1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sfaturi - Consiliere achizitie Audi A5 / S5

Discuție în 'A5 B8 (2007-2016)' creată de sammuray, 18 Iul 2007.

  1. Adi24

    Adi24 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A5 2.0tdi quattro 2014 CGLC
    @ryoraul ba da,doar ca el pune doar masini din Ro.
     
  2. Bradley

    Bradley 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Mai 2016
    Locație:
    Tg Ocna
    Masina:
    Audi A4 2.0 tdi Quattro 2006
  3. mav 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Noi 2013
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A5 2014 / 2.0 Tdi CGLC / Multitronic
    Prima mi se pare prea ieftina pentru dotari/ nr km. A doua nu are pachetul S line exterior. Dintre ele as verifica seria celei de a doua, o ai si in anunt, la reprezentanta in primul rand si dupa autodna sau alta firma de genul ala. Daca vrei automata verifica sa aibe la fiecare 60k km revizia la cutie daca nu o are e nasol

    L.E. Pe 2.0 tdi la a4/a5 b8/b8.5 FWD exista doar multitronic nu s tronic. (cum zice cel din primu anunt postat de tine)
     
    Bradley și Skywalker_ss apreciază asta.
  4. Bradley

    Bradley 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Mai 2016
    Locație:
    Tg Ocna
    Masina:
    Audi A4 2.0 tdi Quattro 2006
    Am inteles. Am cerut seria de la sasiu pentru verificare. Astept mesajul si voi proceda la verificare. Va multumesc pentru sfaturi !

    Mi-a scazut bugetul la 15.000 Euro iar acum nu stiu daca voi reusi sa imi iau un A5 decent. As fi vrut 1.8 benzina dar am citit despre ele si sincer imi e cam frica. Nu ma ingrijoreaza consumul de benzina ci problemele cu consumul de ulei.
    Va multumesc pentru ajutor si informatii!
     
  5. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    Nu toate consuma ulei mult. Verifica sa aiba reviziile la timp, carte service.
     
  6. Bradley

    Bradley 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Mai 2016
    Locație:
    Tg Ocna
    Masina:
    Audi A4 2.0 tdi Quattro 2006
    Multumesc. Si cum as folosi masina mai des prin oras si mai rar in afara ar fi mai ok benzina.
     
  7. chriss84 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2018
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    A5, 2000, 2009
    Salutare. M-ar interesa si pe mine o parere despre acest A5. Ca si dotari pare sa aiba tot ce mi-ar placea mie, exceptand S line-ul exterior. Este un pret ok pentru km masinii sau este prea ieftina?
    https://www.autovit.ro/anunt/audi-a5-ID7Gnckk.html
    Multumesc anticipat!
     
  8. BogdanStefan 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Feb 2018
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    Audi A5 1.8 TFSI 2012
    Va sfatuiesc sa verificati VIN-ul dupa ce va convingeti ca este cel al autoturismului pe care urmeaza sa il cumparati, samsarii dau un VIN de la o masina OK, daca comparati exista posibilitatea sa constatati ca VIN-ul nu corespunde... (cel verificat cu cel real de pe masina)
     
  9. chriss84 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2018
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    A5, 2000, 2009
    Voi face asta, daca ma voi duce s-o vad. Multumesc! Dar ceream cateva sfaturi ca sa stiu daca are rost sa ma duc.
     
  10. BogdanStefan 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Feb 2018
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    Audi A5 1.8 TFSI 2012
    Masina arata bine, are un pret corect, incearca sa mai negociezi si dupa cum vad este un dealer de SH, intreaba daca iti garanteaza (certifica) km prin trecerea in factura a acestora, astfel pot fi responsabili penal daca se dovedeste a nu fi reali.

    PS scuze...am vazut ca este doar publicat de un site, vanzatorul este persoana fizica
     
  11. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Mie imi place ce vad, descrierea pare sa corespunda cu pozele.Are cateva dotari foarte misto(Side assist,BANG OLUFSEN,incalzire auxiliara...) ..dar si pretul este unul pe masura raportat la anul fabricatiei.Eu as merge sa o vad...800km(dus/intors) nu este asa mult..mai ales daca acolo gasesti ceea ce trebuie.
    Bineinteles cu o verificare temeinica inainte de a face drumul :).

    Bafta
     
  12. chriss84 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2018
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    A5, 2000, 2009
    O s-o folosesc aproximativ in mod egal urban-extraurban. Initial am cautat un 2.0 TDI quattro pentru S-tronic pentru ca nu vreau sa merg cu teama pe multitronic, dar nu prea gasesc cu piele/alcantara, bang&olufsen (foarte important), led, dublu climatronic, scaune electrice, S line interior exterior. Nu sunt optiuni extraordinare, dar in combinatia asta nu prea gasesc. Nici asta nu le are pe cele 2 din urma, dar le are pe cele mai importante si multe altele pe langa.
     
  13. chriss84 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2018
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    A5, 2000, 2009
  14. Legendaryftw

    Legendaryftw 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Mar 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    audi a4 2014 2.0 tdi ultra 136cp
  15. mav 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Noi 2013
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A5 2014 / 2.0 Tdi CGLC / Multitronic
    Masina de pe autovit e destul de dotata, poti verifica usor numarul de km ai si seria, iar in Olanda se noteaza km la fiecare ITP. Verifica cand e ultima revizie facuta, chiar daca e la 18800 poate sa fie acum 2 ani, verifica revizia la cutie daca e la fiecare 60k km

    Aia de pe OLX mi se pare mult prea ieftina pentru un A5 chiar si din 2012..
     
    Legendaryftw apreciază asta.
  16. BogdanBr 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Mai 2018
    Locație:
    Brăila
    Masina:
    Audi A5 2L 2015
    Salut,
    As vrea sa achiziționez un sedan A5 2.0 TDI Quattro, S-line, euro 6, km pana in 170.000. Vreau sa o cumpăr pe firmă , bugetul este de 25.000 €uro. Ce mi recomandați, ar trebui sa-i fac și Casco ? Vă mulțumesc
    Audi A5 https://www.autovit.ro/anunt/audi-a5-ID7GtkOy.html
     
  17. stonez

    stonez 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2017
    Locație:
    Târgu Mureş
    Masina:
    Audi A5, Sportback, Quattro, 2.0, 190hp, Euro6
    @BogdanBr Masina arata bine ce ai postat, pretul este alta mancare de peste... Masina asta o iei mai ieftin din germania, stiu ca eu fix asta am facut. Nu vreau sa intru in detalii despre pret ca nu are rost.

    Masina arata bine, prima chestie ce o faci e sa verifici seria de sasiu la reprezentanta audi, sa vezi exact ce istoric are masina. Pe urma daca km e in regula si nu au fost mari interventii sau accidente atunci poti sa consideri masina respectiva. Da ar trebui un casco.

    Dar ia in considerare daca vrei:

    Tin sa te avertizez, cutia automata multitronic nu este o cutie foarte reusita, audi renuntand detot la multitronic de 1 an. Eu nu mi-as lua niciodata o masina cu cutia asta. Ori manual ori 3.0 cu stronic.

    Navigatia mare MMI 3G plus, parerea mea e o optiune care este in plus pe care o platesti aiurea... Daca vrei sa iti updatezi hartile pentru o gramada de bani si vrei sa folosesti o navigatie offline cand mergi undeva drum lung atunci merita. Eu folosesc google maps, waze care is live imi arata blocajele, politie etc. despre ce discutam aici ? (in caz de e live cu simcard si e important ptr tine ignora punctu asta)

    Trebuie neaparat sa verifici jantele care is pe masina ca is originale si ca au stanta audi pe ele. Sunt foarte multe jante fake din modelul acesta. (rotor 19")

    Sper ca am putut sa te ajut.
     
    BogdanBr apreciază asta.
  18. Zuzg7 5th Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2009
    Locație:
    Tămași
    Masina:
    A5 Cabrio 3.0 Tdi MB R350 Cdi
    In cazul in care firma ta este inregistrata in scopuri de TVA , iti recomand sa iei masina din Germania/Austria etc cu Mwst ausweisbar ( TVA Deductibil ) - astfel vei putea sa o achizitionezi la pretul fara TVA - cauta masina cu Audi Gebrauchtwagen Plus .
    De acord cu ceea ce a zis colegul mai sus cu o singura exceptie - MMI 3G Plus este obligatoriu daca iti doresti Bang & Olufsen ( si crede-ma este o diferenta semnificativa la sunet - sunt la a 3-a masina cu B&O si nu mi-asi lua altceva ).
     
    BogdanBr apreciază asta.
  19. stonez

    stonez 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2017
    Locație:
    Târgu Mureş
    Masina:
    Audi A5, Sportback, Quattro, 2.0, 190hp, Euro6
    @Zuzg7 - Da este posibil ca iti trebuie MMI 3G Plus la B&O, asta poate ne confirma cineva, nu sunt 100% sigur.

    Aici vreau sa stresez o chestie, si B&O mi se pare 50% o optiune in plus. Nu stiu daca e justificat pretul fata de ce primesti... Asta pentru ca echiparea standard suna extraordinar de bine ! DAR trebuie sa fiu 50% deacord cu tine ca suna mult mult mai bine decat standard.
     
  20. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
    Suna bine dar parca prea "ascutit". Cel standard mi se pare mai echilibrat.
     
    stonez apreciază asta.

Distribuie pagina asta