1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori de ploaie si lumina - Coming Home / Leaving Home la A4 B8 - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de Oktavyan, 13 Aug 2012.

  1. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    In primul rand, ce intelegi tu prin acel ,,senzor de lumini" din oglinda retrovizoare ? Cred ca te referi la senzorul cmos din oglinda cu HBA. Daca ai deja senzorul de umiditate in actuala oglinda, va trebui sa cauti fie o oglinda electrocromata (heliomata) care are doi senzori de lumina (unul pe spatele oglinzii pentru lumina ambientala si unul care comanda inchiderea oglinzii cand bate lumina farurilor celor din spate, aflat in fata oglinzii) si senzor de umiditate, fie o oglinda cu electrocrom si asistenta la schimbarea fazelor HBA (High Beam Assist), care in afara senzorilor prezenti la oglinda cu electrocrom, mai are un senzor cmos responsabil pentru schimbarea fazei lungi. Pentru oglinda cu HBA ai nevoie de un CAN Gateway compatibil, adica sa aiba extended CAN. Oglinda cu electrocrom, fara HBA, poate fi montata plug&play in locul oglinzii pe care o ai acum, deoarece ai deja alimentarea trasa pentru senzorul de umiditate. In alta ordine de idei, oglinda pe care o vei cauta va trebui sa aiba integrat si senzorul de umiditate, pentru a nu pierde functia de dezumidifiare automata. In afara de cele mentionate va trebui sa cauti un senzor de lumina si ploaie potrivit modelului tau. Avand in vedere ca masina ta este din 2011, asa cum apare in profilul tau, vei avea nevoie de un senzor cod 8K0 955 559 si gel pad senzor cod 4E0 955 609. Inainte de a te apuca de retrofit verifica informatiile pe care ti le-am furnizat. Este posibil sa ai nevoie de senzor de lumina si ploaie cu alt cod, desi nu cred.
     
    Alexandru Anghel, bluAndrei și Iulian321 apreciază asta.
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    I-ai dat "sah" si precis mai intreaba ceva ca nu a inteles. :)
     
    paulkf apreciază asta.
  3. bluAndrei 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Aug 2017
    Locație:
    Deva
    Masina:
    Audi A4 B8, 2L, 2011
    Din nou, mersi foarte mult Paul !

    Totul e clar dar mai am nevoie sa stiu un lucru : pot instala senzorul de ploaie fara sa schimb retrovizorul ce il am acum ?
     
  4. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Bineinteles ca poti. Trebuie sa faci sau sa cumperi cablajul aferent, comutatorul de lumini cu functia AUTO (cod 8K0 941 531 AL de exemplu)
    Car-EADLIGHTS-SWITCH-For-AUDI-A6-A7-Headlight-Control-Switch-OE-Low-font-b-8K0-b.jpg
    si sa codezi (activezi) in BCM1 senzorul de lumina si ploaie. BCM1 = centrala electrica (J519).
     
  5. bluAndrei 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Aug 2017
    Locație:
    Deva
    Masina:
    Audi A4 B8, 2L, 2011
    Mersi frumos ! :)
    Voi cauta toate componentele si ma voi apuca de treaba.
    Dar ramane sa incerc intai sa instalez doar senzorul de ploaie si daca totul se termina cu bine voi schimba si retrovizorul cu unul cu HBA.

    I'll be back ! :)
     
  6. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Pentru oglinda retrovizoare cu HBA trebuie sa ai un CAN Gateway cu extended CAN. Daca ai deja una sau mai multe dintre optiunile Side Assist, Lane Assist sau Adaptive Cruise Control (ACC) nu mai ai nevoie de alt CAN. Daca nu ai macar una dintre cele trei functii enumerate va trebui sa schimbi CAN-ul, ceea ce implica scoaterea CP de pe CAN si apoi de pe toate module care vor intra in CP dupa schimbarea CAN.
     
  7. alex02

    alex02 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2017
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 B8,2.000,2012
    Buna seara.Vreau sa fac și eu acest retrofit dar:
    1.nu ma pricep absolut deloc
    2.din câte am citit pe aici,eu as avea acest senzor de duzumificare?
    3.nu cumva am și senzorul de ploaie(chestia aia ăla de se vede),sau ce este?
    Va mulțumesc!
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    2. Da
    3. Da.

    Daca nu te pricepi de ce te complici si nu mergi la cineva care se ocupa numai cu asta ?
     
  9. alex02

    alex02 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2017
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 B8,2.000,2012
    Pai și Cristi,dacă am și senzorul de ploaie,pt lumini este alt senzor sau este același?si dacă am senzor,de ce nu îmi merge senzorul de ploaie?
     
    Carnaru Catalin apreciază asta.
  10. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Senzorul de lumina si ploaie este unul si acelasi. Ca sa-ti mearga stergatoarele pe automat trebuie sa pui maneta stergatoarelor pe pozitia a doua, o pozitie mai sus decat cea neutra. Citeste manualul masinii. Pot testa functionarea lor pulverizand apa pe parbriz, cu maneta stergatoarelor pe pozitia aferenta functiei Auto.
     
  11. alex02

    alex02 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2017
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 B8,2.000,2012
    Uite Paul cum am eu maneta,u zici la următoarea treapta după Off,am pus,am testat,și nimic!
    Merg ștergătoarele și fără apa,reglând doar timpul,cât de des sa lucreze,ca la orice mașina normala fără senzor de ploaie
     
  12. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Ai functia Auto pe comutatorul de lumini ?
     
  13. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    @alex02, Nucu te-a intrebat daca ai pozitia Auto pe comutatorul pentru lumini, pentru ca numai masinile echipate cu senzor de lumina si ploaie, au comutator cu Auto.
     
  14. alex02

    alex02 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2017
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 B8,2.000,2012
    Scuzați,nu,nu am auto la lumini
    DAR,având senzorul,se poate sa am cablajele făcute iar ceea ce îmi lipsește sa fie doar comutatorul de lumini cu funcția AUTO și bineînțeles sa trebuiască activate din VAG?
     
  15. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Ai cablajul pentru senzorul de lumina si ploaie doar daca ai Facelift. La preFL trebuie tras cablajul de la senzor, montat senzorul, gelpadul si comutatorul cu functia Auto si se fac codarile aferente.
     
  16. alex02

    alex02 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2017
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 B8,2.000,2012
    Paul,nu mai înțeleg nimic,te rog lămurește-ma!
    Mai sus am pus doua poze cu parbrizul meu,iar Cristi,mi-a spus ca am senzorul de ploaie care este același și de lumina.
    Pana la urma,am acest senzor sau nu?
     
  17. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Se pare ca ai senzorul, dar daca nu ai comutatorul luminilor cu functia auto ... senzorul tau nu este probabil cablat si/sau codat/activat. Este posibil ca posesorul dinaintea ta, in cazul in care ai luat masina SH, sa fi inceput retrofitul fara sa-l mai termine.
     
    Ultima editare: 10 Oct 2017
  18. alex02

    alex02 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2017
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 B8,2.000,2012
    Am înțeles,va mulțumesc pentru ajutor!am sa ma duc la cineva care se pricepe pentru a ma ajuta sa duc la capăt acest retrofit mai ales ca din câte înțeleg,sunt scutit de niște cheltuieli(oglinda,senzor,parbriz).
    Am sa revin când termin pentru a va spune ce am reușit!
     
  19. Marius A4 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Apr 2017
    Locație:
    Hateg
    Masina:
    Audi A4 B8 CAHA 170cp an 2009
    Salutare tuturor.
    Am spart si eu parbrizul si trebuie sa il inlocuiesc dar nu stiu daca e cu senzor de ploaie sau nu....am citit pe forum si am vazut ca cel care are senzor de ploaie si lumini are o parte mai neagra care incepe de la oglinda si continua inspre extremitatea de sus a parbrizului.La mine nu are acea parte neagra unde se monteaza senzorul,este negru doar in dreptul oglizi unde vine suportul oglinzi si nu are acea prelungire pana sus.Acuma va intreb:Are sau nu senzor de ploaie,deoarece cand ploua si e pe treapta temporizator stregatoarele isi maresc si reduc viteza singure in funtie de debitul de apa fara ca eu sa modific treptele de la maneta?
    Multumesc
     
  20. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Daca ai pe comutatorul pentru lumini, ai senzor de ploaie si lumina, Daca acel comutator este fara pozitia auto, 99,99% nu ai acel senzor.
     

Distribuie pagina asta