1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sfaturi - Consiliere achizitie Audi A5 / S5

Discuție în 'A5 B8 (2007-2016)' creată de sammuray, 18 Iul 2007.

  1. A5 ooo

    A5 ooo 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Ian 2008
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    Audi A5 3.0 TDI
    sincer eu stiam ca am doar 2 ani garantie, dar nu m-am interesat. o sa sun la Audi sa vad ce imi spun ei. tu zici ca pentru orice A5 este 3 ani garantie? si de ce faci diferenta in Germania cu Romania? nu e aceeasi garantie? doar e data de Audi. eventual aiai data de deler poate sa varieze in sensul ca o primesti sau...nu.
     
    Ultima editare de un moderator: 19 Oct 2012
  2. masimo

    masimo Silver Member

    Înscris:
    29 Iul 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A5 3.0 TDI with REVO Stage 3 DPF Bypass Software,VW Touareg 3.0 TDI,2011
    Numai in Romania are 2 ani,valabil si la mine:2 in Romania ,4 in Germania!
     
  3. A5 ooo

    A5 ooo 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Ian 2008
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    Audi A5 3.0 TDI
    Am vorbit dimineata cu directorul de vanzari de la Audi si a zis ca, garantia e de doi ani indiferent de unde o iei. eu de ex mi-am luat masina din Germania si tot 2 ani am garantie, deci nu are legatura de unde iei masina.
     
    Ultima editare de un moderator: 19 Oct 2012
  4. masimo

    masimo Silver Member

    Înscris:
    29 Iul 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A5 3.0 TDI with REVO Stage 3 DPF Bypass Software,VW Touareg 3.0 TDI,2011
    Crezi ce vrei,nu vorbesc doar sa ma aflu in treaba!
     
  5. TA2A2

    TA2A2 Banned

    Înscris:
    22 Ian 2008
    Locație:
    GRANTHAM ENGLAND UK.
    Masina:
    AUDI A4 1.8TURBO-SPORT PACK(163)
    cum spui 1an bonus:think:
    probabil se mai prelungeste garantia masini cu inca un an de catre servisul AUDI....contra cost= bani :yes:
    Sincer nu inteleg ce inseamna BONUS si la ce se refera......ce anume acopera acesta...
     
  6. masimo

    masimo Silver Member

    Înscris:
    29 Iul 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A5 3.0 TDI with REVO Stage 3 DPF Bypass Software,VW Touareg 3.0 TDI,2011
    Pai contracostul ala e un fel de discount.I-l suporta ei.
     
  7. Miti Bucur

    Miti Bucur Gold Member

    Înscris:
    23 Iun 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    AUDI
    :) Garantia standard AUDI este 2 ani in intreaga Europa!
    In anumite tari, printre care si Germania, contra cost (atunci cand cumperi masina noua) poti sa-ti extinzi garantia cu inca 1, 2 sau 3 ani, respectiv garantie de 5 ani. Totul functioneaza exact ca si o asigurare CASCO, doar ca platesti pt. garantie.
    Problema apare cand o astfel de masina ajunge la service in alta tara decat cea in care s-a platit garantia, in programul fabricii la care au acces toti dealerii nu apar informatii privind aceasta extindere...
    Ca sa ne lamurim trebuie sa citim certificatul de garantie eliberat la data vanzarii noi a masinii! Masimo te astept pe la mine sa cercetam...;)
     
    Ultima editare de un moderator: 17 Oct 2012
  8. robertrobert

    robertrobert 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A5 3.0 TDi
    Daca ar fi sa-mi cumpar acum un A5/S5 si banii nu ar fi o problema as lua un S5 dar cel cu motor de 3.0TFSI de 333cp e mult mai smecher decat V8 de 4.2 din toate punctele de vedere. Iar un non S categoric 3.0TDI trage mai tare ca 3.2 benzina,consuma mai putin, are potential de tuning mai mare. Pui un soft calumea si e racheta. Singuru minus e ca nu se aude asa misto...
    Singurele problema pe care le-am avut au fost schimbarea senzorilor de pe manerele usilor, schimbarea unui far ca s-a ars un led si schimbarea tampoanelor de la motor si cutie ca le-am rupt....in rest sunt foarte multumit de masina!

    Bafta cu achizitia!
     
  9. coexist 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi Q7 3.0 Tdi quattro
    Cum ai rupt tampoanele?
     
  10. Nemesis 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi S5
    Asta ma intrebam si eu :)

    Foarte folositoare sfaturile de pana acum, vad ca majoritatea recomanda 3.0 tdi-ul, si o parte din mine tot spre el inclina, avand in vedere raportul performanta/pret.

    Pe de alta parte, am banuiala ca dupa un test drive cu S-ul (n-am avut ocazia pana acum), lucrurile s-ar putea sa stea totul altfel...
     
  11. masimo

    masimo Silver Member

    Înscris:
    29 Iul 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A5 3.0 TDI with REVO Stage 3 DPF Bypass Software,VW Touareg 3.0 TDI,2011
    Salut

    Daca schimbi softul la 3 tdi,te asigur ca lucrurile vor sta la fel,exceptand sound-ul,nu prea sunt diferente,mai mult la mine un consum mediu 70% oras,30%afara-11 la suta,nu cred ca vrei sa stii cat are S-ul! Precizez ca eu am M-cantronic care creste consumul cu 0,8 l/100,softul scade cam cu atata.
     
  12. robertrobert

    robertrobert 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A5 3.0 TDi
    Am rupt tampoanele ca eu sunt mai "agitat" la volan si nu prea am mila cu masina ca doar de aia am cumparat-o sa o alerg! In principiu de la prea ulte plecari in forta de de pe loc s-au rupt...
    Apropo de comparatie A5-S5, am un prieten cu un S5 inainte de soft treptele 1 si 2 stateam langa el si dupaia se distanta.O sa ma dau cu el si acum cu soft sa vedem cum stam. Dar cand vine vorba de consum e deranj S5u ne-am aleragt asa vreo 2 ore prin oaras intr-o seara si inainte sa plecam acasa eram aman2 la un stop unu lanag altu si il intreb ce consum mediu are pe cele 2 ore de alergat? El 23L eu 15L deci e durere S5 la capitolu asta....plus ca baiatu face plinu cam la 3 zile asa:wtf: iar eu la vreo 7-8 depinde cat merg pe zi...fac cam 500-600 km cu un plin in oras.
     
  13. cosminm

    cosminm 4th Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A5 3.0 V6
    si eu mi-am schimbat tamponul central la 10.000km :)
     
  14. coexist 2nd Gear Member

    Înscris:
    18 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi Q7 3.0 Tdi quattro
    Ce simptome erau atunci cand erau tampoanele de la motor duse? Cum se simte la voi la ralanti? Cat de tare tremura?
     
  15. cosminm

    cosminm 4th Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A5 3.0 V6
    nu se simtea la relanti..se simtea cand schimbam mai violent...facea un mare bum!:D se zguduia masina cu totul :)
     
    Ultima editare de un moderator: 17 Oct 2012
  16. robertrobert

    robertrobert 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A5 3.0 TDi
    Da exact facea un mare BUM la schimbari mai rapide...si se misca schimbatorul de viteze foarte dubios, cel putin asa era la mine...ahh si motoru mai avea un pic si lovea in capota asa mi-au spus cei de la serivice...io am schimbat toate tampoanele la 6000-7000km...chestie care nu mi-se pare normal la o masina asa scumpa indifernet de cum merg io cu ea!
     
  17. Ranko

    Ranko 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Feb 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A5 3.0 TDI QUATTRO
    si cat te-a costat?
     
  18. cosminm

    cosminm 4th Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A5 3.0 V6
    se fac pe garantie...
     
    Ultima editare de un moderator: 17 Oct 2012
  19. Nemesis 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi S5
    robertrobert, cand te mai dai cu prietenul tau, poti sa ma iei si pe mine, te rog? O comparatie live ar fi tot ce-mi trebuie, ca sa ma decid...
     
  20. robertrobert

    robertrobert 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A5 3.0 TDi
    Tot ce am reparat la masina a fost pe garantie. Deci nu stiu preturile.
    Tre sa se faca frumos afara ca nu prea avem adernta pe vremea asta si pe mazga aia care e seara pe strazi:) si oricum cred k tot ma face...poate doar sa plec un pic mai tare si eventual sa stau in fata un pic dar dupaia ma ia sigur...pe 400m tot ma bate totusi sunt 50-60cp diferenta nu 10-20...
     

Distribuie pagina asta