1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori presiune roti - TPMS (Tyre Pressure Monitoring System) la A4 B7

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de gaby-audi, 29 Dec 2009.

  1. gaby-audi

    gaby-audi 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 2,5 TDI V6 BDG 2005
    Am si eu o problema cu senzorii de presiune. Saptamana trecuta am fost si am montat anvelopele de iarna, totul ok plec si pana sa ajung acasa imi apare pe BC ca am pana opresc masina si ma dau jos ma uit la roti nici o problema vizibila ajung acasa resetez presiunea din BC si dimineata am gasit roata spate stanga pe pana. Am umflat-o cu compresorul de la masina si m-am dus inapoi la vulcanizare, a umflat-o baiatu a bagat roata in apa, nu rasufla pe nicaieri , a facut presiunea din nou a pus roata pe masina si dupa ce am plecat de acolo a aparut pe BC ca sistemul nu functioneaza.
    Daca resetez presiunea din BC dispare si dupa o perioada apare din nou. A mai patit cineva chestia asta?

    Asta este avaria care apare pe BC.
     
    Ultima editare de un moderator: 17 Apr 2013
  2. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Sistemul de monitorizare al presiunii in roti trebuie resetat de fiecare data cand schimbi rotile.
    Nu ai nicio problema doar nu ai facut resetarea.
     
  3. gaby-audi

    gaby-audi 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 2,5 TDI V6 BDG 2005
    am facut resetarea din bc si dupa resetare dispare avaria iar dupa un timp apare din nou .
     
  4. gaby-audi

    gaby-audi 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 2,5 TDI V6 BDG 2005
    de ceva vreme adica de cand sa mai incalzit afara nu am mai avut probleme si azi dimineata dupa 4 5 km a aparut din nou erorea
    sar putea sa fie din cauza la zapada pt ca si data trecuta era zapada pe sosea si dupa ce sa topit nu am mai avut probleme cred ca nu-i place zapada nu stiu ce sa zic a mai patit cineva?
     
  5. cata26bcn

    cata26bcn Silver Member

    Înscris:
    27 Dec 2007
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4B8 motor CAGA 2010 , ex :A4 B6 2005 8E2,1,9TDI 160cp,motor BKE
    sa nu ai mizerie in mufa de la antena receptoare.curatata si vezi daca mai apare.
     
  6. gaby-audi

    gaby-audi 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 2,5 TDI V6 BDG 2005
    puteti sa-mi spuneti si mie unde sa afla antena receptoare ?
    cred ca cata 26 are dreptate a intrat apa si mizerie si a inghetat,mersi frumos.
     
  7. cata26bcn

    cata26bcn Silver Member

    Înscris:
    27 Dec 2007
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4B8 motor CAGA 2010 , ex :A4 B6 2005 8E2,1,9TDI 160cp,motor BKE
    uite ceva ce te poate ajuta.dc vrei pot sa iti trimit un pdf complet,aici nu se poate posta,e prea mare.
     
  8. gaby-audi

    gaby-audi 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 2,5 TDI V6 BDG 2005
    din ce vad are antena receptoare pt fiecare roata si asta inseamna sa le curat pe toate sau sa merg la service sa puna vag com-ul sa vada care din ele da eroare mersi mult inca o data
     
  9. mocanupetre2

    mocanupetre2 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2009
    Locație:
    Alexandria
    Masina:
    Audi A4B7 , 1.9TDI, motor BKE, p.d. 116 c.p. an 2005
    Salut. Spune-mi si mie care este martorul din bord care indica roata dezumflata . Mersi !
    ps. Masina este din a4 8e din 2005 ,116 cp.
     
    Ultima editare: 22 Ian 2010
  10. gaby-audi

    gaby-audi 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 2,5 TDI V6 BDG 2005
    pe bc trebuie sa-ti arate,asta daca ai senzori de presiune.
     
    Ultima editare: 22 Ian 2010
  11. alex.laur

    alex.laur 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 3.0 TDI Quattro
    TPMS - martor presiune pneuri la A4 B7 - probleme si rezolvari

    Salut . De curand mi-am montat si eu BC si CC , cu mult ajutor din partea lui Catalin ( tin sa-i multumesc inca o data ) . Totul merge ok mai putin partea legata de martorul de la presiunea din pneuri. Din cate stiu eu nu am asa ceva , iar cand am actiat BC s-a activat automat banuiesc... Nu pot sa scap , tot licare cateodata si bineinteles , aiurea . Am fost la pbv si aia au zis ca nu au ce sa ii faca si sa imi montez senzorii . Nu vad rostul investitiei , stie cineva cum pot sa fac sa imi dispara acel martor din brod ?
     
  12. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    deci eu am avut aceasi problema .. m`am chinuit cu fel si fel de codari .. si nu am reusit .. singura varianta era sa montez TPM . asa ca am dat IC jos .. si am facut "tiganie" . Am acoperit acel led cu o foitza de staniol imbracat in banda izolatoare ... e cea mai ieftina varianta .. nu se mai vede .. numai deranjeaza.. initial am vrut sa merg la un electrician sa scot ledu .. dar e mai bine asa ca nu se stie ...
     
  13. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    alex daca citeai pe topicul dedicat am scris azi ce codare trebuie efectuata pentru a dezactiva sistemul.sper ca ai scapat de erorile pe care le aveai(nu m-ai mai sunat dupa).daca nu merge cu codarea respectiva,da-mi un telefon si vedem duminica cum facem sa scapi de problema.PBN minte ca nu stie(e oarecum normal sa nu te bage in seama din moment ce nu te-ai dus la ei sa il montezi),pentru ca i-au montat unui coleg(sau ma rog,nu stiu sa dezactiveze sistemul,dar atunci cand monteaza ei codeaza corect) si nu ii apare eroarea.in schimb nu au vrut sa il scape de eroarea de lichid(apropo si tu trebuie sa tragi firul la masa ca nu merge din codare),i-au spus ca trebuie montat senzorul.
     
  14. alex.laur

    alex.laur 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 3.0 TDI Quattro
    Catalin scuze ca nu te-am mai anuntat dar am fost plecat saptamana trecuta si am zis sa nu te mai stresez aiurea ca stiu ca muncesti pana seara . Am scapat de toate erorile . Au ramas doar astea de la lichidul pt spalat parbrizul si de la presiunea rotilor. O sa te sun intr-o seara sa vedem cand ai putin timp liber. Salut.
     
  15. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    Cataline daca sti o codare pt TPM ... sa imi spui si mie .. poate nu am incercato ... oricum acum numai e problema ca nu se mai vede ca palpaie acolo :)
     
  16. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    copy-paste din topicul pentru montare BC pe B6&B7 :

    Levy am montat Bc pe un B7 din 2006 sambata(masina unui coleg de pe forum) si codand cu 31010 pe canalul 19 aparea eroarea.Codand cu 31300 nu mai apare eroarea de presiune pneuri si se activeaza si meniul acela.Incearca totusi cu aceasta codare inainte sa faci alte improvizatii.
    O alta precizare este ca la B7 desi in coding apare +4 la ultima cifra parca pentru a anula alerta de lichid de spalare parbriz si +8 pentru activare alerta nu se poate scoate alerta din codare.Daca masina are instalat senzorul se poate dezactiva functia lui,dar daca nu il are este degeaba.Tot cu firul montat la masa am rezolvat(omul nu a vrut sa montam si senzor).
     
  17. alex.laur

    alex.laur 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 3.0 TDI Quattro
    Am incercat codarea spusa mai sus de Catalin si chiar merge :D . Martorul de la presiunea pneurilor a disparut ! Multumesc inca o data ! . P.S. : ce nesimtiti
    si aia de la PBV2 , minteau ca nu se poate face nimic in legatura cu asta si ca doar sa imi montez senzorii ... ce oameni ...
     
  18. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    o sa incerc si tu cand o sa am timp ! :)
     
    A. Sorin apreciază asta.
  19. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Pai ei din ce sa mai traiasca Alex?Sa inteleg ca asta ai rezolvat-o.
     
    Ultima editare de un moderator: 30 Iul 2013
  20. wug

    wug Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C6 Avant 2.0 Tdi BRE 2007
    Aceeasi problema si la mine. A aparut pe bord, TPMS. Am dat de vre cateva ori check la cele doua optiuni din tyre pressure monitor si apare iar dupa 15-30 min. Masina e cumparata de curand din DE si are 225/45/17, 2 hankook si 2 dunlop.

    Any ideas?
     

Distribuie pagina asta