1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sfat si consiliere achizitie Audi A4 B9 cu motor DIESEL

Discuție în 'Audi A4 B9 (2015 - prezent)' creată de Flo1980, 7 Ian 2017.

  1. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    ce nu înțeleg eu în această comandă (cele 100-120 de mașini identice - văd că tot apar altele noi) este de ce nu au fost dotate cu faruri led? nemții și opțiunile lor...

    felicitări pentru achiziție și să te/vă poarte sănătos/și și fără surprize neplăcute.
     
  2. cristimate 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2008
    Locație:
    Cernica
    Masina:
    A4 B7 1,9 TDIe (BRB), A4 B9 2.0 Quattro
    eu am avut pana acum numai becuri normale la toate masinile pe care le-am condus. Si n-as zice ca vaaaai, ce naspa.

    nemtii astia au dotat masinile cu minimul optiunilor ca sa para lux. Da nici sa nu dea pe spate cu aceste optiuni
    Oricum de noua nu as fi dat 54.000 pe ea nici mort. Nu sunt atat de bogat
    ... ce mi se pare ca ii lipseste cu adevarat sunt chestii care acum pe autobahn imj lipsesc: Pilot automat adaptiv, sa puna singur frane si era ok sa aibă si senzori fata. Cat naiba mai costau optiunile astea?

    oricum eu zic ca au facut o gramada de bani cu masinile astea... Lotul cred ca e e peste 500 daca nu 1000 masini. Am mai vazut câteva cu numere rosii care o luau spre viena, semn ca se vând bine.

    le rcunosti dupa jentile urate cu spume... Te obisnuiesti însă cu ele. La început am crezut ca griul ala e plastic, dar sunt de aluminiu vopsite. Si ascund bine negrul de la plăcutele de frâna sa stii...
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cristi fa topic dedicat de prezentare pentru noua masina ca deja aici amestecam problemele. Bafta.
     
  4. Andrei86N 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Mar 2017
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi a4 b8 2016
  5. tavicosma

    tavicosma Bronze Member

    Înscris:
    18 Aug 2016
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4 B8 Avant 2011 3.0 TDI CCWA Quattro S-Tronic
    Din experienta mea iti spun ca daca masina nu este departe de orasul unde locuiesti e mai indicat sa mergi sa o vezi.
     
  6. Andrei86N 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Mar 2017
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi a4 b8 2016
    Multumesc, cred ca imi dau si eu seama de asta. :D
    Ce ma intereseaza, fiind la prima achizitie, este ca pe net A4 B8 apre ca fiind pana in 2015 si el pretinde ca este 2016 cu prima inmatriculare in 2017.
    Si as fi fost curios, ca in cazul in care anuntul e legit, pretul este unul corect, in comparatie cu dotarile de care dispune?
    Nu caut sa deranjez cu intrebari , care poate cei rutinati sunt plictisitoare, dat fiindca este prima mea masina am unele intrebari.
    Multumesc de raspuns Tavi.
     
  7. szergiu

    szergiu 4th Gear Member

    Înscris:
    6 Mai 2013
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    A4 B8 AVANT 2.0 TDI 170 CP 2009
    Pe autovit ultimul model de A4 e B8...(baietii nu sunt la zi cu modelele de masini)
    Andrei86N masina din link ul tau e A4 B9
     
  8. Andrei86N 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Mar 2017
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi a4 b8 2016
    Aaaa, este doar o limitare a sitului Autovit.
    Oricum cea mai buna abordare este sa te duci si sa vezi la fata locului, dar aveam cateva nelamuriri.
    Multumesc de raspuns Szergiu.
     
  9. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    Te sfătuiesc să mergi în Germania chiar dacă te poate costa ceva mai mult. Nu are rost să faci economie 1000 de euro dar să-ți asumi un anumit risc.
     
  10. Mitiy

    Mitiy Silver Member

    Înscris:
    2 Ian 2014
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    Mașina din anunț e cam cheală. Nu are S-line, nu are full-led, nu are led-uri in spate, nu are piele, nu are climă bizonică, nu are virtual cockpit, e cam săracuță așa. Sincer, de 21.000, mai degrabă ți-ai lua un B8, cu km puțini și care să fie mult mult mai dotat. Succes!!
     
    Florea Alin apreciază asta.
  11. iVladBogdan Silver Member

    Înscris:
    3 Feb 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B5 1.8T AWT 2001
    Daca in aia 53 km nu a avut o dauna totala, masina este o afacere bestiala.
    Ca si dotari, e fix chel line + navigatie si senzori de parcare spate.
     
  12. cristimate 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2008
    Locație:
    Cernica
    Masina:
    A4 B7 1,9 TDIe (BRB), A4 B9 2.0 Quattro
    Doar ca n-are climatronic bi-zone, a/c ul ala e ceva semi manual fata de ce am vazut eu la audi de obicei... si nu are pachetul ala de crom la geamuri. In rest e o masina super ok care e oricum peste orice toyota la aceasi bani.

    Plus iti zic, b8 ul desi e generatia veche, nu are de a face nimic cu b9 le. B9 e alta masiba... in nici un caz b8 la banii astia.

    Eu zic sa o cam iei

    Trimis de pe al meu SM-T555 folosind Tapatalk
     
    bobalex18 apreciază asta.
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Eu as plati sa nu am pachetul crom la geamuri si voi il cautati ? :))
     
    FlorinM și Mitiy apreciază asta.
  14. cristimate 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2008
    Locație:
    Cernica
    Masina:
    A4 B7 1,9 TDIe (BRB), A4 B9 2.0 Quattro
    Da, mie mi se pare netrminata fara cromul ala. Plus pachetul de lumini imi place din prrostioarele care se puneau la audi... acc ul imi lipseste. Se poate adauga ulterior? Si auto holdul?

    Masina pe care o vrea colegu mi se pare ok, eu o puteam conduce fara probleme.

    Trimis de pe al meu SM-T555 folosind Tapatalk
     
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Orice se poate adauga ulterior, fonduri sa fie. :)
     
    Mitiy apreciază asta.
  16. Mitiy

    Mitiy Silver Member

    Înscris:
    2 Ian 2014
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    Sincer, decât B9 chel, care să nu atragă atenția cu nimic, mai degrabă un B8 S-Line, cu jante frumoase, trapă, eventual B&O in interior și alte dotări care o să te bucure
     
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Fiecare cu alegerile lor, unii prefera masina cheala si o retrofit-eaza dupa bunul plac.
     
  18. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Iti ajung degetele unei singure maini sa-i numeri pe aia de care zici tu...putini se incumeta la asa ceva.
    Pentru foarte multa lume conteaza doar anul masinii si modelul, nu mai conteaza ca e cheala ca un logan .
    Sa aibe volan si roti, ca sigle S-line se gasesc in piata. Multe.
     
    Cosmin ZKG, scooby88, Andu333 și alți 2 apreciază asta.
  19. cristimate 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Mai 2008
    Locație:
    Cernica
    Masina:
    A4 B7 1,9 TDIe (BRB), A4 B9 2.0 Quattro
    Sincer, decat un b8 mai bine un b9. E alta masina si cu dotarile care le are e de ajuns pentru o masina de famikie fara pretentii de shtab. Are cam tot ce trebuie pt un drum confortabil la mare.

    Sline te bucura ochiului cateva zile, dupa nici nu mai observi diferentele. Dar spatiu interior mai mare la b9, masina mai incapatoare la portbagaj, zgomotul interior aproape inexistent, trenul de rulare mult mai bun, gps ul cu 3d, cei 150 caluti care sunt de generatie cu 8 ani mai tineri, cele 6 viteze mult mai bine etajate. Plus are cam ce iti trebuie pt o masina... ca n-are lane assist sau nu stiu ce ecran mare, ca vaaai nu faci concert in masina. Boxele audi concert mi se par super iar faptul ca rulezi muzica de pe tel prin Bluetooth e cam de ajuns...

    Jantele de 19" mie mi se par chiar urate pe un a4, bine am vazut ca unii isi pun 21. Ca despre confort cand treci peste liniile de tramvai nu poate fi vorba cu un talon aproape inexistent...
     
    bobalex18 apreciază asta.
  20. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    chel line la b9 înseamnă keyless go si city safe (franeaza un cazul in care impactul este iminent) iar scaunele sunt decente (total diferite fata de b8). O sa vina cristi si o sa ne tragă de urechi.
     

Distribuie pagina asta