1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sfat achizitie A3 8L (1996 - 2003)

Discuție în 'Audi A3 8L (1996 – 2003)' creată de andrei0241, 2 Aug 2008.

  1. RZV_BV

    RZV_BV 4th Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2010
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A3 Ambition, 2.0 TDI, 2004
    Si eu am tot un A3, care a fost cat de cat ok la inceput dar fiind prima masina am avut grija sa o stric pe ici pe colo, avea cateva probleme care le-am rezolvat singur.

    Fa singur un test, testeaza absolut toate functiile de care dispune masina, inclusiv ABSu :p, mergi prin niste gropi, vireaza pe loc, vezi cum se comporta la turatii mai mari, mergi pana in 3800 - 4000 de ture pana schimbi, sigurantele sa fie ok, clima etc.

    Iar legat de bara stanga, e lovita/indoita si nu mai poate so puna la loc `etans`, iti zic din experienta :undwech:

    Iti mai recomand si sa mergi la cineva care poate sa ii faca o diagnoza, daca cunosti, ca acolo apar bube care pot fi costisitoare, si starea airbagului etc.

    Nu prea ma pricep nici eu dar cam asta iti pot recomanda, pretul e ok.

    Bafta!
     
  2. titicheveresan 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Noi 2009
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A6 2,5 TDi 2001
    Sfat cumparare Audi A3, 1,8 T - 2003

    Dragilor
    Am gasit un A3 din 2003, motor 1,8 T - 180 cp, pe care vreau sa-l cumpar, dar nu stiu prea multe despre acest model.
    Detin in prezent un A6 din 2000, motor 2,5 TDI - 180 Cp.
    Imi puteti spune, cum sta cu consumul, care ar fi taxele, care sunt "bubele" acestui tip, taxele... fiabilitate. etc.

    merci
     
  3. klaudyu

    klaudyu Silver Member

    Înscris:
    15 Mar 2008
    Locație:
    Rebrișoara
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 131 cp 2002
  4. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
  5. stanesc

    stanesc 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2010
    Locație:
    Giurgiu
    Masina:
    audi a3 1997 1.8 20v
    E scumpa la banii astia
     
  6. dinu 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Aug 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 , 1.6 , 2001
    Salut ! O cunostinta vrea sa-si achizitioneze un Audi A3 1.9TDI , 90 CP din 2001 , Euro 3 si erea interesata ce emisi co2 are pentru a face un calcul la taxa de prima inmatriculare. Multumesc anticipat !
     
    Ultima editare de un moderator: 4 Aug 2011
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    dinu emisiile de CO2 sunt date in Certificatul de Conformitate al producatorului. Sau le gasesti scrise in actele unde este inmatriculata acum masina. Noi nu avem cum sa-ti spunem ce cantitate de CO2 scoate / are masina. La aceasta intrebare iti va raspunde numai RAR pe baza mai multor factori. Cod motor, optiuni ale masinii, felul motorului, etc.
     
  8. dinu 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Aug 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 , 1.6 , 2001
    @macristian1 - Multumesc pentru raspuns. Intrebasem pentru ca incercand sa calculez taxa de inmatriculare una din cerinte erea sa specific "Emisia de dioxid de carbon" . Am crezut ca pentru fiecare motor in parte este un standard (ex. pentru 1.9 tdi 90 cp emisile sunt de 160 grame CO2/km) .
     
  9. BV19MAX Guest

    Buna ziua tuturor. In urma unui eveniment nefericit (un motor cu probleme ce ma urmareste de 2 ani de zile) am hotarat sa imi schimb masina.
    Acum vine problema, am un buget de maximum 4000 de euro, asa ca m-am oprit la Audi A3. Variante ar fi, dar cu motoare de 1.6,1.8 benzina cu putini caluti, 1.9 TDI cu MULTI km (peste 250.000) si nu in ultimul rand, un A3 1.8T cu motor AJQ (180 CP :x).

    Am vorbit cu proprietarul la 1.8T si a spus ca nu a fost schimbata turbina niciodata si ca accepta teste pentru scurgeri (bine, stiu ca se poate foarte bine ca inainte sa vin eu sa stearga tubulatura de ulei si gata, e perfect motorul). A mai spus ca foloseste ulei 10W60, ceea ce imi ridica iar semne de intrebare, dar totusi masina nu mai este la prima tinerete (213.000 Km).


    Ce ziceti, merita 1.8T? proprietarul spunea ca ii consuma intre 7.5-8 in afara si 10.1-11 in oras, este acest consum unul corect?

    As avea nevoie de un raspuns de la cunoscatori cat mai urgent pentru ca sunt dependent de masina :(
    Multumesc anticipat.
     
  10. BV19MAX Guest

    Am facut marele pas acum cateva zile.
    La mers usor masina consuma intre 6.5 si 7.5 (Mers usor adica 80-90Kmph in viteza a 5-a). Daca ai talpa grea (ca mine) ai sanse mari sa vezi consum de 54-56L/100 Km pe BC.

    Masina se comporta impecabil in orice conditie, motorul este foarte silentios... ce sa mai, am facut poate cea mai buna alegere in legatura cu o masina. In 1000 Km cat am facut de joi nu a scazut uleiul deloc pe joja, fum scoate foarte putin la accelerari cand e motorul rece (vizibil doar daca stai in spate, dar nu este dens, este negru, deci benzina nearsa de la avansul marit) cu motorul cald nu scoate gram de fum.
     
  11. denis 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2012
    Locație:
    Castellon Spania
    Masina:
    A3 1998
    Un Sfat daca se poate ! MS

    Salut,
    Ma numesc Denis, am 18 ani si sunt interesat sa imi achizitionez o masina la mana a 2-a . Am gasit un A3 8L din 1998 si as vrea sa stiu si eu ceva informati dsespre masina cu privire la consum, daca sunt km multi, probleme intalnite la motor, etc .
    Are 190 000 km. Motor 1.8T 150 Cp
    Km. sunt multi pentru un Audi ? Cam ce consum are ? Astept raspuns. Merci

    Poze

    [​IMG]

    [​IMG]
     
    Ultima editare de un moderator: 14 Feb 2012
  12. anyyy86

    anyyy86 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A4 allroad 2.0 TDI 170 CAHA 2011
    Salut Denis, ca estetica e frumoasa masina , insa 1.8 t ca consum stiu de la cineva ca ia destul destul de mult cam 6 - 7 urban vorbind de autostrada cred ca scapi cu 5,5! Insa iti precizez ca nu am condus 1,8 T asa ca datele nu sunt exacte, doar din auzite! Cat tine de km eu nu ai vad nici putini dar nici multi , cam undeva la medie avand in vedere ca am un amic in ita care are tot un a3 8l 1,8 t si are peste 600.000 km! Si a spus ca nu o da la casat pina nu o vede ca crapa! Bafta
     
  13. denis 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2012
    Locație:
    Castellon Spania
    Masina:
    A3 1998
    re

    Multumesc ca ati mutat topicul unde trebuia
    Il legatura cu consumul care l-ai zis tu , 6-7 nu mi se pare mult in oras avand in vedere ca , pejoul familiei (307 brek 1.6) sub 8,6 nu scade in oras . Mi-e mi-e sa nu sara de 10 in sus ca na , doacamdata sunt student. Mai astept si alte raspunsuri ! MS:hi:
     
  14. netsonic Silver Member

    Înscris:
    12 Apr 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 8PA (Sportback), 2.0 FSI 110KW (BVY), 2006
    Denis & anyyy86: Masina aia nu are cum sa aiba doar 6-7 urban.

    In oras are consum de 10.6 iar in afara are 6.1 L/100km. Combinat ar fi de 7.8 L. Cel mai important este ca ala este consumul dat de producator, iar tu care nu stii sa mergi cu ea din prima vei avea mai mult pana te obisnuiesti cu ea. Vb aia.. e pe benzina si are turbo.. la cat te astepti sa fie consumul ?

    http://www.autoevolution.com/engine/audi-a3-5-doors-1999-18t-150-hp.html

    Vezi la Technical Data >>> Fuel consumption
     
  15. denis 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2012
    Locație:
    Castellon Spania
    Masina:
    A3 1998
    Hai sa fim seriosi. Chiar e mare lucru sa treci de la 110 cp la 150 cp ? sau de la Peugeot la Audi ?
     
    Ultima editare de un moderator: 14 Feb 2012
  16. netsonic Silver Member

    Înscris:
    12 Apr 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 8PA (Sportback), 2.0 FSI 110KW (BVY), 2006
    Nu Denis, nu este. Am condus si un 307 HDI cu 110 Cp si am fost foarte placut impresionat de masina. Consuma in afara intre 4.5-5 L iar in oras in jur de 8L. Diferenta mare este insa cand treci de la 60-80 cp (sub 100 cp) la cei 150. De ce ? Pentru ca diferenta aia se simte (in demaraj, in depasiri, etc).

    Te sfatuiesc sa-ti faci un calcul simplu ca sa vezi cam cat costa. Inmulteste cat costa un plin de rezervor x Nr de plinuri pe luna x 12 luni (pe an). La Asta aduna si un pret pentru revizie la 15.000 km. Daca Faci mai mult de 15.000 km pe an inmultesti corespunzator.

    Rezultatul acestui calcul reprezinta costul masinii pe an presupunand ca nu trebuie alte reparatii sau consumabile schimate. Daca este OK.. atunci e bine. daca nu este OK te orientezi catre altceva.

    Ideea de baza este ca poate gasesti o masina ieftina si ti se pare acceptabila dar te va rupe la intretinere sau carburant. De aia este bine sa calculezi inainte si sa stii la ce sa te astepti d.p.d.v al costurilor pe an.
     
  17. anyyy86

    anyyy86 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A4 allroad 2.0 TDI 170 CAHA 2011
    10.6 in oras???? Adica vrei sa zici ca eu care am 1.9 tdi imi ia 5,5 -6 in oras si la o benzina ia 10,6? Poi frate merg cu bicicleta in cazu asta... Imi vine greu sa cred asa ceva
     
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    anyyy86 nu te mai mira atat. Un motor benzina aspirat simplu de 1.6 de exemplu in oras consuma minim 10 L/100 km. Consumul este influentat de foarte multi factori care ne-ar lua o vreme sa-i explicam aici in acest topic (ma refer la stilul de mers, greutatea masinii, temperatura de afara, varsta soferului, etc. ...). As vrea sa nu intram intr-o polemica si plina de discutii Off Topic ca sa nu ma vad nevoit sa sterg mesaje. Mutumesc de intelegere.

    O seara buna
     
    Ultima editare: 14 Feb 2012
  19. audia38l 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Oct 2011
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    A2, 1.4 Tdi, 2001
    Daca tu locuiesti in oras, spre exemplu in Iasi, si masina ta consuma 5.5 sa ii chemi pe cei de la cartea recordurilor, vei fi singurul din lume cu asa consum.
    Daca vrei sa te convingi cat iti consuma, faci plin pana la primul click facut de pistol, 100 de km in oras si plin. Daca tu constati ca iti consuma 5.5 urmatorul pas este contactarea celor de la Guiness Book of World Records, locul tau este asigurat.


    Salut Denis,
    Daca cei 190.000 de km sunt reali, nu sunt multi, e totusi o masina din 1998.
    Foarte important este sa aibe distributia schimbata, pentru ca e costisitoare (la mine a fost aproape 800 de lei fara manopera). Legat de consum, fabrica iti da un consum de 12.2 urban. In functie de ce oras stai consumul iti creste. Cred ca un consum real pentru mersul urban e undeva la 13, 14.
    Sa nu te lasi prostit de tot felul de samsari, care incearca sa te convinga ca masina de fapt merge gratis, iti da ea 10 litrii de benzina la fiecare 100 de km.
    Ca sa te convingi, faci plin, 100 de km de oras si plin. Asa nu ai cum sa gresesti.
    Legat de probleme la motor, pot fi nenumarate, important este sa aiba un istoric de service, nu neaparat carte service la service-urile audi, dar macar sa existe facturile cu ceea ce s-a inlocuit. La fel ca sa nu ai probleme faci o programare la unul dintre service-urile Audi din orasul tau, si le ceri o diagnozoza pentru masina, nu costa foarte mult, si asa stii sigur ceea ce cumperi. Sa verifici si daca iti merge stergatorul spate, pentru ca se strica.
    In rest este o masina frumoasa, cu intretinere acceptabila.
     
    Ultima editare de un moderator: 15 Feb 2012
  20. Catalin Cristescu 3rd Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2010
    Locație:
    Deva
    Masina:
    -
    Achizitie A3 quattro

    Salutare, intentionez sa cumpar un A3 1.9 TDI din prima generatie, daca se poate si quattro. Acum 2 ani cautasem un A4 B5 quattro, dar am amanat achizitia din cauza bugetului. Sotia in schimb prefera un A3, asa ca m-am reorientat. Am gasit masina de mai jos pe internet, as dori sa aflu si parerea voastra. Multumesc!

    http://cautare.mobile.ro/vehicule/s...maxConstructionYear=2005&lang=ro&pageNumber=1
     

Distribuie pagina asta