1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori de ploaie si lumina si Functia Coming Home - Leaving Home la A4 B7 - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de sofo_bogdy, 24 Feb 2009.

  1. Shandy 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Mar 2012
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    AUDI A4 b7, 2.0 TDI 170 CP BRD, an 12/2006.
    Da masina a fost scanata cu vag com in timp ce farurile se comportau haotic si nu aparea nici o eroare.
    Nu stiu daca masina avea bixenon din fabrica sau au fost montate ulterior.
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    In cazul asta daca si pe manual tot ai eroare si luminile au un comportament haotic eu banuiesc ca este butonul de lumini cauza problemelor. Incearca si fa rost ca sa probezi un buton de lumini de la o alta masina. Bafta.
     
  3. Shandy 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Mar 2012
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    AUDI A4 b7, 2.0 TDI 170 CP BRD, an 12/2006.
    Am cautat mai intensiv pe net si am gasit mai multe masini cu aceiasi problema ca a mea. Majoriatatea ziceau ca sunt de vina balasturile si/sau becurile. Ca dupa ce le schimbi, problema se rezolva.
    Imi poate recomanda cineva un electrician auto bun in timisoara care ar putea sa ma ajute, sa nu fiu nevoit sa schimb si becurile si balasturile inutil?
     
  4. cristiano240688

    cristiano240688 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2008
    Locație:
    Gorj
    Masina:
    Audi A4 B7
    salut

    referitor la problema ta cu farurile (palpaie, se sting, se aprind) am avut.o si eu. Era din cauza becurilor din far---le-am inlocuit cu altele noi si merge perfect---altii pe forum spuneau ca sa inlocuiesti becul stang cu becul drept, insa nu stiu pentru ca nu am incercat.....incearca innainte sa cumperi becurile:D
     
  5. SORYN

    SORYN 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Feb 2013
    Locație:
    sfantu gheorghe / CV
    Masina:
    AUDI A4 B7, 2006, AVANT, 2.0 TDI, 136 CP, BRF,
    Ziua buna,
    O intrebare: activarea Coming Home/Leaving Home se poate face numai si numai daca ai senzor lumina si buton faruri cu functia auto ? as dori sa-mi activez setarea. Nu am buton faruri auto iar senzor lumina sa fie cel de la cadranul de afisare a vitezei ? e un orificiu acolo in partea de jos a cadranului. Am incercat mai demult activarea si nu am putut reusi pentru ca nu gasisem niste coduri ce trebuiau introduse. Inainte de Audi am avut un golf 5 si i-am reusit setarea si nu avea buton faruri auto, lasam luminile aprinse non-stop si ele se stingeau singure cand inchideam masina (dupa 5-10-15 secunde, la cate am setat).
     
    Ultima editare de un moderator: 19 Mai 2013
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    SORYN iti trebuie senzor de lumini si ploaie (care este unul si acelasi), buton pentru functia CH/LH in bord langa butonul On/Off al DRL-ului sau de reglaj al farului (depinde ce ai) si buton de lumini cu functia Auto ca sa faci functional sistemul CH/LH. Nu se poate seta cu VAG-ul ca la Golf cum ai avut tu. A4 B7 are altfel de centrala electrica.
    Ti-am mutat mesajul unde trebuia sa scrii de la inceput. Data viitoare te rog foloseste functia Cauta a forumului si scrie mesajele in topicurile potrivite.
    Te rog ca pe viitor sa nu mai scrii un mesaj nou fara sa folosesti functia Cauta pentru ca mesajele scrise in topicuri care nu privesc problema care ai mentionat-o sunt sterse fara explicatii.

    O zi buna
     
    Ultima editare: 19 Mai 2013
  7. SORYN

    SORYN 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Feb 2013
    Locație:
    sfantu gheorghe / CV
    Masina:
    AUDI A4 B7, 2006, AVANT, 2.0 TDI, 136 CP, BRF,
    macristian1.....ook, am inteles. scuze pt ca nu am cautat mai `adanc` pe forum. nu am decat butonul de reglare a pozitiei farurilor, deci ....se pare ca o las balta cu activarea Coming Home/Leaving Home. nu am nicio sansa.
     
  8. ovimatrix

    ovimatrix 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2011
    Locație:
    Celalalt capat al lumii, HD
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9TDI, 2003, AVF
    Am si eu o intrebare. Se pot muta senzorii de ploaie si de lumina de pe una pe alta ? Daca da. Ce ar implica asta ?
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Adica ? Fi mai explicit de unde muti si unde vrei sa muti senzorii ? De la ce model pe ce model de Audi ?
     
  10. ovimatrix

    ovimatrix 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2011
    Locație:
    Celalalt capat al lumii, HD
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9TDI, 2003, AVF
    Pai de pe A4 B7. Sunt 2 masini identice. Iar un amic ar vrea sa stie daca se pot muta senzorii de ploaie si lumina de pe una pe cealalta masina. Una dintre masini e mai dotata insa nu are aceste 2 optiuni (din cate am inteles) iar cealalta e mai "cheala" si are aceste 2 optiuni. Si s-a gandit daca ar putea sa ieie aceste 2 optionale si sa le mute pe masina lui.
    I-am zis ca nu stiu daca se poate (teoretic cred ca da) insa probabil practic sigur e ceva mai complicat ca din cate stiu are nevoie de oglinda de pe parbriz (daca nu ma insel acolo sunt senzorii) si cine stie cate altele pentru a realiza acest lucru.
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Pentru montaj la o masina care nu are CH/LH in trebuie schimbat parbrizul in primul rand. Pe urma alta oglinda interioara cu alte prinderi (sunt si ceva plastice speciale si mufe de cumparat pe langa oglinda) plus alte cablaje, de la oglinda la centrala electrica plus codare, etc, etc. Toata distractia asta costa cel putin 3.000 lei (parbriz nou obligatoriu in jur de 1.400 lei, oglinda pe pe e-bay cam 200 Euro pentru ca noua costa 2.000 lei plus mufe la oglinda plus cablaj de executat plus manopere montat/demontat parbriz plus manopera instalare/configurare cablaj si codari, etc.) daca nu are nimic pana acum cumparat din ce ti-am spus mai sus.
    Toate informatiile astea sunt deja mentionate in topicul asta. Bafta.
     
    Ultima editare: 3 Sep 2014
  12. ovimatrix

    ovimatrix 6th Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2011
    Locație:
    Celalalt capat al lumii, HD
    Masina:
    Audi A4 B6, 1.9TDI, 2003, AVF
    Ok, multumesc de raspuns. Sigur este insa aseara cand eram cu baietii si un "pahar de vorba" nu am mai cutat sa citesc tot istoricul. Si amicu ma intreba daca se pote acest lucru si m-am gandit ca asta ar fi locu ideal unde sa intreb :).
    Ms inca o data pt informatii.
     
  13. luciksfarli 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2014
    Locație:
    Ludwigsburg,Germania
    Masina:
    Audi A4 2.0TDI 2007
    Salutare,am un B7 din 2006,si as dorii sa setez ca DRL sa nu se mai stinga cand aprind pozitia,si functia comming leaving home,cum as putea face lucru asta?Multumesc anticipat
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Pentru prima cerinta: nu se poate.

    A doua: ce vrei sa faci cu/sau privitor la CH/LH ? nu am inteles.
     
  15. luciksfarli 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2014
    Locație:
    Ludwigsburg,Germania
    Masina:
    Audi A4 2.0TDI 2007
    Salut Cristi,vreau sa activez functia CH/LH ,masina nu are senzor de lumina !
    Iar DRL zici ca nu am cum sa il fac sa nu se mai stinga cand pun pozitia?
     
  16. Al Bundy

    Al Bundy Gold Member

    Înscris:
    11 Ian 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Skoda Octavia II FL, 2009, 2.0 TDI AG
    NI ai cum, ca de aia este DRL lumini de mers pe timp de zi, cand aprinzi pozitia inseamna ca e seara sau intuneric si nu-si mai au rostu DRL-urile.
     
    corsarul apreciază asta.
  17. luciksfarli 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2014
    Locație:
    Ludwigsburg,Germania
    Masina:
    Audi A4 2.0TDI 2007
    am citit ceva ca se poate activa dar nu am inteles tot si nu sunt sigur deaia va intreb pe voi,pe DRL vreau sa mai leg jos in bara dinalea cu leduri si as vrea sa stea toate aprinse!
     
  18. luciksfarli 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2014
    Locație:
    Ludwigsburg,Germania
    Masina:
    Audi A4 2.0TDI 2007
    De ce la A4 B7 nu merge sa leg un modul AfterMarket de Coming/Leaving home direct la butonul de pozitii, faza scurta ? Mai am un Passat din 2000 la care am legat asa si merge. La asta nu mi se aprinde nimic, ce pot sa fac sau unde se poate lega acest modul ?
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Noi 2014
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    luciksfarli ca ai activa functia CH/LH trebuie sa intrunesti niste conditii. Citeste acest topic. Bafta.
     
    Srmraul apreciază asta.
  20. luciksfarli 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2014
    Locație:
    Ludwigsburg,Germania
    Masina:
    Audi A4 2.0TDI 2007
    Salutare,unde este situat modului de inchidere centralizata,vreau să leg un coming leaving home aftermarket care are nevoie de impuls de - pentru a cupla,stiti cumva și care sunt firele care inchid/deschid masina?
     

Distribuie pagina asta