc inca odata, sunteti de un real folos.
     
  16. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
  17. solidus snake

    solidus snake 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2016
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi a4 b6 131 cp AVF 2004
    Salutare. Stie cineva ptr a4 b6 din 2004 avant avf 1.9 ce cod de modul pentru parcare ar fi compatibil. Eu am senzori pe bara spate si buzzerul in stanga spate deasupra la amplificatorul de semnal radio dar nu am nici o unitate acolo. Acum nu stiu daca intradevar acolo se afla si unitatea originala dar acolo exista o mufa alba tata cu 8 pini dar nu stiu ce si cum. Multumesc anticipat.
     
  18. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Modulul il gasesti fixat sub stopul stang, in interiorul masinii, codul incepe cu 8Z0 ca in poza de mai jos.
     
  19. solidus snake

    solidus snake 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2016
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi a4 b6 131 cp AVF 2004
    Multumesc. dar nu am vazut asa ceva in masina mea.
     
  20. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Probabil nu ai centrala.Daca nu ma insel, sunt poze in topicul meu cu locatia centralei.
    Daca ai nevoie de centrala, da-mi un pm.

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk
     

Distribuie pagina asta