1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sfat cumparare AUDI A6 C5

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de yotis, 24 Feb 2008.

  1. raikkonen

    raikkonen 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Sep 2007
    Locație:
    Mangalia
    Masina:
    Audi A6, 2.4 benzin, 130 kw
    ...

    eu am un A6, 2.4 benzina model 2005 ... dak ai bugetul mic nu te baga... consumul este intradevar maricel.. e adevarat ce spun baietzii pe aici... 10 afara... 14 in orash....
    dak itzi permitzi acest consum ia benzinarul pt k nu se compara cu motorina...
    fa un calcul la cati km faci pe an... vezi raportul dintre benzina shi motorina.. consum... cam catzi ani vrei sa te foloseshti de mashina shi trage linie....
    succes!
     
  2. alin.tomescu 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Aug 2008
    Locație:
    Rm. Valcea
    fiti atenti!

    de acord cu treaba ca la un rulaj de pana in 10-15000 de km se merita benzina din toate punctele de vedere, dar ganditi-va ca masina mai trebuie sa fie si revanduta dupa aceea ca nu o sa o tii mai mult de 4 ani saca e Second hand sau mai rau....atrunci o sa vedeti ca va fi aproape imposibil de vandut un benzinar la un pret decent....este o opinie, nu mi-o luati in n ume de rau ...
     
  3. yotis

    yotis 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Feb 2008
    Locație:
    Klagenfurt / Austria
    Masina:
    Audi A6 Avant 2.4
    Salut Alin.

    Da ai dreptate aici, dar eu cand am cumparat masina m-am gandit foarte putin la treaba asta. Pentru ca orice ai face o sa pierzi la revinzarea unei masini. Deocamdata sunt multumit de masina :) mai tarziu mai vedem.
     
  4. alin.tomescu 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Aug 2008
    Locație:
    Rm. Valcea
    pentru Yotis

    salut Yotis!

    Eu am un A6 2.0 TDI 2005, de doar 3 luni...merge de rupe, dar desi sunt la al 3-lea motor TDI (inainte am avut un VW Passat 1.9 TDI - 2001, apoi un A41.9TDI - 2004) tot sunt deranjat de "torsul" zgomotos al motoarelor Diesel...de viteza si cuplu nu am de ce sa ma plang (unii ar zice ca 2.0 TDI nu e suficient pentru caroseria de A6). Am vrut sa-mi iau un A6 2.4 i (2006) dar un prieten de la reprezentanta Audi RM. VL mi-a spus ca e un motor depasit si consuma mult si m-a sfatuit sa iau 2.0 TFSI...pe care evident nu l-am gasit Second Hand la pretul oferit de mine...asa ca m-am indreptat din nou spre TDI.....recunosc as fi preferat un benzinar chiar daca in RO se revinde foarte greu....bafta!
     
  5. audiholic

    audiholic 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Mai 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 8p 2.0 TDI
    Avant-ul e versiunea break :)
     
  6. BullDog

    BullDog 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Aug 2008
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI S-Line 2007
    A6 Avant

    Un audi A6 Avant este A6 kombi...in rest e aceeasi mancare de peste
     
  7. kellu

    kellu Platinum Member

    Înscris:
    19 Aug 2007
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Opel Corsa
    break=avant=kombi=touring=estate=.........
     
  8. almid

    almid 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Aug 2008
    Locație:
    Mures
    Masina:
    Audi A4 Avant 1,9TDI quattro
    1,8T e ok. 7-8l/100km Fugi de 1,8 fara turbo 10-12 medie/100km
     
  9. digitalhater 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Mar 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Salut,

    Sunt nou pe forum si as avea cateva intrebari.
    As vrea sa-mi achizitionez un model Audi A6 (noiembrie 2001), motor 2.5, jante magneziu, inchidere centralizata adusa in Romania in 2005, 164.000KM la pretul de 7300-7500E.

    AS vrea sa stiu daca este o decizie buna sau daca face banii astia si daca se poate sa aduceti si argumente la sfaturile dvs.

    Va multumesc anticipat.

    Cu Stima,
    A
     
  10. raduc

    raduc 6th Gear Member

    Înscris:
    19 Iun 2008
    Locație:
    Bușteni
    Masina:
    Audi A5 2.7 tdi 2010
    in primul rand sa fii atent la cutie(daca e automata),sa fie ok,sa schimbe fara trepidatii,al doilea lucru km m-i se par putini.masina mea din semnatura e de vanzare,daca vrei mai multe detalii trimite-mi un PM.
     
  11. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    Si mie mi se pare cam cu putini km !

    Sincer eu cand mi`am luat masina ... am fost cu ea la tester ... si aia a fost !
    a iesit totu` in regula si nu am stat pe ganduri !

    Consumabilele sunt acceptabile .
    Sa iei in calcul si schimb ulei + distributie !

    E avant sau sedan ?!
    Verifica seriile de pe talon cu cele de pe masina ... vezi sa corespunda !
    Si nu uita sa ii faci un test complet cu VAG Com si pe loc .... dar si in mers ...
    Dute la un service ales de tine si sa fie si autorizat .

    Noroc !
     
  12. digitalhater 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Mar 2009
    Locație:
    Bucuresti
    e sedan. nu stiu ce e vag-com. poate-mi poti explica. stiti vre-un loc unde o pot testa cum trebe in Bacau?
     
  13. 97LIR

    97LIR Bronze Member

    Înscris:
    17 Noi 2007
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A8 3.0TDI, Golf 6 2011,
    super afacere la bani astia . sunt masini din 2005 care au trecut demult de rulajul acesta . Vag Comul este un soft care cu ajutorul unui cablu verifica functiile masinii si raporteaza eventuale nereguli .
     
  14. digitalhater 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Mar 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Merci. Se cumpara softul? se gaseste pe net? mufe ceva de conectat la masina si mai exact cum si unde se conecteaza?
     
  15. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    vag-com-ul il gasesti de cumparat insa nu inseamna ca daca il ai poti testa singur viitoarea masina. sunt mai multi parametri
    din cate stiu in bucuresti este in vitan un tester complet care testeaza cam tot ce se poate la masina, ar fi mai recomandat sa mergi acolo cu ea.
     
  16. rrollerr 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Apr 2009
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    /
    A6 2.0 Tdi

    Salut, sunt nou pe forum si m-am gandit ca este cel mai bine sa va cer voua parerea...vreau sa-mi achizitionez un Audi A6 2.0 TDI din 2005 si sunt nelamurit cu costurile de intretinere...este perioada de criza :)..m-au descurajat multe persoane ca la schimburi, consumabilele sunt foarte scumpe si de curiozitate m-am uitat pe site-uri sa vad si preturile nu mi separ mari deloc..nici la schimbul distributiei nu costa mult, dar cei care aveti puteti sa-mi dati niste sfaturi sunt total nelamurit. Multumesc
     
  17. AndyG

    AndyG 5th Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2009
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A6 3.0 TDI
    Eu unul ti-as recomanda un 3.0 tdi.

    Avantaje la 3.0:
    + cai destui (224 in 2005)
    + vine in standard quattro
    + in general sunt mai bine echipate (optionale mai multe) decat 2.0 sau 2.7
    + consumul e foarte apropiat de 2.7 care are 180 de cai
    + distributia pe lant care nu se schimba
    + pretul nu e cu mult diferit de celelalte motorizari

    Dezavantaje:
    - intra o gramada de ulei (8.2 litrii) dar la un service Long Life cu schimb la 25 de mii de km nu-i chiar asa mult
    - impozit vreo 9 milioane (insa apropiat de 2.7 TDI)
    - haleste mai mult ca un 2.0 de 140 CP
     
  18. rrollerr 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Apr 2009
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    /
    ideea este alta, nu ma intereseaza o masina foarte puternica, vreau sa nu consume nici mult, spre deosebire de ala de 3 l asta de 2l are consum urban 8,6 aproximativ,in special imi place interiorul la a6, iar aspectul exterior are o eleganta reusita, ce sa zic, ma intereseaza daca este scumpa intertinerea...din ce am vazut eu piesele nu sunt atat de scumpe cum m-au speriat alte persoane,dar vreau pareri, sfaturi...merg mult cu masina si vreau o masina sigura spatioasa, eleganta, desi este cam voluminoasa;)...
     
  19. 5later 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2009
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A6 , 1.9 TDi , 2002
    Sfaturi pentru achizitionarea unui A6 c5 1.9 Tdi 2002

    Asa cum spune si topicul sunt in discutii pentru achizitionarea unui A6 c5 1.9Tdi din 2002 .Masina se prezinta in felul urmator :
    - Motor : 1.9 Tdi (din fabrica 115Cp) - dar proprietarul spune ca are nustiu ce CIP de la AUdi iar puterea ajunge la 165 CP .(adevarui ca merge).Asta ar putea afecta poate longevitatea motorului ?
    - Km 169.000 Reali . Al doilea proprietar de la 32.000 .Deci eu as fi al treilea .
    - Ca optiuni masina sta bine : Navi Plus , Piele , Jante de S-Line pe 17 ,cutie manuala 5+1 , pe jumatate foliata (adic fara geamurile din fata si parbriz ) .
    - De curand masina a fost revopsita , pus la punct micile probleme tehnice (schimbat suspensia cu una sport , schimbul de ulei , bla bla bla ,...Desi cand am mers cu ea in probe zilele astea proprietarul mi-a spus ca e in nustiu ce rodaj si sa n-o turez peste 3.000 de ture ) .

    Spuneti-mi va rog care ar putea fi eventualele si/sau cele mai frecvente probleme ce ar putea aparea la acest model .S-au poate intrebari din istoricul masinii la care nu m-am gandit .


    Va multumesc ,iar daca o i-au promit sa revin cu poze saptamana viitoare .

    Numai bine .
     
  20. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    In primul rand incearca sa afli motivele pentru care masina a fost revopsita. Daca proprietarul ezita, cauta alta. In mod normal, o masina de varsta ei ar trebui sa aiba macar 80% vopsea originala, daca nu chiar 100%. Cu siguranta a avut de indreptat cateva elemente...verifica bine.
    Alta treaba ar fi cu 'pusul la punct' al problemelor tehnice. Ma gandesc ca daca acest lucru se intampla doar inainte de vanzare (si daca da, cat de bine s-a incercat sa se remedieze si ce se mai poate face acum) sau cand masina e picata de tot...nu e prea bine.
    Faptul ca e 'in rodaj'...probabil se referea la nr de km. Tot aud diferiti samsari ca pana trece de 200.000 km pe bord (si vreo 400.000 reali) e tot in rodaj masina... :p Acum, vorbind serios, daca masina are nr de km declarati, nu ar fi trebuit sa se umble in motor, nici acum si nici peste 100.000 km.

    Masina e facelift? Ca dupa motor, nu prea pare. As zice ca e fabricata in 2001 si in cel mai bun caz a iesit 2002 pe actele de RO.

    In primul rand Audi nu face resoftari, el pune ce soft crede de cuviinta pe masina din fabrica, si atat. Apoi, pentru 165CP cred ca trebuie si ceva modificari hardware. Motorul nu este cel afectat, cel putin nu pe termen scurt, daca softul este de calitate. Acum depinde si ce intelegem prin 'motor'. Insa ambreiajul da...

    Iti mai spun ca nu prea baga nimeni bani grei in masina (vopsire totala, suspensie, refacere motor, poate si altele) si mai apoi o vinde, la cateva luni...si la un pret tentant. Deschide bine ochii inainte sa cumperi
     
    Ultima editare: 5 Aug 2009

Distribuie pagina asta