1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori de ploaie si lumina si Functia Coming Home - Leaving Home la A5 - probleme si rezolvari

Discuție în 'A5 B8 (2007-2016)' creată de jaguarxkr, 30 Sep 2013.

  1. Edwin Dobrescu

    Edwin Dobrescu 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A5 Coupe (8T), 2.0 TDI - CNHA
    Salut!

    Curand imi voi face si eu retrofitul pentru senzor lumini si ploaie + comutator cu pozitie Auto (senzorul l-am comandat de pe Aliexpress si ar trebui sa ajunga in august, iar comutatorul de pe olx din dezmembrari); voi scapa mai usor, deoarece am modelul de A5 facelift si, citind tot threadul acesta si cel din aria A4 B8, am vazut ca nu mai trebuie facuta cablare separata pentru senzorul de ploaie/lumina/umiditate, ci doar inlcouindu-l pe cel de umiditate si rezolva retrofitul :). Ce nu am vazut in acest thread este cum as putea face retrofit si la oglinda (am oglinda normala si vreau heliomata); am citit ca trebuie facuta alimentare separata din plafoniera, dar nu am vazut exact ce mufa, pini si asa mai departe trebuie; de asemenea, trebuie sa tai cablurile care alimenteaza plafoniera sau cum trebuie sa procedez ca sa instalez si oglinda heliomata si sa fie totul in regula?

    Multumesc!
     
  2. iony.S

    iony.S 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2016
    Locație:
    italia
    Masina:
    audi a5 sportback 2011 170 cp
    Sper sa-ti iasa dar nu cred ca va fi usor. Eu am facut tot ce vrei tu sa faci pe a mea din 2011 cu led nu neon dar firele de curent pentru senzor ploaie-lumini a trebuit unul sa-l duc de la senzor pana la centrala J 159 de sub volan, unul la siguranta si unul la masa. In schimb, oglinda o schimbi si probabil pui siguranta de 5 A (la mine nu era in panoul din lateral) daca vechea oglinda are senzor de umiditate. Succes
     
    Edwin Dobrescu apreciază asta.
  3. Edwin Dobrescu

    Edwin Dobrescu 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A5 Coupe (8T), 2.0 TDI - CNHA
    iony.S Multumesc de info! Pe mine ma intereseaza strict cum voi alimenta oglinda heliomata; am citit ca ar fi cel mai indicat sa o cuplez la firele din plafoniera, dar m-ar ajuta sa stiu cum sa fac asta; daca trebuie taiate cablurile de acolo, ce mufe trebuie sa folosesc... :)
     
  4. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Solutia cu alimentarea din plafoniera este cea mai comoda, dar nu este cea OEM. Daca vrei sa o faci ca de fabrica trebuie sa demontezi parasolarul stanga, ornamentul stalpului A si capacele de sub bord si cel de deasupra sigurantelor (din stanga). Asa ca ai cate ceva de demontat ca sa-i tragi alimentare conform schemelor originale.
     
    Edwin Dobrescu apreciază asta.
  5. iony.S

    iony.S 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2016
    Locație:
    italia
    Masina:
    audi a5 sportback 2011 170 cp
    Eu cred că nu mai trebuie să tragi nici un fir dacă aveai oglinda veche cu senzor de umiditate, doar bagi mufa care intra in oglinda veche... încearcă poate ai noroc.. la mine a mers, doar am băgat siguranță în panou.
     
  6. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    La FL senzorul de umiditate este in acelasi corp cu senzorul de lumina si ploaie, fiind alimentate prin intermediul unei mufe cu trei pini. Mufa oglinzii este cu opt pini si are alimentare separata. La preFL senzorul de umiditate este integrat in oglinda si intr-adevar oglinda cu electrocrom este Plug&Play., deoarece are aceeasi alimentare cu senzorul de umiditate.
     
    Edwin Dobrescu apreciază asta.
  7. Edwin Dobrescu

    Edwin Dobrescu 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A5 Coupe (8T), 2.0 TDI - CNHA
    @paulkf Multumesc de informatii. Cred ca renunt la oglinda, desi mi-ar fi placut.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  8. Edwin Dobrescu

    Edwin Dobrescu 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A5 Coupe (8T), 2.0 TDI - CNHA
    Revin cu o intrebare, deoarece in cateva ore imi ajunge senzorul acasa si il voi monta.. Stiti daca senzorul de umiditate prezent pe masina are gel pad? Nu sunt sigur daca senzorul nou vine cu gel pad sau nu si mi-e teama ca poate nu am deja gel pad pe parbriz..


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  9. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Daca ai doar senzor de umiditate, probabil ai A5 FL, nu ai gel pad. Va trebui sa cumperi. In pricipiu gasesti la orice atelier care monteaza parbrize.
     
    Edwin Dobrescu apreciază asta.
  10. Edwin Dobrescu

    Edwin Dobrescu 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A5 Coupe (8T), 2.0 TDI - CNHA
    Salut! Am montat senzorul si, din pacate, nu merge. Pun pe Auto, iar indicatorul Auto nu se face Galben cum ar trebui normal. Am facut codificarile din vcds si totul a fost in regula. Poate fi din cauza faptului ca senzorul a venit cu gel pad, iar parbrizul deja avea si practic sunt 2 straturi de gel acum?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  11. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Pana la urma ai FL ? Daca ai preFL trebuie trasa alimentarea si LIN bus-ul senzorului. Daca ai FL si senzor de umiditate, nu mai este cazul. Gel padul influenteaza mai tare senzorul de ploaie nu cel de lumina, deoarece lipsa lui sau doua straturi de gel (cum spui tu ca ai acum) modifica unghiul de refractie al razelor infrarosii si acestea nu mai ,,pica" pe senzorul de IR.
     
  12. Edwin Dobrescu

    Edwin Dobrescu 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A5 Coupe (8T), 2.0 TDI - CNHA
    Am FL, e 2015. Cred ca trebuie sa il trimit inapoi (daca pot) la chinezul de pe Ali Express.
     
  13. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Cauta la dezmembrari un senzor OEM, sau pe site-urile de vanzari de la noi. Gasesti la preturi decente. Eu am cumparat la 100 ron senzor OEM de FL (senzor lumina si ploaie + senzorul de umiditate).
     
  14. Edwin Dobrescu

    Edwin Dobrescu 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A5 Coupe (8T), 2.0 TDI - CNHA
    E pe codul care-mi trebuie, am dat 28 de dolari pe el... Mi se pare ca ar avea o fisura mica in el, dar nu-mi dau seama sigur.

    Poza cod

    [​IMG]


    Poza posibila fisura
    [​IMG]

    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  15. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Codul de care ai nevoie este 8U0 955 559 B. Al tau pare 8UD 955 559 B si fabricat pe 28.01.2018 ? S-ar putea sa fie cod pentru China si sa nu fie compatibil cu masinile de Europa.
     
  16. Edwin Dobrescu

    Edwin Dobrescu 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A5 Coupe (8T), 2.0 TDI - CNHA
    Asta nu am mai vazut-o. Chestia ciudata este ca functioneaza partea de ploaie... numai luminile nu


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  17. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Acea fisura este intre fotodiodele senzorului de ploaie :), deci nu afecteaza functionarea acestuia ... daca zici ca funtioneaza.
     
  18. Edwin Dobrescu

    Edwin Dobrescu 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A5 Coupe (8T), 2.0 TDI - CNHA
    Ar putea fi si din cauza comutatorului zic eu, deoarece cand dau pe pozitia Auto nu e luminata cu galben. Ma gandesc ca din moment ce senzorul de ploaie functioneaza, cel de lumina nu ar avea de ce sa nu mearga si el.

    Am desfacut comutatorul de lumini, are pozitie AUTO cu led separat, dar nu se activeaza (iluminat galben).

    Am omis vreo codare din VCDS ?

    Asta e ce am facut eu:

    [​IMG]
     
  19. Edwin Dobrescu

    Edwin Dobrescu 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Mar 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A5 Coupe (8T), 2.0 TDI - CNHA
    Revin cu vesti bune; retrofitting-ul a mers cu succes... avea eroare in vcds si i-am dat clear si a mers! [emoji856]


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  20. Flavio Ignat

    Flavio Ignat 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Noi 2018
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    Audi A5
    Salutare,
    La masina mea un audi A5 TFSI sportback 2010 nu mai mi se aprind luminile cand deschid mașina si coming home mode e activat. Știe careva care poate fi problema. ? Va rog mult ajutati-ma

    Deoarece am vazut ca unii avea aceeasi probelma si spunea-ti ca trebuie activat si senzorul de ploaia si cel de lumini sa fie pe auto ...ei bine ale mele sunt activate ambele si tot nu functioneaza. Chiar nu mai stiu ce sa ii mai fac.
     

Distribuie pagina asta