1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sfaturi - Consiliere achizitie Audi A5 / S5

Discuție în 'A5 B8 (2007-2016)' creată de sammuray, 18 Iul 2007.

  1. Andrei.tba

    Andrei.tba 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Dec 2017
    Locație:
    Vrancea
    Masina:
    Audi A5 2.0 TDI Quattro-2014
    Multumesc frumos @Vasile Vaska. Referitor la masina cred ca este un pret real. Drumuri bune tuturor!
     
    Nikky și Vasile Vaska apreciază asta.
  2. iAntonio 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Sep 2016
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A5 S-Line, 2.0 TDI, 150CP, 2016
    Asta nu era din 2015 si 17500? Acum deja apare la 12250 din 2012.
    M-am hotarat ca in urmatoarele 3-4 luni sa imi caut si eu tot A5 cu un buget de aproximativ 15000 dar de cele din Romania e clar ca trebuie sa fugi.
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  3. iAntonio 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Sep 2016
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A5 S-Line, 2.0 TDI, 150CP, 2016
  4. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    Pare anunt de samsar si suspect de ieftina.
     
  5. Adi24

    Adi24 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A5 2.0tdi quattro 2014 CGLC
    Pai verifica seria la reprezentanta si vezi ce apare acolo,pretul e destul de mic si m-a intreb cu cat se cumpara masinile astea ca sa se si castige la ele?!
     
    0218cristian apreciază asta.
  6. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Defectele si km multi (reali) scad f mult pretul la o masina. Basca toate luate pe firma au tva pierdut.
     
  7. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
    @iAntonio astea sunt dotarile masinii. Si anul de fabricatie apare ca 2013 deci poate fi intre 06.2012-05.2013 dar in nici un caz 2014.
    Sper sa se vada ok.
    [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
     
    Ultima editare: 21 Apr 2018
  8. iAntonio 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Sep 2016
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A5 S-Line, 2.0 TDI, 150CP, 2016
    Multumesc frumos ^.

    O sa-l sun sa aflu mai multe detalii.
    La prima vedere si mie mi s-a parut foarte mic pretul dar intradevar, cei ce nu platesc TVA isi pot scoate profit.

    Mai sunt dotari lipsa dar pentru mine e exact ce am nevoie. Ma gandesc numai sa nu fi fost avariata.
     
  9. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
    Uite aici... nu iti pot spune despre ce e vorba dar are in istoric daune inregistrate. Masina vine din Belgia deci motorul este cel de 163 de cai. El a trecut 170 care nu exista pe facelift.

    [​IMG]

    Iti recomand sa cumperi un raport VIN de aici. Ai inclusiv poze din istoricul masinii.
     
    iAntonio apreciază asta.
  10. iAntonio 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Sep 2016
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A5 S-Line, 2.0 TDI, 150CP, 2016
    ^ Thanks. Acum partea ciudata: in raport vad ca apare in 2 usi, in poze are 4.
    Incerc sa iau legatura cu vanzatorul intai sa vad cat de sincer o sa fie la detalii.
     
    Vasile Vaska apreciază asta.
  11. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
    Nu lua in seama aia. La toata apare ca fiind in 2 usi. Cred ca asa e pre-inregistrat in baza lor de date, ca A5 e in 2 usi. (Logic intr-un fel daca tii cont ca primele modele de A5 erau doar in 2 usi)
     
    iAntonio apreciază asta.
  12. seftaka

    seftaka Silver Member

    Înscris:
    7 Iul 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Ex: Audi A6 2.0 TDI CGLD 2012 & Porsche Cayenne 3.0d 2016
    Pai la astea din Belgia, Olanda aflii foarte usor km. La vanzare, se da un certifica numit car pass. La ei se face ceva gen itp in fiecare an, si iti inregistreaza si km in sistemul national. Normal e daca la urmatorul itp, apare km modificat, masina este refuzata. Daca iei raportul acela dna, acolo o sa vezi ultimii km de la ultimul itp, Sa zici ca masinile din Romania sunt toata manarite nu e ok iar. Si eu voi vinde probabil masina anul acesta, la un pret corect. Din experienta iti spun, ca in Belgia, Olanda nu exista A5 facelift, la 180k km cu 14 000e. Sau daca exista, se vinde in cateva ore.
     
  13. iAntonio 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Sep 2016
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A5 S-Line, 2.0 TDI, 150CP, 2016
    ^ Ai dreptate.

    Manarite toate nu sunt, nu pot sa zici nici macar majoritatea (exceptie km). As avea incredere sa cumpar direct de la proprietar fie ca ar fi cumparat-o de noua in Romania sau a adus-o din Germania.
    Problema mea sunt mai mult anunturile.
    M-am uitat initial de A4 pana sa trec spre A5 si in ambele cazuri oricat am cautat in Romania, am dat de foarte multe miniciuni in anunturi si mai mult asta e deranjant.
    Pur si simplu la noi trebuie sa faci verificare la sange si e greu sa mergi pe incredere din cauza ca sunt foarte multi care fac ce am zis mai sus iar daca nu esti atent, problema nu e ca o sa cumpar una cu defecte majore pentru ca as apuca sa o verific inainte dar bati drumurile de pomana.
     
  14. seftaka

    seftaka Silver Member

    Înscris:
    7 Iul 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Ex: Audi A6 2.0 TDI CGLD 2012 & Porsche Cayenne 3.0d 2016
    Stiu, asa este. Din conversatia telefonica si din anunt se pot observa multe. Incearca cel mai bine sa cauti o masina inmatriculata deja, cineva care o are de noua, sau a cumparat-o personal din Germania, Belgia. Ce se aduce din afara pentru vanzare, mi se par toate dubioase, km, accidente, fentare tva etc.
     
  15. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
    Eu am cumparat A5 in noiembrie cu 18.000€ cu 140.000km. Facelift bineinteles. Adusa din Belgia, la fel ca si asta. Dar stiam din raportul vin exact unde a avut defecte optice si ca nu a avut incidente majore. Si avea ceva mai multe dotari decat asta. Deci fii cu mare atentie!
     
  16. iAntonio 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Sep 2016
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A5 S-Line, 2.0 TDI, 150CP, 2016
    Multumesc. O sa revin daca mai aflu ceva in legatura cu masina din anunt. Daca dau de proprietar, sunt curios deocamdata cat de sincer o sa fie.
    De grabit nu ma grabesc. Dispun deocamdata de un buget de 14000-15000 si cu timpul il mai cresc.
     
  17. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
  18. iAntonio 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Sep 2016
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A5 S-Line, 2.0 TDI, 150CP, 2016
    Automata :(

    Nu sunt neaparat pro manuala desi asta prefer si totodata am cunostiinte care au fost foarte multumiti de masini cu automata dar la Audi din ce am inteles e cam loterie si am zis sa le evit.

    Masina in rest da, pare sa fie cam ce caut.
     
  19. iAntonio 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Sep 2016
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A5 S-Line, 2.0 TDI, 150CP, 2016
    Am reusit ieri pe fuga sa vorbesc cu el, nu mi-a dat prea multe informatii.
    Doar ca masina e adusa din Belgia acum o luna jumate special ca sa o vanda aici iar legat de dauna inregistrata s-a facut ca nu stie nimic, ca masina e exact asa cum a luat-o.
    Aici a parut cam dubios. Ma indoiesc ca samsarii nu verifica istoricul masinii cand o cumpara. Mi-a spus ca verificam la reprezentanta. Si aici ajung la ce ziceam mai sus: daca accept sa ma duc, risc sa pierd timpul si banii pe drum si acolo sa aflu ca a fost implicata in ceva serios.
     
  20. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    Nu o sa inteleg niciodata de ce continuati sa aveti de-a face cu samsari...
    Dar e specific romanului sa creada in Mos Craciun si chilipiruri.
    Spor la achizitie!
     

Distribuie pagina asta