1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Service tinichigerie - vopsitorie si servicii P D R in Bucuresti - recomandari si unde sa NU mergem

Discuție în 'Service' creată de IonutIT, 4 Sep 2007.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    El este tinchigiu (indreapta si repara caroseri auto) si atat, persoana citata de tine in mesajul scris de mine. :)
    Vrei contact pentru tinichigiu sau pentru vopsitor ? Dupa ce te hotarasti scrii aici si te ajut cu date de contact la cine vrei sa mergi.

    Un meserias bun nu este si una si alta. Tinichigiul repara si indreapta caroserii. Vopsitorul doar vopseste. Mecanicul nu este si electrician auto ci doar mecanic auto iar electricianul auto este doar electrician auto care citeste si face diagnoza, reparatii electrice si tot ce tine doar de electrica si atat fara mecanica.
    Invatati asta pentru ca lucrurile amestecate fac o varza din tot ce vreti sa faceti. Bafta.
     
    NuAreNume, kojak13 și Audi4ever apreciază asta.
  2. augustin 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Noi 2015
    Locație:
    ploiesti
    Masina:
    audi a4 b8 20 tdi 2013
    Și eu sunt interesat de un vopsitor bun in București , nu e treaba grea dar mașina este noua și as vrea sa o scoată la culoare, prețul nu contează dar sa facă treaba buna
     
  3. MrAlexS 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Aug 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 8V sedan 2014, 2.0 TDI 150 CP
    Dupa un incident minor, am avut de inlocuit / vopsit aripa dreapta fata. Dupa un research pe net am ales Avia Motors Pantelimon - aveau review-uri bune la vopist si era mai ieftin ca la Porsche. Am ridicat masina si aripa a iesit mai inchisa la culoare fata de restul masinii (se vede imediat - nu e doar o tenta insesizabila).
    Mi-au spus ca pot sa revin in service sa o refaca gratis, DAR ca au vorbit cu vopsitorul si singura modalitate in care o pot scoate este sa vopseasca pierdut. Am intrebat ce presupune acest procedeu si au spus ca vor intra cu voposeaua si pe jumatate din usa si pe o parte din capota, dupa care polish.
    Vi se pare normal? Mie nu - usa / capota sunt vopsite din fabrica. O data "contaminate" cu alta nuanta cred ca nu vor mai fi niciodata la fel.

    Nu stiu ce sa fac...
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca masina nu avea Casco (si nu cred ca ai) nu inteleg de ce ai ales o alta reprezentanta in afara de Porsche Pipera. Sunt destui vopsitori buni care lucreaza in afara reprezentantelor. Mergi la un bun vopsitor dar te va costa in plus aceasta remediere iar daca alegi sa mergi pentru remediere in continuare la Avia si iti va iesi din nou diferenta nu ai rezolvat nimic.
     
  5. MrAlexS 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Aug 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 8V sedan 2014, 2.0 TDI 150 CP
    Pai nu am Casco si am ales Avia pentru ca era cu cateva milioane mai ieftin fata de Porsche (600 lei pe element). Prefer sa merg la un vopistor bun, dar nu l-am gasit inca. Am incercat la cel "laudat" aici pe forum (cu nr tel care se termina in 305) si a spus "daca cei de la Avia nu au reusit, nu ma bag"...
     
  6. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    @MrAlexS daca te ajuta cu ceva exact acelasi procedeu mi s-a explicat si mie cand am vrut sa revopsesc bara fata/bara spate care la prima vopsire nu au iesit in aceeasi nuanta, am intrebat la mai multi vopsitori(cu recomandari f bune in oras..Tm nu B.) si aceeasi poveste.Nici mie nu mi se pare normal dar nici nu am gasit pe cineva care sa spuna ca se poate altfel.
    Sa nu crezi ca dupa revopsire o sa ai alta nuanta..o sa fie aceeasi doar ca o sa iti "pacaleasca ochiul" fiind pe 3 elemente aria de comparare este mai mare si nu se observa usor :)

    Bafta
     
  7. Grok

    Grok 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi TT 8J/CCBBBQ1 2009 2.0 TDI CR
    Salut.
    Am făcut și eu o prostie și i-am șifonat botul în partea dreaptă :)
    Îmi puteți recomanda un tinichigiu bun pentru reparație ? Eventual și o vopsitorie OK. Stau în București.
    Mersi mult. Mai jos sunt câteva poze cu avariile.

    audi1.jpg audi2.jpg audi5.jpg
     
  8. MrAlexS 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Aug 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 8V sedan 2014, 2.0 TDI 150 CP
    Eu pana la urma am rezolvat ce nu au putut repara la Avia intr-un mic service, unde e un vopsitor foarte priceput, in Filaret. De data asta a iesit nuanta perfect la nuanta, FARA blend in (fiind o nuanta extrem de pretentioasa, cu perla)...

    Pot da numarul lui prin PM, la cerere ...
     
    Andukas apreciază asta.
  9. Grok

    Grok 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi TT 8J/CCBBBQ1 2009 2.0 TDI CR
    Sigur, m-ar ajuta la final, pentru partea de vopsitorie :)
     
  10. MrAlexS 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Aug 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 8V sedan 2014, 2.0 TDI 150 CP
    Au si tinichigerie.
     
  11. alexnet

    alexnet 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Aug 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    A4
    Salut!
    Stiti vreo vopsitorie care se baga la vopsit cromul de pe grila fata, cromul din jurul geamurilor si capacele de oglinzi?
    Colantate nu merita, costa destul de mult si durata medie de viata e de 2 ani.
     
  12. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Cromul nu se realizeaza prin vopsire, ci se introduce piesa in baie de crom.
    Eu iti sugerez sa cumperi alte piese de care ai nevoie, gata cromate de fabrica. La standardele alea nu o sa mai gasesti pe nimeni sa iti faca lucrarea asta.
     
    Ultima editare: 19 Mai 2019
  13. alexnet

    alexnet 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Aug 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    A4
    Am vrut sa zic sa vopsesc cromul în negru lucios.
     
  14. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Stiu ce vrei insa nu va rezista in timp.
     
  15. andytzu 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4, 2.0tdi 177cp, 2013
    Salutare. Va rog, daca se poate, o recomandare pentru un service bun in Bucuresti pe partea de tinichigerie/vopsitorie. Am de vopsit un prag la a4. Va multumesc mult!
     
  16. Sorin87

    Sorin87 Gold Member

    Înscris:
    25 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    --
    Haideti sa va povestesc, pe scurt, ce fac reprezentantele:
    Ma duc la Midocar Vitan sa repar, pe Casco, o usa infundata, aripa zgariata si bara spate zgariata si ureche rupta.
    La reconstatare se da inlocuire usa si bara spate, reparare aripa.
    Ma duc sa ridic masina: bineinteles urme de praf in lac pe elementele inlocuite, accept polish si cer sa vad elementele inlocuite.
    "Am inlocuit doar usa , pentru ca bara nu au acceptat-o cei de la City"....ok zic, vad usa....toate bune.
    Cand sa semnez cererea de despagubire, cer devizul si factura....parca i-am electrocutat, cum imi pot permite asa ceva.
    Ca am avut o eroare in sistem, se va emite ulterior si o sa vi-o trimit, dar daca nu vreti sa semnati trebuie sa lasati masina aici 4-5 zile LUCRATOARE, pana avem acceptul celor de la asigurari. Ca el vrea sa ma ajute sa-mi dea masina si eu vreau sa vad niste documente(cat tupeu pe mine). Asta se intampla intr-o vineri la 17.00.
    La o saptamana, cand nu am primit acele acte, dau mail celui de la asigurari in care ii povestesc. Ma suna oripilat si imi spune ca au decontare directa(deci puteam sa iau masina oricand) si ca in factura apare bara schimbata.
    Na, poftim....reprezentanta din Romania.
     
  17. ChocLove 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Iun 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    leon 2010
    Cu Midocar am avut numai experiente jalnice .. nu ma surprinde. Oricum sper ca rezolvi.
     
  18. Eduard B

    Eduard B 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Noi 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 8p, 2.0 Tdi BKD 2003
    Salutare,
    O recomandare pentru un service pe partea tinichigerie/vopsitorie in Bucuresti?
    Link-ul pentru Marius nu mai functioneaza si nu am datele de contact
    Multumesc
     
    Dr_junior1980 apreciază asta.
  19. Vancea Cosmin

    Vancea Cosmin 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Sep 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 - 2013, 2.0 tdi 177 CP, CGLC, multitronic/manual
    Salut,
    Intetionez sa revopsesc aripa stanga spate doar pentru ca service-ul de cartier, unde am efectuat un retus in partea superioara acesteia, nu a nimerit culoarea, se vad urme de particule de praf, imperfectiuni la nivelul lacului si nici nu au izolat cum trebuie (se cunoaste urma de la scotch).
    As vrea sa revopsesc aripa stanga spate (fotografia este cu titlu de exemplu) pana la nervura orizontala din dreptul stopului stanga spate. La PBN am avut o experienta neplacuta si acum as vrea sa incerc la Midocar Vitan. Pot face o revopsire a zonei indicate de mine ? Nu as vrea sa revopsesc toata aripa, pentru ca este vopseaua originala a masinii.

    Din experientele voastre imi puteti spune unde ati revopsit elementele de caroserie avariate si cat de multumiti ati fost/cum au iesit ? Codul de culoare este LX7W (gri-metalizat) - Audi A4 B8-2013. Multumesc.

    aripi-spate-audi-a4-b8.jpg
     
  20. Sorin87

    Sorin87 Gold Member

    Înscris:
    25 Sep 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    --
    Un mare NU pentru Midocar! Poate sunt colegii care iti pot face o recomandare, dar evita reprezentantele(cel putin cele Vw-Audi) pentru ca sunt scumpe si de proasta calitate.
     

Distribuie pagina asta