1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sfaturi - Consiliere achizitie Audi A5 / S5

Discuție în 'A5 B8 (2007-2016)' creată de sammuray, 18 Iul 2007.

  1. vik71 Silver Member

    Înscris:
    5 Mar 2017
    Locație:
    Galați
    Masina:
    audi A4 B8 2.0tdi CBAB /140cp
    Multumesc foarte mult pentru sfaturi ,le voi urma ! De consum ,nu ma intereseaza niciodata .@MDU ai dreptate .Doamna m a terorizat cu cea piele :)
    @Rapier Multumesc,sfat deștept !
    Nu sunt chitit exclusiv pe acea mașina ,mai am multe opțiuni în acel pret !
     
    Ultima editare: 26 Dec 2018
  2. Ice_2k

    Ice_2k Gold Member

    Înscris:
    29 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi S5 B8.5
    Intreb si eu, atunci de ce ne uitam la 2.0tdi? :)
     
    vik71 apreciază asta.
  3. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    Daca ai de ales, ia combinatie de piele pe lateral cu Alcantara sau piele cu textil. Se comporta bine in timp si nu e rece iarna si cald vara ca la scaunele full piele. Eu am Nappa + Alcantara si arata bine, se simt bine si momentan nu e scamosata sau deteriorata. Daca o ingrijesti cred ca este o alegere buna.
    In caz ca esti mai "sportiv" la mers vezi daca gasesti o masina cu padele la volan (este una din putinele dotari pe care nu le am si le regret si este a 2a pe lista de upgrade-uri). Alte dotari care isi merita toti banii (asta in caz ca le gasesti pe variantele la care te uiți) ar fi incalzirea stationara auxiliara (webasto) si Audi Drive Select. Mult succes în căutări și sa faci o alegere buna

    Sent from my SM-N960F using Tapatalk
     
    vik71 apreciază asta.
  4. vik71 Silver Member

    Înscris:
    5 Mar 2017
    Locație:
    Galați
    Masina:
    audi A4 B8 2.0tdi CBAB /140cp
    Exclusiv : de impozit /taxe
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Va rog sa incetati cu discutii despre consum pe acest topic si in special pe acest forum pentru ca va sterg mesajele fara explicatii. Nu va cumparati Audi si nu ne cumparam Audi pentru ca ulterior sa intrebam cat consuma. Consuma cat vrea si cu asta basta.
     
    JohnAmsterdam și vik71 apreciază asta.
  6. vik71 Silver Member

    Înscris:
    5 Mar 2017
    Locație:
    Galați
    Masina:
    audi A4 B8 2.0tdi CBAB /140cp
  7. Ice_2k

    Ice_2k Gold Member

    Înscris:
    29 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi S5 B8.5
    daca pretuiesti confortul si nimic altceva, multitronic. Daca vrei si putina sportivitate macar din cand in cand, s-tronic
     
    vik71 și stefan550 apreciază asta.
  8. astoicaandrei

    astoicaandrei 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A5 2.0 Tdi
    Eu am multitronic si pentru traficul din Bucuresti este ideala.
     
    iBacau și vik71 apreciază asta.
  9. iAntonio 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Sep 2016
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A5 S-Line, 2.0 TDI, 150CP, 2016
    Salutare,

    Am in plan sa merg in curand in Germania in cautarea unui A5, 2.0, cutie manuala, an minim 2015.
    Mai am ceva conditii precum Euro 6, un singur proprietar, senzori parcare, pilot automat.
    Buget aproximativ 20000-22000. In jur de 1000 euro presupun ca m-ar mai costa drumul, cazarea, actele.

    Caut ceva in genul, desi pana in momentul in care o sa-mi fac lista, sper sa gasesc in banii astia mai multe modele cu scaune de piele alcantara:
    http://www.audi-boerse.de/gebraucht...50ps-frontantrieb-weiss-2_DEU22615003198.htm#

    Incerc sa fac cautarea doar la dealerii autorizati audi care ofera si garantie.
    Momentan ce nu am aflat sigur pentru ca am gasit foarte multe pareri diferite e daca garantia Gebrauchtwagen Plus este valabila la reprezentanta Audi in Romania in cazul in care o inmatriculez aici. Cel putin pe partea de cutie/motor.
    De asemenea, garantia de la constructor este de 2 ani? Daca gasesc o masina care sa afla inca in garantie, pot sa o prelungesc dupa inmatricularea din Romania?

    Orice alt sfat e bine venit.

    Multumesc!
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu
    Da
    Nu

    Despre tot ce ai intrebat tu si ti-am raspuns eu s-a mai scris pe forum de zeci de ori pana acum (nu neaparat in topicul asta)
     
    iAntonio apreciază asta.
  11. iulian21

    iulian21 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2017
    Locație:
    Balotești
    Masina:
    Audi A5 sportback 3.0tdi quattro S-tronic 2011, CCWA
    Va salut, sunt in cautarea unui A5 pentru a-mi inlocui A3-ul care aproape ajunge la 300.000km.
    Ca si buget ma incadrez in jurul a 15-16.000 euro. Credeti ca as putea gasi ceva decent in banii astia? (modelul facelift dupa 2012, cutie automata, xenon, motor 2.0 177cp sau 150cp, interior s-line). Pentru achizitie o sa merg in Germania pentru ca preturile de la noi ma cam sperie la cat de mici sunt comparabile cu cele din afara. Spre exemplu va pun la dispozitie 2 link-uri cu ce mi-a placut de pe mobile.de si ce am gasit pe autovit acum cateva min:
    https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/...searchId=bae754d0-8b5b-b652-086b-2de874e92cc0

    https://www.autovit.ro/anunt/audi-a5-ID7GvrB9.html#7f3692441c

    Ce parere aveti despre cele doua anunturi?

    Eu cred ca a doua sigur are peste 250.000 km sau ceva stricaciuni ascunse pentru ca cel mai ieftin model quattro 2.0tdi pe care l-am gasit pe mobile.de si autoscout.de este in jur de 17.500euro

    Deci ce parere aveti? Gasesc ceva decent in banii acestia? Nu doresc benzina din cauza problemelor cu consumul de ulei si nici 3.0 din cauza impozitului mare. La 2.0 quattro credeti ca am vreo sansa sa ma incadrez? pentru ca vreau cutia de viteze dsg (momentan asta conduc si imi place la nebunie - aproape 30.000km intr-un an si nu m-a dezamagit deloc aceasta cutie cu dublu ambreiaj).
    Nu stiu de ce nu au pus cei de la audi cutia dsg si pe tractiune fata la audi a5, pentru ca este mult mai ok dpmdv fata de multitronic...
     
  12. MDU

    MDU Gold Member

    Înscris:
    30 Oct 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 quattro, 2.0 TDI CGLC, 2014
    Cred ca ai sintetizat destul de bine situatia. Intr-adevar la acel buget mai greu vei gasi sa aiba tot ce ti-ai propus. Cea de pe mobile.de e ok dar nu e s-tronic ci multitronic. Daca nu-ti place multitronic ai putea sa cauti manuala.
    https://m.mobile.de/fahrzeuge/detai...IKit.activity.CopyToPasteboard&utm_medium=ios

    Nu stiu ce sa zic despre anuntul de pe autovit, e posibil ca bara fata sa fi fost schimbata cu o bara non-quattro.
     
  13. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
    @MDU ce e aia bara non-quattro?
    Daca pozele nu sunt editate pt umbre si lumini atunci as zice ca se vad nistr nuante diferite de gri pe a doua masina. Aripa fata dreapta si portiera fata dreapta. Poate ma insel. Dar s-a discutat de n ori, mergi cu cineva priceput si o verifici temeinic. Sanse de teapa sunt si cu expertul langa tine doar ca sunt mai mici.
     
  14. MDU

    MDU Gold Member

    Înscris:
    30 Oct 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 quattro, 2.0 TDI CGLC, 2014
    In mod normal daca masina este quattro atunci pe bara originala a masinii mai exact pe grila ar trebui sa existe ornamentul cu quattro, care la cea din anunt lipseste.
     
  15. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
    Asta e altceva. Lipseste emblema de quattro, bara quattro sau non-quattro nu exista. E un topic din care oamenii se informeaza, o exprimare ok este esentiala.
     
    AndreiF92 apreciază asta.
  16. shofrea 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2018
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    A6 C7
    Salut! Am gasit un A5 din 2015, 2.0 tdi, 190hp, 160k km, adus de 2 săpt din Germania, de un tip, care are credetiale relativ de încredere. Am verificat masina si povestea lui se confirmă. Intrebarea mea este, daca pot atasa câteva poze aici, în vederea obținerii unor păreri pertinente din partea celor experimentați. Mentionez ca pretul mașinii este in prima instanta 17k. Multumesc anticipat.
     
  17. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Acesta este si scopul topicului. Cum va putem ajuta daca nu vedem/stim ce vreti sa cumparati !? :)
     
    bobalex18 și MDU apreciază asta.
  18. shofrea 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2018
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    A6 C7
    Multumesc!
     
  19. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    din cele cateva poze postate ...masina arata ok, are si ceva dotari, ca si minus eu as nota doar clima care este pe o singura zona (se poate modifica ulterior)..dar compenseaza navi 3G+, HBA..oglinzile pliabil electric..
    Pretul raportat la dotari/km este in regula, dar daca mai poti sa "ciupesti" ceva nu ar fi rau :)
    Acuma spune si tu cam ce te-ai astepta sa auzi de la noi, ce te interesaza mai mult?

    Bafta
     
    shofrea apreciază asta.
  20. shofrea 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2018
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    A6 C7
    Daca spun ca nu prea ma pricep la masini, sunt super amabil cu mine .. Orice parere este de ajutor, urmează să duc masina si la un mecanic in care am încredere dar voiam să văd dacă cei de pe forum ar achiziționa sau macar ar trezi interes o masina ca cea in cauza. Multumesc
     
    Zuzg7 apreciază asta.

Distribuie pagina asta