1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sfaturi - Consiliere achizitie Audi A5 / S5

Discuție în 'A5 B8 (2007-2016)' creată de sammuray, 18 Iul 2007.

  1. seftaka

    seftaka Silver Member

    Înscris:
    7 Iul 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Ex: Audi A6 2.0 TDI CGLD 2012 & Porsche Cayenne 3.0d 2016
    Stai fara griji! Pretul este destul de mare oricum, iar 3.0 cu cutie manuala, nu as lua niciodata, e prea mare puterea ca sa stai sa schimbi vitezele, parerea mea. Succes@
     
  2. ryoraul

    ryoraul Bronze Member

    Înscris:
    8 Feb 2013
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B5 2001 AVANT 1.9 TDI AJM
    Sau poti cumpara una cu automata cu ambreiaje uscate ca sa ai ce sa repari la ea, unii zic ca e o cutie de rahat.
     
    MDU apreciază asta.
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @Cata_ADC In legatura cu postul #1924. In poza pareau 2 sigle lipite una langa alta, nu pare simetric acolo. Poate din cauza rezolutie pozei si/sau calitatii acesteia.
    Da, stiu ca sunt optiuni, dar urasc sa vad o masina din 2012 cu display monocrom si clima aia hidoasa. Si nu sunt chiar ieftine de retrofit-at. :)

    upload_2018-3-6_23-25-37.png

    @SV 23 FBI Mie mi se pare masina ideala.
    De la dotari si interior pana la motorizare/cutie.
    Audi Gebrauchtwagen : plus chiar reprezinta un plus. :)
     
  4. iBacau

    iBacau 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Mai 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    A5, 2.0 TFSI CDNC 211HP, 2011
  5. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
    A doua si a treia ies din discutie d.p.m.d.v (fara piele si dotari iesite din comun). Prima are descriere de samsar obosit, masina NU are ACC (adaptive cruise control) ci cruise control simplu si in afara de S line altceva interesant nu vad, pana si mmi-ul nu este cel mai stralucit. Ultima (cea albastra) imi pare cea mai interesanta dintre ele ca dotari si daca descrierea pt motor si kilometri este reala (versiunea de 150cp este cea mai recenta si conform recenziilor este una f reusita) desi motorul as zice ca e cam mic pt A5.
    Fa si o verificare VIN la care poti si apoi mergi la o inspectie vizuala si tehnica. Succes!
     
  6. Nickey

    Nickey 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Iul 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A5, 2.0 TFSI, 2012
    Parerea mea este ca nu trebuie sa ratezi quattro, face toti banii! Singura din cele afisate de tine este a 3-a, dar are scaune de zici ca sunt de Logan si par cam murdare, deci nu cred ca a fost prea ingrijita masina... Succes!
     
  7. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    Toate sunt masini de samsari. Iti recomand sa cauti de la proprietar care nu se ocupa cu asa ceva sau uita-te in afara tarii, sunt firme care aduc masini contra cost.
    Dpdv al dotarilor, as cauta quattro sau as evita multitronic.
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    A 3-a e rupta de cata autostrada a vazut, nu are niciodata km afisati.
     
  9. seftaka

    seftaka Silver Member

    Înscris:
    7 Iul 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Ex: Audi A6 2.0 TDI CGLD 2012 & Porsche Cayenne 3.0d 2016
    Evita masini aduse asa de diferite personaje pentru vanzare. Ori iei de la proprietar sau o cauti si te duci dupa ea. Nu e o masina de 5000 euro ca sa nu iti pese ce cumperi. Iar dupa cum probabil stii, acesti samsari ar face orice ca sa scoata un profit cat mai mare.
     
  10. Adi24

    Adi24 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A5 2.0tdi quattro 2014 CGLC
    Daca chiar cauti pe autovit masina si vrei sa iei ceva cat de cat ok eu zic sa le verifici doar pe alea inmatriculate in Ro de la propietar si sa eviti masini aduse recent din Germania.
    Cel mai bine e sa iei din Germania de la un dealer ceva mai mare( sau reprzentanta)probabil e frustrant ca acolo sunt mai scumpe cu cateva mii fata de Ro si nici nu sunt “full” dar ala e pretul corect.
     
  11. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
    @Adi24 te contrazic. Cineva care nu se pricepe poate lua teapa oriunde. Iti dai seama, iau si astia care se mai pricep, ce sa mai vorbim de unul nepriceput. Depinde si de norocul tau ca om. Eu am luat masina adusa de afara, dar samsarul a fost un om super ok, fost politist, sincer de la inceput (verificasem in prealabil seria de sasiu si stiam din fotografiile din raport unde sunt julituri, zgarieturi etc, unele in locuri nu chiar vizibile). Mi-a spus tot ce stia despre masina, inclusiv factura mi-a aratat-o. Nu toti samsarii sunt nesimtiti. Cei buni insa sunt ca parul de pe capul unui chel [emoji16][emoji16][emoji16].
     
  12. Adi24

    Adi24 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A5 2.0tdi quattro 2014 CGLC
    Normal ca poti lua teapa daca nu verifici masina.
    Probabil ai fost norocos....
    Eu am gasit o masina in Germania la un dealer destul de mare si aceasi masina era pe autovit cu 2k mai ieftin vanduta de o firma din Ro,am vb la firma respectiva mi-a spus cum de e mai ieftina dar nu am vrut sa ma complic :no:
     
  13. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Din variantele afisate as merge pe ultima fiindca este mai dotata, ai un pachet interesant la interior cu navigatia 3g plus, incalzire in scaune, tapiserie din piele si pare ca arata destul de bine overall chiar si la exterior. Ai putea sa o verifici la Audi ca sa vezi ce poti afla despre ea si, de ce nu, un test la un service. Faptul ca masina are tva de 19% adaugat la pret mi se pare de bun augur, asta inseamna ca nu o aduce cineva care face cine stie ce ingenerii financiare cu tva-ul si ulterior ti-ar putea cauza probleme. Daca masina isse bine la test, iar istoricul nu arata nimic ingrijorator, ar putea fi o varianta.

    Mi se pare gresit sa generalizezi la modul "ia masina doar de la proprietar" de parca proprietarul nu ti-ar putea da teapa; sau "ia de la dealer mare" de parca aceia nu pot avea o masina foarte proasta in loturile lor. Una peste alta trebuie sa ai putina sansa insa trebuie sa-ti faci temele despre fiecare masina in parte dar eu nu as pleca de la premisa ca iaurtul este prea rece si ca mai bine sufli in el fiindca e posibil fie sa nu-ti cumperi masina prea curand, fie tocmai atunci sa-ti iei o teapa. Fa-ti temele insa pleaca de acasa open minded.

    P.S. S4 al meu, care este super apreciat de membrii clubului, si de care ma bucur in fiecare zi, a fost lovit (nu rau dupa standardele mele) insa nu m-a impiedicat sa-l cumpar si am facut o alegere excelenta.
     
  14. Geanyyy

    Geanyyy 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Feb 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A5 2.0 TDI 177CP 2013 CGL QUATTRO
    Salutare băieți. As dori si eu o parere daca se poate va rog? Ce ati alege dintre acestea?
    1. Asta ma încântă ca este din reprezentanta dar nu prea imi place ca are clima aia si scaunele. Dar in rest imi place
    Audi A5 Garantie DasWeltAuto 6 luni
    https://www.olx.ro/oferta/audi-a5-garantie-dasweltauto-6-luni-ID9CwqB.html
    2.Asta nu are scaun e încălzite din ce am observat dar nu ma deranjează prea tare ca are webasto
    Audi A5 Dublu climatronic Dublu S line Euro6 Jante 19; Scaune S line PIele
    https://www.olx.ro/oferta/audi-a5-d...ro6-jante-19-scaune-s-line-piele-ID9Zy8j.html
    3.
    Audi A5 S line Plus 2.0TDi 177CP Alcantare Navi Xenon LED Camera
    https://www.olx.ro/oferta/audi-a5-s...-alcantare-navi-xenon-led-camera-IDa96vn.html
    Ce parere aveti si ce ma sfătuiți?
     
  15. George Bukkosi 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Mar 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A5 3.0 TDI quattro SLine
    Salut,

    Variantele gasite de tine nu sunt rele, dar te sfatuiesc sa arunci un ochi si la "vecinii" din Germania. Uite ceva interesant cu un interior frumos, la un pret cat de cat apropiat de ce ai postat tu: https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/...searchId=66d568e9-bd2d-d9ec-e6f4-269d0f042473

    Masina are mult mai putini kilometri, si este certificata "Audi Gebrauchwagen Plus", ceea ce te poate asigura ca masina se afla intr-o stare foarte buna. Interiorul este unul deosebit, iar 3.0 manuala este o raritate. Este doar un exemplu, gasesti cu sutele pe mobile.de. Parerea mea e ca daca tot dai un ban, macar sa nu risti sa iei vreo teapa de la noi.

    Multa bafta!
     
  16. seftaka

    seftaka Silver Member

    Înscris:
    7 Iul 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Ex: Audi A6 2.0 TDI CGLD 2012 & Porsche Cayenne 3.0d 2016
    Ce o fi asa deosebit in a avea 3,0 si cutie manuala, eu nu stiu... Motorizarea si cutia, combinatia perfecta pentru masina ce nu o vei vinde niciodata, doar la un pret de nimic.
     
    borsy apreciază asta.
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu e nimic deosebit, totul tine strict de preferinte.
    Eu (si nu numai) prefer oricand cutia manuala in locul celei automate.
    Si nu, nu o prefer din cauza costurilor de intretinere mai mici sau de frica ca se va strica automata, pur si simplu asta e placerea mea de a conduce.

    Nu dau mesaje si nu citesc ziarul la volan, deci pot sa imi schimb si singur vitezele.
     
  18. SV 23 FBI

    SV 23 FBI 5th Gear Member

    Înscris:
    21 Oct 2011
    Locație:
    Torino
    Masina:
    A4 B9 2.0 TDI quattro 190 CP DETA 2016
    Masina de mai sus postata de George s-a dat din pacate.
     
  19. HPHPHPHP 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Ian 2017
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    -
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    E un mincinos in privinta multor dotari. E in capul lui S-line interior. L-ai si gasit in Arges in patria celor mai jegosi samsari. Sa nu mai zic de pret care e ridicol. Mai cauta.
     

Distribuie pagina asta