1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Service - Reprezentanta Audi in afara Romaniei - unde mergem pentru reparatii - costuri

Discuție în 'Service' creată de Niwi, 5 Feb 2009.

  1. Vlad A3 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Iun 2012
    Locație:
    Italy
    Masina:
    A3 1.9 2004
    Reprezentanta Audi in Castel Franco - Italia

    Salutare tuturor.

    Am deschis acest nou topic pentru a semnala unele nereguli in ceea ce priveste o anumita reprezentanta Audi din nordul Italiei.
    Indiferent ca locuiti in zona sau ca sunteti in trecere evitati sa mergeti la De Pieri in Castel Franco.

    Acum o sa explic de ce:

    Masina din descriere are un tremurat atat la relanti cat si in mers.Am decis sa merg la "cei mai buni" pentru a face o diagnoza/verificare generala a masinii.

    Am sunat la acesta reprezentanta(mare cat un stadion de fotbal) si am cerut o programare.Mi-au cerut sa ma deplasez personal acolo...Zis si facut.Am mers la ei si mi-au facut o programare peste o luna jumate.Adica azi.
    Am fost punctual si la ora stabilita eram la receptie.Un domn de acolo mi-a luat masina si a dus-o in service.

    Dupa 2 ore masina mea era in acelasi loc si nimeni nu se uita la ea.Vazand ca ma agit in fata service-ului domnul de la receptie a venit la mine si mi-a zis ca este nevoie de o saptamana pentru a verifica anumite componente dupa cum urmeaza:

    -valva egr (necesita demontarea partiala a motorului)
    -suporti motor(necesita demontarea motorului)
    -senzor temperatura(intrucat acesta este langa distributie trebuie demontata si inlocuita distributia)
    -verificarea injectoarelor(acestea se pot verifica doar scotand injectoarele si implicit demontand motorul)
    -tubulatura turbinei(necesita demontarea partii de jos a motorului pentru ca altfel nu se poate ajunge acolo)

    Dupa cum vedeti sunt numai baliverne menite sa te stoarca de bani la un tarif de 60€ pe ora.

    Am plecat fara sa platesc nimic(atata amabilitate mai rar intalnesti) si cu un gust cat se poate de amar.

    Inainte de plecare am fost rugat sa confirm daca este ok sa fiu programat peste inca o luna jumate pentru a verifica cele de mai sus.
    Repet toate acestea dureaza CINCI zile.

    Inchei acest topic sperand ca cele scrise de mine vor fi de folos cuiva.
     
  2. wug

    wug Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C6 Avant 2.0 Tdi BRE 2007
    Trebuia sa le arati degetul mijlociu si sa le spui cuvantul ala sfant. Parca culo, ceva ... :)

    Lasand gluma, fa o plangere la Audi Inglostad pe baza notei de intrare cu detalii si nume.
     
  3. Vlad A3 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Iun 2012
    Locație:
    Italy
    Masina:
    A3 1.9 2004
    Nu are rost.Este stiut faptul ca in Italia trebuie sa fugi de medici dentisti si de mecanici ca dracu de tamaie.Dar nu ma asteptam sa fiu mintit pe fata la o reprezentanta.
    Cum D-zeu sa demontezi motorul ca sa vezi suportii motorului?
    Daca mergeam la "Dorel ala care e bun la carburatoare" mai ziceam.Dar totusi....
    O sa schimb prin eliminare toate componentele care pot cauza aceste vibratii(deh...consult si eu forumul) si tot o sa ies mai ieftin.

    Maine dimineta schimb bieletele de la bara stabilizatoare si filtrul de motorina.Desi filtrul cred ca este ok.
     
  4. wug

    wug Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C6 Avant 2.0 Tdi BRE 2007
    Nu te stresa, mie la dealer Audi in Germania mi-a luat bani pe injectoare aflate pe lista de culanta fara sa zica nimic, eu fiind in necunostinta de cauza. Dupa ce am revenit in RO si am aflat, cu putin scandal au returnat banii in cont si emis factura pe 0. Daca nu faci valuri nu te baga nimeni in seama. Practic pe asta se mizeaza la dealeri, necunostinta de cauza sau cum ai spus tu, minciuni pe fata.
     
  5. cristy_sorin

    cristy_sorin 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2014
    Locație:
    timisoara
    Masina:
    a6 c7 177cp
    mai e cineva care vrea sa mearga la unguri dupa sarbatori???
    mi-ar prinde bine un coleg de drum sau care vorbeste limba!
    acesta e service unde o sa merg!!!a mai fost cineva?ceva pareri???

    Rozsnyai Autoszerviz
    Gozmalom utca
    Mako
    +36 62 219 044
    www.rozsnyai.segitek.hu
     
  6. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    La reprezentatnta vorbesc engleza din cate stiu. De ala din Mako nu stiu nimic, sa ne spui si noua cum sunt daca tot mergi.
     
  7. cristy_sorin

    cristy_sorin 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2014
    Locație:
    timisoara
    Masina:
    a6 c7 177cp
    eu vreau sa merg la recomandarea lui Ovi,a mai fost cnv tot cu probleme la injectoare si de aia vreau acolo!inca astept un vorbitor de limba si am plecat dupa anul nou!
     
  8. DrPal 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Mai 2010
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0TDI 105kW 143CP MY2012 (CJCA)
    Service Audi - Porsche Szeged / Ungaria

    Salutare,

    Ptr revizia de 60k km, ce trebuia facuta la un service Audi (ptr. a nu pierde garantia) oscilam sa fac serviceul ori la Porsche Timisoara ori la Porsche Szeged.

    Am trimis pe mail catre ambele locatii o cerere legata de service-ul de 60km si un cost aproximativ a lucrarii (am trimis si VIN-ul masinii)
    Am primit raspunsul cu oferta pe mail (prompt si profesional) de la ambele serviceuri
    Ofertele contineau atat materialele cat si manopera (materiale: filtru aer, polen, motorina, ulei, ulei 5L Castrol EDGE Pro5W30 + revizia de 60km)

    Pretul in Szeged era cu ~ 150-200 RON mai scump.
    Dupa ce am citit pe forum, experientele colegiilor cu cei de la Porsche Timisoara, am ales sa fac serviceul la Porsche Szeged

    Cei de la Porsche Szeged au mai facut in plus:
    - au schimbat lichidul de frana (+200 RON) - ce trebuia schimbat la 24 luni
    - au facut 2 update-uri soft ptr. Airbag (recall) si ptr. Electro-Servo
    - m-au informat ca masina are "Garantia Extinsa Audi" si "Audi Mobility Guarantee" achitata de fostul proprietar pana in 2017 Martie, pentru care am primit un card "Audi Mobility Guarantee" pe numele meu. (in caz de defectiune primesc masina la schimb + acopera costuri de trasport, etc) - sper sa nu fie cazul

    Am fost putin in graba, dar daca timpul mi-ar fi permis as fi primt o igenizare auto interior/exterior din partea casei... poate next time
     
  9. Xaranis 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A6, 3000, 2006
    DrPal, ai facut o programare la Szeged ? In cat timp iti termina treaba, in aceeasi zi ? Vorbesc engleza daca sun acolo ?
     
    Ultima editare de un moderator: 13 Feb 2015
  10. Dan Costel

    Dan Costel 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Dec 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI 2006 BLB 103kw
    in Italia -Firenze recomand Audi Fortini in Figline Valdarno m-am înțeles bine cu ei miau facut treaba buna tot timpul , insa cand am schimbat valva Egr si valva de actuatie ( parca) am cheltuit 1100 euro pe original , pe distributie mia cerut 650 euro pe cand in Iași la Sandra 500 euro. Prețurile sunt aproape ca in România , ma refer la reprezentante.
     
  11. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    Recomand si eu in Italia - AUDI FRAV ZANE. in provincia di Vicenza. Intodeauna am rezolvat problemele la ei, onesti. La fiecare achizitie de piese de schimb imi fac sconturi de 5-10% ca client fidel. La scos component protection i-au 25 de euro, acum sunt putini in Italia care scot CP.
     
  12. MartinK

    MartinK 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Mar 2018
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi Q2
    Faci degeaba plangere la Audi Inglostad ! Iti vor raspunde politicos ca nu se ocupa decat de plangerile clientilor de pe teritoriul Germaniei si ca tre sa te adresezi importatorului national. Care se va sterge undeva cu plangerea ta ( indifferent de tara in care te afli). Concluzia mea dupa un an de telefoane, mailuri, este ca daca ai bani trebuie sa-i dai in judecata. Nici Audi Customer Care nu mai e ce-o fost, si nici masinile lor nu mai sunt chiar premium...
     
    lucian190 apreciază asta.
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Bine ca ai raspuns unui mesaj de acum 5 ani. :) Colegul WUG a rezolvat o problema, asa cum a mentionat aici in topic, legata de garantie cu un avocat direct in Germania la Audi si Audi i-a inapoiat bani perceputi ilegal pe o reparatie care trebuia sa fie gratuita. Cine are timp nervi si bani are sigur castig de cauza atunci cand stie ca are dreptate.
    Legat de fraza asta sa stii ca nu te obliga si nu te-a obligat nimeni sa cumperi acesta marca si tu ai facut-o in mod voluntar. Te asigur eu, ca am si alte marci premium (Mercedes - BMW - Range Rover - Volvo) prin preajma ca nici ei nu mai sunt asa premium si sunt la fel de praf la capitolul service si calitate customer service ulterioara vanzarii. Dar aici in acest topic nu dezbatem asta si nu asta este subiectul acestui topic si forum. Bafta.
     
    lucian190 apreciază asta.
  14. alin1989

    alin1989 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Dec 2018
    Locație:
    norderney
    Masina:
    Audi a6 allroad Quattro
    Salut,
    Am si eu o nelamurire poate ma puteti ajuta. Detin un audi A6 4F Allroad care are 200.000 km. Uleiul din cutie nu a fost niciodata schimbat. Acum as vrea sa fac schimbul si nu stiu unde este mai bine: la reprezentanta Audi din Germania ( Norden 26506 ) cost 890 Euro ce include spalare sau la un service ZF cost 775 Euro ce include spalare. De cei de la ZF service am auzit ca sunt buni de pe acest site si ca ei fabrica si cuti de viteze. Costurile sunt la fel pentru ca pana la ZF Service am de mers 300 km deci banii ies din discutie. Multumesc.
     
  15. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Pararea mea e ca este tarziu sa schimbi uleiul acum. Sugestia mea e sa il lasi in pace.
    O sa iti spun ceva ce cei de la reprezentanta stiu, insa nu iti spun pentru ca au de castigat de 2 ori: dupa ce vei schimba uleiul o sa se strice cutia in maxim 20.000 km.
    Baietii castiga acum pe schimb si apoi cand o sa vrei alta cutie.
     
    alin1989 și CB927MF apreciază asta.
  16. alin1989

    alin1989 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Dec 2018
    Locație:
    norderney
    Masina:
    Audi a6 allroad Quattro
    Nu te contrazic deloc pentru ca am un prieten care a schimbat uleiul la ei si dupa 4-5 mii cutia a inceput sa intrerupa si sa smuceasca cand schimba vitezele . Oara chiar asa de idioti sa fie sa piarda clienti ? Eu daca patesc asa ceva sigur o sa schimb marca.
    In schimb cei de la ZF service au parut ceva mai seriosi . M-au intrebat daca cutiia are vreo problema sau daca simt ca face ceva neobisnuit. Cutia merge impecabil doar ca am eu o frica sa nu se intample ceva la ea .
     

Distribuie pagina asta