1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sfaturi - Consiliere achizitie Audi A5 / S5

Discuție în 'A5 B8 (2007-2016)' creată de sammuray, 18 Iul 2007.

  1. Andrei.tba

    Andrei.tba 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Dec 2017
    Locație:
    Vrancea
    Masina:
    Audi A5 2.0 TDI Quattro-2014
    Multumesc,asemenea !
     
  2. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    Foarte bine că ai revenit cu feedback..așa ar trebui sa procedeze toți. Să o stăpânești sănătos și mulți km fara probleme.
     
  3. Andrei.tba

    Andrei.tba 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Dec 2017
    Locație:
    Vrancea
    Masina:
    Audi A5 2.0 TDI Quattro-2014
    Multumesc,asemenea...mi se pare normal ca atunci cand ceri anumite pareri si sfaturi sa vii si cu un feedback!
     
    stefan550 apreciază asta.
  4. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Ești printre putinii ce revin Andrei cu feedback dupa achiziție
    Nu cred ca pot sa ii număr pe degetele unei maini pe cei ce fac astfel
    Bravo și sa te poarte cu noroc

    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     
  5. Timeless

    Timeless 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Sep 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI CGCL 2013
    Ce spuneti de anuntul:

    https://www.autovit.ro/anunt/audi-a5-ID7GrERD.html#724130a634

    Se regaseste si pe bursaauto.ro, cu inflorituri precum „Drive Select (5 moduri), „interior piele + alcantara”, „oglinzi rabatabile”, pe care nu le vad prezente.

    L-am contactat pe mail, este destul de zgarcit cu detaliile. Detalii despre carte de service nu mi-a dat, desi am intrebat, iar despre provenienta, raspunsul este ca ar fi adusa in tara in 2017 si ar fi facut un schimb cu ea in urma cu o luna. Verificarile mele in legatura RCA pe baza VIN-ului, evidentiaza ca 29.11.2016 avea deja asigurare in Ro. si ca probabil a avut cel putin 4 proprietari. La prima vedere, anvelopele par a fi de iarna.

    Din pacate, cartea de service nu poate fi verificata la Midocar sau PBV, ci doar starea tehnica.
     
  6. 0218cristian

    0218cristian 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Ian 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A5 Facelift 3.0 TDI-Quattro/S-tronic Coupé
    Parerea mea este ca nu are km aia. La mine interiorul la 250k arata mult mai bine ca si uzura. Ori si a bătut joc de ea(in cazul asta mi ar pune un semn de intrebare daca si a bătut și de partea mecanică) ori are dotare de km opțională de Pitesti.
    In rest ce este in neregula la dotari cu anuntul ti ai dat seama singur.

    Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk
     
  7. Timeless

    Timeless 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Sep 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI CGCL 2013
    La prima vedere, interiorul nu este chiar uzat, scaunul soferului este afectat, insa asta o stiu de la una din foste masini pe care le-am avut.

    Cred ca voi merge sa o vad, insa ceea ce este pentru mine descurajant ar fi imposibilitatea verificarii in service a datelor din cartea de service. Peste tot unde am sunat, mi s-a raspuns ca datele sunt confidentiale si ca nu pot fi nici macar verificate din acest motiv. Iar asta chiar daca vin cu proprietarul, iar verificarea cartii service ar fi parte a verificarii in ansamblul a masinii, contra cost evident!
     
  8. 0218cristian

    0218cristian 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Ian 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A5 Facelift 3.0 TDI-Quattro/S-tronic Coupé
    Nu am spus ca este uzat rau, Am spus ca nu arata a interior de 90k.
    In legatura cu verificarea, dacă te duci cu proprietarul trebuie sa ti ofere toate informatiile fara probleme, doar verificarea mașinii costa.

    Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk
     
  9. Adi24

    Adi24 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A5 2.0tdi quattro 2014 CGLC
    2015/90k km si pretul asta...?
    Daca ai seria masini poti sa mergi la reprezentanta si o poti verifica (legal nu e voie dar sunt sigur ca la fata locului gasesti sa te ajute cineva) la telefon nu vei rezolva nimic (daca ajungi sa cumperi sa verifici sa fie pe masina seria care ai primito la telefon.
    Bafta
     
  10. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
    @Timeless daca zici ca ai verificat seria de sasiu si ai gasit discrepante intre ce a zis vanzatorul si ce zice raportul VIN, cred ca te duci doar ca sa te convingi ca masina nu este de cumparat. Interiorul nu arata neaparat rau dar pretul mic (tinand cont de km si an de fabricatie) probabil este si din cauza cutiei manuale fara quattro (o automata ridica pretul cu cel putin 1000-1500€).
    Vanzatorul este, clar, samsar. Si cand ai de a face cu regnul asta trebuie sa fii foarte atent la ce cumperi.
    Parerea mea personala: masina este frumoasa, daca este in stare buna poate fi un best-buy, dar undeva ceva pute... Succes! Sa ne anunti ce si cum!

    Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk
     
    cogdao apreciază asta.
  11. Andrei.tba

    Andrei.tba 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Dec 2017
    Locație:
    Vrancea
    Masina:
    Audi A5 2.0 TDI Quattro-2014
    @Timeless la o simpla cautare pe autodna.ro se gasesc ceva inregistrari utile despre masina,inclusiv fotografii arhivate...eu spun ca se merita sa achizitionezi raportul complet cu doar 68.50lei.Succes!
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    Timeless apreciază asta.
  12. Timeless

    Timeless 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Sep 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI CGCL 2013
    Ok, un mic update:

    Reamintesc ca masina respectiva este la vanzare atat pe autovit, cat si pe bursaauto, pe acest ultim site fiind cu 400 mai ieftina si avand foto. neprelucrate artistic. Ieri nu am avut timp sa vad masina, insa i-am scris celui de pe autovit, primind raspunsurile ca:
    - masina este adusa in 2017;
    - a devenit proprietar in urma unui schimb;
    - are doar anvelope de iarna;
    - nimic despre cartea service.
    - nu este din 2015 ci din 2014.

    Astazi dimineata am sunat la numarul de pe bursaauto., in ideea in care dupa-amiaza sa vad masina si documetele sale. Tipul ca mi-a raspuns ar fi fratele proprietarului, iar ca masina ar fi cumprata din Romania de noua, insa comunicandu-i ca am alte info. cu privire la provenienta, a dat-o la scaldat. Ideea este ca nu este ca nici el si nici fratele nu sunt in CI-ul masinii, ca nu ar fi decat un proprietar in CI, insa care nu este niciunul dintre ei.

    Am considerat ca ar fi util sa verific pe site-ul Autoritatii de Supraveghere Financiara RCA-urile pe care le-a avut in Ro aceasta masina, in ideea in care sa vad cum au evoluat clasele de bonus-malus de-a lungul timplui. Am descoperit ca... este posibil sa fi avut 4 proprietari in Ro.

    Dupa cum urmeaza, RCA-ul a avut urmatoarea evolutie:
    - prima, valabila o luna, nov.- dec. 2016: primul proprietar din Ro, clasa bonus 0;
    - a doua, valabila o luna si jumatate, nov. 2016 - ian. 2017: probabil al doilea proprietar, clasa bonus 0;
    - a 3-a, valabila ian. 2017 - ian. 2018: al 3-lea proprietar, clasa bonus 0;
    - a 4-a, ian. 2018 - martie 2018: probabil facuta de al 3-lea proprietar, intrucat apare cu clasa bonus 1;
    - ultima, martie - iunie 2018: probabil facuta de al 4-lea proprietar, clasa bonus 1 (care verifica info primita de mail, de pe autovit, cum ca „are masina de o luna”).

    Evident, site-ul autoritatii nu ofera si numele proprietarilor, ca sa vezi negru pe alb situatia, insa perioadele de o luna, o luna si jumatate ar indica transferul proprietatii si recupararea sumei platite pe RCA. Daca am dreptate sau nu, urmeaza sa vedem.

    Desigur, nu voi cumpara o masina care a avut 4 proprietari in Ro. si minimul inca unul in tara de provenienta.

    Bun, ca sa nu va plictisesc prea tare, dupa-amiaza merg sa vad totusi masina, talonul, C.I.-ul, asigurarea si C.I.-ul persoanei cu care ma voi intalni. Va tin la curent cu impresii si, probabil, concluzii.

    Multumesc!
     
    Vasile Vaska și 0218cristian apreciază asta.
  13. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
    Nu lua bani cu tine .

    Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk
     
    mav apreciază asta.
  14. mav 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Noi 2013
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A5 2014 / 2.0 Tdi CGLC / Multitronic
    Bonusul nu creste dupa fiecare luna, e posibil sa fii avut doar doi proprietari.
    Eu nu m-as duce sa vad o astfel de mașina cu asa istoric si asa vânzători. Orientează-te spre alta.
     
  15. Andrei.tba

    Andrei.tba 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Dec 2017
    Locație:
    Vrancea
    Masina:
    Audi A5 2.0 TDI Quattro-2014
    Salut tuturor membrilor,achizitia a decurs perfect masina am adus-o acasa de vineri iar dupa 1200km nu am ce sa ii reprosez,multumesc tuturor pentru pareri,sfaturi si timpul acordat.

    Stima

    [​IMG]
     
    Skywalker_ss, bobalex18, stefan550 și alți 4 apreciază asta.
  16. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Bravo Andrei!!
    Sa o stăpânești sănătos și mulți km fără probleme



    Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
     
  17. Cosminkpe89

    Cosminkpe89 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Ian 2018
    Locație:
    Moreni
    Masina:
    Audi A5 s-line 2015 sportback 190 CP,B8 ,Cod motor CNHA.model auto 2016
    Andrei.tba Salutare,
    Foarte frumoasa masina. Care a fost pretul si daca poti sa imi spui motorizare ?
    In maxim 3 luni o sa imi cumpar si eu tot un Audi A5. Imi sunt necesare informatile pentru o cat mai buna alegere. Multumesc
     
  18. Andrei.tba

    Andrei.tba 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Dec 2017
    Locație:
    Vrancea
    Masina:
    Audi A5 2.0 TDI Quattro-2014
    Salut,multumesc inainte de toate,pretul masinii a fost 20.900€ cu tüv’ul facut.Nu a vrut sa discutam despre pret efectiv,ea fiind 20950€ la vanzare dar sunt multumit raportat la dotari,an,km fiind 01/2015 cu 124.000 km,S line interior exterior ,2.0TDI - 177 CP.


    Cata_ADC
    Multumesc frumos,asemenea !
     
    Skywalker_ss apreciază asta.
  19. Cosminkpe89

    Cosminkpe89 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Ian 2018
    Locație:
    Moreni
    Masina:
    Audi A5 s-line 2015 sportback 190 CP,B8 ,Cod motor CNHA.model auto 2016
    Multumesc pentru raspunsul prompt.
     
  20. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
    Bravo @Andrei.tba, frumoasa foc masina si crede-ma, pretul este unul chiar f bun. Sa o stapanesti sanatos. Poate ne intr-o buna zi o sa avem si noi drumuri mai de calitate...
     

Distribuie pagina asta