1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sfat si consiliere achizitie Audi A4 B9 cu motor DIESEL

Discuție în 'Audi A4 B9 (2015 - prezent)' creată de Flo1980, 7 Ian 2017.

  1. NuAreNume 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Noi 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3, 2.0, 2010
    bobalex18 multumesc!
     
  2. STEFAN FLORIN

    STEFAN FLORIN 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2016
    Locație:
    DOLJ
    Masina:
    A6 C7, 2.0 tdi, multitronic, 2012
    Salutare colegi,

    Recent am fost sa vad un A4 B9 din 2017, care ma intereseaza destul de mult.
    Uitandu-ma cu atentie la interior, am observat o chestie care mi s-a parut un pic ciudata si asi vrea sa cer o parere si aici.
    Pentru a ma face mai bine inteles, atasez o imagine pe care am marcat doua zone ale plansei de bord superioare: 1 si 2.

    Screenshot_20180415-142328.jpg

    Iar acum intrebarea, mai ales pentru cei care deja poseda aceasta masina:
    Partile 1 si 2 ale plansei de bord:
    - au exact acelasi pattern (tipar, model, structura...) ?
    - au exact aceeasi nuanta a culorii ?
    - partea marcata cu 2 (cea din dreapta) este cumva mai tare la apasare decat cea marcata cu 1 ?

    Intreb acestea deoarece la masina pe care am vazut-o mi s-a parut (sau poate asa a fost) ca partea cu numarul 2 era de o alta nuanta, are putin mai tare la apasarea cu degetul, iar pattern-ul era putin diferit de partea cu numarul 1.

    De asemenea, ornamentul interior al stalpului din dreapta al parbrizului (stalp A, sus) avea o culoare usor diferita de cea a plafonului. Ornamentul din stanga avea aceeasi culoare cu plafonul.

    Aceste observatii ma fac sa ma gandesc ca poate airbag-urile au sarit, iar proprietarul a inlocuit cele doua parti.

    Imi poate cineva raspunde la intrebarile de mai sus?

    Multumesc anticipat,
    Stefan
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    In primul rand, 1 si 2 nu sunt parti demontabile separat ci este o plansa integrala si trebuia sa stii asta deja avand in posesie un Audi. Nu exista la Audi plansa de bord separata = din mai multe bucati. In al doilea rand nu poate nimeni sa-ti raspunda, cu privire la nuante, din poze.
    Ca sa verifici exact ce te intereseaza in privinta airbag-urilor trebuie demontat tot pe acolo si sigur asta nu ti se va permite de catre actualul proprietar. Treci la urmatoarea masina daca asta ti se pare cu probleme. Asemenea intrebari nu pot fi solutionate pentru ca doar la fata locului si prin demontarea unor componente interioare, afli raspunsul exact.
     
  4. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    Exact ce a zis @Cristi. Dacă ai atâtea semne de întrebare, sari peste. Sunt o grămadă de mașini.
     
  5. STEFAN FLORIN

    STEFAN FLORIN 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2016
    Locație:
    DOLJ
    Masina:
    A6 C7, 2.0 tdi, multitronic, 2012
    Va multumesc pentru raspunsuri.

    @Cristi
    Eu am A6 la care plansa superioara este continua, pe cand la A4 plansa superioara pare ca ar fi din doua parti (despartite de acel șănțuleț). Asta m-a indus in eroare si am presupus ca sunt doua parti separate.
    Memtionez ca poza de mai sus nu este de la masina in cauza, ci un exemplu.

    @Cristi & @bobalex18
    Asa este, pot trece la alta masina.

    Era doar o intrebare bazata pe o chestie observata in ultimul moment, care acolo nu mi s-a parut atat de evidenta. Dupa ce am ajuns acasa au inceput sa apara unele semne de intrebare...
    Chestia este ca masina este in alt oras si nu e usor sa ma duc din nou pana acolo.

    Drumuri bune!
    Stefan
     
  6. alex567 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Aug 2015
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 B8 1.8 TFSI
  7. ener2k 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Feb 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B9 2.0 TDI 190 CP (cod motor DETA) s-tronic 2017
    Tu inca mai crezi in Mos Craciun? Pretul e suspect de mic. La banii ăștia nu gasesti nici b8 facelift cu dotari decente, dar B9 si quatro si cu km astia. Parerea mea e ca anuntul e postat la misto. Dar pune mana si da un telefon si vezi ce zice proprietarul.

    Sent from my Huawei P10 using Tapatalk
     
    bobalex18 apreciază asta.
  8. alex567 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Aug 2015
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 B8 1.8 TFSI
    De aceea am postat aici. Mi se pare mult prea mic acel pret, dar o sa sun totusi mai tarziu.
     
  9. STEFAN FLORIN

    STEFAN FLORIN 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2016
    Locație:
    DOLJ
    Masina:
    A6 C7, 2.0 tdi, multitronic, 2012
    Cred ca este schema cu "nu mai e valabil, dar stiu pe cineva care are una la fel". Cand il sunati pe cel care are una la fel, va face sa-i dati un avans... si ramaneti cu banii dati.
     
  10. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    E un coleg care vinde un b9 cu 19k...
     
  11. ener2k 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Feb 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B9 2.0 TDI 190 CP (cod motor DETA) s-tronic 2017
    Mesaj de la proprietarul masinii de mai sus primit acum pe sms (am sunat si eu de curiozitate zilele trecute dar avea telefonul inchis):

    "Va salut, daca mai sunteti interesat de Audi A4 din 2015,scrie-ti un email la ulmeansorin@gmail.com si va ofer detalii despre masina Acum nu sunt in tara!".
    A zis cineva teapa?


    Sent from my Huawei P10 using Tapatalk
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  12. STEFAN FLORIN

    STEFAN FLORIN 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2016
    Locație:
    DOLJ
    Masina:
    A6 C7, 2.0 tdi, multitronic, 2012
    Exact. Țeapă.
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  13. andreipadu 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Mai 2018
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi B8
  14. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    andreipadu apreciază asta.
  15. bmdbmw

    bmdbmw Bronze Member

    Înscris:
    29 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9 DEUA 110kw, 2015 / Q3 8U CUVC 110kw, 2016
    Nu sunt mici preturile, ambele sunt aproape de dotarea basic in care vine A4. Vezi mesajul privat, iti spun acolo cam ce difera fata de modelele mai scumpe.
     
  16. vandamm 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Iun 2008
    Locație:
    valenii de munte
    Masina:
    audi a4 avant 2002 b6
    Care ar fi avantajele și dezavantajele sistemului quattro? Cat de fiabil este?
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu este nimic fiabil la niste piese in miscare si suspuse un stres mecanic permanent. Atat timp cat ai diferential fata, cutie de tansfer si diferential spate oricand este posibil sa apara anumite probleme si/sau defectiuni. In plus trebuie sa existe o mentenanta stricta pentru aceste componente esentiale ale sistemului Quattro. Piesele sunt scumpe si manopera este mare in caz de probleme si/sau defectiuni.
    Este o intrebare la care raspunsul nu se poate da in cateva randuri. In plus se va crea un versus aiurea si inutil despre avantajul sau nu al acestui sistem de tractiune in functie de locul unde folosesti masina.
    Avem topic dedicat despre sistemul Quattro pe forum. http://www.clubaudi.ro/threads/quat...mporta-explicatii-probleme-si-rezolvari.7980/
    Citeste-l ca sa stii cum functioneaza. Citeste toate topicurile despre sistemul Quattro existente pe forum, din toate ariile, ca sa inveti.
     
  18. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    @vandamm hai să îți spun la b9, respectiv quattro ultra
    - mașina are un ușor caracter sportiv pentru că mută 75% din putere pe spate.
    - mutând multă putere pe spate îți trebuie cauciucuri bune altfel în curbe sau giratorii poți pierde controlul (ea oricum se corectează singură dar prima data - a doua oară o să ți se pară ciudat)
    - consumul este foarte bun deoarece la mers cu viteză constantă puterea se mută 95% pe față
    - nu este ca la vw cu 4motion unde în caz de nevoie ai 5-10% pe spate

    În rest, cum zice @Cristi, cu cât mai multe repere în mișcare cu atât mai multe posibile probleme. dar dacă iei o mașină cu kilometraj foarte mic și garanție extinsă, ești liniștit o perioadă de timp.
     
  19. MDU

    MDU Gold Member

    Înscris:
    30 Oct 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 quattro, 2.0 TDI CGLC, 2014
    Am vazut ca diferenta de consum promisa de Quattro ultra este de maxim 0.3l/100km ceea ce sincer nu mi se pare mult. Iar de distribuit puterea pe puntea spate o distribuia si vechiul B8 cu pana la 85%.
     
  20. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    Da, pe spate dă 85%, am greșit eu. De asta poate să fugă spatele rău
     

Distribuie pagina asta