1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sfaturi - Consiliere achizitie Audi A5 / S5

Discuție în 'A5 B8 (2007-2016)' creată de sammuray, 18 Iul 2007.

  1. redlife

    redlife Silver Member

    Înscris:
    30 Mai 2010
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 C7 Allroad Bi-Tdi
    Am verificat seria de șasiu, mașina a fost avariata spate. Problema e ca tot portbagajul a fost adunat, s-au schimbat la ea lonjeron spate, spoiler, haion, inclusiv geamurile laterale spate. Totul a fost făcut la reprezentanta în Germania. Istoricul este complet km bat singura buba e dauna care după părerea mea e destul de serioasa.Samsarul se jura ca nu stia de dauna si ca astazi va merge si el la Audi sa verifice daca asa este, ieri a mers cu ea la un service local a ridicat-o pe elevator s-au uitat cica 3 mecanici la ea si zice ca nu exista urma e accident, deci o fi bine facuta :). Merita sa merg sa o testez sa vad dacă mașina e dreapta?
     
    Ultima editare: 8 Apr 2017
  2. 89saf

    89saf 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Ian 2017
    Locație:
    Viena
    Masina:
    Audi S5 sportback 3.0 TFSI V6
    Acum părerile sunt împărțite . Eu unul nu as opta sa o iau. Dupa cum am zis pt o bara o aripa vopsita atinsa nu sunt absurd, dar când deja sunt îndoite lonjeroane si daca s-a ajuns la geamuri a fost destul de serios... banii sunt la tine , ce iti spun sigur sa nu te grabesti , eu am cumpărat un a5 acum 3 saptamâni dupa 2.5 luni de Căutare zilnic pe toate site urile... asta e doar părerea mea :)
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
  4. comandrei

    comandrei 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Sep 2014
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A6 4F 2007 2.0 TDI BRE
    Si pe mine ma bate gandul de un A5 sportback, benzina dupa 2012
    Ce parerea aveti de:
    http://www.mobile.de/ro/Automobil/A...prx:17500,ful:petrol/pg:vipcar/239617331.html

    Aveti ceva sfaturi legat de achizitia din Germania? Sa merg cu banii cash dupa mine ? La ce sa fiu atent cand o iau de la un autohaus ( ce sa apara pe factura, am inteles ca e bine sa apara TVA-ul ca si achitat ) ?
    Am cam o saptamana la dispozitie sa caut, si am cazare la un prieten, nu m-as grabi tare.
     
  5. Mitiy

    Mitiy Silver Member

    Înscris:
    2 Ian 2014
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    Nu e cheală, dar nici prea multe dotări nu are. Dacă ai posibilitatea, mai pune 5-6.000€ și găsești cu S-line, piele, incalzire in scaune, dotari care o sa-ti lipseasca atat timp cât o să ții mașina.
     
  6. Frankie1948 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Mar 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a4 b8
    @redlife in ce an spuneai ca a avut acel incident masina? Care sunt ultimii bani care vrea pe ea? Ca poate se merita..cine stie..
     
  7. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    D-aia fac burta mare samsarii...


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  8. redlife

    redlife Silver Member

    Înscris:
    30 Mai 2010
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 C7 Allroad Bi-Tdi
    Frankie1948 la 18.600 km a avut loc dauna iar ultima revizie a fost in luna a 9-a 2016 la 198.860. Problema e ca devizul de reparatii nu apare pe istoric. Apare doar ca s-a schimbat un lonjeron, spoiler spate, haion, geamuri spate inclusiv cele de la usile spate deci masina a fost dauna totala si reparata pe la vreun rus in garaj.
    Sincer iti spun cu mana pe inima ca nu as recomanda masina nimanui. Nu stiu daca ai copii sau nu da eu am si nu imi risc viata copiilor mei pentru un fier cu 2-3 mii de euro mai ieftin. Doamne fereste de un impact in spate ca ocupantii din spate au sanse mari sa nu mai miste.

    Ai mai merge cu o masina reparata de domnul acesta ?



    Si aici vezi si diferentele intre o masina reparata pe la lonjeroane.



    Despre pret nu pot sa iti spun cat a lasat omul dar te asigur ca devenise unul din cele mai ieftine A5-uri de pe piata. :)

    Succes in achizitie.
     
    bobalex18 apreciază asta.
  9. Frankie1948 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Mar 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a4 b8
    In primul rand nu stiu de unde ai dedus tu ca eu as vrea sa cumpar aceasta masina, eu doar incercam sa aflu mai multe detalii despre masina/samsar, ca poate dau si eu cu parerea..vis-a-vis de aceasta masina.
    In al doilea rand, parcă tu in postul de mai sus ai spus ca a fost reparata la reprezentanta,acum e reparata in garaj la un rus? Wtf? :)) nu am inteles treaba asta.
    Dar vad ca deja esti hotarat. Nu are rost sa o mai aducem in discuție, voiam sa vad cat de penibili sunt unii samsari si cat de departe pot ajunge. O seara buna !
     
  10. redlife

    redlife Silver Member

    Înscris:
    30 Mai 2010
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 C7 Allroad Bi-Tdi
    Salut, cred ca aceasta fraza iti apartine: "@redlife in ce an spuneai ca a avut acel incident masina? Care sunt ultimii bani care vrea pe ea? Ca poate se merita..cine stie.."

    Din moment ce esti interesat de incident, pret am dedus ca te intereseaza, in caz contrar my bad.
    Luni de dimineata mi-am rugat amicul de la reprezentanta sa imi spuna exact ceea ce s-a schimbat la masina si atunci mi-a spus ca nu apare devizul in baza de date. Deci clar masina a fost facuta la nea rusu in garaj:) .

    O seara buna si tie !!!
     
  11. sorinu 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Apr 2017
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    mazda 3 / 2.0 TFSI
    Salut domnilor,
    Urmaresc de ceva vreme forumul acesta dar am zis ca e timpul sa ma "bag si eu in seama". Am cateva intrebari am observat ca sunt anumiti oameni care chiar se pricep la masini. Daca se poate un ajutor din partea dumneavoastra ar fi perfect. Acum 2 ani am achizitionat o masina noua un mazda 3 model 2015 2.0 benzina, masina e buna nu ma pot plange doar ca asa suntem noi oamenii mai nehaliti si parca vrem altceva mai bun. Din pacate nu are "zvacul" acela care toti il cautam detine doar 120 CP. Ma gandeam ca intr-un viitor sa iau un A5 o masina care mi-o doream de cand ma stiu (nu ma intrebati de ce nu am luat-o inainte ca nu stiu nici acum)

    Lucruri la care ma gandeam la o viitoare achizitie a unui A5

    Mana a 2-a ca masina iar noua sa iau NU se merita parerea mea sa dau 40-50k E. Pretul maxim care l-as da ar fii un 25.000 Euro cu o motorizare intre 2 -3 L si benzina. De ce benzina ? nu stiu si stiu ca de cand ma cunosc doar benzinar am fost. Nu sunt omul de drum lung etc. doar fataiala mica prin oras ba putin la sala ba putin la cursuri si cam atata
    Am cautat si rascautat masini pe alte site-uri dar cam toate sunt peste 100.000 km. Sincer ma cam sperie astea cu asa km. Acum depinde si de noroc cum si ce gasesc, am un anturaj de amici care detin masini noi sau mai putin noi si au schimbat la Audi ma refer cutiile automate continuu si asta nu e un lucru deloc ieftin.
    Acum fiind un novice printre voi daca se poate un mic ajutor o indrumare voi domnilor cu experienta ce as putea face incotro sa ma duc sau ce as putea cumpara la banii respectivi. Mentionez ca job sunt marinar si ca masina nu o sa fie circulata mai tot timpul. Asta asa ca idee :) Sanatate tuturor
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ca sa nu ne repetam, pentru inceput ca nu te grabeste nimeni, citesti acest topic integral si toate topicurile de pe acest forum legate de motoarele de 2.0 TFSI si 3 litri cu benzina. Bafta si sor la citit.
     
  13. sorinu 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Apr 2017
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    mazda 3 / 2.0 TFSI
    Ok multumesc frumos. Sanatate si Hristos a Inviat !
     
  14. Mitiy

    Mitiy Silver Member

    Înscris:
    2 Ian 2014
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    Pentru fâțâială prin oraș și eventuale drumuri lungi și luând in considerare că vrei si un pic de zvâc, recomandarea mea ar fi A5 2.0TFSI 211cp, cu cutie manuală. In cei 25.000€, iti poti lua una super dotată și cu km puțini. Succes!
     
  15. sorinu 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Apr 2017
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    mazda 3 / 2.0 TFSI
    Multumesc colegu'. Sanatate..eram la capitolul citit acuma sa vad care cum sta treaba ca aici vad ca descorperi lucruri noi legat de masini, ce e drept am tovarasi care detin aproximativ numai Audi si cam toti din pacate se cam plang de ele in sensul ca ba li s-a spart chiulasa ba distributia ba cutia si un lant de probleme.. nu stiu ce sa zic :(
     
  16. 96krs 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Apr 2017
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Bmw,320D,2007
    Ultima editare: 18 Apr 2017
  17. tomcrft 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2017
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    A5 SB 3.0 TDI
    Salut,

    Urmaresc forum-ul acesta de ceva timp deja si m-am gandit sa va cer un sfat, poate ma puteti ajuta.

    Doresc sa achizitionez un Audi A5 3.0 TDI 204cp sau 240-245cp din Germania, budget-ul meu este de maxim 20k.

    Nelamurirea mea:
    La pret-ul acesta gasesc lafel de bine primul model (2007-2011) ca facelift-ul (2012-xxxx).
    Am o preferinta fata de design pentru modelul vechi dar sunt intr-o dilema cu facelift-ul. Nu prea sunt diferente mari intre masini, nici la kilometraj, nici la extras.

    Avand in vedere si revanzarea masini, cred ca model-ul facelift si-ar pastra pret-ul mai bine in urmatorii ani, nu ?
    Cum explicati ca nu exista o diferenta de pret mai sezisabila si mai mare intre amandoua modelele ?
    Anumiti "Handler" vor sa realizeze un profit mai mare vanzand model-ul vechi la un pret nejustificat ? Sau modelele facelift vandute la acelasi pret ca cel vechi au probabil bube pe ele ? Nu prea inteleg..

    Exemplu:
    http://suchen.mobile.de/auto-insera...donaueschingen/241339658.html?action=parkItem vs http://suchen.mobile.de/auto-insera...sive-remscheid/239899760.html?action=parkItem
    si http://suchen.mobile.de/auto-insera...nic-full-halen/242225648.html?action=parkItem (ok, mai multi kilometri decat al 2-lea link dar este modelul facelift, si cu toate astea, este mai ieftin cu 1000e)

    Va multumesc pentru ajutor anticipat !
     
  18. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    De obicei, la facelift se rezolva multe hibe ale modelului precedent, nu se vine cu noutati in privinta motoarelor. Tind sa cred ca se supraevalueaza cele vechi tocmai fiindca multi nu cunosc diferenta intre modele.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    bobalex18 apreciază asta.
  19. tomcrft 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2017
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    A5 SB 3.0 TDI
    Merci pentru reply.

    Ca concluzie, se merita mai mult achizitionarea unui facelift.
     
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Chiar daca nu sunt diferente majore intre non-facelift si facelift, cea mai buna decizie este sa mergi pe masina mai noua (tinand cont ca ambele au aceeasi motorizare si dotari asemanatoare).
     
    bobalex18 apreciază asta.

Distribuie pagina asta