1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sfaturi achizitie Audi A8 D3

Discuție în 'Audi A8 D3 (2003 - 2010)' creată de razvan215, 12 Iul 2008.

  1. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    An bun , km buni , dotări bune aproape tot mai putin b&o dar nu mai Contează .. pret bun ! Având in vedere ca este apropiat si Cunoști persoana-mașina sa zic ... daca asta iti dorești eu te încurajez sa o iei.
     
  2. Luntrasul

    Luntrasul 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Noi 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 2009
    Multumesc mult de sfat, am sa merg totusi la o verificare la Audi sa nu ma trezesc cu vro problema pe care nu stia nici el. In ultimii 3 ani masina a fost folosita vara, in rest a stat in garaj.
     
    Ultima editare: 9 Noi 2016
  3. Ranya 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2014
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Mercedes E-Klasse
    Luntrasul, sigur nu e masina ta si de fapt vrei s-o vinzi? Prea ai scris anuntul ala ca un samsarus si... prea ai descoperit-o tu asa deodata la un prieten care a tinut-o mai mult in garaj...
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ranya apreciază asta.
  5. Luntrasul

    Luntrasul 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Noi 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 2009
    Multumesc de link. Anuntul e pus de el, stiu ca a pus masina si la vanzare. Pozele sunt de cand a cumparat el masina de acum 5 ani. Doar ca nu stiam ca a pus masina la pretul acesta, o sa incerc sa mai negociez in caz ca ma hotarasc sa o iau.

    Daca vroiam sa o vand puneam linkul, ca am vazut ca se obisnuieste in alte rubrici. Intrebarea mea este daca se merita doar pentru mers in Bucuresti o astfel de masina.
     
  6. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    Da .. deci e clar acum cu noile informatii de la audi66 ma indoiesc sa mai fie ceva real .. ori vanzatoru.l ori cumparatorul undeva este o minciuna ceea ce denota ca masina clar ascunde ceva:)))
    Iar referitor la ultima intrebare .
    Obrazul subtire cu cheltuiala sa tine .. In Bucuresti se merita sa mergi cu bicicleta acum ... fiecare stie cel mai bine ce se merita si ce nu .. asta iti raspunzi singur .
    Interesanta fraza asta "o astfel de masina " este tanc ? este o masina normala din gama premium la audi atat . oare te referi la motor ? pai cei cu a6 sau uni cu a4 cum merg cu "astfel de masini " Dar daca iti pui prea multe intrebari cred ca este cazul sa te focusezi la alt model altceva ... pentru ca la final masina iti va pune intrebari ea tie de ce este rezervorul mereu pe rezerva? De ce nu faci revizia si mergi cu Service aprins .. De ce nu o incalti si pe ea in fiecare sezon .... si asa mai departe ...
    Si acum colegii nostri cred ca au epuizat aproape toate sfaturile si intrebarile de mentenanta si nu numai pentu aceasta sectiune si tu se presupune ca ai citit si te ai informat si ar trebui sa stii ce este mai bine pentru tine ..
     
  7. Ranya 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2014
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Mercedes E-Klasse
    Luntrasul, ba, da` ce tupeu ai... :laugh::laugh::laugh:!!! Vanzatorul vinde masina si pune pozele de acum 5 ani, de cand a cumparat masina? Vad ca are 147.000 km. Sunt convins ca aceeasi km ii avea si acum 5 ani! Dar am elucidat misterul. Tu ai o cunostinta care se ocupa cu masini, si ti-ar fi zis ca daca reusesti s-o vinzi tu pe undeva, iti iese si tie de-o ciorba. Cumetreeeee, aici e vorba de Audi A8, intalnesti alt gen de oameni, nu vinzi Oltcit, esti nebun la cap?!
     
    DXY, djxme200 și nucugheri apreciază asta.
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Dupa mentalitatea lui lucrurile stau cam asa :

    1. Prietenul lui a cumparat masina din cine stie ce tara acum 5 ani
    2. A adus-o in Romania unde i-a scos nr. rosii
    3. I-a facut poze (bineinteles ca pozele sunt facute in Romania din moment ce masina are nr. rosii)
    4. A tinut masina si pozele 5 ani
    5. A pus-o la vanzare cu aceleasi poze facute acum 5 ani cu nr. rosii

    Da, frumos scenariu. :)) Insa il poti folosi intr-un film prost de comedie, nu aici pe forum.
    Totodata trebuie sa te gandesti cat de bun prieten iti este daca tie ti-a cerut 17.000€ si pe Autovit a pus-o la 15.500€ (a se trata ca un pamflet). :))
     
    scooby88, stefan550 și Ranya apreciază asta.
  9. djxme200

    djxme200 Silver Member

    Înscris:
    31 Ian 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B9 avant, 2.0tdi, quattro, 2016 Ex A8, 3.0TDI, 2006, B&O
    PAi și dacă nu știai ca a pus mașină la vânzare la prețul ăsta de unde ai luat pozele și detaliile? Cineva s-a gândit ca pe forum ar merita vândută la 17.000 dar pe autovit sunt adevărații cunoscători și nu o sa dea atat ... mi s-a părut cam cusută cu ață alba povestea de la început, dar am zis ca sunt eu prea gică contra.
    Interesanta povestea totuși cu psihologia ăsta inversa, înainte lumea cauta mașină pe forumuri sa vadă ce probleme au, acum samsarii au prins ideea și încearcă sa le fabrice un istoric credibil aici.
     
    stefan550 apreciază asta.
  10. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Totul este credibil pana cand se face o verificare ca la carte însă este adevărat ca unii încearcă astfel de tehnici.
     
  11. Ionut color

    Ionut color 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Sep 2014
    Locație:
    ONESTI
    Masina:
    Audi A83.0tdi quattro 2007
    Schimb de ulei cutie a8 D3 in reprezentanta mi-au cerut 3100ron .cu stima
     
  12. valentinc 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A8 3.0tdi, 2007
    La PBV2 costa 3.000 de lei, revizia ulei filtre + verificat faruri si altele.
     
    Ionut color apreciază asta.
  13. costineanu mihai 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Iul 2008
    Locație:
    campulung moldovenesc, suceava
    Masina:
    A6, 2,5 180 cp, 2004 full
    Va salut, nu am mai intrat pe acest forum de ceva timp (a fost o perioada fara Audi) insa revin cu o intrebare : intentionez sa cumpar un A8 din 2008, 4.2 tdi cu 308.000 km.Masina este modelul L, cu 4 locuri. Am vazut masina, am condus cativa km si pare mai mult decat in regula .Cutia schimba foarte bine, suspensia OK. Mici defecte optice, un senzor parcare decedat si ceva probleme la portbagaj, se ridica dar se inchide imediat.Intrebarea este la ce ar trebui sa ma astept in viitorul apropiat ?Schimb ulei cutie pentru linistea mea, distributie ? Inainte de a lua masina intentionez sa merg la Audi si sa o verific. Ce sa le cer sa-mi spuna, la ce sa fiu atent ? Va multumesc de atentie si sper sa revin cat mai curand in marea familie Audi. Toate cele bune.
     
  14. DZL 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Mar 2017
    Locație:
    Bucuresti-Galati
    Masina:
    A4 B8 2.0, an:2009; EX: A6 2.4 v6, an:2007
    Salut!
    Vreau sa achizitionez un Audi A8 D3 3.0i care cica ar avea 250.000 km.
    Am rugamintea sa ma ajutati cu niste informatii si sfaturi despre aceasta motorizare si sa-mi spune-ti daca are vicii. Astept sfaturile voastre.
    Multumesc
     
  15. sacalos

    sacalos 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2014
    Locație:
    Sighetu Marmației
    Masina:
    A4,2.0 TDI CAGA,2009
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Cauta 4.2, este mult mai fiabil.
     
    stefan550 apreciază asta.
  17. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Salut! Dupa cum arata cred ca mai bine ii spui pas. 4.0 TDI este, din cate stiu, un epic fail marca Audi. 4.2 tdi care s-a pus pe modelul facelift este un motor mult mai fiabil. Din pacate este o masina veche si cred ca te va ajunge per total nejustificat de scump.

    L.E. am scris in acelai timp cu @audi66
     
  18. sacalos

    sacalos 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2014
    Locație:
    Sighetu Marmației
    Masina:
    A4,2.0 TDI CAGA,2009
    Multumesc.
     
  19. Maximilian33 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Aug 2018
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A8
  20. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    Maximilian, cunosc masina. A fost vanduta acum aproximativ 1 an, este model adus din USA. Fostul proprietar este prieten cu mine, tot ce a inlocuit la masina a fost inlocuit cu piese de origine. Masina buna model rar. Ce s-a intamplat de atunci pana acum nu stiu dar a fost vanduta cu 10.000 Euro acum 1 an.
     

Distribuie pagina asta