1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sfat achizitie Allroad A6 C5

Discuție în 'Audi A6 allroad quattro C5 (1999 - 2005)' creată de hai-hui, 15 Apr 2008.

  1. allroad 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2008
    Locație:
    Bucuresti, Piatra Neamt
    Masina:
    Audi Allroad 2,7 biturbo
    allroad

    Da, confirm :) ma gandesc deseori sa deschis o benzinarie:D . Am un allroad 2,7 biturbo...benzina. E super... am avut mici probleme la suspensie (schimbat o perna). Sun t curios cum se tine iarna.... daca poate cineva sa imi spuna. Ma gandesc ca a mea este automata...

    Mersi
     
  2. kaiser2311 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Iul 2008
    Locație:
    Chisinau
    Masina:
    320d E46 2002 150ps
    Multumesc mult pentru detalii , chiar ash fi foarte interesat sa vad masina cum merge insa nu ash vrea sa te deranjez , stiu ca e cam problematic cu timpul in ziua de azi si n-ash vrea sa-tzi rapesc din timpul liber pentru odihna . Thanks.
     
  3. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    29,5 ???????
    Varianta noua are 18,5 pe LIFT ...
    M-as mira sa fie atat de mare diferenta ...
     
  4. Eugen

    Eugen 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2008
    Locație:
    Chisinau
    Masina:
    A6 C6
    Da nu e nici un deranj, stai fara grija :) Pentru membrii Club Audi imi fac timp oricand. Da-mi un PM daca vrei.
     
  5. 97LIR

    97LIR Bronze Member

    Înscris:
    17 Noi 2007
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A8 3.0TDI, Golf 6 2011,
    confirm .. prima versiune all road pana in 2005 este mult ... mult mai inalta ca cea noua .Am pus masina langa masina si diferenta la ochi pare mai mare decat cea masurata ..o sa incerc zilele astea sa fac niste poze mai clare cu un aparat cu blitz mai puternic ., si cu o ruleta cu banda mai mare ..
    numai bine
     
  6. kmikze 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Iun 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 Avant 19tdI AJM 116CP 2001
    salutare...

    nu am vrut sa deschid un alt post avand in vedere ca ma pot incadra aici oarecum.

    ideea e ca incerc pana pe la toamna sa achizitionez un allroad... s-a marit familia, drumurile la tzara si peshte sunt destul de solicitante...

    Din cate am inteles in 2003 sau 2004 s-a facut o modificare la motorul 2.5tdi (titan la anumite piese) intrucat exista posibilitatea sa cedeze. Intrebarea e cand anume s-a facut aceasta modificare si care ar fi codul la motor, sau la modele allroad nu sunt probleme de genu respectiv.

    In consecinta pot cauta modele de prin 2002 sau mai bine din 2004 ?

    Legat de cutia de viteza... manuala sau tiptronic? nu caut un condus sportiv cu doi copii in masina, dar fiabilitate avand in vedere ca discutam totusi de o masina sh.
     
  7. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    cei mai nou , e si putin mai bun .
    daca ai bani , eu zic sa te uiti la masini ceva mai noutze din 2004 .
    allroad-urile cu cutie manuala is ceva mai rare , dar se pot gasi .
    mare belea la allroad-uri , e cu suspensiile pe aer , sa verifici neaparat acest detaliu . daca o suspensie e dusa , masina sta inclinata .
    si din cate am vazut pe forum , probleme la motoare nu am prea vazut . cauta pe forum topicuri legate despre masina .
    cam atat iti pot impartasi din cunostintele mele legate de acest model . mie unul imi place mult allroad-u .
     
  8. lxl

    lxl Gold Member

    Înscris:
    27 Ian 2009
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi allroad 2002.2,5 TDI AKE,A2 2002. 1,4TDI AMF,A4 2017 2.0 DETA.A4 2.0 2017 deta,A4 2015,2.0,CNHA
    Cele din 2003 incoace sint echipate cu chiuloase din generatia noua, cauta cu cod motor BAU-180cp, BCZ-160cp.Eu am AKE dar i-am pus doua chiuloase noi din generatia noua, am cutie man.6 trepte si sant foarte multumit.
     
  9. allroad 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2008
    Locație:
    Bucuresti, Piatra Neamt
    Masina:
    Audi Allroad 2,7 biturbo
    allroad

    Salut, Eu am avut un model 2001/2002 insa automat. Confirm cele spuse mai sus de colegul nostru: belea mare la pernele de aer. Eu le-am schimbat pe toate, pana la urma, m-am bucurat de masina un an de zile. Ideala de pescuit ;)

    Tehnic nu prea te pot ajuta, doar sa iti spun ceva: cand faci pana, nu uita sa treci pe neutru suspensia.... eu asa am stricat pernele din fata!!!

    Bafta in alegere.
     
  10. harpagid

    harpagid 4th Gear Member

    Înscris:
    9 Apr 2009
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi allroad 3.0 TDI 2007
    Allroad-ul asta nou 3.0 TDI are exact consumul de care vorbesti tu adica 11-14 in oras si 9-10 in afara.E un motor superb ca si masina per total.Daca ai ceva bani merita 100%.Vezi ca 2.5 TDI-ul pe care il doresti tu nu-i chiar cel mai reusit motor Audi,pe la aprox 200k se cam duc axele cu came,etc si vei avea bani buni de cheltuit.
     
    Nicolae 67 apreciază asta.
  11. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    O calci nu gluma in afara :)
    9-10 e un consum la un mers super sportiv (160-180 si acceleratii kick) ;)
     
  12. harpagid

    harpagid 4th Gear Member

    Înscris:
    9 Apr 2009
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi allroad 3.0 TDI 2007
    :)E adevarat ca merg mai mult pe sport si clar ma dau la ea.Pe de alta parte traseul Piatra Neamt -Tg.Mures pe care-l parcurg cel mai des are multe serpentine(ex.Cheile Bicazului)unde chiar daca merg incet pentru ca e drumul rau consumul n-are cum sa fie mic.Oricum eu sunt foarte multumit de consum la modul in care merg.
     
  13. kmikze 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Iun 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 Avant 19tdI AJM 116CP 2001
    sunt de acord ca 3.0 e un motor mult mai bun decat cel de 2.5... dar discutam de diferente de 10.000-15.000 euro de la masini model 2004 la 2006.

    Iese din discutie pt mine modelul nou din pacate. mi-as permite un A6 nou avant de prin 2005-2006 cu 2.0tdi sau mai degraba un 2.0tfsi, dar consider ca pt ce am eu nevoie nu as avea avantaje prea mari fata de ce am acum pt ca e destul de joasa.

    acum revenind la 2.5 si anume la cel revizuit (BAU).. nu sunt rezolvate problemele acestui motor ?!
     
  14. lxl

    lxl Gold Member

    Înscris:
    27 Ian 2009
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi allroad 2002.2,5 TDI AKE,A2 2002. 1,4TDI AMF,A4 2017 2.0 DETA.A4 2.0 2017 deta,A4 2015,2.0,CNHA
    Motiveaza te rog de ce ?
     
  15. kmikze 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Iun 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 Avant 19tdI AJM 116CP 2001
    Singurul avantaj al unui model A6 avant model 2005 fata de ce am acum cum vad eu lucrurile ar fi la volum. Este ceva mai mare, dar e la fel de jos daca nu chiar mai mult. Am multe drumuri de facut la tzara si nu s-a ajuns cu asfaltarea pe acolo plus destul de des merg la peste si cu 2 amici incarc masina mult si se lasa. Nu am o perere prea fericita cu un A6 avant pe diguri la dunare cu sleauri iar daca mai si ploua s-a cam terminat.

    Asa am ajuns la allroad (model pana in 2005)... are 4 trepte de inaltime si quatro. Asa ies din multe potentiale belele, nu inseamna ca iau in considerare offroad extrem. Daca ma insel si un avant (nu allroad) eventual quatro se descurca onorabil va rog sa imi confirmati - dar poate trebuie alt topic.

    Nelamuririle mele erau legate de acest motor de 2.5, mai exact cand a fost revizuit. Legat de cutia de viteze inca nu stiu clar dar inclin spre una manuala.
     
  16. lxl

    lxl Gold Member

    Înscris:
    27 Ian 2009
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi allroad 2002.2,5 TDI AKE,A2 2002. 1,4TDI AMF,A4 2017 2.0 DETA.A4 2.0 2017 deta,A4 2015,2.0,CNHA
    Problema motoarelor respective a fost rezolvata din 2003, desi pot sa spun din experienta, am clienti cu modele din 2000 respectiv2001 care au depasit 300 de mii si nu sa umblat la axele cu came,mentionez ca au mers numai cu 0w30. In concluzie poti spune si bune si rele despre ele, alegerea trebuie sa o faci tu ,atunci cand o cumperi, restul cred ca depinde un pic si de norocul tau,bafta.
     
  17. catalincocos 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Mar 2010
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    bmw, 2,5, 2001
    Sfat achizitie Allroad 2.5 TDI A6 C5

    Salut tuturor.
    Sunt la inceput pe acest forum si asta datorita faptului ca incerc acum sa fac parte dintre detinatorii de AUDI, mai exact ALLROAD. Am nevoie de ajutorul vostru, si anume: am gasit si vreau sa cumpar un ALLROAD an 2002, 2.5 tdi, tiptronic, si are cam 190.000 km. Nu stiu ce sa fac sunt cam multi km?
     
  18. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Km nu sunt multi deloc,poate in sinea unora ar fi cam putini.
    Cei cu allroad sunt plecati momentan din cate vad,dar cred ca revin in scurt timp;)oricum este un model reusit si frumos,daca ai ceva poze cu viitoarea poti adauga.
     
  19. tucudean87

    tucudean87 Platinum Member

    Înscris:
    3 Mai 2009
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A6, C7 avant, 2012, 3.0 tdi quattro 245 cp+++ CDUC
    .

    daca astia sunt km originali nu sunt multi deloc.
     
  20. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    nu sunt multi km .. asta daca acei km NU au fost rulati in Romania .. :)
    eu mi`am luat un A6 din 2003 cu aceeasi km ... acum am 210k .
    bine ca eu am cutie manuala ... si e tractiune fata ... la 2.5 am citit cate ceva ca se duce axu cu came ... cutia de viteza e scumpa atunci cand se strica ....
     

Distribuie pagina asta