Sfat achizitie Q7

Discuție în 'Audi Q7' creată de ultra19, 23 Apr 2009.

1. lucianmarius

lucianmarius Silver Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi S5 V8 B8 2009 4.2 FSI (CAUA) / Citroen C5 2009 2.0hdi Automat Hydractive 3+
    Pana la urma mai adaugam:
    Scaune fata confort cu functie de ventilatie - 2160 euro
    Tapiterie valcona perforata (cea fina) si alcantara pe usi - 1550 euro
    Ornamente bord aluminiu+lemn - 1021 euro
    Asistent unghi mort - 970 euro

Are task greu Q7-le de dus, am testat zilele astea x5,xc90,gle coupe, maserati levante, rr velar. Nu vreau sa intram in vs. ca stiu ca nu sunt acceptate dar e foarte interesanta experienta, sa vezi concurenta din toate punctele de vedere.

2. Execitor 1st Gear Member

Locație:
    Brasov
    Masina:
    Mercedes S500 4matic 2008
    Buna seara,

Sunt interesat de achizitionarea unui Audi Q7 3.0 diesel de 272 cp din 2016 cu aproximativ 50-70k km. Este vreun posesor sau cineva care are experienta cu acest model? Ma intereseaza care este fiabilitatea si daca are anumite probleme comune modelul la care sa ma uit atunci cand il achizitionez. Mentionez ca intentionez sa il duc la un test la un dealer autorizat inainte de achizitie. Momentan ma uit la exemplarul de aici: https://www.autovit.ro/anunt/audi-q7-ID7GoQCR.html#1a04832ff7 , daca aveti pareri. Nu imi dau seama daca are suspensie pe aer adaptiva, MMI cu sim si sistemul audio BOSE. Niste sfaturi ar fi bine venite. Pana acum am mai testat un GLS 400, dar parca as merge pe Audi datorita tehnologiei mai avansate si a pretului ceva mai mic.

LE: Distributia este pe lant sau curea?

O seara buna,

3. bobalex18

bobalex18 Silver Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4, B6, 1.9 TDI, multitronic 2004; A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    motorul este acelasi cu cel de pe a6 (daca nu gresesc) - poti vedea acolo mai multe. In general foarte bune si echilibrate. Eu nu as lua o masina de valoarea asta fara sa o iau de la dealer si cu garantie extinsa - din descriere nu mai zic ca e de samsar. Are niste poze in curte la audi ca sa te pacaleasca

Execitor apreciază asta.
  4. lucianmarius

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi S5 V8 B8 2009 4.2 FSI (CAUA) / Citroen C5 2009 2.0hdi Automat Hydractive 3+
    Salut!

Nu mai bine iei tu cu garantie 5 ani si ai terminat grijile? Noua generatie de masini trebuie abordata diferit deoarece audi da 5 ani/150.000 km ca dotare optionala sau 4 ani standard. Eu am intrebat la service la maff si mi-au zis de departe sa merg pe audi, motorul e foarte matur.

Plus ca la banii acestia te apropii de unul nou. Ce ai pus tu aici nu are multe dotari pt un Q7. Iti pot da in privat un nr de telefon pentru un dealer si iti vinde la 60-65.000 Euro nou.

TaZZuLeTz, Execitor și bobalex18 apreciază asta.
  5. mik15

mik15 Gold Member

Locație:
    Sibiu
    Masina:
    2011 A6 3.0Tdi Allroad
    @Execitor - masina fiind 2016 ar trebui sa fie inca in garantie si o mai poti extinde, Bose din cate vad are, de MMI cu SIM nu imi dau seama. Suspensia adaptiva pe aer cu siguranta este, se vede si intr-o poza. Parerea mea e ca poti in primul rand verifica seria de sasiu pusa in anunt si apoi decizi daca merita sau nu sa mergi sa o vezi.

@lucianmarius - dintre toate doar XC90 si RR Velar mi-ar face cu ochiul din partea concurentei.

Execitor apreciază asta.
  6. lucianmarius

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Decizia e cam luata pe q7. Ma bucur de experiente, rr sport a fost foarte interesant dar e vechi. Nu e cel mai bun la motor/cutie dar pachetul complet de confort, tehnicul e ok, interiorul de top (de departe cel mai bun) si suspensia extrem de confortabila m-a cam convins. Sa vad si preturile finale.

7. bobalex18

bobalex18 Silver Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    rr sport e vechi iar mie nu îmi place.
    velar arată foarte bine, dar parcă e pentru parcat la cafenea cu o pitzipoancă lângă tine (dacă ai depășit vârsta nu se potrivește)
    xc90 arată foarte bine, dar eu sunt dezamăgit de volvo. are ceva ce te atrage dar după o perioadă începi să realizezi că lipseste ceva la feeling (am condus 3 luni un v60 și cam asta era senzația după 1 lună). în plus, eu credeam că e mașină de mămică care își duce copilul la școală. :)))
    GLE coupe a avut finul și l-am bătut la cap până l-a dat înapoi și a luat un c 4matic. oribilă mașină.

q7 cred că este best buy având în vedere calitatea și banii dați și nu o spun pentru că suntem pe forum monomarcă.

a se citi că mesajul vine de la o persoană anti-suv și complet neavizată în acest segment. eu nu înțeleg logica pentru care există această categorie.

Ultima editare: 10 Noi 2017
  8. Cristi Staff member Staff Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Si gata cu versus ca sa nu va dispara mesajele. Multumesc.

9. lucianmarius

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Mai baieti (si fete daca sunteti :D), am semnat.
    Ramane sa vedem pe ce firma o luam dar ar trebui sa fie totul ok.

Pretul de lista a atins 6 cifre.

Sa ne auzim cu bine in februarie martie la prezentarea membrilor si a masinii.

Kox, TaZZuLeTz și Mitiy apreciază asta.
  10. bobalex18

bobalex18 Silver Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    felicitări. poți să spui ce procent ai obținut ca discount? poate este util la negocieri altor colegi

11. lucianmarius

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Pot da in privat un numar de telefon. Discountul obtinut de mine a rezultat dupa 2 saptamani de munca in test drive-uri si comparatii obiective, deschise catre toata concurenta. Ma indoiesc ca puteam obtine asa ceva daca doar cerand. As dori ca pretul de lista si pretul final sa ramana private. Mersi de intelegere.

Mitiy apreciază asta.
  12. lucianmarius

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Gataaaa...comanda lansata, factura de avans platita!
    Drumuri bune!

Ne vedem in feb- mar pe la clubaudi cu ea.

Multumesc tuturor pentru sfaturi in alegerea optionalelor!

cornel1970, Mitiy, stefan550 și alți 2 apreciază asta.
  13. CristianMihai 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Skoda Rapid, 1.2 TSI
    Buna tuturor,
    Sunt nou pe forum si ma uit de ceva vreme la modelul Q7 3.0 TDI incepand cu 2008.
    Am gasit unul care imi place pe Autovit, dupa ce in prealabil il vazusem la cei de la UniCredit Leasing la vanzare acum vreo cateva luni, dar a disparut pana sa ma hotarasc eu. Acum l-am vazut pe Autovit:
    https://www.autovit.ro/anunt/audi-q7-ID7GpXuQ.html#7fb0edecf2
    Pare ciudat ca e vandut dupa 2 luni aproximativ. Imi puteti spune o parere despre dotari, km versus pret.
    Multumesc mult

14. bobalex18

bobalex18 Silver Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    cred că glumești. nu ai de gând să cumperi așa ceva :))) rar poți găsi așa combinații.

15. MarianMaxx

MarianMaxx Audi Expert

Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G 2.0TDI ultra 190CP S-tronic (CNHA) 2014
  16. CristianMihai 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Skoda Rapid, 1.2 TSI
    Multumesc,
    Legat de istoric problema e ca in romania nu am gasit.o la vreun dealer, leasingul a zis ca a fost furata, schimbate seriile si recuperata de ei acum vreo 2 ani. Are inclusiv hartie de la politie ca seria e reponsonata, adica au rescris seria corecta. De aceea speram sa gasesc un istoric ceva, iar faptul ca e revanduta dupa 2 luni e ciudat, de asta am zis sa va cer un sfat.

17. MarianMaxx

MarianMaxx Audi Expert

Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G 2.0TDI ultra 190CP S-tronic (CNHA) 2014
    Oricum cred ca nu te sfatuieste nimeni sa o cumperi... interiorul acela nu este demn de un Q7. Acum daca mai are si acest istoric destul de incurcat, atunci ai inca un motiv sa renunti la aceasta masina. Cauta cu rabdare, sigur sunt multe care sa merite atentia!
    Probabil s-a reintors la vanzare din cauza ca au fost probleme la inmatriculare sau noul proprietar a aflat lucruri dubioase si a preferat sa renunte din timp.

18. AdrianB87

AdrianB87 1st Gear Member

Locație:
    Targoviste
    Masina:
    A6, 2.0 TDI BLB 140 CP, 2006
    Poate te mai si trezesti la usa cu ala care i-a schimbat seria prima oara ca vine sa si-o recupereze :).

upload_2018-1-12_9-30-15.png

19. CristianMihai 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Skoda Rapid, 1.2 TSI
    Multumesc mult pentru pareri, voi continua studiul :)

Distribuie pagina asta