1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sfaturi - Consiliere achizitie Audi A5 / S5

Discuție în 'A5 B8 (2007-2016)' creată de sammuray, 18 Iul 2007.

  1. stonez

    stonez 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2017
    Locație:
    Târgu Mureş
    Masina:
    Audi A5, Sportback, Quattro, 2.0, 190hp, Euro6
    @chriss84 - intr-o postare zici ca iti trebuie quattro s-tronic care e numai pe 3.0, peurma pui un link cu 2.0 multitronic tractiune fata. :blink::blink::blink::arco:

    Multitronic exclus parerea mea, si masina aia cam pare a fi cam suspecta... pret aiurea, olanda, km ? :blahblah1:
     
  2. chriss84 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2018
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    A5, 2000, 2009
    @stonez S tronic s-a pus si pe 2.0 quattro de 177 cp si pana la urma multitronicul nu e o cutie proasta, asta daca te induri sa bagi mana in buzunar s-o intretii corespunzator
    Km sunt reali, istoric complet la Audi, ultima revizie+schimburi acum 8 mii de km
     
  3. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
    Multitronicul este o cutie sensibila si pretentioasa chiar cu toata intretinerea corecta si la timp. Trebuie sa "intelegi" cutia si cum sa te comporti cu ea daca vrei sa te tina fara una sau mai multe reparatii capitale. Am condus si S-Tronic si Multitronic si (subiectiv) o prefer pe prima de o mie de ori. Nu are rost sa intru in detalii despre avantaje/dezavantaje, cert este ca DSG/S-Tronic ramane una dintre cele mai bune (daca nu chiar cea mai buna) cutie automata pusa vreodata pe o masina.
     
  4. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    Nu are legatura b&o cu mmi, sunt chestii independente. Bang and Olufsen se poate pune si cu Audi Concert.
     
  5. stonez

    stonez 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2017
    Locație:
    Târgu Mureş
    Masina:
    Audi A5, Sportback, Quattro, 2.0, 190hp, Euro6
    @cogdao - mersi de clarificare, si eu stiam ca nu au legatura !

    @Vasile Vaska - 100% de acord cu ce spui

    @chriss84 - da s-a pus pe motorul vechi de 177 cai s-tronic la euro 5. Tu ce zici e o idee buna sa ai o cutie asa performanta pe un motor asa de mic hai sa fim seriosi ? :), si oricum o vrei sa o intorci, ai postat total altceva a doua oara fata de ce ziceai ca iti trebuie inainte.

    Eu propun sa te documentezi mai mult, si sa te decizi exact ce vrei.
     
  6. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Daca prin standard te referi la echiparea fara tweetere pe fata, da, B&O suna f ascutit :) Acum fara misto, B&O la B8 cel putin urca in volum si are claritate, dar e fff obositor la volum mediu spre mare. Poate daca asculti pacaneli electronice e ok, la instrumente clasice si chiar si voce e naspa.
    Iarasi, frecventele joase sunt mult prea puternice si acopera tot (presupun ca asta impresioneaaza :)).
     
  7. stonez

    stonez 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2017
    Locație:
    Târgu Mureş
    Masina:
    Audi A5, Sportback, Quattro, 2.0, 190hp, Euro6
    Interesant sa aud asa ceva... eu ma refeream ca luand in considerare ce bine suna standardu nu merita sa iei premium adica b&o, dar se pare ca mai sunt si alte aspecte pentru care nu merita.
     
  8. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    Eu cred ca b&o merita fiecare banut. Personal, nu sunt audiofil, dar nici afon nu sunt. Am avut in trecut Micro-Precision care mi s-au parut printre cele mai calitative difuzoare care le-am avut vreodata iar B&o mi se pare ca sunt tot pe acolo. Probabil e o chestie de gusturi sau de preferinte muzicale de unora li se par super iar altora nu.
     
    lowlife și stefan550 apreciază asta.
  9. Random 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Mai 2018
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 b7
    La un V6 3.0 333 de cai care ar fi consumul real tot in jur de cifrele astea se învârte?

    De ceva vreme ma atrage foarte mult audi S5 V6 3.0 benzina 333 cp din 2013 dar nu știu foarte multe lucruri legate de întreținere dar mai ales ce m-ar interesa cel mai tare ar fi consumul real știu ca consumul se face in funcție de cum mergi dar ma refer la un consum real la mers normal
    Mulțumesc .
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da.

    In schimb sa tii minte ca masina si marca asta nu se cumpara pentru cat consuma si nu prea are relevanta consumul la o asemenea motorizare. Nu prea sunt admise asemenea discutii pe forum. Bafta.
     
    Adi24 și Random apreciază asta.
  11. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    @Random media mea pe 35.000 km este 14.4.
     
  12. Zuzg7 5th Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2009
    Locație:
    Tămași
    Masina:
    A5 Cabrio 3.0 Tdi MB R350 Cdi
    @Random media mea pt 7.000 km este 18.6 ( cabrio -mai grea , 456 HP - MRC Stage 2 , si talpa grea :))) )
     
  13. seerkan 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2017
    Locație:
    TM
    Masina:
    VW
    Salutare,

    O intrebare am si eu, ma gandesc sa-mi achizitionez un A5, am gasit unul, din 2013 2.0 TDI 177, undeva la 200.000 km distributie schimbata zice proprietarul :)
    Pret: in jur de 14.000, fara prea multe dotari..
    Dupa ce il verific, filtru de particule injectoare..etc daca toate ar fi in parametrii ce parere aveti ar merita masina?
    Mai e ceva la ce ar trebui sa fiu atent?Am in plan sa il tin pana la max 300.000, ce ziceti e ok?

    Multumesc
     
  14. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
    Pune un link sa vedem masina ca doar din vorbe...
     
  15. seerkan 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2017
    Locație:
    TM
    Masina:
    VW
  16. Adi24

    Adi24 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A5 2.0tdi quattro 2014 CGLC
    Pai de dotari nu prea stie pentru ca nu prea are masina ..:))
    Eu zic sa cauti altceva.
     
  17. seerkan 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2017
    Locație:
    TM
    Masina:
    VW
    Pe mine ma deranjeaza ca nu are dublu climatronic :) In rest ...sa zicem ca ar fi ok, dar nici nu am gasit una cu dublu climatronic tot pe la banii astia ( 14.000 - 15500 max )
     
  18. mav 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Noi 2013
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A5 2014 / 2.0 Tdi CGLC / Multitronic
    Nu prea stie de dotări dar in descriere cred ca le a scris pe toate ce se pot pune pe un A5, dar sigur nu a lui.. aia cu asistenta la frânare hba e top...
    Mașina are pret Ok pt an/dotări/km, daca iti place verific-o.
    Nu poate sa iti spună nimeni ca la 241332 iti cade volante sau egr..
     
  19. seerkan 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2017
    Locație:
    TM
    Masina:
    VW
    O sa merg sa o verific si revin cu un update.

    Multumesc deocamdata.
     
  20. bmdbmw

    bmdbmw Bronze Member

    Înscris:
    29 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9 DEUA 110kw, 2015 / Q3 8U CUVC 110kw, 2016
    Masina aia nu merita mai mult de 12.000 EUR, dar asta e doar opinia mea.
     

Distribuie pagina asta