1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sfaturi - Consiliere achizitie Audi A5 / S5

Discuție în 'A5 B8 (2007-2016)' creată de sammuray, 18 Iul 2007.

  1. RflMnk

    RflMnk 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2017
    Locație:
    Giurgiu
    Masina:
    A5 2.0 TFSI QUATTRO 2014
    Vineri ma duc sa o vad,am dat un avans si am vorbit cu Dan Babu de la masinapotrivita sa o verifice.Am sunat si mi au spus ca masina a fost luata in leasing si a avut un singur proprietar.Imi poti spune si daca prietenul tau a avut probleme cu consumul de ulei,stiu ca acest motor avea probleme dar am inteles ca dupa 2013 s ar fi rezolvat.Mersi de raspuns,revin cu mai multe detalii dupa raportul facut de consultant si dupa ce o vad.Toate cele bune!
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu s-a rezolvat nimic nici macar la masinile fabricate acum in 2017-2018. Bafta.
     
  3. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Nu a avut probleme cu consumul de ulei, undeva in jur de 1L intre schimburi, ceea ce mi se pare foarte putin, mai ales ca el are un stil de condus sportiv insa, repet, a ingrijit-o ca la carte. Inclusiv rodajul a fost facut ca la carte. Neaparat sa fi atent la nr-ul de inmatriculare, daca este cel de care spun eu masina e ce trebuie. Atasez si o poza, este facuta in vara lui 2016.
     
    Ultima editare: 28 Iun 2018
  4. RflMnk

    RflMnk 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2017
    Locație:
    Giurgiu
    Masina:
    A5 2.0 TFSI QUATTRO 2014
    Multumesc frumos de ajutor, am sa fiu atent la numarul de inmatriculare, merg pe mana ta, din ce vad, un pasionat nu da greș, big like pentru bestia ta.
     
  5. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Cel mai bine verifici CIV fiindca acolo sunt trecute si numerele de înmatriculare precedente.
    Multumesc pentru aprecieri!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  6. stonez

    stonez 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2017
    Locație:
    Târgu Mureş
    Masina:
    Audi A5, Sportback, Quattro, 2.0, 190hp, Euro6
    Da e in regula masina, chiar daca e benzinar, dotari okay, km nu foarte multi, important e sa fie reali, plus e mare noroc ca e quattro ce inseamna ca ai cutia stronic pe ea nu multitronicu. Oricum rebuie verificata la service inainte de cumparare. Succes !
     
  7. RflMnk

    RflMnk 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2017
    Locație:
    Giurgiu
    Masina:
    A5 2.0 TFSI QUATTRO 2014
    stefan550
    Azi se va duce (cu cine am vorbit) sa o verifice si in cel mai scurt timp voi afla toate detaliile, invlusiv numarul de inmatriculare. O sa-l rog sa mi trimita si o poza cu CIV-ul. Din ce am observat masina din poza pe care mi-ai trimis-o e identica cu aceasta, acum astept sa ma conving.


    stonez
    De diesel nu m-aș fi atins pentru ca nu fac mai mult de 15.000 de km pe an, acestia sunt preponderenti urban, respectiv 80% urban 20% extraurban.
    Astept raportul de verificare al masinii si maine o sa ma duc sa o vad si eu, daca totul e in regula cel mai probabil saptamanta viitoare o sa fie acasa.Toate cele bune.
     
    cogdao apreciază asta.
  8. stonez

    stonez 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2017
    Locație:
    Târgu Mureş
    Masina:
    Audi A5, Sportback, Quattro, 2.0, 190hp, Euro6
    poate ar trebui sa dai jos si o janta sa te uiti daca e originala, asta just in case ca sunt multe fake-uri... nu vreau sa te panichez dar inainte e bine sa verifici cat mai multe chestii ca sa nu iti para rau dupa achizitie... numa zic
     
  9. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Cred ca ultimul sfat este ușor exagerat.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    Adi24 apreciază asta.
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Subscriu. :) asta chiar nu mi-ar fi trecut prin minte de verificat si dupa vreo 30 ani de vandut si cumparat masini credeam ca le-am vazut si auzit pe toate. :)
     
    Adi24 și Vasile Vaska apreciază asta.
  11. Legendaryftw

    Legendaryftw 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Mar 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    audi a4 2014 2.0 tdi ultra 136cp
  12. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Prețul nu mi se pare bomba, km peste 150.000 și opțiuni de loc.
     
  13. Legendaryftw

    Legendaryftw 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Mar 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    audi a4 2014 2.0 tdi ultra 136cp
    Macar sa fie buna, pe premisa asta merg, navigatie vreau si sa fie facelift in rest nu ma prea intereseaza, multumesc pentru parere!
     
    cogdao apreciază asta.
  14. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    @RflMnk am vorbit cu amicul meu, mi-a confirmat ca este fosta lui mașina, consumul de ulei era între 1 și 1.5L între revizii. Fără accident. Dacă dorești sa te convingi îți dau poza fără numere blurate pe PM și îți pot spune numele firmei lui.
    Bara spate are o mică zgârietură pe partea stânga. Întreținere ca la carte și a condus-o doar el, nu soție nu șofer, nu frați, etc.
     
  15. Legendaryftw

    Legendaryftw 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Mar 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    audi a4 2014 2.0 tdi ultra 136cp
  16. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Ce pot spune din imagini este ca nu are pachet S Line nici in interior nici in exterior însă are scaunele sport. Nu pare ca sta rău însă imaginile nu arată prea multe detalii, vezi doar o masina neagră care sclipește, iar la interior doar niște scaune de piele și câteva butoane.
    Poate merita văzută totuși dacă te atrage.
     
    Legendaryftw apreciază asta.
  17. snipe 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    S5 Sportback 3.0 TFSI CREC 2015
    Da, nici eu nu vad pachetul S-Line sau Keyless si portbagaj cu actionare electrica, iar km par dubiosi, in sensul ca in 2013-2017 s-au facut 35-40.000 km pe an iar 2017-2018 doar 17.000 km ?
     
    cogdao și Legendaryftw apreciază asta.
  18. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    La A5 sportback nu exista portbagaj cu actionare electrica. KM pot fi reali, dipende la cat timp dupa revizia respectiva a fost masina scoasa din circulatie si a stat prin parcuri ale caselor de licitatii, apoi la dealeri. Cum poti verifica mai exact ar fi sa vezi la fata locului factura de achizitie a masinii (pe email sunt sigur ca nu ti-o trimite), vezi daca a fost achizitionata relativ de curand, verifici daca a fost adusa pe trailer sau pe roti; daca a fost adusa pe trailer nu au fost emise numere zoll, iar apoi verifici cand au fost emise primele numere rosii, etc. In Romania sunt sigur ca nu ar face nimeni foarte multi KM lunar, mai ales un vanzator de masini care probabil are vreo 3-4 simultan si sunt de parere ca sfaturile de mai sus pot fi pertinente.

    Ai putea doar sa estimezi, certitudine nu-ti poate oferi nimeni, nici macar cand cumperi o masina de la dealer fiindca poti specula ca masina a avut o revizie efectuata cu x luni in urma dupa care proprietarul a tras tare pe ea, a dat km inapoi si a dus-o la dealer ca noua sa o dea la buy back.
     
  19. mihairadut 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Iul 2018
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a5
    Salut,
    Dispun cam de 15.000 de Euro. Intrebarea mea este: credeti ca gasesc ceva ok in banii astia ? Multumesc
     
  20. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    Gasesti, dar depinde ce cauti. De obicei, masinile bune sunt mai scumpe, dar nu este o regula.
     
    bobalex18 apreciază asta.

Distribuie pagina asta