1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sfaturi - Consiliere achizitie Audi A5 / S5

Discuție în 'A5 B8 (2007-2016)' creată de sammuray, 18 Iul 2007.

  1. Andrei.tba

    Andrei.tba 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Dec 2017
    Locație:
    Vrancea
    Masina:
    Audi A5 2.0 TDI Quattro-2014
    Salut,maine sau cel tarziu joi o sa am mai multe informatii care cuprind absolut toate detaliile care ma intereseaza,am un prieten mecanic la VW in Frankfurt si va merge la parc sa o vada si bineinteles o proba,daca masina corespunde descrierii se va rezerva iar saptamana viitoare merg sa o iau,ultima intrare in service a fost la 121.625km,dar voi sti mai multe cand se ajunge la parc,multumesc pentru sfaturi !
     
  2. Legendaryftw

    Legendaryftw 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Mar 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    audi a4 2014 2.0 tdi ultra 136cp
    Salut, am citit 40 pagini din acest topic si nu am gasit nicaieri un raspuns concret, asadar, cam ce preturi au piesele care mai pica dupa un nr de km, consumabilele , reviziile etc cheltuielile acestea de intretinere, cam cati bani se baga in treburile astea pe an in conditiile in care as merge 10.000 km pe an?
    Multumesc
     
  3. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
    Topicul este pt sfaturi achizitie, deia n-ai gasit ce voiai. Daca rasfoiesti tot forumul mai amanuntit vei gasi informatiile necesare in ariile dedicate.
     
  4. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    exact @Legendaryftw aici se rezuma doar la achizitie cum este si specificat , ceea ce te intereseaza pe tine se cheama INTRETINERE si sunt alte subiecte care trateaza problema in cauza

    Nu exista piese care pica dupa un nr de km ... exista noroc sau ghinion
     
    0218cristian apreciază asta.
  5. Florea George

    Florea George 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Mar 2018
    Locație:
    Bucureşti
    Masina:
    A5 2.0 Tdi Quattro 2014
  6. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Kit-ul S Line la aceasta mașina este doar interior.
     
  7. Florea George

    Florea George 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Mar 2018
    Locație:
    Bucureşti
    Masina:
    A5 2.0 Tdi Quattro 2014
  8. Eyekontakt 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Feb 2018
    Locație:
    Piatra Neamt
    Masina:
    Bmw 420d
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Citeste toate topicurile despre cutia automata din aceasta arie si din restul ariilor adica din aria A6 C7 si A4 B8 si A4 B9
     
  10. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    @Eyekontakt foarte frumos A5 ul si eu sunt in cautarea unui model de 272
    Cutia este in regula nu iti mai face griji inutile , eu am generatia 2010 cu s-tronic achizitionata tot asa la sub 10.000 km , servisata de mine si totul merge impecabil la peste 200.000 km parcursi ...
    pretul este foarte bun , ceea ce nu vad e sistemul de sonorizare . Nu este nici Bose nici B&O ma gandesc sa fie cel standard ? ?
    Un plus pentru garantia "GW PLUS " la vanzare


    https://suchen.mobile.de/auto-inser...b-o-deggendorf/249934074.html?action=parkItem

    spor
     
    Mitiy apreciază asta.
  11. Eyekontakt 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Feb 2018
    Locație:
    Piatra Neamt
    Masina:
    Bmw 420d
    In regula, multumesc pentru raspuns. Clar si eu doresc o masina care macar Bose sau Bang&Olufsen sa aiba, nu voi lua una cu sistem standard de sunet.
    La cutia asta tiptronic la ce interval se schimba uleiul in cutie ? Una peste alta, masina si motorul acesta cam ce "hibe" are ? Multumesc
    Nu va suparati ca tot intreb, dar review-urile care le citesc despre Audi nu sunt extraordinare decat la capitolul "calitatea asamblarii si a materialelor", in rest ... nimic Wow. Fara suparare pentru posesori de Audi, totusi probabil ca ma voi numara si eu printre ei.
     
  12. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
    Review-urile vor avea intotdeauna o nota subiectiva mare pt ca fiecare judeca masina dupa preferinte si asteptari. Cand vii de pe trabant pe audi, clar impresia este wow de la modul in care se conduce masina pana la finisajele interioare. Cand vii de pe bmw pe audi, impresia nu va fi la fel de wow (cu probabil mici exceptii de functii dar cam toate implementeaza tehnologii noi) dar vei simti (inca o data, subiectiv) o directie la audi care pare mai putin precisa decat la bmw(care subvireaza din cauza tractiunii spate) si un meniu structurat altfel (si poate mai sarac) al mmi-ului.
    Este tot ce mi-a venit in cap in momentul asta. Cei care au condus masini de clasa similara bmw vs audi spun ca bmw ar fi mai "fun to drive".
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  13. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    La fel citim si noi despre BMW.:) Au un design antic la interior, mult plastic, pica turbinele pe capete, tronscane totul la interior si exterior, se creapa volanta, se rup clapetele de admisie, cablurile se taie la inbinari, se rupe distribuita, si pot scrie un roman intreg.
    Cum spuneai inainte... la fel si posesorii de Audi nu toti au avut probleme, asa ca o sa auzi cuvinte de lauda. Despre modelul si motorul care te intereseaza se cunosc putine informatii. Sunt noi si rare pe piata, asa ca trebuie sa cauti in mai multe locuri info, sau te "arunci" si ce va fi, va fi... ;)
     
  14. Eyekontakt 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Feb 2018
    Locație:
    Piatra Neamt
    Masina:
    Bmw 420d
    Sa ne intelegem, nu am venit sa critic aici Audi, ca sa incepem cu asta.
    Ce pot spune dupa 11 ani in care am condus exclusiv BMW, si un Lexus, dar asta ocazional (si toate masinile au fost cumparate noi si foarte bine dotate): feeling-ul este extraordinar, infinit peste Mercedes (am vrut sa imi cumpar toamna trecuta un E - Klasse, in sensul ca aproape ca m-am dus cu banii la ei dupa ce am tot citit despre el si dupa ce m-am urcat in el, dar dupa ce l-am condus....gata, in nici un caz, foarte elegant in interior si comod dar nu simti nimic, dar realmente parca ai sta in spate cu sofer si in momentul cand esti la volan, probabil asta e si scopul lor, sa fie confortabil si sa te simti cumva "untouchable"...not my type).Ce imi place: Idrive-ul este foarte fain, dar am urcat acum 2 saptamani in um A5 cu MMI plus cu touchscreen si mi-a placut, nu pot spune ca mult laudatul Idrive de la BMW este superior la ce am vazut in acel A5, poate doar usor diferit, dar nu in sensul rau. Mi-a placut virtual cockpit de la Audi, asta e un must si arata foarte bine.
    Cutia ZF 8 trepte de la BMW mi se pare uluitoare.
    Ce nu pot spune ca este excelent:
    1.intr-adevar desi sunt un om care ocolesc orice groapa, canal, evit drumurile proaste, ocolesc si cate 50-100km doar ca sa merg pe un drum de calitate....totusi intr-adevar mai am niste "greierasi" in bord, intr-adevar apar doar cand sunt pe drum denivelat dar sunt acolo. Si aici vorbesc la masina din 2014 si 2016. Oricum este o imbunatarire pentru ca celelalte dinaintea lor faceau mai rau si la mai putin timp de la achizitie.
    2.Cu exceptia ecranului de navigatie (care la navigatia profi) arata foarte bine si da un plus major interiorului, in rest nu ma da pe spate, pare cumva spartan.
    Pe partea de furtune si alte cabluri cat si despre turbine nu ma pronunt ca nu am avut niciodata probleme cu ele.

    Acum am un 420d luat de nou, are 122000 km si daca ma credeti cu exceptia uleiului, a filtrelor si a uleiului din cutie nu am schimbat nimic, nici un bec, siguranta, cheder, furtun sau altceva.
    Intr-adevar ii si fac revizia la 15000 si nu la 30000 cat recomanda ei.
    Consider ca putin a ramas in urma cu interiorul BMW-ul si de asta as vrea sa incerc altceva, si pana la urma dupa atat de multi ani cu o marca, mai vrei sa schimbi...
     
    Cata_ADC și Mitiy apreciază asta.
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Deci ca sa fie foarte clar si sa nu mai intrebati de ce va dispar mesaje pentru ca vad ca nu cititi.
    Precum vedeti pe acest forum nu exista arie Versus si/sau topicuri Versus si in consecinta pe acest forum sunt interzise cu desavarsire comparatiile / versus si implicit discutiile de tip Versus / Comparative intre marca Audi si alte marci Auto sau chiar intre aceleasi modele de Audi sau modele diferite de Audi dar cu motorizari diferite si/sau motoare Benzina versus motoare Diesel montate pe Audi. Aceste topicuri si discutii sunt interzise din mai multe motive.

    Ultimele mesaje vor fi sterse / editate.
     
  16. Andrei.tba

    Andrei.tba 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Dec 2017
    Locație:
    Vrancea
    Masina:
    Audi A5 2.0 TDI Quattro-2014
    Buna seara,am revenit cu noutăți in legătura cu achiziția mașinii menționate zilele trecute...am fost in Germania sa ma conving ca este ceea ce caut,masina fiind impecabila atat tehnic cât și estetic dar nu am putut sta mai mult de o zi pentru a ii face tuv’ul și numerele zoll din motive personale,ca atare o sa ma reîntorc miercuri sa o plătesc integral și sa o iau.
    [​IMG]
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
     
    scooby88, Cata_ADC, stefan550 și alți 4 apreciază asta.
  17. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
    Vad ca ai padele... E s tronic sau multitronic?
     
  18. Andrei.tba

    Andrei.tba 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Dec 2017
    Locație:
    Vrancea
    Masina:
    Audi A5 2.0 TDI Quattro-2014
    Este multitronic!
     
  19. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
    Ma intreb de ce pun padele pt o cutie cvt. Frumoasa, sa o stapanesti sanatos!
     
  20. 0218cristian

    0218cristian 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Ian 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A5 Facelift 3.0 TDI-Quattro/S-tronic Coupé
    Foarte frumoasă masina.
     

Distribuie pagina asta