1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori de ploaie si lumina - Coming Home / Leaving Home la A4 B8 - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de Oktavyan, 13 Aug 2012.

  1. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Andrei, firele de la senzorul de ploaie si lumina G397 se leaga astfel:
    - Firul nr. 1 este cel de alimentare (+12V) si se leaga in locasul sigurantei nr. 12 (ST2/SC12) din panoul de sigurante de pe partea soferului. Daca te uiti pe capacul cu descrierea pozitionarii sigurantelor ai sa vezi ca din fabrica este marcat RLS la pozitia 12. Va trebui sa legi firul la un papc special care intra in pozitia 12 din blocul de sigurante din mijloc (sunt trei blocuri de sigurante);
    - Firul nr. 2 este cel de comanda (LIN Bus) si se leaga la firul care intra in pinul 2 din conectorul T16b, pe care deja l-ai identificat. Dezizolezi firul violet/alb care intra in pinul nr. 2 si te legi cu firul de la sezorul de lumina si ploaie la el. Ai grija sa nu tai firul violet/alb si sa-l izolezi bine dupa.;
    - Firul nr. 3 este cel de masa si se leaga sin punctul de impamantare alfat la baza stalului A, la picioarele soferului. Esteundeva in zona manetei de deschidere a capotei. Trebuie sa demontezi manerul de deschidere a capotei si ornamentul pragului. Vei identifica usor punctul de masa la care trebuie sa te legi deoarece intra mai multe fire maro in el si sunt fixate cu o piulita de metric 10. Vei avea nevoie de un papuc cu gaura de 6 mm in care prinzi firul de masa de la senzor. Dupa ce termni de montat tot, pui o siguranta de 5A in locasul pe care l-ai populat (nr.12). Sper ca am fost destul de clar in explicatii. Spor la treaba !
     
  2. bluAndrei 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Aug 2017
    Locație:
    Deva
    Masina:
    Audi A4 B8, 2L, 2011
    Mersi frumos Paul,
    Cred ca ma voi descurca acum sa fac si partea asta.

    Nu cumva ai incurcat firul 1 cu firul 3, daca e sa le luam dupa cum le-am notat eu in poza?
    Nu firul 1 ar veni la masa (are acel inel la capat care ar veni pe piuluta Ø10 de care ai spus) si firul 3 la siguranta?
     
  3. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Ca sa nu ai indoieli, verifica sa ai in mufa senzorului urmatoarea configuratie conform Elsa:
    Pin 1 - din mufa senzorului ajunge in siguranta ST2/SC12 (+12V)
    Pin 2 - din mufa senzorului ajunge in punctul de impamantare aflat la baza stalpului A (masa)
    Pin 3 - din mufa senzorului ajunge in pinul 2 din T16b, in centrala electrica (J519) (LIN Bus)
    Pleaca de la mufa dinspre senzor si verifica la celelalte capete corespondenta firelor. Este cel mai sigur asa. G397 RLS.jpg
     
    Ultima editare: 13 Dec 2017
  4. alex02

    alex02 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2017
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 B8,2.000,2012
    Revin și eu cu ale mele probleme.
    Am pus și comutatorul de lumini,am și activat cu vag-comul ce era de activat și tot nu îmi mergeeee
    Am dat o scanare și îmi da eroare pe senzorul de ploaie și lumini.
    Ce sa aibaaaa?????
     
  5. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Ai verificat in mufa senzorului daca ai tesnsiune de alimentare. Cablajul este facut conform schemelor ? In poza ta nu se vede mufa si cablajul senzorului ... ca si cum nu ai avea senzorul.
     
  6. alex02

    alex02 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2017
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 B8,2.000,2012
    Paul,eu am luat mașina așa cum este,doar fără comutatorul de lumini și fără codari făcute,senzorul și cablajele erau deja pr masina(nu știu de ce,pe semne se apucase vechiul propietar sa facă acest update)
    Zici ca or fi mufate firele la senzor iar mai departe pauza?
    Cum pot verifica dacă sunt firele legate unde trebuie?
    Mi-a albit parul cu retrofitul asta....
     
  7. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Scoate mufa cu trei pini din senzorul de lumina si ploaie si masoara daca ai 12V intre pinii 1 si 2, avand contactul pus. Daca firele sunt conform schemei postata mai sus, ar trebui sa ai pe pinul 1 firul rosu/alb (+12V) iar pe pinul 2 firul maro (masa). Daca ai tensiune va trebui sa verifici si continuitatea pinului 3, firul violet/alb, de la mufa senzorului pana la centrala electrica BCM1.
     
  8. alex02

    alex02 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2017
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 B8,2.000,2012
    OK,am sa verific și te anunț
    Ms mult de ajutor!
     
  9. alex02

    alex02 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2017
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 B8,2.000,2012
    Așa cum am promis,revin cu vesti care nu sunt deloc bune!
    Am verificat cum mi-ai spus,și într-adevăr nu ajunge curent,luându-mă după pozele de mai sus,am desfăcut sub volan,la siguranțe,iar siguranța 12 cum se vede și din poze eu nu o am,deci cel mai probabil nu sunt firele legate.
    Acum problema este,unde ajung firele mele de intra in plafon?????am tras de ele și nici nu vin
    Aveți vreo idee ce ar trebui sa fac?

    Am desfăcut plafoniera,și firele de la senzor se duc cu cele de la plafoniera spre stâlpul stânga,de la șofer,problema este,cum dau de ele acolo jos???
     
  10. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Esti sigur ca ai senzorul de lumina si ploaie ? Ar trebui sa mai ai o mufa/cablaj cu trei fire care vine din senzorul de lumina si ploaie, in afara mufei cu opt pini a oglinzii. Din cate vad in pozele tale cu oglinda, se pare ca ai avea acel plastic fals si nu senzorul de lumina si ploaie, dar poate ma insel.
     
  11. alex02

    alex02 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2017
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 B8,2.000,2012
    Uite Paul asta am eu!
     
  12. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Ai senzorul, dar verifica daca ai si cablajul cu trei fire pana la senzor. Daca nu-l ai va trebui sa-l faci, sau sa-l cumperi. Cablajul senzorului trece pe sub cablajul oglinzii care intra in mufa cu opt pini. Daca nu ai cablajul contacteaza-ma pe privat si-ti povestesc ce si cum.
     
    Taraban apreciază asta.
  13. alex02

    alex02 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2017
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 B8,2.000,2012
    Alte fire nu am acolo,eu ma gândeam ca acea mufa,de care văd ca u spui ca este de la oglinda,ca este mufa senzorului.
    Cum se poate face cablajul?cum se leagă la senzor?trebuie niște fire anume?
    Credeam ca am scăpat.....
     
  14. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
  15. gabrielb1973 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Oct 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A3 8P, 2.0 TDI QUATTRO
    Revin si eu cu o problema . Am demontat oglinda si am găsit inauntru un senzor. Care e? De lumina si ploaie sau de umiditate? A52C3328-9BD1-4763-978E-DF0AB541AF7A.jpeg 03AC6864-703D-4FA8-843E-9A66ED315B5A.jpeg
     
  16. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Te uiti si tu din exterior si daca arata ca in poza postata de colegul @alex02 , mai sus in postul 273, atunci ai senzor de lumina si ploaie si de umiditate. Daca nu se vede acea ,,celula", ai doar senzor de umiditate.
     
  17. gabrielb1973 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Oct 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A3 8P, 2.0 TDI QUATTRO
    M-am bucurat degeaba...nu are nici o ,,celulă,, . Inseamna ca senzorul meu e de umiditate. Asta ce rol are? Daca imi pun senzor de lumina si ploaie trebuie sa elimin senzorul asta (am vz doar o mufa) ?
     
    Ultima editare: 31 Dec 2017
  18. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Senzorul de umiditate furnizeaza unitatii de comanda a climatronicului informatii legate de nivelul de umiditate din habitaclu, pe baza carora modulul de comanda controleaza functionarea AC astfel incat sa mentina un nivel optim al umiditatii aerului. Cauti un senzor de ploaie si lumina cu senzor de umiditate cod 8U0 955 559 B si bloc de comanda lumini cu functia Auto. Sunt Plug&Play la tine si necesita doar codarea ulterioara dupa montaj. Vei mai avea nevoie de un gel pad pe care ar trebui sa-l gasesti la orice service specializat in montajul parbrizelor, sau reprezentanta Audi. Cost in jur de 30 de lei.
     
    Taraban apreciază asta.
  19. gabrielb1973 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Oct 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A3 8P, 2.0 TDI QUATTRO
    Am inteles...deci noul senzor de ploaie/lumină va fi si de umiditate. Ok mersi. La mulți ani si toate cele bune !!!
     
  20. AudiA4B8 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Mai 2016
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi A4 B8 Avant quattro, CAGA 143CP,2012
    In cazul masinii mele am senzor de ploaie,lumini si senzor de umiditate dar oglinda nu e heliomata.Daca imi cumpar una heliomata sa o fac functionala am nevoie de ceva codari sau cablaje trase suplimentar?
     

Distribuie pagina asta