1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sfaturi achizitie Audi A8 D3

Discuție în 'Audi A8 D3 (2003 - 2010)' creată de razvan215, 12 Iul 2008.

  1. wug

    wug Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C6 Avant 2.0 Tdi BRE 2007
    De curiozitate, ce impozit, taxe ,asigurari trebuie platite pe BG pentru un asemenea motor?
     
  2. stvmeh 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2014
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    2007 A8L 6.0 W12
    @wug 600-800 euro ceva de genul sa fiu sincer nu stiu nici eu exact pt ca nu stiu cat e asigurarea ... impozitul am calculat si parca e ceva de genul 315 euro / an .... pe langa impozit si asigurare mai am de platit 150 euro / an pt firma cand se depun declaratiile intre 31 deci nu stiu cat martie ... si cam atat . firma a mai fost si ea 285 euro. a si cred ca mai e itpul . oricum in ro cred ca ajunge la 2300-2500 euro impozit + asigurare ..... acu fiecare trage ce concluzie vrea :) eu prefer diferenta aia sa nu stiu sa-i iau jucarii copilului de ex sau haine sau sa fac orice altceva cu banii aia decat sa-i platesc in ro


    aaa si inmatricularea 525 euro ... cu asigurare si itp incluse + ce isi ia si firma care se ocupa de acte

    + ca o sa vreau probabil numere preferentiale care am inteles ca sunt de la cateva sute la 1000 eur sa ai ceva de genul: litera 2222 litere .. cu cat e mai simplu numarul cu atat te costa mai mult .. taxa sau spaga nu stiu exact ca am intrebat la telefon si nu mi-au zis decat de la atat la atat:)

    problema e ca nu gasesc pe nimeni care ma poate ajuta cu o verificare a vinului la audi
     
    Ultima editare: 1 Sep 2015
  3. wug

    wug Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C6 Avant 2.0 Tdi BRE 2007
    Multumesc pt. info! Cat despre verificarea la Audi, e dificil daca nu ai pe cineva. Daca masina vine din Vest, sansele sunt minime sa fi picat pe mana unui "habarnist" sa zic asa care si-a batut joc de ea. Verifica cu atentie starea sasiului si binenteles a motorului. Orice vibratie pe care o simti la motor sau sasiu sa te puna pe ganduri. Un motor mai echilibrat ca asta nu exista. Bafta!
     
  4. stvmeh 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2014
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    2007 A8L 6.0 W12
    a fost cineva azi , a vazut masina ... nu o mai iau ... a fost lovita si facuta prost , nu schimba cum trebuie vitezele etc
     
  5. stvmeh 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2014
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    2007 A8L 6.0 W12
    wug am gasit masina in Germania. De la 14.980 a lasat la 14.000 poate mai scot un 500 ca au de ceva vreme masina la vanzare. Pe 20 plec sa o iau are 250k km, ultima revizie la reprezentanta Audi acum 25k km, din toate reviziile doar 2 nu au fost facute la reprezentanta Audi. M-am gandit asa si in martie anul viitor tot iau 10.000 Euro pe ea daca o vand sau un buy-back in Germania la vreun dealer si sa iau modelul nou.
     
    Ultima editare de un moderator: 7 Sep 2015
  6. wug

    wug Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C6 Avant 2.0 Tdi BRE 2007
    Daca te referi la asta cu 6188 in coada eu zic ca e cam mult. Verdele in primul rand nu e culoarea mea favorita. Nu are parking heater care la masina asta e musai ca sa ai tot pachetul complet la capitolul comfort. Nu are ACC. Jantele sunt cam ciudate, posibil non OE. Dupa cum spuneam, am avut un model asemanator mai putin scaune individuale spate dar pe care am platit mult mai putin.

    Imi permit sa fac o sugestie. :) La banii astia poti lua S8. E adevarat ca nu are ventilatie si masaj insa daca aia sunt km ei, eu zic ca face banii. Chiar daca are interior negru, trapa aia solara face treaba pe timpul verii. Arata mult mai OE si pana la urma este un S8.
     
    Ultima editare: 7 Sep 2015
  7. stvmeh 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2014
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    2007 A8L 6.0 W12
    wug nu ma mai sucesc am biletul de avion luat, maine platesc avansul. S8 oricum nu vreau, jantele sunt aftermarket. Nu ma deranjeaza foarte mult culoarea ca e un verde perlat si merge cu interiorul. ACC chiar nu-mi foloseste adica in 9 ani stii de cate ori am folosit acc ? :) o singura data :)

    Platesc pe ea 11.500 fara tva. Singura chestie care nu-mi place nici mie este ca nu are incalzire auxiliara dar asta e, la un SH nu poti sa le ai pe toate. Jumatate de an nu mor cu ea asa. Probabil anul care vine in primavara imi iau modelul nou. Multumesc de sugestie.
     
    Ultima editare de un moderator: 7 Sep 2015
  8. wug

    wug Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C6 Avant 2.0 Tdi BRE 2007
    Important e pana la urma sa-ti placa tie. Ce spunem noi pe aici sunt doar sfaturi si sugestii. 11500 euro este un pret bun. :)
     
  9. stvmeh 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2014
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    2007 A8L 6.0 W12
    wug stai linistit ca nici mie nu imi place 100%, imi place asa 95% :) Daca avea incalzire auxiliara si Bang & Olufsen imi placea 100%. Lane assist si ACC chiar nu am nevoie de ele. Efectiv m-am saturat sa astept ca poate apare una. A fost una cu de toate pe ea nu am luat-o ca era gri cu negru si tot asa.
     
    Ultima editare de un moderator: 8 Sep 2015
  10. stvmeh 2nd Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2014
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    2007 A8L 6.0 W12
    wug cat era revizia aici la audi ? adica ulei filtre ... ai idee ? intreb ca vreau sa vad cam care e diferenta intre ro si germania .
     
  11. Johnnydas 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Mar 2014
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    bmw e60 2007
    Audi ,Model:A8.2008 ,Km:198 000 km ,3.0 tdi taxa platita
    As vrea sa cumpar aceasta masina costa in jur de 13.000 euro , acum as vrea sa stiu daca a mai avut cineva pana acum acest model si daca poate sa imi spuna o parere personala. inainte am avut un bmw 520d 2007 foarte multumit insa pe manual , as vrea sa trec la un nivel superior si cred ca aceasta masina ma defineste . multumesc.
    http://autovit.ro/anunt/audi-a8-ID4pcTq7.html#82f83d976e
     
    Ultima editare: 2 Noi 2015
  12. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    Masina nu spune multe din poze .. trebuie verificata live ..
     
  13. Johnnydas 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Mar 2014
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    bmw e60 2007
    am sunat la cybernet reprezentanta sa verific vin in 2012 avea 160.000 km la ei de atunci nu mai stiu nimic de ea , ca si istoric ce a spus proprietarul pare sa fie real . acum ramane de vazut live cum spui tu dar pana atunci ISVALY cum se comporta A8-ul tau pare din aceeasi generatie cu asta care o vreau eu ... ms
     
  14. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    Pai daca ma intrebi pe mine ... sunt putin cam subiectiv avand in vedere ca am avut si variant non facelift cat si variant facelift , recent l-am vandut in vederea achizitionari modelului nou .
    Masina aceea pare ok din poze ... poze care nu sunt facute se poti vedea real masina .. nu poti observa o pietricica ceva nimic .. 0 km de facut fix ca la samsara nimic mai mult in rezervor sa nu reprezinte o paguba ma pune pe ganduri ... Ca si optiuni nu prea are cine stie ce ... farurile sunt cu xenon si atat fara adaptive fara nimic .... jantele alea ar trebui sa fie de iarna si sa aibe altele de vara .. daca a putut lua ceva dupa ea cu siguranta a facut o ..
    Acum numai live iti poti da seama daca a fost lovita .. cat despre km nu sunt multi sa fie si reali .. pretul atractiv daca ar fi reala taxa .


    Parea mea despre a8?
    1 nu prea ma simt bine in alta clasa ( confortul oferit face toti banii)
    2 este o motorizare cam mica pt a8 insa dat fiind impozitele foarte mari este suportabila avand in vedere ca nu avem drumuri inca in ro in 2015
    3. Probleme nu prea sunt daca nimeresti o masina in mintiile ei .
    4. Are un motor fiabil atata timp cat ai grija de el te poate duce si 1 million de km garantati de fabrica .
    5. De obicei problem tehnice pot aparea la urmatoare : perna aer , compressor perne aer clapete admisie si accelereatie , poate turbine .. in general sunt lucruri fregvente dar totodata normale fata de km masini .. evident cum spuneam si de modul cum o explorezi
    (pana in 2012 inclusive s-a putut recupera taxa auto ca si pont nu te uita ce spune el I-ai numele si cauta -l pe site-ul tribunalului si vezi daca are acolo actiune in sensul acesta .. el poate sa aibe procesul castigat dar inca nu a recuperate taxa ! poti sa o inscrii si dupa sa isi recupereze omul taxa linistit ! in cazul in care inca nu a recuperat taxa pana acum .Omul are termen de 5 ani de zile pentru a depunde actele catre anaf din momentul sentintei definitive pentru recuperarea de bani , ca si sfat eu zic sa ii iei de mana si sa il duci la notar sa declare pe propria raspunde bla bla bla ca daca recuperaza taxa este nevoit sa iti returneze banii pe masina ! altfel s-ar putea sa cazi in abateri si in minicuni bine puse la punct !

    O masina deosebita A8-ul in general ...

    Vanzatorul ori este samsara ori nu cunoaste masina ..

    "varianta lomg" poate se refera la faptul ca este variant long ceea ce este FALS ! este variant normal (nu reprezinta un handicap fiind veriunea normal am accestuat eroarea din anunt )
    "unic proprietar in romania din .2011" daca o are de atunci stia ce conduce zic si eu ...
    "bi-xenon adaptive" FALS ! este xenon si atat !
    "faruri ceata" sunt proiectoare si nu cunosc sa exite a8 fara ..
    Ma rog .. spune multe prostioare el pe acolo .. Este un A8 aproape standard .. ca si optiuni ... tot ce insira el pe acolo sunt dotari aproape standard ..
    Cam proaspata vopseaua pe fata ..
    nr lui de tel pe google ne spune ca este un SAMSAR !
    Ma rog sunt mai multe de spus insa nu este spatiu sufficient ...
    Ca si sfat mare grija ce cumperi indifferent de unde incearca sa iei un A8 nu un lego , sunt putine masinile ingrijite si fara evenimente iar Acelea au pret
    Daca o sa gresesti la achizitionarea masini vei impanzi forumul cu pareri foarte proaste despre audi a8 iar in realitate este vina ta ca ai achizitonat o masina cu vicii .
     
    Ultima editare: 3 Noi 2015
  15. Johnnydas 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Mar 2014
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    bmw e60 2007
    Salut si merci mult pentru sfaturi. Am analizat mult internetul pana sa ma hotarasc la ceva si faptul ca anuntul e listat si pe weltauto mi-a crescut nivelul de incredere :http://www.dasweltauto.ro/d/detail#...ge=4&modelgroup=QXVkaXxBdWRpIEE4&privat=false

    Daca o iau de la iei dau mai mult cu 1000 euro si am garantie 12 luni altfel castig 1000 si sunt pe riscul meu ceea ce e putin probabil sa se intample ceva atata timp cat cei de la welt garanteaza pentru ea. Merci mult.
     
    Ultima editare de un moderator: 3 Noi 2015
  16. Johnnydas 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Mar 2014
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    bmw e60 2007
    Salutare baieti am achizitionat masina , e de vis !!! Sunt entuzismat maxim ! Recomand tuturor ! Mult succes !
     
  17. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Asteptam sa o prezinti in aria Masina mea / Prezentarea membrilor.
     
  18. GabiSB 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2015
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    A8
    Salut , sunt nou venit in Club !
    As vrea sa achiziționez un A8 (2004-2007),3.0tdi ,4.0,4,2 , bine-nțeles una din aceste motorizări .
    As vrea un sfat legat de problemele tehnice legate de motor , consum de ulei ,injectoare , turbo , care sunt mai fiabile ,care nu au probleme ,in general !
    Mașina va fi in jur de 300k km.
    Multumesc .
     
  19. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    Salut si bun venit pe forum .
    S-a mai discutat daca rasfoiai putin paginile cu singuranta aveai o idee pana acum si probabil alta era intrebarea ta ..
    Nu ne-ai spus daca e Diesel sau benzina ... unde vrei sa o folosesti pe ce distante ..
    La acel rulaj ar trebui sa aibe ceva piese schimbate la motor daca reviziile s-au facut in reprezentanta sau macar in regim de rep.
    Daca vrei un consum mai mic ceva taxe mai mici recomand 3.0 TDI daca consumul si taxele nu reprezinta o problema 4.2 TDI V8 este un motor bun si de ce TDI ? pt ca vei avea un cuplu implicit si o putere mai mare .. Daca nici acum nu este o problema consumul taxe recomand S8 5.2 V10 :D este gama de varf si vei regasi majoritatea optiunilor puse pe a8 asa ca scapi de un stres daca il ai cu optiunile masinii ..
    Motorizarile cum spui "nu au probleme in general " totul tine sofer si de modul sau de a conduce ... dar la km acestia la un Diesel poti sa te astepti la turbo, admisie clapete (aer -acceleratie) buji intinzatoare distributie (aici s-ar recomanda la km acestia distributie patine etc nou ) Cutiile mai au probleme daca sunt exploatate intr-un mod haotic ... Asa in mare fara sa te chinui sa rasfoiesti ceva zic eu ca ai inteles cateva informatii importante ."Mai departe scrie in carte "
     
    Ultima editare: 16 Dec 2015
  20. GabiSB 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2015
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    A8
    Este vorba de o motorizare Diesel !
    Ar trebui umblat la distribuție ?
    De ce ? Se poate rupe lanțul ?
    Kilometri nu fac multi in jur de 8-9k pe an !

    Un test la reprezentanta , ma poate ajuta in luarea decizie de a cumpara sau nu ?
     

Distribuie pagina asta