Sfat achizitie Q7

Discuție în 'Audi Q7' creată de ultra19, 23 Apr 2009.

1. ultra19 1st Gear Member

Locație:
    onesti
    Salut!
    Vreau sa mi cumpar un Q7 model 2007 3.0 tdi 233 cp/ cu 68 000 km la bord(masina second).
    Va rog sa-mi spuneti ce ar trebui sa verific la ea?
    Merci!

2. cipri@n

cipri@n Bronze Member

Locație:
    iasi - catania
    Masina:
    A4 Avant 2002, 1.9 TDI, 131 CP, AVF
    pai te uiti in cartea service vezi daca are service_urile facute la zi, o inspectezi vizual, si o pui pe tester sa vezi daca are erori,etc. cam astea ar fi, masina e relativ ca si noua, plus motorul este unul reusit.

3. ultra19 1st Gear Member

Locație:
    onesti
    Multumec pt sfaturi!

4. deocamdata

deocamdata Moderator Staff Member

Locație:
    Ro
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
  5. creatorul

creatorul 2nd Gear Member

Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4 B8, 2.0 TDI, 2011
    Ca sa nu mai deschid alt thread similar, as dori sa achizitionez un Q7 3,6 I 280CP cu 40.000 km din 2007.
    Ce as putea sa verific la ea ?
    Ar trebui sa verific si nr de km daca sunt reali la reprezentanta audi ?
    Presupun ca testarea se poate face doar la service audi.
    Este normal sa se aprinda doua stopuri in partea stanga si doar unu in dreapta sau are probleme cu sistemul electric (poza atasata)?

Multumesc

Fișiere atașate:

6. adrian.M

adrian.M 3rd Gear Member

Locație:
    -
    Masina:
    -
    E ars becul cel mai probabil :) Atata bai sa fie :)

7. LevY

LevY Gold Member

Locație:
    Constanta
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    Daca nu ma insel cele din lateral sunt pozitiile ... iar al 2 lea din partea stanga este frana ... si in dreapta probabil este becul ars ...

asta sa fie problema ...

8. creatorul

Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4 B8, 2.0 TDI, 2011
    Merci pt raspunsuri. Nu ar fi mare problema daca ar fi doar un bec ars doar sa nu aiba alte probleme la sistemul electric care ar fi scump de reparat presupun.
    Oricum o sa incerc sa testez masina la o reprezentanta audi.
    Presupun ca se pot verifica si nr de km din baza lor de date tot acolo :-?

FlorinMatt apreciază asta.
  9. deocamdata

deocamdata Moderator Staff Member

Locație:
    Ro
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    O sa ai lista cu absolut toate interventiile efectuate (revizii, reparatii etc).
    In functie de asta oarecum iti poti da seama daca km sunt reali sau nu.

10. adrian.M

adrian.M 3rd Gear Member

Locație:
    -
    Masina:
    -
    Da, numarul de kilometrii pot fi verificati cu ajutorul seriei sasiului. Bafta!

11. LevY

LevY Gold Member

Locație:
    Constanta
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    Mergi la reprezetanta cu ea si vezi ce zic meseriasii de acolo ...Si sa i faci si un test cu vagcom .

Succes

12. creatorul

Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4 B8, 2.0 TDI, 2011
    O sa ii fac si testul cu vagcom pe langa un test al sis electric si motor.

Merci mult pt sfaturi

13. casioclay

casioclay 1st Gear Member

Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi Q7, 3.0 TDI,2011 facelift
    salut,

am vazut masina la vanzare pe un site de specialitate. sa fii atent ca in una din poze se vede capacul lipsa de la rezervor. pe baza seriei de sasiu verifica daca e 2007 sau 2006 dupa jumatatea anului(implicit model 2007) daca e 2006 fabricatie, nr de km mi se par par cam trasi de par(sa nu cumva sa fie mile ca atunci inseamna 64.000 KM)... spor la achizitie...

Fișiere atașate:

Ultima editare: 6 Iul 2009
  14. creatorul

Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4 B8, 2.0 TDI, 2011
    Salut,

Merci pt sfaturi. Am evitat masina din imagine datorita unor informatii lipsa din partea proprietarului care era de altfel intermediar :) .
    Din experienta altora am invatat ca nu e bine sa discuti niciodata cu intermediari si masina nu e bine sa fi avut mai mult de un proprietar.

Am gasit alta masina si am sunat la service sa fac programare pt niste teste.
    Din ce mi-a zis dl cu care am vb nu se poate face test la nr de km. Testerul arata km care apar si in bord. Intrebarea care am uitat sa i-o pun.. care este rolul testerului atunci ?
    Istoricul masinii nu se poate afla decat de la reprezentanta unde au fost facute verificarile. Baza de date centralizata exista doar in cateva tari ca Germania.. Deci daca iei masina din Romania nu ai cum sa ii aflii istoricul decat daca mergi la o repezentanta anume.

15. masimo

masimo Silver Member

Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A5 3.0 TDI with REVO Stage 3 DPF Bypass Software,VW Touareg 3.0 TDI,2011
    Oricare service autorizat Audi,dupa seria sasiu,in cateve minute poate sa-ti spuna tot istoricul masinii,daca reparatiile si reviziile sau facut in reteaua lor din toata Europa! Inclusiv nr. de km. la care sau facut actiunile.

16. sab197

sab197 Silver Member

Locație:
    BUCURESTI
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 tdi multitronic, MY 2009

ca sa vezi anul de fabricatie te poti uita pe geamuri unde are inscris PILKINGTON pe ultimul rand ai sa vezi ...07 daca e 2007 si asa mai departe. Verifica mai multe geamuri ca unele pot fi schimbate din accidente sau alte cauze.

17. creatorul

Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4 B8, 2.0 TDI, 2011
    Salut,

Multumesc pentru raspunsuri. Am mai intrebat la o reprezentanta si tot la fel mi-au spus ca nu se poate scoate istoricul. A trebuit sa apelez la cineva din functia de conducere sa fac acest lucru posibil. Se pare ca ori le e lene sa`l scoata ori n-au voie.
    Se poate ca nu toate interventiile sa fie trecute in istoric (ma refer doar la cele facute la reprezentanta, presupun ca daca a fost la un service obisnuit nu e nici o sansa sa aflu ceva)? Din ce am vazut ieri erau trecute reviziile in istoric.

Multumesc

18. akbar Cont inchis la cerere

Locație:
    dr.tr.severin
    Masina:
    audi A6, 2,5 QUATTRO,132kw
    Nu are nimeni nici un interes sa faca reviziile la un service de cartier.Gandeste-te ca s-a platit pe masina aia cateva zeci de mii de euro.Nu cred ca se mai zgarcea la cateva sute sa faca reviziile intr-un service de reprezentanta.Are si ea garantie,pe care o pierde daca umbla nea Costica de la colt la masina.Cand se duce la revizie la reprezentanta se duce cu cartea de service,acolo ii scrie cati km are masina la aceea data si ce interventie s-a facut la ea.Asta e pentru proprietar.Pentru ei,au un program unde trec la fel,data,nr.de km si ce s-a facut la masina.In acest sistem au acces toate service-urile autorizate de ei din toata Europa si daca nu ma insel din lume. Daca te duci la service ei iti acceseaza din acest program toate interventiile care s-au facut la aceea masina,data la care s-au facut si nr.de km pe care ii avea masina la aceea data.Dupa asta poti sa-ti dai seama de km daca sunt reali sau nu si daca s-a facut vreo interventie majora la masina.

19. audiFan 1st Gear Member

Locație:
    bucuresti
    Masina:
    Audi Q7 3 TDI
    recomand prieteneste , NU AUDI Q 7 .

din experienta .

20. creatorul

Locație:
    Craiova
    Masina: