1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sfat /- Consiliere achizitie Audi Q7 motor DIESEL

Discuție în 'Audi Q7' creată de ultra19, 23 Apr 2009.

  1. lucianmarius

    lucianmarius Gold Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 2018 3.0 TDI / Ford Mustang Bullitt V8 2020 / ex Audi S5 V8 2007 4.2 FSI (CAUA)
    Salut!

    Nu mai bine iei tu cu garantie 5 ani si ai terminat grijile? Noua generatie de masini trebuie abordata diferit deoarece audi da 5 ani/150.000 km ca dotare optionala sau 4 ani standard. Eu am intrebat la service la maff si mi-au zis de departe sa merg pe audi, motorul e foarte matur.

    Plus ca la banii acestia te apropii de unul nou. Ce ai pus tu aici nu are multe dotari pt un Q7. Iti pot da in privat un nr de telefon pentru un dealer si iti vinde la 60-65.000 Euro nou.
     
    TaZZuLeTz, Execitor și bobalex18 apreciază asta.
  2. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    @Execitor - masina fiind 2016 ar trebui sa fie inca in garantie si o mai poti extinde, Bose din cate vad are, de MMI cu SIM nu imi dau seama. Suspensia adaptiva pe aer cu siguranta este, se vede si intr-o poza. Parerea mea e ca poti in primul rand verifica seria de sasiu pusa in anunt si apoi decizi daca merita sau nu sa mergi sa o vezi.

    @lucianmarius - dintre toate doar XC90 si RR Velar mi-ar face cu ochiul din partea concurentei.
     
    Execitor apreciază asta.
  3. lucianmarius

    lucianmarius Gold Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 2018 3.0 TDI / Ford Mustang Bullitt V8 2020 / ex Audi S5 V8 2007 4.2 FSI (CAUA)
    Decizia e cam luata pe q7. Ma bucur de experiente, rr sport a fost foarte interesant dar e vechi. Nu e cel mai bun la motor/cutie dar pachetul complet de confort, tehnicul e ok, interiorul de top (de departe cel mai bun) si suspensia extrem de confortabila m-a cam convins. Sa vad si preturile finale.
     
  4. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    rr sport e vechi iar mie nu îmi place.
    velar arată foarte bine, dar parcă e pentru parcat la cafenea cu o pitzipoancă lângă tine (dacă ai depășit vârsta nu se potrivește)
    xc90 arată foarte bine, dar eu sunt dezamăgit de volvo. are ceva ce te atrage dar după o perioadă începi să realizezi că lipseste ceva la feeling (am condus 3 luni un v60 și cam asta era senzația după 1 lună). în plus, eu credeam că e mașină de mămică care își duce copilul la școală. :)))
    GLE coupe a avut finul și l-am bătut la cap până l-a dat înapoi și a luat un c 4matic. oribilă mașină.

    q7 cred că este best buy având în vedere calitatea și banii dați și nu o spun pentru că suntem pe forum monomarcă.

    a se citi că mesajul vine de la o persoană anti-suv și complet neavizată în acest segment. eu nu înțeleg logica pentru care există această categorie.
     
    Ultima editare: 10 Noi 2017
    silviunik apreciază asta.
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Si gata cu versus pentru ca sa nu va dispara mesajele. Multumesc.
     
  6. lucianmarius

    lucianmarius Gold Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 2018 3.0 TDI / Ford Mustang Bullitt V8 2020 / ex Audi S5 V8 2007 4.2 FSI (CAUA)
    Mai baieti (si fete daca sunteti :D), am semnat.
    Ramane sa vedem pe ce firma o luam dar ar trebui sa fie totul ok.

    Pretul de lista a atins 6 cifre.

    Sa ne auzim cu bine in februarie martie la prezentarea membrilor si a masinii.
     
    Kox, TaZZuLeTz și Mitiy apreciază asta.
  7. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    felicitări. poți să spui ce procent ai obținut ca discount? poate este util la negocieri altor colegi
     
  8. lucianmarius

    lucianmarius Gold Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 2018 3.0 TDI / Ford Mustang Bullitt V8 2020 / ex Audi S5 V8 2007 4.2 FSI (CAUA)
    Pot da in privat un numar de telefon. Discountul obtinut de mine a rezultat dupa 2 saptamani de munca in test drive-uri si comparatii obiective, deschise catre toata concurenta. Ma indoiesc ca puteam obtine asa ceva daca doar cerand. As dori ca pretul de lista si pretul final sa ramana private. Mersi de intelegere.
     
    Mitiy apreciază asta.
  9. lucianmarius

    lucianmarius Gold Member

    Înscris:
    6 Mai 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q7 2018 3.0 TDI / Ford Mustang Bullitt V8 2020 / ex Audi S5 V8 2007 4.2 FSI (CAUA)
    Gataaaa...comanda lansata, factura de avans platita!
    Drumuri bune!

    Ne vedem in feb- mar pe la clubaudi cu ea.

    Multumesc tuturor pentru sfaturi in alegerea optionalelor!
     
    cornel1970, Mitiy, stefan550 și alți 2 apreciază asta.
  10. CristianMihai 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Aug 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Skoda Rapid, 1.2 TSI
    Buna tuturor,
    Sunt nou pe forum si ma uit de ceva vreme la modelul Q7 3.0 TDI incepand cu 2008.
    Am gasit unul care imi place pe Autovit, dupa ce in prealabil il vazusem la cei de la UniCredit Leasing la vanzare acum vreo cateva luni, dar a disparut pana sa ma hotarasc eu. Acum l-am vazut pe Autovit:
    https://www.autovit.ro/anunt/audi-q7-ID7GpXuQ.html#7fb0edecf2
    Pare ciudat ca e vandut dupa 2 luni aproximativ. Imi puteti spune o parere despre dotari, km versus pret.
    Multumesc mult
     
  11. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    cred că glumești. nu ai de gând să cumperi așa ceva :))) rar poți găsi așa combinații.
     
  12. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
  13. CristianMihai 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Aug 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Skoda Rapid, 1.2 TSI
    Multumesc,
    Legat de istoric problema e ca in romania nu am gasit.o la vreun dealer, leasingul a zis ca a fost furata, schimbate seriile si recuperata de ei acum vreo 2 ani. Are inclusiv hartie de la politie ca seria e reponsonata, adica au rescris seria corecta. De aceea speram sa gasesc un istoric ceva, iar faptul ca e revanduta dupa 2 luni e ciudat, de asta am zis sa va cer un sfat.
     
  14. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Oricum cred ca nu te sfatuieste nimeni sa o cumperi... interiorul acela nu este demn de un Q7. Acum daca mai are si acest istoric destul de incurcat, atunci ai inca un motiv sa renunti la aceasta masina. Cauta cu rabdare, sigur sunt multe care sa merite atentia!
    Probabil s-a reintors la vanzare din cauza ca au fost probleme la inmatriculare sau noul proprietar a aflat lucruri dubioase si a preferat sa renunte din timp.
     
  15. AdrianB87

    AdrianB87 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2017
    Locație:
    Targoviste
    Masina:
    A6, 2.0 TDI BLB 140 CP, 2006
    Poate te mai si trezesti la usa cu ala care i-a schimbat seria prima oara ca vine sa si-o recupereze :).

    upload_2018-1-12_9-30-15.png
     
  16. CristianMihai 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Aug 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Skoda Rapid, 1.2 TSI
    Multumesc mult pentru pareri, voi continua studiul :)
     
  17. XCATale

    XCATale 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Oct 2013
    Locație:
    UK
    Masina:
    Q7 3.0TDi CJG 2010
    Salutare,
    Cam de ceva zile mă bate stresul să fac un upgrade la următoarea generație.
    Am găsit-o pe asta la un preț destul de tolerabil doar că,ca și dotări nu are prea multe față de actuala. Nu are keyless, nu are trapă, nu are scaunele cu memorie dar e S-line Plus.
    Ca si diferențe e că aceasta e varianta face lift, scariță, jante de 21 camera pentru marche-arierre, următoarea generație de MMI, mile mai puține, e mai recentă și cam atât. Cod motor CRCA056254
    Am atașat și link-ul:
    https://www.fmmotors.co.uk/used-cars/audi-q7-3-0-tdi-s-line-plus-quattro-5dr-wembley-201806067220955
    Ce părere aveți ?
     
  18. FlaviusA4 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Ian 2015
    Locație:
    Ramnicu Valcea
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0 TDI, 2009
    Salut,

    Cineva proprietar de audi q7 model ultima generatie poate sa imi spuna ce inseamna sa ai aceasta masina in proprietate ? Eu am un audi a4 b8 dar imi place foarte mult q7 ultimul model si m-ar interesa ce inseamna sa intretii masina asta. Evident, fiind model nou, nu cred ca sunt prea multe probleme cu ea dar estimativ, anual, cam care ar fi costurile de intretinere ?
     
  19. silviunik 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Mar 2018
    Locație:
    resita
    Masina:
    audi a4,2000cmc,2013
    Ultima revizie la 100 000km ....la porsche Tm 2700 ron....ulei..filtre...lichid de frână etc

    Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk
     
  20. FlaviusA4 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Ian 2015
    Locație:
    Ramnicu Valcea
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0 TDI, 2009
    Alte probleme ai avut cu ea ?
     

Distribuie pagina asta