1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Servodirectie - pompa servo - lichid servo si/sau caseta directie la A8 D4 - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A8 D4 (2010 - 2017)' creată de Ilie82, 19 Noi 2018.

  1. Ilie82

    Ilie82 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2018
    Locație:
    Uk
    Masina:
    A8 3.0 tdi Sport 2013
    Salut,
    De câteva zile la mașina am următoarele simptome: volanul ba merge ușor, ba merge mai greu.
    Face și in mers. Am verificat uleiul de servo și este la maxim. Poate știe cineva ce ar putea fi ? Mașina este audi A8 D4 TDI 2013
     
  2. lucian190

    lucian190 Silver Member

    Înscris:
    26 Oct 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A8 - 4H / D4 / 3.0 QUATTRO 250 cp. TDI 2012 cod motor CDTA
    Schimbul de ulei de la servo a fost efectuat vreodata de cand a fost nascuta masina ? presupun ca ar trebui sa sti cam la 4 ani MAXIM (sa nu fim chiar catolici sa iti spun conform normativ ulei servo, lichid frana si antigel se schimba la 24 luni fara limita de km) ar fi cazul de un schimb asa ca.....
    Eu dupa ce am luat aceasta masina (inclusiv A6-le pe care l-am detinut timp de 10 ani) prima mea grija a fost sa schimb ulei servodirectie si restul ce mai era de schimbat la masina. Sigur ca tot la fel de bine pot fi si probleme de ordin mecanic adica la caseta de servo sau pompa sau ... schimbul de ulei ar fi cel mai ieftin mod de a afla daca asta este sau nu problema la tine.
    Daca nu va fi asta problema ti-as sugera vizita la un mecanic care stie mai mult decat general problema/problemele cu directia si nu numai. Eu iti doresc succes si sper sa ne ti si pe noi la curent deoarece orice info de la oricare dintre noi duce la o idee de rezolvare a unei probleme aparute.
     
  3. Ilie82

    Ilie82 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2018
    Locație:
    Uk
    Masina:
    A8 3.0 tdi Sport 2013
    Am fost la reprezenta Audi in UK și le-am povestit simptomele de la direcție. A plecat mecanicul la un test drive cu mașina, când a venit inapoi mi-a zis ca totul e ok.
    Poate ar trebui sa merg la alt service ? Sau poate se setează din setări volanul sa meargă mai ușor sau sa fie mai rigid.
     
  4. Cain

    Cain 6th Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2018
    Locație:
    UK
    Masina:
    Audi A8 D5 55 TFSI 2020 ( CZSE )
    Salut @Ilie82. Din setarile pentru volan, se fac anumite schimbari care se simt in volan, gen sa fie mai usor sau mai rigid. Toate setarile astea, sunt conectate la cum setezi masina sa fie ( comfort, efficiency, individual). Fiecare setare de genul asta, are o alta sub-setare(sub-optiune) cum vrei tu sa o numesti, in care setezi si fragilitatea volanului. Te pot indruma daca nu stii unde sunt setarile respective.

    Pentru o alta parere inafara dealer-ului Audi, incearca si service-urile mai mici, gen FormulaOne.
     

Distribuie pagina asta