1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sfaturi achizitie Audi A8 D3

Discuție în 'Audi A8 D3 (2003 - 2010)' creată de razvan215, 12 Iul 2008.

  1. wolfquatro

    wolfquatro 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2009
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    A8/4.2 d/2007
    sal,
    un sfat: daca tot dai un ban mai bine cumparati un s8 (tot 450 cp), vizual e mult mai misto.
     
  2. BAK_IS

    BAK_IS 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2009
    Locație:
    IASI
    Masina:
    A8 - 4.2 - 2004
    Dragi ... colegi ... ptr. ca scriu prima data aici am sa fac si eu niste completari ... mai ales despre A8 deoarece am avut si eu cateva ... A8L sau A8 este aceeasi masina diferenta aparand la ampatament si anume de la stlpul dintre portiere elementele si implicit masina este mai lunga la A8L cu exact 13 cm pe care-i regasim in spatiul dintre scaunele din fata si bancheta ... A8 L nu sta in schimb la fel de bine in curbe dar diferenta este insesizabila de obicei ... motorizarea si restul sunt aceleasi doar ca distinsul ocupant al locului spate dreapta are posibilitatea de a manevar fata-spate scaunul dreapta fata ...P.S. - De obicei A8 L are mai multe dotari deoarece asa au fost comandate de noi ... Am si un pont cu un Lang de vanzare la Iasi ;) ... pret de criza :jump: ... masina super utilata si aratoasa ... Pentru cei interesati dar foarte pretentiosi !!! Bafta ...
     
  3. traian si decebal Audi Expert

    Înscris:
    4 Feb 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 C8 45tfsi Quattro, Maserati Grecale Modena
    exact ce spuneam: lungimea mai mare a masinii se regaseste in spatiul destinat pasagerilor spate.

    apoi masina este destinata unor anumiti oameni, oameni ce calatoresc de regula pe bancheta din spate in locul din dreapta. ala este locul intr-o masina al personajelor care au ajuns cineva in viata. bineintes ca un astfel de om nu poate fi deranjat de scaunul din fata sa si e normal sa-l poata manevra cum vrea el.

    acum, cine isi cumpara un a8L sa nu faca greseala ca sa-si care zugravul ce-i va repara ceva prin baie pe bancheta spate in dreapta.
     
  4. BAK_IS

    BAK_IS 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2009
    Locație:
    IASI
    Masina:
    A8 - 4.2 - 2004
    Iti pot spune o parere concreta incepand cu sfarsitul - Merita !
    Despre consum iti pot spune ca de la consumul de weekend 17-18 la un 20 in timpul saptamanii dar nemenajata si nici smuncita frana-accelaretie-frana ... Ma intelegi tu ... La drum lung nu mi-a luat niciodata peste 12 chiar daca am calcat-o peste 200 ... Mers lejer un 10,5-11 ... Conteaza stilul de condus sau daca te mananca talpa , depasiri , ...
    Costurile de intretinere nu sunt exagerate si mai mult decat atat depinde foarte mult de unde iei piesele/consumabilele si Service-ul ... Eu vreau s-o vand pe-a mea si de aceea am pastrat Service-ul Reprezentanta de la Iasi pentru Carte Service si garantii dar altfel nu ...
    Daca te intereseaza si masina mai vorbim ... ;)
     
  5. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    http://www.clubaudi.ro/audi-a8-d3-2003-2010/7420-sfaturi-achizitie-audi-a8-w12.html

    Va salut , recent mi-am vandut masina audi A6 model 2006 2700 cm.,Manuala
    Am vandut pentru un audi A8 care urmeaza sa ma duc sa il cumpar peste 1 saptamana din Germania , as dori sa ma ajutati cu cateva raspunsuri.

    1.Este mare diferenta de consum intre 2.7 TDI(a6)Manual si 3.0 TDI(A8)AUTO.?
    2.Pe A6 nu aveam sistem audio BOSSE dar aveam nu stiu ce sistem care se auzea foarte bine aveam si Subwoofer , recent un prieten a cumparat un audi a6 3.0TDI care avea stantat BOSSE in usi si se auzea jalnic pe langa sistemul audio care il aveam eu montat pe a6'le meu , ciudat era ca nici Subwoofer nu avea !(BOSSE are Subwoofer?). In fine .. as dor mai multe detalii daca stiti despre bosse sau sonorizarile de pe a8 . Eu doresc sa cumpar un a8 din 2005/2006 sonorizarea band and olf este aparuta dupa 2008 din cate stiu ... deci .... evident nu am sa gasesc band and olf la 2006. Sunt mai maniac cu sunetul si nu imi place sa fac improvizati as dor sa cumpar ceva care se aude bine si este asa din fabrica... de altfel am fost ff multumit de sonorizarea la a6 si nu era stantat bosse nici acum nu stiu ce sonorizare aveam ...
    3.Cateva sfaturi ... despre a8 ... 3.0TDI qattro , nu vreau motor mai mare pt ca e greu de intretinut si cand zic asta ma refer la impozit asigurari etc.... cred ca 3.0 este suficient , aveam performante mari si cu 2,7 tdi dupa a6 dar m-am saturat in bucuresti mai ales 1.., a doua ... frana ... obositor .. .Cum ziceam am condus si un a6 3.0 tdi automata a unui prieten de care vb ... cel cu bosse .. e altceva cu cutie automata... si dupa cum stim audi a8 numai automata are :X:X:X.
    4.Daca as cumpara a8 din 2005 as cumpara cu fatza aceea din 2 grile cat m-ar costa un facelift 2006. dupa cate stiu eu si am cunostinta 2005 si pana in 2007/8 diferenta este doar de exterior in interior este relativ la fel ....grila din fatza si volanul din interior difera adica volanul e cel rotund la 2005 si la 2006 este cel nou sa zic asa... :P.
    5. Evolutia mea in masini a fost asa VW PASSAT 2006 1.9TDI, Audi A6 2006 2,7TDI. si acum Audi A8 2006 3.0 TDI. (am ales aceasta masina fiindca dupa parerea mea aceasta masina imi ofera si luxul necesar dar si performante in ceea ce priveste motorizarea . Am 20 de ani acum 1 an am auzit de acest Forum sunt nou pe aici dar imi doresc mai mult as dori sa vin si eu la intrunirile care se organizeaza ...(Nu as vrea sa ma catalogati ca fiind "copil de bani gata" v-ati insela amarnic tot ce am este din munca mea nu a parintilor ! )Nu stiu cand dar cred ca din auzite vinerea in zona parlamentului sau ceva in genu .Mi-ar face o deosebita placere sa fiu si eu alaturi de aceasta Familie AUDI !
    6.Ce sfat imi puteti da ?
    Inmatricularea banuiesc ca este la fel adica tot in jur de 2 mii euro asta daca nu baga taxa in impozit , in orice caz o sa imi iau nr rosi timp de 3 luni dupa .. obligat trebuie sa trec la nr negre.. Sau mai pot face ceva sa cumpar nr din germania pe 3 luni + cele din ro pe 3 luni se face jumatate de an si in timpul acesta sigur se schimba ceva .. sau cel putin asa imi place sa cred .. PROBLEMA este ca daca am nr de germania NU POT face casco .. si fara casco in bucuresti si romania ... e nenrocire (chei pe masina etc) + sa audi a8 este de alumini tot .. doamne fereste daca ma atinge cineva .. adio trebuie schimbat tot in zona unde a fost atinsa ..
    7.Am deja exterienta la cumparat masini dar este bine sa mai si intrebi ... ce sugestii imi puteti da ... gen .... "sa aibe suspensie pneumatica" desi cred ca toate au standard.
    8.Diferente mari mici intre 2,7 tractiune fata(a6)manuala---- 3.0 qattro (a8)automata
    Ma refer de consumuri ...
    spre exemplu la a6 2,7 scoteam afara un consum in jur de 6litri/100km(140km/h)
    in oras maxim 15 litri% ( asta la mers agresiv .. altfel nici nu poti in buc)
    iar 12/13 LItri la 230/km/h
    Destul de bine .. eu ma astept la 1/2/3 litri peste aceste consumuri .. pe 3.0 la a8 .. astept pareri si sugesti .
    9. La a6 si e psibil ca si la a8 sa nu existe acel mod tv instalat .. cat costa sa mai adaugi ce trebuie pe acolo ... sa poata functiona acest lucru cat si DVD'ul si daca renteaza...
    10. Am citit cateca probleme la Audi Allroad Quattro referitoare la suspensie asa o fi si la a8 .. adica asa problematice ... ?

    Ar fi foarte multe de spus dar pentru inceput este suficient .Va multumesc anticipat si ma bucur foarte mult ca sunt si eu aici cu voi (chiar daca poate sunt cel mai mic:P)
     
    Ultima editare: 20 Oct 2009
  6. LevY

    LevY Gold Member

    Înscris:
    26 Dec 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A6 C5 Avant , 1.9 TDi , AVF , 131 Hp , CV 6+1
    Eu am bosse .. cate 2 boxe in usi plus subwoofer-ul pe care scrie mare pe el BOSSE . Se aude foarte bine .. chiar foarte bine ....
    LA restu te intrebari nu pot sa spun nimic ca eu am 1.9 Tdi .
    Si sa sti ca nu esti cel mai mic de pe forum .. :) avem si colegi care inca nu au implinit 18 ani !

    Succes in cumpararea masini si te asteptam dupa ce o iei sa ne`o prezinti .. asa cum se cuvine in sectiunea de prezentari !

    SAlut !
     
  7. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    da ciudata situatia acelui prieten care are stantat bosse fara subwoofer...
    evident .... am sa o prezint tuturor.
    iti multumesca ca ai sarit in ajutor :thumbs-up:
     
    Ultima editare: 20 Oct 2009
  8. B 26 VAM

    B 26 VAM 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi RS6 C7.5
    in primul rand, bine ai venit pe forum!
    parerea mea este urmatoarea: audi a8 este o masina prea serioasa pentru varsta de 20 ani(atat am si eu) si am avut de ales la un moment dat intre a8 4.2 tdi cu pachet de s8 si s4 si am ales s4 pentru ca am considerat ca a8 nu este o masina de varsta mea(daca la 20 ani a8 mai tarziu ce fac imi iau vapor)desi a8-ul imi place enorm de mult si nu se compara la confort cu s4 dar iti spun inca o data a8-ul nu ma reprezinta(acum poate tu esti mai matur ca mine) sa nu mi-o iei in nume de rau referitor la varsta.
    acum sa iti spun cate ceva despre 3.0 tdi, parerea mea este ca acest motor este putin cam mic pentru caroseria aceasta de a8 si iti spun suta la suta ca acest 3.0 tdi iti va consuma exact la fel cat un motor de 4.2tdi care este un motor extraordinar de fiabil si cu niste performante asemanatorae cu cele ale unui s8 si cu un cuplu chiar mai mare (asta in cazul in care are un soft abt) deci iti spun asta pentru ca am mers cu acest motor de 4.2 tdi (a fost masina fratelui meu) si este cu totul altceva, si cand spun asta o spun pentru ca motorul este BITURBO si este common rail.
    daca vrei vino vineri la intalnire si iti pot da mai multe detalii acolo si eventual pot vorbi cu un prieten care a cumparat recent din germania un audi a8 4.2tdi cu pachet complet de s8 si soft ABT(cu garantie de la reprezentanta) sa mergi sa vezi masina si sa te convingi singur de ce incerc sa te fac sa nu optezi pentru 3.0 tdi pentru ca este identic la consum si este muuuult mai rapid.
    Ca sa iti faci o idee iti spun informativ ca audi S8 a batut acest a8 4.2 ABT pe o distanta de 400m cu aprox. Jumatate de masina(probabil multi nu vor crede,nici eu nu am crezut pana nu am vazut)
    acum ramane bineinteles alegerea ta dar sincer m-as bucura daca as reusi sa te conving sa iti cumperi 4.2 nu 3.0(sigur nu vei regreta)
     
  9. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    :)
    1. Este o diferenta foarte mare. Vorbesti de clase si motorizari total diferite ca si conceptie (inclusiv din punc de vedere al generatiei)
    2. bang-olufsen :)) ... nu "band and olf" (asta a fost buna :))
    3. 3.0 este un motor de exceptie. Nu mai sta pe ganduri
    4. Foloseste "cauta". S-a mai discutat pe forum acest subiect
    5. http://www.clubaudi.ro/intalniri-cl...-vineri-ora-20-00-parcare-casa-poporului.html
    6. nu am inteles intrebarea ta
    7. obligatorii pt mine sunt: scaune sport piele incalzite, suspensie pneumatica, sonorizare buna (bose sau bang), mmi color, navi, cd changer + dvd player, adaptiv lights, oglinzi rabatabile + efect antiorbire, si ma mai gandesc :)
    8.O sa ai consum mai mic pe A8 3.0 decat pe A6 2.7 din cel putin urmatoarele motive: caroserie mai usoara pe A8; motor generatie mai noua pe A8
    9. Foloseste "cauta". Subiect discutat
    10. E o tampenie. Unul din cele 2 Allroad-uri pe care are le am are 190.000 km fara absolut nici o problema la suspensie.


    Rugaminte ... incearca pe viitor sa fi mai concis in exprimare :)
     
  10. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,

    Stiu ca 4.2 este biturbo stiu ce inseama asta sunt constient...idea este ca inmatricularea in ro unui astfel de motor este in jur de 3,775 E considerand norma de poluare EURO 4, emisie CO2 190g/km, nu mai vb de asigurarea obligatorie .
    Dupa cate stiu audi a8 are o greutate in jur de 1900 kg asemanatoare cu a6 fiind de aluminiu castiga mult .
    Sunt convins ca nu se pot compara 3.0 cu 4.2 biT dar taxtele sunt mari la noi de altfel si in UE , Germania nu oricine are o masina cu motor mare etc.. si la ei sunt taxte mari dar ma rog ... se mai merge pe principiu acela .. ai a8 trebuie sa ai si bani ...
    Nu stiu daca pot ajunge la intalnire vineri .... TIN Sa va precizez ca zac de cateva zile de cand mi-am vandut masina .. fiind invatat cu masina de la 18 ani si conducand de la 16 :D , Plus ca intre mine si masina e o legatura mai dubioasa :)) (tin fff mult la masini).
    Referitor la consum ... uite pot veni cu date tehnice ale nemtilor referitor la consum exact .. si totus e diferenta...

    Referitor la masina ca este o masina serioasa ... Imi plac lucrurile serioase , imi place spatiul mare confortul multe ... mai tarziu nu se stie :P

    Poate peste 1 an il schimb ... mi-am facut un obicei sa investesc (cu toate ca nu e o investitie prea rentabila) anual in masini adica nu tin mai mult de 1 an masina .. max 2 desi nu s-a intamplat pana acum ...
    Si revin poate mai tarziu dispun de alt posibilitati si imi pot permite 4.2 :D

    Referitor la s4 ... sincer imi pare mult prea inghiesuit .
     
  11. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8
    Pe ce te bazezi spunand asta?
    Crezi ca poti generaliza gusturile tale la intraga grupa a tinerilor de 20 ani ?????

    EXCLUS !
    4,2 consuma cu aproximativ 1 l mai mult decat 3.0

    Deci scuze ... dar nu prea sti ce vorbesti.
    A8 4.2 cu pachet Sline ... poate
    S8-ul nu are absolut nici o legatura cu un A8 normal.
    Cum poti sa compari un 5,2 FSI cu 450 CP de pe S8 cu un motor de pe A8 normal ??????
     
  12. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    Multumesc imi cer scuze pentru greseala efectuata si exprimare insa .. era ora 5 sau cam asa ceva si chiar si acum sunt pe graba :P sa scriu .
    INteresant ceea ce zici tu referitor la motorizare
     
  13. B 26 VAM

    B 26 VAM 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi RS6 C7.5
    deocamdata, eu nu contest faptul ca tu cunosti multe despre audi dar iti spun sigur ca a8 4.2 tdi consuma la fel ca 3.0 am mers cu ele (lansand la o parte cifrele oficiale care sunt cea mai mare tampenie) si chiar daca prin absurd ar consuma cu un litru/100 mai mult, pentru diferenta aceasta de putere orice om normal la cap ar alege 4.2tdi.
    referitor la pachetul de s8 stiu foarte bine ce vorbesc si m-am referit la pachet original de s8 adica evacuari finale, bari fata spate, oglinzi, grila, jante etc.(a fost modificata ulterior)
    Despre audi S8 iti spun atat: pentru mine este total o dezamagire si la cat a mai motorul de mare si prost are(stiu ca e pe lamborghini dar probabil este mai usor lambo) nu trage a 450cp NICIODATA.
    si un s8 iarna consuma in jur de 35l/100 iar un a8 are un consum mediu de 16l/100.
    si in incheiere iti spun ca nu vreau sa generalizez gusturile mele dar asta este parerea mea referitoare la audi a8, dar se pare ca tu intotdeauna crezi ca ai dreeptate(am observat asta in muuulte cazuri).

    cum poti spune tu ca 3.0 este extraordinar nu stiu(cel putin nu in comparatie cu 4.2)

    cum poti sa ii spui baiatului ca o sa aiba un consum mai mic la a8 3.0 decat la 2.7 pe a6(esti extraordinar)
    a8 3.0 consuma mai mult si decat a6 3.0
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Oct 2009
  14. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    deci concluzia ar fi ..?
    si despre partea cu sonorizarea ?
     
  15. deocamdata

    deocamdata Audi Expert

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    ALLROAD: 2009 3.0 TFSI ; 2006 3.0 TDI; RR Autobiography 4,4 SDV8


    Avand in vedere exprimarea ta si modul in care-ti argumentezi afirmatiile nu are nici un rost sa-ti raspund.

    Concluziile ... esti singurul care le poate trage.
    Cat despre sonorizare ... totusi, ce vrei sa sti ?
     
    Ultima editare: 21 Oct 2009
  16. B 26 VAM

    B 26 VAM 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi RS6 C7.5
    treaba asta cu coonumul asta e chestie de marketing si iti spun suta la suta ca nici una din masinile enumerate in realitate nu consuma atat(evident mai mult)
     
  17. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    "2.Pe A6 nu aveam sistem audio BOSSE dar aveam nu stiu ce sistem care se auzea foarte bine aveam si Subwoofer , recent un prieten a cumparat un audi a6 3.0TDI care avea stantat BOSSE in usi si se auzea jalnic pe langa sistemul audio care il aveam eu montat pe a6'le meu , ciudat era ca nici Subwoofer nu avea !(BOSSE are Subwoofer?). In fine .. as dor mai multe detalii daca stiti despre bosse sau sonorizarile de pe a8 ........"

    Mda... ma rog.. marja de eroare exista peste tot in orice... dar aici ... 1 maxim 2 litri .. (parerea mea)
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Oct 2009
  18. B 26 VAM

    B 26 VAM 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi RS6 C7.5
    eu incerc doar sa te ajut cu niste sfaturi dar deocamdata la cat de expert e el nici macar nu imi mai da raspunsuri.
    ma intreb oare a condus a8 4.2 cateva zile
    si a8 3.0 sa vada cum se comporta la consum.
     
  19. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    Eu nu vreau sa va certati ... nu are rost ... EU SUNT RECUNOSCATOR TUTURORA CA INCERCATI SA MA AJUTATI CUM PUTET !!!! Apreciez!!! totodata va multumesc ca existati !
     
  20. B 26 VAM

    B 26 VAM 3rd Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi RS6 C7.5
    din pacate mai dai si de oameni ca deocamdata care cred ca tot ce spun ei este bine si se iau de toti ca na noi nu stim.
    e iti spun domnule deocamdata ca si eu cunosc destule despre audi in general si ce spun am vazut cu ochii mei pe cand tu dai explicatii teoretice si cifrele asa cum la spune audi, care nu sunt tocmai reale.

    cand vad oameni ca tine normal ca nu imi mai gasesc cuvintele si vreau sa scriu cat mai repede, pentru ca daca scriu pe acest forum o fac sa ajut oameni nu sa ii informez prost(asta faci tu)
    in rest ce sa-ti mai zic probabil esti tu mai cult(in ale audi) si mai corect in exprimare, normal nu esti un pusti de 20 ani.

    nu ma cert eu cu el
    de cand sunt membru pe forum nici nu prea am postat mai mult m-am informat sa vad si eu una alta.
    dar am vazut ca deocamdata are antecedente in chestiile de genul asta.
    iar daca cineva nu cunoaste nu trebuie sa vorbesti dumneata ''domnule'' deocamdata la limita maxima a bunului simt, ci trebuie sa ai un dialog civilizat dar am observat ca nu prea poti.
    sincer mi se pare ca de multe ori esti cam arogant.
    asa a fost si ultimul post al tau referitor la ce am zis eu.

    te rog sa imi spui si mie allroad-ul tau 3.0 tdi cat consuma?
    si cum e posibil ca in acel tabel'' ciudat'' sa consume 2.7 mai mult ca 3.0 ma refer la a6, hai sa zicem ca ar putea consuma la fel prin absurd dar de ce mai mult 2.7 totusi are cilindree mai mica.
    stiu o sa spui probabil da dar e mai fortat motorul tocmai pentru ca are cilindree mai mica dar totusi e diferenta prea mica de cilindree si este aceeasi caroserie(deci imposibil)
    inca o data se dovedeste ca valorile de acolo nu au nici o treaba cu realitatea.
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Oct 2009

Distribuie pagina asta