1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sfaturi - Consiliere achizitie Audi A5 / S5

Discuție în 'A5 B8 (2007-2016)' creată de sammuray, 18 Iul 2007.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Gasesti ceva ok. Dar depinde de an, dotari, caroserie si motorizare.
     
    bobalex18 apreciază asta.
  2. Legendaryftw

    Legendaryftw 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Mar 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    audi a4 2014 2.0 tdi ultra 136cp
    Salut,
    In primul rand sunt din Bucuresti si am gasit un A5 si m-am decis sa il iau insa nu inainte de a ii face un test in reprezentanta. Am sunat la Porsche si m-a programat la Porsche Vest dar cica ei nu ne pot oferii informatii legate de km masinii. Ei mi-o pun doar pe rampa si o verifica la nivel vizual, si calculatorul de erori sau ceva asemanator. Deci, in final, unde pot verifica la masina tot inclusiv km ? mi se pare ciudat ca cei de la Porsche nu pot.
     
  3. Andrei.tba

    Andrei.tba 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Dec 2017
    Locație:
    Vrancea
    Masina:
    Audi A5 2.0 TDI Quattro-2014
    Salut,dacă te interesează e al unui prieten ce se ocupa cu import autoturisme,prețul se poate negocia dar nu știu cât,dacă încalc regulile forumului(reclama) etc rog sa fie ștearsa aceasta postare,mulțumesc!

    Audi A5https://www.autovit.ro/anunt/audi-a5-ID7GuQi8.html
     
  4. bmdbmw

    bmdbmw Bronze Member

    Înscris:
    29 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9 DEUA 110kw, 2015 / Q3 8U CUVC 110kw, 2016
    16.800 EUR pe o masina de 5 ani cu 220.000km? Ce fumeaza?
     
  5. stonez

    stonez 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2017
    Locație:
    Târgu Mureş
    Masina:
    Audi A5, Sportback, Quattro, 2.0, 190hp, Euro6
    @stefan550 - Aici nu vorbim de exagerat sau nu. E un punct de vedere diferit. Este o verificare pe care eu am facut-o si am sa o fac si pe viitor daca este vorba de un model de janta de care stiu ca se fac fake-uri. Pana la urma vorbim de multi bani (parerea mea) pentru care cineva a lucrat.

    @Cristi - Stii cum e, omul cat traieste invata :)
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Absolut, pana murim tot invatam pentru ca altfel murim prosti. :)



    Andrei.tba
    ma repet deoarece vad ca nu citesti forumul:

    Nu se ofera aceste informatii aici in acest topic si / sau pe forum. Am mai explicat asta de zeci de ori pana acum. Este interzisa oferirea acestor informatii in afara proprietarului.

    Va rog sa nu mai solicitati aceste informatii aici pe acest forum.

    Este interzis si ilegal sa va ajute cineva in orice reprezentanta cu privire la istoricul de reparatii ori service sau altceva fara acordul proprietarului masinii. Cine iti/va ofera aceste date incalca legea. Sunt date care au caracter personal si intra sub incidenta legii aceste lucruri. Multe reprezentante din Romania au fost data in judecata pentru acest motiv (istoricul de service si reparatie). Mergi la reprezentanta cu proprietarul pentru ca numai proprietarului i se ofera aceste informatii asta daca vrea acea reprezentanta sa-i spuna pentru ca altfel nu are nici o obligatie legala sa ofere acele date. Pe forum s-au mai mentionat aceste explicatii de cateva ori pana acum. Bafta.
     
  7. Radu_Cristian_87 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Iul 2018
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A5 1.8 TFSI Coupe.
    Salutare forum, sunt nou pe aici si in "biznisul" de cumparat masini, vineri o sa merg sa vad un Audi A5 1.8tfsi din 2008, ca poveste baiatul se verifica, nu e samsar, imi place cum arata (din poze) estetic, nu are probleme de rulaj din ce spune. Tinand cont ca sunt nou la ce imi recomandati sa ma uit cand merg sa o vad, ce intrebari sa pun, ce detalii sa verific?
    Va multumesc frumos si sper sa ne vedem cu OOOO pe drumuri.

    LE: e coupe, daca asta conteaza la ceva :))
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ai la dispozitie tot acest topic si celalalt topic din aria A4 B8 de exemplu (care este foarte apropiat ca si model de masina ta). Chiar nu ai gasit informatiile necesare ? Spor la lectura.
     
  9. Radu_Cristian_87 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Iul 2018
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A5 1.8 TFSI Coupe.
    Sincer sa fiu cu tine, abia m-am inregistrat pe forum, sunt la birou si incep munca si timpul pana vineri este scurt, am fost putin lenes si nu am frunzarit forumul. O sa il iau la citit acasa, ma gandeam ca 1-2 useri care au experienta si rabdare isi pot rupe cateva minute sa mai repete si pentru un incepator ca mine.

    Nu am vrut sa fac +1 sau offtopic.
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Din pacate sunt foarte multe de spus si nu se pot sintetiza toate informatiile pe scurt. Daca o sa citesti acest topic si celalat topic indicat de mine, o sa intelegi.
     
  11. PatrickV2 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Iul 2018
    Locație:
    Zalău
    Masina:
    Audi A6 3,0 TDI quattro, 2012
    Salutare,
    Sunt in cautarea unei masini Audi A5 Sportback , an fabricatie 2014 + , motorizare Diesel, intre 136-177 CP, Full Service History neaparat, Km maxim 150k, de preferat din Germania.

    Nu am gasit informatii exacte referitor la pachetele de dotari, orice alte informatii sunt binevenite.
     
  12. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Ce buget ai? In functie de asta iti poti da seama de pachetul de dotari cu care ai putea sa cumperi masina. In rest, sunt foarte multe informatii pe topicul acesta dar si pe acela cu sfaturi de achizitie A4 B8/8K
     
  13. PatrickV2 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Iul 2018
    Locație:
    Zalău
    Masina:
    Audi A6 3,0 TDI quattro, 2012
    In momentul de fata aprox 15-16.000 Euro, dar daca astept pana la inceputul anului viitor bugetul o sa fie 20.000 Euro.
     
  14. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Ai cateva optiuni, mai ales daca o poti cumpara pe firma:
    1
    2
    3
    4 desi are o mica dauna mi se pare usor de reparat si este foarte dotata

    Din pacate criteriile tale An/km/buget nu-ti lasa prea multe optiuni. Eu personal n-as lua masina fara Scaune incalzite si faruri cu xenon (la acestea este cel mai greu si costisitor sa faci retrofit).

    Succes!
     
  15. PatrickV2 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Iul 2018
    Locație:
    Zalău
    Masina:
    Audi A6 3,0 TDI quattro, 2012
    Hmm, eu credeam ca Scaune incalzite fata si Xenon sunt standard si nu optionale, cel putin la modele ce le-am vazut pe mobile.de
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nimic nu este standard. La Audi totul este optional. Invata asta pentru ca s-a mai scris asta de zeci de ori pana acum. Citeste topicul asta, ti s-a mai spus asta. Bafta.
     
  17. PatrickV2 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Iul 2018
    Locație:
    Zalău
    Masina:
    Audi A6 3,0 TDI quattro, 2012
    @Cristi Multumesc de raspuns.
    Nu stiam ca sunt interzise discutiile privind alegerea tipului de cutie de viteza, am vrut sa pun aceasta intrebare deoarece pe net gasesti pareri generale, chiar si de la persoane care nu detin masina, eu vroiam o parere realista si profesionista de la detinatorii care sunt cei mai in masura sa dea sfaturi.
     
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu ai cum sa ai o parare realista pentru ca omul este subiectiv. De exemplu pentru mine toate cutiile automate indiferent de care sunt ele, sunt o mizerie, o prostie. Eu vreau sa conduc masina nu sa ma conduca ea pe mine. De aici dezvoltam o intreaga polemica care nu isi are rostul. Multumesc pentru intelegere.
     
  19. PatrickV2 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Iul 2018
    Locație:
    Zalău
    Masina:
    Audi A6 3,0 TDI quattro, 2012
    @stefan550 Linkurile date de tine sunt in limba germana(pe care nu stiu un bob), iar daca schimb in limba engleza nu mai gasesc anunutul.
     
  20. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    @PatrickV2 ai putea sa ai putin respect pentru timpul celorlalti colegi de forum si macar sa incerci a gasi o solutie sa traduci anunturile pe care le-am pus mai sus, iar daca nu gasesti un raspuns abia atunci sa critici sau sa ceri o solutie.
    Am petrecut 30 min din timpul meu, pe care-l puteam petrece jucandu-ma cu copilul, sa fac un pic de research in a-ti arata cateva exemple de masini cinstite, iar tu nu esti dispus nici macar sa rulezi o cautare pe google sa vezi "cum traduc din lb germana in lb romana".

    In cazul de fata, poti instala google chrome, ai optiune acolo prin care sa traduci orice pagina o vizitezi, din orice limba in orice alta limba. google it, youtube it.

    Dupa ce le vei traduce vei vedea ca dealerii sunt unii cu reputatie destul de buna, masinile nu au prea multi proprietari (doar unul singur chiar) fiind posibila achizitia masinilor fara tva, iar asta ne spune ca sunt proaspat iesite de sub leasing. In rest nu pot decat sa-l citez pe @Cristi si sa recomand citirea topicului deoarece sunt foarte multe info utile in toate aceste pagini. Trebuie doar sa aloci timp, iar daca nu o faci acum o vei face cand vei petrece mult prea mult timp prin service dupa ce probabil iti vei fi luat o teapa de zile mari. Nu exista scurtaturi in cazurile acestea, nu le cauta, in cel mai bun caz` vei reusi doar sa te pacalesti singur ca ai fentat o lectura de vreo 2-3 zile pe un forum.
     
    bobalex18 apreciază asta.

Distribuie pagina asta