1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori de ploaie si lumina si Functia Coming Home - Leaving Home la A6 C7 - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de suciuadrian71, 12 Aug 2016.

  1. suciuadrian71 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Ian 2016
    Locație:
    deva
    Masina:
    a6 c7
    Salut,
    De doua zile noaptea fiind nu mi se mai aprind luminile de la coming home - leaving home ci doar semnalizarile. Am incercat si cu cheia de rezerva dar nimic. Precizez ca, comutatorul este pe auto si in setari am activata functia. Stiti care ar fi cauza ?
     
  2. bUzZ1 4th Gear Member

    Înscris:
    1 Sep 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0tdi
    Scan si probabil senzorul de lumina? S-o fi dus gelul:)
     
    cristea apreciază asta.
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Gel ai la senzorul de ploaie, nu la cel de lumina.
    Daca la modelul vostru senzorul de ploaie si de lumina este 2in1, gelul ala oricum nu are treaba decat cu ploaia.
     
    cristea apreciază asta.
  4. bUzZ1 4th Gear Member

    Înscris:
    1 Sep 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0tdi
    Oops, scuze, ai dreptate
     
    cristea apreciază asta.
  5. Danielgeaburu 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a6 anul 2013 motor 2.0 TDI
    Buna ziua. Am un audi a6 c7 din anul 2013. Motor 2.0 TDI. Se poate monta/ activa funcția coming home/ leaving home din Mmi ? Sau care este procedura? Mulțumesc
     
  6. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Eu am in MMI setarile. Intra pe myaudi, fa cont si vei gasi manualul...acolo scrie exact cum sa faci.
     
  7. Otel Andrei

    Otel Andrei 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Ian 2017
    Locație:
    Aiud
    Masina:
    Audi A6 C7
    Salut, as dori sa stiu dacă din moment ce masina este dotata cu senzori de lumina, vine odata cu funcția “coming Home/leaving Home” sau nu au nici o legătura? Este vorba despre un A6 2014, cu Matrix led.
     
  8. lillejhon

    lillejhon 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2016
    Locație:
    Hamburg
    Masina:
    Audi A6 4G 2.0 TDI CGLC 6+1 manuala
    Da, ai functia respectiva, se aprind luminile cand incui/descui masina.
     
  9. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Trebuie sa se aprindă luminile dacă comutatorul este pe auto, atenție ledurile de faza scurta nu cele de zi.
    Se poate coda sa se aprindă doar ele, eu asa am făcut la mine
     
    lillejhon apreciază asta.
  10. Virgil A.

    Virgil A. 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6, 1.9, 2001
    Salut! Pe unde se completează gelul la senzorul de ploaie despre care vorbeați, la un A6 din 2012? Mulțumesc!
     
  11. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Nu se completeaza, ci se inlocuieste cu altul nou. Este o membrana de silicon. Il cumperi de la reprezentanta, nu costa mult.
     
  12. Virgil A.

    Virgil A. 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6, 1.9, 2001
    Mulțumesc!
     
  13. Discretu

    Discretu 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Ian 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6, Avant 3.0 TDI quattro S line Sportpaket (LED) 2016
    Salut tuturor,
    Am un Audi A6 C7, Avant 3.0 TDI cu lumini/faruri LED din 2016, si am o problema cu sistemul Coming Home.
    Practic, de cele mai multe ori cand deschid masina, seara pe intuneric total sau semiantuneric, farurile si celelalte lumini ambientale nu se deschid. Cand inchid masina, atunci functioneaza ... intotdeauna.
    M-am asigurat ca in MMI setarile sunt on, comutatorul lumini este pe pozitia Auto.
    Apreciez orice raspuns. Drumuri bune si fara evenimente. :)

    P.S.:

    Este vorba de masina din imagine

    15866474_1 (2).jpg
     
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Incearca sa o descui de 2 ori, am mai citit undeva de aceasta problema si era codat sa functioneze la a 2a apasare.
     
  15. Razvan Hulubescu 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Iun 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi a6 c7 /2000/2012
    Salut.
    Am o problema cu funcția coming home leaving home.De ceva timp nu funcționează la prima deschidere.Dupa ce opresc mașina și incerc sin nou merge perfect.Cred ca are legatura cu inchisul mașinii din cheie sau keyless entry.
    Mă puteți ajuta va rog!!!
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da, sa faci diagnoza. Un forum functioneaza in felul urmator: dupa ce ai facut tot ce era de facut (diagnoza, reparatii, demontare, inlocuire piese defecte cu alte noi si originale, curatare senzori si asa mai departe) si ai epuizat toate solutiile, citesti si intrebi pe forum. Tu ai procedat exact invers.

    Ulterior trebuie sa scrii si sa spui cum ai rezolvat o problema pentru ca un forum asa se construieste, nu pe intrebari ci despre cum am rezolvat o problema. Bafta.
     
  17. Razvan Hulubescu 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Iun 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi a6 c7 /2000/2012
    Scuze, nu am mentionat, dar am făcut diagnoza si nu apare nimic. De aceea intreb aici, poate s-a mai lovit cineva de problema. Am auzit ceva despre setarea cheilor. Am incercat tot si merge când vrea ea. Cat despre "curățarea senzorilor" recunosc ca acum aud prima oară despre asa ceva. Mulțumesc anticipat
     
  18. Ecstaz_2005

    Ecstaz_2005 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Oct 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2014, 2.0 TDI
    Poti sa imi spui cum ai facut ? Se aprind la intensitate maxima ? Codarea descrisa de mine e buna ?

    Mai precis ma poate ajuta cineva cu o informatie legata de functia coming home/leaving home sa fie activ doar DRL la intensitate maxima ?
    A facut cineva aceasta codare ? Am gasit ceva pe forum dar va rog sa imi confirme cineva modul si activarea functiei.
    Am incercat cu un coleg de pe forum si DRL avea intensitate mica ca si cum era faza scurta activa.
    Merci

    Enable coming home/leaving home function DRL
    [Select]
    [09 Central electric]
    [Coding - 07]
    [Long coding helper]
    Click on byte 6 and disable bit 4

    Leaves the low beams off when unlocking the car and just have the DRLs on when its dark outside, similar to some other Audis. Much cleaner look.
     

Distribuie pagina asta