1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sfaturi - Consiliere achizitie Audi A5 / S5

Discuție în 'A5 B8 (2007-2016)' creată de sammuray, 18 Iul 2007.

  1. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Presiune ulei, deci si consuma. Insemna ca este la inceput de sfarsit, trebuie reparat motorul.
     
    Mihain apreciază asta.
  2. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    eu garantez că nu doar motorul. și cu 3000 de euro băgați în motor nu prea iese în preț.
     
    Mihain apreciază asta.
  3. 0218cristian

    0218cristian 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Ian 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A5 Facelift 3.0 TDI-Quattro/S-tronic Coupé
    Chiar eram curios de ce ne spui despre ea, pretul este foarte mic si clar trebuia sa aibe o buba. Daca era doar senzorul de ulei, iti scria in eroare ca este doar ala. Posibil sa aibe probleme cu pompa si nu m as risca la asa ceva.

    Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk
     
    Mihain apreciază asta.
  4. Mihain

    Mihain 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Feb 2018
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Q5 - 2.0 tdi - 177cc - S-tronic - 04/2014 - (CGLC)
    Mulțumesc frumos pentru sfaturi. O sa țin cont și îmi vad în continuare de căutare.
    În afara de aceasta eroare care este concludenta pentru faptul ca A5 benzina suferă, se da foarte bine pe strada, i-am dat o presiune. Cert este ca as vrea benzina.
     
  5. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    La benzina @Mihain f importanta este compresia
    Dacă chiar ți sa iei motorul de 1.8 ceea ce eu nu as lua decât de noua verifica obligatoriu asta

    Sa circuli cu martorul ăla rosu de presiune aprins mi se pare cea mai tâmpită decizie din lume
    Masina trebuia imediat trasa pe dreapta și făcută o constatare urgent.

    La fel de frumos și de ajutor este atunci când verificați o masina, o probați sau pur și simplu verificați anumite aspecte lăsați seria de sasiu VIN ca să fie utila și altora ce vin după voi
    O simpla căutarea în motorul google va scoate la iveala postul vostru și nu numai ca va scuti un viitor doritor de un drum spre "țeapa" căutată dar poate va salva și un altul în a o primi...

    Ajutati-va colegi, pana la urma asta este scopul forumului. De asta discutam aici și ne răcim gurile de pomana



    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     
    Mihain apreciază asta.
  6. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    Sincer, la capitolul tehnic, in afara de consumul de ulei, nu vad nici o problema cu tfsi, cel putin cu 1.8. Masinile trebuie verificate bine, daca vanzatorul e de buna credinta va accepta test compresie si, eventual, test de consum ulei( se sigileaza motorul si se merge 1000 km dupa care se verifica).
     
    Mihain apreciază asta.
  7. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
    Nu e chiar atat de simplu. Consumul marit de ulei si o compresie slaba atrag dupa sine mai multe belele cu cat mai multi km sunt rulati cu respectiva problema nerezolvata... fereasca sfantul sa fi ramas si in fara ulei/ungere incompleta la un moment dat ca motorul e kaputt. Nu sunt atotstiutor dar o logica simpla imi spune ca un tfsi care nu e nou/in garantie este de evitat.
     
    Mihain apreciază asta.
  8. Mihain

    Mihain 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Feb 2018
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Q5 - 2.0 tdi - 177cc - S-tronic - 04/2014 - (CGLC)
    Si asa motoarele pe benzina sunt rarisime...sa il mai iei si in garantie,depaseste bugetul. Inafara de astea,sa cumpar un audi pe benzina, pt ca am observat la mai multe TFSI si pe modelul a4 , a6 si chiar q5, si apoi sa vizitez service-urile unde sa cotizez ca la supermarket...nu merci.
     
  9. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    @Mihain ești conștient ca prețul dictează bunul
    Eu am luat A5 in 2011 ( cu km extrem de putini sub 10.000)la 42k € plus tva din reprezentanta Audi Hannover cu garanție

    Masina nu avut nicio intervenție în service majora și eu i-am făcut doar mentenanță acum numără aproximativ 215.000 parcurși... Ba chiar este într-o forma tehnica exemplara comparativ cu altele mai tinere văzute la alți colegi tot asa luate la preturi de Dacia Duster...

    Si da am s-tronic cu 4 schimburi făcute și da merge impecabil și nu ma lăsa inima sa o dau pe nimic pentru ca 99% din ce sunt de vânzare în România sunt pocnitori fără km reali, ori cu mentenanță LongLife, ba chiar deloc

    Treziți-vă puțin și nu mai căutați cele mai ieftine, iar dacă știți ca e samsar aveți pretenția sa luați lucru bun?? Ala muncește degeaba?

    Pentru mine o masina bună înseamnă ceva cu minimul de dotări esențiale pe care le caut la momentul respectiv dar mai ales UNA FIABILA in care sa ma urc și sa parcurg 5000km fără niciun stres, fără nicio eroare și fără sa ma gândesc dacă am valabil contractul de asistenta rutiera

    @cogdao nu am spus ca e prost 1.8T ul am spus ca la noi sunt cu km înapoi și astfel risca sa primească o teapa de mare clasa
    As recomanda mai mult 2.0T dacă se dorește benzinar cu orice preț

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     
    Mihain și 0218cristian apreciază asta.
  10. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    Ma uimeste cate preconceptii avem noi, romanii, vis-a-vis de benzinare. Sunt curios cum o sa fie cand nu va mai fi diesel.
    Eu am avut o singura masina diesel din 7 detinute pana in prezent, dintre care doua Audi 1.8 tfsi >2009. Nici una nu are probleme cu consumul exagerat de ulei. Consum exista, este inevitabil, dar nu este cazul de segmentare.
    Pentru cine vrea benzinar, sa caute cu revizii la timp si sa verifice bine masina, de evitat samsarii.
     
  11. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
    @cogdao exact asta ziceam si noi! Dar cu alte cuvinte! Si este valabil pt orice masina, nu doar benzinare turbo.
     
    stefan550 și Cata_ADC apreciază asta.
  12. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    @Vasile Vaska probabil si @cogdao face ca si cei ce nu citesc subiectul si posteaza intrebari deja purtate :)
    discutam aceeasi tema cu alte fraze
     
  13. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    Asta se intampla cand topicul este prea stufos, nu sta nimeni sa citeasca 1300 de mesaje.
    In alta ordine de idei, intentia mea a fost sa ajut cu un sfat in cunostinta de cauza
     
  14. Mihain

    Mihain 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Feb 2018
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Q5 - 2.0 tdi - 177cc - S-tronic - 04/2014 - (CGLC)
    Mulțumesc pentru sfaturi. Am ținut cont de ele,pentru ca nu ma pricep la Audi,nu am avut unul pana acum. Aici sunt convins ca pot găsi ajutor și de asta am și postat. Adevărul este ca e greu sa găsești o mașină ok,sau da,găsești la 50 k euro....sa avem pardon dar nu oricine are banii ăștia...eu ma limitez la 15k care nu sunt nici putini...si da, am pretenții sa iau o mașină corecta pt banii ăștia,macar din 2010-2011, as vrea benzina....totuși.
     
  15. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
    Ocoleste Romania daca vrei bezinar de la Audi!
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  16. Mihain

    Mihain 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Feb 2018
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Q5 - 2.0 tdi - 177cc - S-tronic - 04/2014 - (CGLC)
    Am început sa ma uit pe Olanda și Belgia.
     
  17. Andrei.tba

    Andrei.tba 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Dec 2017
    Locație:
    Vrancea
    Masina:
    Audi A5 2.0 TDI Quattro-2014
    Salutare tuturor membrilor,este prima data cand scriu pe acest grup si as dori niste pareri in legatura cu un Audi A5 care as vrea sa il achizitionez direct din germania pentru sotia mea,am avut in trecut un A5 2.0 TDI Quattro care mi a ramas la suflet,acum conduc o marca rivala dar nu are nici o importanta,va multumesc anticipat !



    Dieses Angebot habe ich bei mobile.de gefunden:

    https://m.mobile.de/fahrzeuge/detai...IKit.activity.CopyToPasteboard&utm_medium=ios

    Audi A5 2.0TDI Sportback Multi. S LINE PLUS+EXTER+19"
    Erstzulassung: 02/2015
    Kilometer: 124.009 km
    Kraftstoffart: Diesel

    Preis: 20.950 €
     
    Ultima editare: 26 Mar 2018
  18. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Sehr schonn!!
    Merita, dotări bune s-line adevărat nu din embleme...
    Foarte frumoasa dă-i bătaie cât mai este

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     
  19. Andrei.tba

    Andrei.tba 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Dec 2017
    Locație:
    Vrancea
    Masina:
    Audi A5 2.0 TDI Quattro-2014
    Ceea ce ma mira sa spunem,de ce nu are ornamentele cromate pe toba,arata ca una clasica din 2012 cu motorizarea de 143CP,posibil sa fie optionala?
     
  20. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Ornamentele vin doar pe 3.0 din ce știu sau dacă se configurează cu extraoptiune pe 2.0
    Insa nu este aceea o problema
    Merita întrebat la handler înainte de a o lua poate...

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     

Distribuie pagina asta