1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sfaturi - Consiliere achizitie Audi A5 / S5

Discuție în 'A5 B8 (2007-2016)' creată de sammuray, 18 Iul 2007.

  1. FLV

    FLV 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Mar 2016
    Locație:
    Deva /Timișoara
    Masina:
    A4, 2.0 TDI BPW, 2007
    Salutare colegi,

    -> Sunt interest de un audi a5 dupa 2012 (facelift) motorizare 1.8 sau 2.0 ambele tfsi si as dori sa stiu daca s-a remediat problema consumului de ulei fata de generatia trecuta 2007 -2011. Am vazut pareri positive dar de la personae care au facut un review, drive test si nu de la personae care detin acest model de minim 3 ani de zile.
    -> cum este multitronicul de pe aceasta generatie? Eu am avut A4 b7 cu multitronic si am fost foarte multumit desi am reconditionat complet motorul si cutia. Schimba mereu fluent dar la rece patina uneori pana sa o reconditionez.
     
  2. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Consumul de ulei nu a fost remediat, a continuat pana la sfarsitul lui 2014. Cutia multitronic este aceeasi, cu ceva inbunatatiri la aia cu 8 trepte.
     
    FLV apreciază asta.
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu s-a remediat nimic. Trebuia sa fi stiut asta daca ai fi citit topicurile despre motoarele TFSI la masina care vrei sa o cumperi. Bafta la achizitie.
     
  4. FLV

    FLV 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Mar 2016
    Locație:
    Deva /Timișoara
    Masina:
    A4, 2.0 TDI BPW, 2007
    Cristi, sa sti ca am citit pe acest forum la threadurile audi a4 si a5 probleme generale 1.8 si 2.0 tfsi si nici un proprietar al modeleor dupa 2012 nu a scris. O sa mai caut si in alte threaduri
     
  5. Adi24

    Adi24 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A5 2.0tdi quattro 2014 CGLC
    Eu am citit acolo ca a scris cineva ca nu s-a remediat problema.
    Am vrut si eu tfsi dar am renuntat din cauza acestor probleme.
    Bafta
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    FLV crede-ma ca nu s-a remediat nimic nici acum. Unii sunt mai norocosi si nu le consuma ulei, dar motorul asta consuma ulei. Scrie si in manual asta.
     
    bobalex18 și FLV apreciază asta.
  7. Nickey

    Nickey 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Iul 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A5, 2.0 TFSI, 2012
    Salutare! Eu am 2.0 TFSI din 2012 si nu consuma ulei. Am inteles ca s-a rezolvat problema din 2012. Masina are acum 130.000 Km deci daca avea probleme cu consumul de ulei se vedea pana acum.
     
    FLV apreciază asta.
  8. FLV

    FLV 3rd Gear Member

    Înscris:
    4 Mar 2016
    Locație:
    Deva /Timișoara
    Masina:
    A4, 2.0 TDI BPW, 2007
    Cristi, Nickey va multumesc pentru raspunsuri, o sa mai cercetez acest aspect si daca o sa aflu lucruri noi o sa le scriu aici.
     
  9. OmegaWinner 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2017
    Locație:
    alexandria TR
    Masina:
    chevrolet aveo 2010
  10. rzve46

    rzve46 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Apr 2015
    Locație:
    Targu Mures
    Masina:
    BMW 535D
    Buna seara,
    A venit momentul sa schimb masina actuala. Vreau un A5 dar 3.0 Quattro manual.

    https://www.autovit.ro/anunt/audi-a5-ID7GmcAH.html

    In caz ca cineva cunoaste masina/proprietar sau a verificat-o ... orice informatie mi-ar fi de ajutor, sau alte recomandari de A5 3.0 manual care le cunoasteti :) Multumesc
     
  11. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    OmegaWinner Prima pare ok, dar vezi cu consumul de ulei cum sta. Ultima este masina de samsar.
     
  12. Adi24

    Adi24 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A5 2.0tdi quattro 2014 CGLC
    OmegaWinner Cred ca e important sa te decizi pe un anumit model si motorizare si dupa sa cauti masina.
    Daca citesti forumul ai sa gasesti anumite informatii despre motorizari,intretinere etc
    As renunta la benzinare mai ales sub 2012.
     
  13. OmegaWinner 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2017
    Locație:
    alexandria TR
    Masina:
    chevrolet aveo 2010
    Atat 2.0 tfsi cat si 3.0 tdi m-ar multumi in egala masura (chiar daca in departamente diferite) deci ma decid greu intre astea doua. Ce caut este o masina cu probleme cat mai putine totusi, care daca se poate sa stea cat mai putin in service (aici ma refer la surprize neasteptate nu la revizii periodice). Crezi ca din perioada ~2009-2010 motorul 3.0 tdi ar fi mai "reliable" ? Si in opinia voastra care credeti ca este mai sportiv? 2.0 tfsi sau 3.0 tdi?
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Omega ca sa fie clara treaba si sa nu iasa discutii ulterioare. Te hotarasti ce motor vrei si pe urma dezbatem. Nu invers. Asta pentru ca precum vezi pe acest forum nu exista arie Versus si/sau topicuri Versus si in consecinta pe acest forum sunt interzise cu desavarsire comparatiile / versus si implicit discutiile de tip Versus / Comparative intre marca Audi si alte marci Auto sau chiar intre aceleasi modele de Audi sau modele diferite de Audi dar cu motorizari diferite si/sau motoare Benzina versus motoare Diesel montate pe Audi. Aceste topicuri si discutii sunt interzise din mai multe motive.

    Citeste tot ce este de citit pe forum despre motoarele care le vrei pentru ca este explicat tot ce vrei sa stii. Nu are rost sa ne repetam aiurea si inutil. Multumesc foarte mult pentru intelegere.
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  15. 0218cristian

    0218cristian 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Ian 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A5 Facelift 3.0 TDI-Quattro/S-tronic Coupé
    @rzve46 stiu ca e putin offtopic si gusturile nu se discuta dar in caz ca nu ai facut asta, incearca un 3.0 manual sa vezi cum e.
    Personal mi se par 1-2-3 extrem de scurte, mesteci la viteze de te saturi.
    Masina din anuntul tau pare ok din ce se poate vedea in poze dar pretul putin cam mic pt km aia, mai ales 3.0 din 2008.
    Inca ceva, ori nu a avut fostul propietar grija de ea ori ceva cu km este in neregula.

    @OmegaWinner cred ca e greu de estimat asa ceva. clar 3.0 e un motor mai rezistent dar de ex din cauza cuplului volanta e mai predispusa la probleme. cred ca e mai mult de noroc.
     
    Cata_ADC și rzve46 apreciază asta.
  16. OmegaWinner 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Noi 2017
    Locație:
    alexandria TR
    Masina:
    chevrolet aveo 2010
  17. rzve46

    rzve46 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Apr 2015
    Locație:
    Targu Mures
    Masina:
    BMW 535D
    @0218cristian Nu am condus 3.0 manual, am condus destul de mult un A6 C6 2.7 facelift manual, acela mi-a placut mult cum se conduce. Conduc cutie automata acum si este foarte comoda dar restrictiva din punct de vedere a cresterii puterii, din ce am citit nici pe A5 nu exceleaza cutia automata la cresteri mari de putere(360-380) asa ca am decis sa fie manuala ...
    Am condus 3.0 auto daca as pastra masina stock 100%, alegerea ar fi pt auto, singurul lucru ce nu mi-a placut a fost rigiditatea masinii, suspensia s-line, chiar si cu rotile 17 (acelasi lucru si la bmw nu amortizeaza suspensia foarte bine)...
     
    Ultima editare: 19 Noi 2017
    0218cristian apreciază asta.
  18. 0218cristian

    0218cristian 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Ian 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A5 Facelift 3.0 TDI-Quattro/S-tronic Coupé
    @OmegaWinner. Tie trebuie sa iti placa cum arata estetic din poze si ce dotari are. Daca e sau nu ok dpdv mecanic aflii doar la un service.

    Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk
     
  19. RaduB

    RaduB 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Feb 2016
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A5 Sportback - S-Line - 2014
  20. Pițurcă Andrei-David 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Dec 2017
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Volvo
    Buna ziua , sunt nou pe forum și pe “tărâmul” audi , și sper sa mă ajutați cu câteva răspunsuri . In decursul acestei luni doresc sa achiziționez un A5 și dispun de 9-10k euro , am văzut pe Germania câteva modele frumoase . Voi ce ziceți, in acești bani pot găsi ceva ok ? Menținea ca doresc motorizarea 2.7 sau 3.0 TDI.
     

Distribuie pagina asta