1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sfat / Consiliere achizitie Audi A5 B9 motor Benzina

Discuție în 'A5 B9 (2016- prezent)' creată de FlaviusA4, 27 Aug 2018.

  1. FlaviusA4 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Ian 2015
    Locație:
    Ramnicu Valcea
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0 TDI, 2009
    Salut,

    Doresc sa imi schimb masina, in prezent am A4 B8, an 2008 si inca nu sunt hotarat ce anume vreau sa achizitionez.
    Imi place foarte mult noul model Audi A5 B9.
    Poate cineva care detine modelul acesta sa imi spuna un feedback despre masina ?
     
  2. Mitiy

    Mitiy Silver Member

    Înscris:
    2 Ian 2014
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    Feedback-urile sunt subiective. Iti poti face o idee din zecile de review-uri de pe Youtube si un eventual test drive care va fi de cel mai mare ajutor pentru luarea unei decizii.
     
    FlaviusA4 apreciază asta.
  3. bmdbmw

    bmdbmw Bronze Member

    Înscris:
    29 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9 DEUA 110kw, 2015 / Q3 8U CUVC 110kw, 2016
    Citeste topicurile despre A4 B9, o sa gasesti multe informatii care se aplica si la A5 B9.
     
    FlaviusA4 apreciază asta.
  4. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    eu recomand A5 ul din cauza spatiului oferit de portbagaj si a capacitatii mai bune de incarcare

    In orice caz @flavius a4 mergi la o reprezentanta si fa un drive test cu ambele . Cu siguranta asa te vei lamuri
     
  5. FlaviusA4 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Ian 2015
    Locație:
    Ramnicu Valcea
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0 TDI, 2009
    Multumesc pentru sfaturi.
    Grea decizia, sper sa aleg bine :)
     
  6. LALA

    LALA 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Sep 2018
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A5 Sport Back 2.0 TDI 2019
    Salut
    Sunt in analiza pentru achizitia unui A5 nou .
    Imi puteti spune ce optionale nu ar trebui sa "ratez" in coonfigurarea care trebuie sa o fac ?
    Va multumesc anticipat !
     
  7. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    Nou? Depinde de buget. Sincer îți recomand ceva f puțin rulat cu un discount uriaș. Preț de nou, au cam sărit gardul cu noua generatie
     
    martin9 și stefan550 apreciază asta.
  8. vibeup

    vibeup Silver Member

    Înscris:
    1 Mar 2015
    Locație:
    Stuttgart
    Masina:
    A3 8Y 2022, 2.0TFSI Quattro
    Rateaza head up display :) costa mult si daca ai probleme trebuie demontat parbrizul. Noroc cu garantia ca altfel plateam si parbrizul care s-a crapat cand l-au demontat pentru reparatia HUD.
     
  9. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    farurile matrix
    sistemul de sonorizare B&O
    S-Line si altele doar daca esti pasionat

    Optiunile de mai sus vor mai aduce si altele stai linistit

    Spor !!
     
  10. LALA

    LALA 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Sep 2018
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A5 Sport Back 2.0 TDI 2019
    Multumesc !
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  11. Frunza Bogdan 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Ian 2018
    Locație:
    deva/timisoara
    Masina:
    Audi a6 c7 4g avant 2.0-TDI (2012) Multitronic 177cp
    Salut,
    Am un buget de 26 000 Euro maxim si caut de cateva saptamani pe mobile si pe olx un audi A5 sportback B9 si sunt si eu cam pretentios. Caut sa fie neaparat manuala (pur si simplu imi place sa mestec) deoarece am avut un A6 multitronic si am intrat in "depresie" ca nu mai aveam schimbator, caut sa aiba ACC neaparat, sa aiba scaune sport si optional ma intereseaza sa aiba optiuni precum B&O (desi nu stiu daca merita ... poti pune aftermarket ?)

    Am gasit asta: https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?action=parkItem&id=311024848 si mi s-a pus pata pe ea deoarece avea tot ce doream eu (mai putin faptu ca nu e tfsi)
    M-am interesat putin despre masina, un raport carvertical si ceva detalii primite pe mail si TUF: ce ma ingrijoreaza e ca are urmatoarele elemente revopsite " right fender, right back door, side panel left (asta nu stiu care e mai exact), rear bumper painted and replaced." (primit pe email de la dealer)

    Acuma eu chiar v-as ruga sa imi dati opinia voastra, stiu ca nu e noua si nu am asteptari sa fie impecabila dar are rost sa mai iau in considerare masina avand in vedere revopsirile ? Daca as stii ca nu a fost un accident grav nu mi-as face probleme. Totusi pare ca e reprezentanta audi, nu e orice dealer de la coltu blocului.

    Mai apare ceva ciudat in raportul carvertical si anume o deviere pe odometru dar parerea mea ca e o eroare la raport sau ceva asemanator.

    a5-1.png audi a5.png
     
  12. marcelush

    marcelush Banned

    Înscris:
    22 Feb 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4, B9, (DETA), S-tronic, 2.0 tdi, 190cp, quattro
    Salut Frunza - nu prea inteleg daca vrei ceva de la noi, vreo informatie, daca ai vreo intrebare - pare ca faci o declaratie, nu intrebi nimic
     
  13. Frunza Bogdan 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Ian 2018
    Locație:
    deva/timisoara
    Masina:
    Audi a6 c7 4g avant 2.0-TDI (2012) Multitronic 177cp
    Cred ca e destul de clara intrebarea si anume ce parere aveti, merita/nu merita luata in considerare ? Multumesc.
     
  14. Stefan Zanfir 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Mar 2022
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Passat B7
    Salutare,
    Fratele meu incearca sa comande un A5 Sportback Advanced 40 TFSI si in pachetul de iarna pentru care a optat (~1250 Euro) nu contine si parbriz incalzit (cod optional 4GR) :(

    Dealer-ul imi spune ca nu se poate configura si monta pentru ca nu stiu ce interferente apar si influenteaza wireless-ul din masina si ca se lucreaza la remedierea acestei probleme :aggressive:

    O fi adevarat sau imi vinde gogosi ? Tehnologia a avansat asa mult, dar pe un Audi ce costa 50.000 euro nu se poate monta un parbriz incalzit ?
     
  15. bmdbmw

    bmdbmw Bronze Member

    Înscris:
    29 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9 DEUA 110kw, 2015 / Q3 8U CUVC 110kw, 2016
    Are dreptate dealerul, parbrizul incalzit produce efectul de cusca Faraday care ecraneaza semnalele electromagnetice (semnal telefon, semnal WI-FI etc.). Mai multe detalii gasesti pe internet.
     
  16. Sebastian Ptr 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Iun 2022
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A5 sportback, 2.0tdi, 2016, B8, CSUB, 136cp
    Salut,
    Ma gandesc sa achizitionez un Audi A5 B9 2017-2018 si nu stiu prea multe si nu prea am gasit multe detalii despre motorizarea 2.0 TFSI de 252 cai. Nu stiu cat este de fiabila si nu stiu daca este o alegere foarte buna din punct de vedere al motorizarii (am vazut multe anunturi cu modele de A5 2.0 252 cp vandute cu km sub 75000
    Bugetul meu este de 30.000 Euro si doresc tot un A5 (singurele extra optiuni pe care le doresc sunt full digital/virtual cockpit si pachet S-line cel putin exterior). As putea sa primesc niste lamuriri si eventual niste sugestii ? Multumesc anticipat.
    De exemplu: https://www.autovit.ro/anunt/audi-a5-coupe-2-0-tfsi-quattro-s-tronic-ID7GTLL9.html )
     
  17. jax 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Iul 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 B9 S-line, 2.0 TFSI (CYMC) 252 CP
    Salut,
    Am eu motorul de 252 cai si e foarte ok. cea mai comuna problema e pompa de apa / ansamblul termostat. am avut-o si eu si multi altii.

    Vezi ca masina din anunt e adusa din USA, posibil cu dauna.
    Nu imi plac anunturile care nu sunt transparente.

    Cateva ponturi pt a-ti da seama daca masina e din USA: badge spate 2.0 T in loc de 2.0 TFSI, la temperatra apei ai C si H in loc de grade, semnalizatoare pe bara (asta are bara schimbata), etc.
     
    DeViAnS apreciază asta.
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Am impresia ca si farurile sunt diferite de la SUA la EU.
     
  19. Sebastian Ptr 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Iun 2022
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A5 sportback, 2.0tdi, 2016, B8, CSUB, 136cp
    Salut, ai putea sa imi dai mai multe detalii despre ce anume se strica la pompa de apa/ansamblul termonstat? Cum se comporta intre schimburile de ulei? Cat de fiabila este in oras si in afara? merita cumparat un asa model? Cat de ok e cutia de viteze automata (s-tronic, tip-tronic)?
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Exact. Masina din anunt este fabricata pentru piata USA 100%. Este o posibila dauna majora dar trebuie vazut cum a fost refacuta. Si daunele se pot face asa cum trebuie si cu piese OE iar masina iese ce trebuie. Sunt destule exemple pe internet si avem si in tara si persoane bine documentate si pricepute pentru reparatii daune majore aduse din USA care vor arata asa cum trebuie si implicit vor prezenta aceeasi siguranta si functionalitate ca si una nelovita.

    @Sebastian Ptr la toate intrebarile ai deja raspuns pe forum dar NU ai citit nimic din pacate. Vezi ca NU ne repetam cu intrebarile si raspunsurile pe acest forum. Ultimul tau mesaj va fi sters. Cand intrebi ce ai intrebat este ca si cum nu ai fi avut marca Audi niciodata sau chiar nu ai avut masina niciodata. Se strica, o repari indiferent de costuri si gata. Se comporta la fel ca orice Audi.
     

Distribuie pagina asta