1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sfaturi - Consiliere achizitie Audi A5 / S5

Discuție în 'A5 B8 (2007-2016)' creată de sammuray, 18 Iul 2007.

  1. FloRio

    FloRio Platinum Member

    Înscris:
    30 Aug 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI 110hp~AFN 1998
    lenesa e cam mult spus,parerea mea,eu zic ca nu e chiar lenesa dar poate nu la astepatrile multora,la cerintele unora care vor mai mult decat atat.intr-adevar un RS5 ar rezolva situatia ,RS5-ul ar fi astfel mult mai greu de batut de rivalii audi
     
  2. kellu

    kellu Platinum Member

    Înscris:
    19 Aug 2007
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Opel Corsa
    S3-ul era cumva unul rosu, foarte bine intretinut? ;)
     
  3. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    :blahblah1::blahblah1::p

    sa zicem ca da :)
    sau poate fi oricand :)
     
  4. cata4

    cata4 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Feb 2008
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    RS6 c6 o8

    Daca S3-u era stock , inseamna ca la volanu S5-ului era un tofolog , pt ca altfel nu se poate explica !
    Dar tinand cont ca S3 are motor 1.8 t , care este cel mai tunabil dintre motoarele care exista pe audi , e posibil sa fie posibil dar oricum exista un singur S3 in Romania care poate sa bata un S5 (care are un sofer cat de cat bun !!!) , iar acesta e unu galben ! In rest , ma repet daca la volan e un sofer bun pe S5 , in Romania nu exista S3 care sa bata !

    Cat despre cei care zic ca masinile diesel au un sunet la motor de tractor sa , tina cont , ca nici 2.0 TFSi nu ese chiar un motor silentios , multa lume ma intreaba daca nu este diesel , masina mea !
    Cat despre motoru de 4.2 TDi(care dupa parerea face acelas zgomot ca si a mea) pot sa zic ca e senzational , canduc de un an un A8 , a tatalui meu, cu un astfel de motor si vreau sa va zic ca sunt indragostit de masina , nu mai zic aici ca nu multe masini "tin pasu" , e singura masina stock pe care am conduso care a dus ceasu accelerometrului pana la capat , 280 km/h ! Am si o poza facuta putin inainte de 280 dar credeti-ma ca mers pana la capat !
     
    Ultima editare: 4 Mar 2008
  5. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    Cata s-ar putea sa ai dreptate in legatura cu piesa dintre scaunul si volanul S5-ului. :) altfel nu se explica.
    Si chiar asa...la o masina asa de puternica sa fii atat de gogoman sa pierzi aprox 1 sec 1.5 sec pe 0-100Kmh?...ori fi si d'astia :)

    in afara de cel galben, mai este unul, ceva mai vechi in domeniu dar de culoare neagra, si insumeaza peste 400 Cp :)
     
    Ultima editare: 4 Mar 2008
  6. cata4

    cata4 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Feb 2008
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    RS6 c6 o8
    aham d asta ,negru , nu stiam!
    Din experienta , d f multe ori, diferentele p 402 m :) se fac din plekre!
     
  7. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    din plekre da!
    cine zice ala e!
    stiu stiu :P

    cu haldex nu pleci asa de bine precum cu un torsen, dar daca ai apucat sa prinzi grip si boost...te-ai dus!
     
  8. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    asa cum a mai spus cineva 4.2tdi nu va fi niciodata pe A4 sau A5 din doua motive: nu are loc si motorul este extraordinar de greu ceea ce ar distruge comportamentul in curbe a masinii. probabil un A4/A5 ar avea, fiind echipata cu acest motor, o distributie a greutatii 65% fata si 35% spate ceea ce este dezastru.
    s-ar putea ca pe viitoarea generatie de A6 sa incapa 4.2tdi insa se pune problema greutatii acelui motor.

    s-ar putea totusi ca motorul de 4.2 tdi sa numai aiba viata lunga. in aprox un an va aparea un 3.2 tdi v6 de peste 300 cp si acesta practic va avea aceeasi putere si cuplu cu 4.2 tdi si va avea avantajul greutatii mult mai mici.

    de asemenea audi pregateste si doua motoare in 4 cilindri 2.0tdi cu 204 cp si cu 230 cp. aceste motoare se vor calca pe picioare cu actualul 2.7tdi si cu 3.0tdi.

    este posibil ca audi sa adopte aceeasi solutie cu bmw.
    sa foloseasca 3.2 tdi v6 la masinile unde nu incape sub capota 4.2tdi v8. probabil pe a4 / a5, Q5

    si 2.0tdi sa-l foloseasca pe A2, A3, Q3 acolo unde 3.0tdi nu incape.

    la bmw exista un motor diesel de 2.0L si 204 cp/ 400Nm. acest motor este folosit pe seria 1 acolo unde motoarele in 6 cilindri de 197 si 230 cp nu incap.

    cu toate ca bmw ar putea sa foloseasca motorul de 2L si 204 cp atat pe seria 3 si seria 5, nu o face pt ca atunci nu s-ar justifica motorul de 3litri si 197 cp.
     
  9. kellu

    kellu Platinum Member

    Înscris:
    19 Aug 2007
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Opel Corsa
    pai cati caluti are frate S5-ul? Ca are acelasi motor vestit de pe RS4 de 4200 cmc V8, iar acolo scoate 420 cp. :think:
     
  10. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    are 354 cp.
    acest motor este un motor detunat asa cum este v10 de pe S6 facut cu 435 cp si V10 de pe S8 cu 450 cp. acest v10 este motor de lamborghini gallardo care are in mod normal 520 cp. si acest v10 a fost ''detunat'' cand a fost pus pe audi
     
  11. kellu

    kellu Platinum Member

    Înscris:
    19 Aug 2007
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Opel Corsa
    pai si nu merge "tunat" la loc? Ca sa aiba cei 420 de caluti ca la RS4?
     
  12. ity

    ity 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 Avant 2.0 TDi 2007
    @kellu : e V12 TDi nu V8 ala de pe R8...si mie mi se pare k e kiar beton,uita-te la performante si la consum si apoi mai vorbim de nuci si de pereti...bafta
     
    Ultima editare: 12 Mar 2008
  13. kellu

    kellu Platinum Member

    Înscris:
    19 Aug 2007
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Opel Corsa
    vorbeam de S5, eu nu am pomenit de nici un R8 :think:... cat despre chestia cu nucile si peretii, chiar nu stiu de unde ai scos-o :rolleyes:
     
    Ultima editare de un moderator: 19 Oct 2012
  14. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    ity esti :sign_ot:
     
  15. FloRio

    FloRio Platinum Member

    Înscris:
    30 Aug 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI 110hp~AFN 1998
    in mod normal din cate stiu eu si RS4 are de fapt tot 354 de cai insa cu ajutorul acelui chiptuning de la MTM dezvolta 420 de cai,este tot acel motor V8 care este si pe S4 sau S5 de serie insa i se adauga un chiptuning cu ajutorul caruia dezvolta 420 de cai.Lui S5 nu i s-a pus acel motor de 420 de cai pentru ca ar deveni RS5 si nu ar mai fi S5,cand va aparea RS5 probabil va avea 450 de cai si nu 420:)
     
  16. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    alooo
    despre ce vorbim noi aici?

    It's all about the internals!

    nu conteaza ca au aceiasi cilindree, internele sunt diferite, alte materiale, alte pistoane, axe, supape, evacuare, galerii, setari, alte rapoarte, alt soft, alte jucarii sunt in motorul lui RS4. sunt multe diferente...
     
  17. ity

    ity 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 Avant 2.0 TDi 2007
    uite despre asta spuneam...e primul tau post la topicul asta,sau ai uitat?
    iar referitor la topic,am citit undeva ca noul RS 5 va avea acelasi motor ca si actualul RS4 si S5,dar cu "doar" 414 cai disponibili,fata de 420 pe RS4,respectiv 354 pe S5,dar va avea o greutate mai mica chiar si decat S5,nemaivorbind de RS4.pis man
     
    Ultima editare: 14 Mar 2008
  18. FloRio

    FloRio Platinum Member

    Înscris:
    30 Aug 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI 110hp~AFN 1998
    audi rs5 va avea 450 de cai...deja suntem :sign_ot:,asa ca oprim discutia aici despre familia audi a5 benzina si discutam despre a5 diesel
     
    Ultima editare de un moderator: 19 Oct 2012
  19. V8TDI

    V8TDI Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    la casa
    Masina:
    Q7 4.2 TDI. De la Abt.
    Din pacate nici macar pe A6 nu va apare 4.2TDI. Never. Informatie oficiala de la Ingolstadt. Am vrut neaparat motorul asta si intre Q7 si A8 am ales Q7.
     
  20. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    eu spuneam de A6 next generation. cea din 2011. pe A6 modelul actual, nici vorba.
    poate dupa ce A6 in 2011 va adopta solutia tehnica a lui A4 (rotile fata impinse f in fata) s-ar putea sa aiba loc sub capota si distributia greutatii sa fie mai buna .
     
    Ultima editare de un moderator: 19 Oct 2012

Distribuie pagina asta