1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sfaturi - Consiliere achizitie Audi A5 / S5

Discuție în 'A5 B8 (2007-2016)' creată de sammuray, 18 Iul 2007.

  1. PatrickV2 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Iul 2018
    Locație:
    Zalău
    Masina:
    Audi A6 3,0 TDI quattro, 2012
    @stefan550 Nu asta era intentia mea, apreciez ca ai pus linkurile.
    Ideea este ca nu stiu germana, si am tradus cu google translate dar nu traduce toate cuvintele, ma intrebam daca sunt vizibile aceste anunturi in engleza/romana.
     
    Ultima editare: 8 Iul 2018
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cauta si tu singur pe mobile.de cu functia search in engleza. Zici ca ai aterizat pe planeta Pamant acum 2 zile. :) Verifica singur, nu mai astepta chiat tot mura-n gura pentru ca nu e "rocket science" ce iti spunem. :) Nu mai suntem pe bancile scolii si viata e dura si grea. Daca nu te descurci "te descurca altii de bani" cat ai clipi. :)
     
  3. Adi24

    Adi24 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A5 2.0tdi quattro 2014 CGLC
    Intra direct pe firma care le vinde si selecteaza limba pui filtre si gasesti masina.
     
  4. PatrickV2 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Iul 2018
    Locație:
    Zalău
    Masina:
    Audi A6 3,0 TDI quattro, 2012
    @Cristi Problema era pe autoscout24, daca schimbam limba in engleza anuntul nu il mai gasea, pe mobile.de nu am probleme.
     
  5. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    Dupa cum ti-a zis si stefan550, daca deschizi in Chrome ai click dreapta si translate this page.
     
    stefan550 apreciază asta.
  6. stonez

    stonez 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2017
    Locație:
    Târgu Mureş
    Masina:
    Audi A5, Sportback, Quattro, 2.0, 190hp, Euro6
    @PatrickV2 - prima si prima data trebuie TU sa te decizi ce vrei de la masina ! doar peurma sa te uiti la masini si sa compari cati bani ai fata de optiunile dorite ! Prin eliminare sau adaugare vei gasi masina ta ! Acesta e primul pas. Succes
     
    stefan550 apreciază asta.
  7. George -Cristian

    George -Cristian 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    in cautare de A5
    Salutare,

    Sunt intreresat sa cumpar un Audi A5 2.0 tfsi din 2012-2013 insa sunt un pic cam speriat dupa ce am citit toate topicurile cu privire la consumul mare de ulei. Exista un termen de la care aceasta problema s-a remediat? Este safe sa cumpar o masina din 2012-2013 sau ar trebuie sa ma uit dupa ceva mai nou?
    Avem printre noi posesori de 2.0 tfsi cu fabricatie dupa 2012 si peste 150.000 km care ne-ar putea impartasi din experienta lor?

    Multumesc
     
    AudiFannn apreciază asta.
  8. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Două pagini înapoi, al treilea post ai răspunsul. Nu s-a rezolvat.
    Baftă.
     
  9. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Sunt variante ok, nu te speria, nu sunt absolut toate motoarele cu probleme. Avem printre noi colegi care nu au semnalat consum de ulei.
     
  10. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
    Toti au semnalat consum de ulei, unii insa in limite normale. Problema nu s-a rezolvat, e posibil modelele noi (2017) sa fie ok dar sunt mult prea noi deci, poate la anul aflam ceva date si despre ele.
     
  11. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Si eu am consum de ulei la 3.0 tfsi insa variaza. De regula completez circa 500-700ml intre schimburi (maxim 10,000 km) insa am avut cazuri in care am pus 1.5L in 12000 km. Am mai observat ca masina a consumat mai mult ulei la regim de mers urban versus regim de mers extra urban, undeva la 100-200 ml. Ca sa fiu si mai franc pot argumenta ca cifrele de mai sus nu sunt semnificative si ca absolut orice motor va avea consum de ulei insa depinde doar de proprietar daca decide sa fie sincer si sa semnaleze acest lucru sau nu.

    Ca idee de baza service-ul la 15.000 km este un interval mare pentru aceste motoare pe benzina.
     
    AndreiF92, 0218cristian și bobalex18 apreciază asta.
  12. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    Si a mea consuma ulei, undeva la 1L la 6-7000 km. Toate benzinarele si multe diesel consuma ulei, tragedia apare cand bagi plinul de combustibil si litrul de ulei.
     
    AndreiF92 și stefan550 apreciază asta.
  13. George -Cristian

    George -Cristian 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    in cautare de A5
    cogdao
    Nu m-ar deranja foarte tare daca s-ar intampla ca la tine, totusi am citit mult prea multe cazuri in care consumul este enorm. Poate nu e timpul inca sa trec la benzina si ar trebui sa ma orientez la un TDI, cu toate ca mi-a placut senzatia din 2.0 TFSI :)

    P.S.:

    Multumesc tuturor pentru raspunsuri
     
  14. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Trebuie sa iei in calcul ca pe forum sunt foarte putini care nu au probleme cu mașinile și spun asta. De regula pe forum sunt cei care au deja probleme și ii depășesc. Cred ca ți-ai găsit un iaurt prea “fierbinte” in care sufli. Dacă preferi TDI nu este nici o problema însă nu are sens căutarea de scuze.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
    0218cristian apreciază asta.
  15. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    Si tdi au probleme, sa nu crezi ca gasesti masina/ marca/ motorizare bullet proof. Am mai spus si altora, faptul ca, consuma ulei nu este un motiv sa nu iti iei benzinar. Trebuie doar sa cauti o masina intretinuta corect si nu vei avea problema respectiva. De consumat toate consuma, chiar si alte marci, nu neaparat Audi.
     
    stefan550 apreciază asta.
  16. RflMnk

    RflMnk 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2017
    Locație:
    Giurgiu
    Masina:
    A5 2.0 TFSI QUATTRO 2014
    George -Cristian
    Am si eu un A5 2.0 TFSI an 2014, motorul de 225 de cp, masina pe care am achizitionat acum 1 saptamana si putin, dupa consultarea cu colegul nostru @stefan550 caruia ii multumesc inca o data pentru tot.
    A mea are schimbul de ulei facut acum 10.000 de km si abia acum uleiul are putin peste minim, deci un consum de cam 1 l intre schimburi, ceea ce mi se pare normal. Nu ar trebui sa te sperie consumul de ulei, el depinde de la caz la caz.
     
  17. AndreiF92

    AndreiF92 Silver Member

    Înscris:
    14 Dec 2015
    Locație:
    Arad - București
    Masina:
    A4 B8 2009 2.0 TFSI 270 HP CDNC
    @RflMnk si de unde stii ca proprietarul nu a completat cu ulei in cei 10.000 km ? Am inteles ca este la recomandarea colegului stefan, dar totusi... Eu zic ca mai ai de facut ceva km si dupa sa vezi daca iti consuma sau nu ulei.
    @George -Cristian decat sa iei motor TDI si sa ai problemele pe care le au colegii pe forum, sa bagi 3-4.000 euro in ea si tot sa nu ii dai de cap. Macar cu benzina stii o treaba, schimbi pistoanele si ai rezolvat o problema majora.
     
  18. stonez

    stonez 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2017
    Locație:
    Târgu Mureş
    Masina:
    Audi A5, Sportback, Quattro, 2.0, 190hp, Euro6
    In cazul meu de exemplu, cand am cumparat masina avea 116.000 km, si avea la minim uleiul, i-am spus la neamt sa imi completeze si a facut-o. (ultima revizie in cartea de service era pe la 90.000)

    Dupa approx 1 luna dupa ce am venit acasa am facut prima revizie la reprezentanta, schimb de ulei toate filtrele etc.

    Cei de la audi mi-au zis ca revizia se face dupa 35.000 km, nu si la 15.000 ca nu este nevoie.

    Acum cum e ? In mod normal as putea sa ma duc 35.000 km cu schimbu asta de ulei ?
     
  19. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
    Daca masina consuma ulei, pana la 35.000 km tu schimbi de 7 ori uleiul din completari [emoji16]
    Schimbul de ulei in Romania il faci la maxim 10.000 km. Restul sunt povesti
     
  20. stonez

    stonez 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2017
    Locație:
    Târgu Mureş
    Masina:
    Audi A5, Sportback, Quattro, 2.0, 190hp, Euro6
    Deja am facut 9000 km, si uleiul tot la maxim e.
     

Distribuie pagina asta