1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sfaturi achizitie S3 8L

Discuție în 'Linia de modele S' creată de IreaL, 10 Noi 2007.

  1. IreaL 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Noi 2007
    Salut. Foarte curand vreau sa imi schimb masina...am postat la clubul audi pt ca eu imi doresc un S3 SH cel mai probabil din Germania. Problema care e? Bugetul meu alocat pt aceasta masina nu sare de 12k E. Asta ar insemna ca as putea sa iau un S3 ~2000 ~100k KM. Se merita banii? Sau la 100k KM e deja "cazuta" nu vreau sa am surprize sa mai bag inca 3k in ea cand o aduc. Stiu...depinde si de posesor...intretinere stilul de condus totul. Sper sa ma puteti ajuta si lamurii pentru ca voi cu siguranta stiti mai multe decat mine mai ales ca exista cativa care sunt posesori de S3. Multumesc!
     
    Ultima editare: 10 Noi 2007
  2. Flubber

    Flubber 6th Gear Member

    Înscris:
    15 Noi 2007
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    Audi A6 2.0TDI CGLD 120kw 163Cp 2014 Multitronic
    dc e motor diesel nu ai dc sa iti faci probleme...motoarele TDI sunt cred ca cele mai reusite motoare diesel de pana acum...sunt si economice si durabile...tin si 500 de mii de km.spun asta ca am avut un passat si avea el al bord 140 de mii si cand am facut revizia mis-a spus ca dc bag tot ulei bun si motorina calumea si nu o alerg in prostie mai ma tine 500 de mii de km fara sa bag bani in ea...asta fiind la reprezentanta la VW din pitesti EURO TECHO GRUP...
     
    Ultima editare de un moderator: 17 Iul 2011
  3. IreaL 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Noi 2007
    Stiu de diesel. probabil ca nu ai citit tot threadu pt ca e vorba de un S3. oricum ma bucur ca dupa aproape o saptamana primesc si eu un reply...
     
  4. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Asta era tare, pai hai sa nu zici ca nu-ti raspunde lumea! Sincer am citit de la inceput ce ai scris dar nu am raspuns pentru ca nu am "S" si nu prea sunt in masura sa-ti dau sfaturi. Si eu am un 1.9 tdi! Oricum sunt cativa posesori de "S" pe aici, poate......se intorc si ei din concedii:):):) si o sa primesti cateva sugestii, sfaturi!
     
  5. IreaL 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Noi 2007
    "Sper sa ma puteti ajuta si lamurii pentru ca voi cu siguranta stiti mai multe decat mine mai ales ca exista cativa care sunt posesori de S3." deci chiar va rog sa raspundeti...si sa va dati si voi cu parerea. E vorba de un 1.8 benzina de prin 2000 la 100.000 km. Nu tre sa ai unul ca sa poti da un sfat obligatoriu :)
     
  6. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Ai si tu putina rabdare ca sunt cativa baieti car detin S-uri pe aici si ei sigur o sa te lamureasca.
    Dupa parerea mea nu cred ca masina e cazuta la 100.000 Km mai ales daca are carnetul service in regula (reviziile facute la timp) mai merge mult si bine, doar ca mi se pare un pic cam scumpa.
     
    Ultima editare de un moderator: 17 Iul 2011
  7. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Nu stiu ce sa zic, la prima vedere este scumpa, mai ales ca este din 2000, dar daca este un "S", atuncea nu mai stiu, dat fiind faptul ca "S"-urile sunt destul de scumpe, chiar si modelele mai vechi!
     
  8. CIPRIOTTU

    CIPRIOTTU 5th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    Zalau, Salaj
    Masina:
    Audi A 3, 8 L, 1.6 75kw
    S la 12000 e un pret super bun, un motor de 1.8 nu e asa de sensibil cum crezi tu, poti sa iau un S3 pina la 150-160 Tkm linistit, oricum sunt motoare facut pentru turatii ridicate si are un altfel de regim de functionare decat un motor mai mic (cum am eu), daca i-au facut 225 de cai fii sigur ca au pus altfel de pistoane, de arbore, de transmisie etc. iar daca au facut o masina sport fii sigur ca au proiectat-o sa reziste la un stil de condus sportiv.
     
  9. DOOM

    DOOM Moderator Staff Member

    Înscris:
    13 Iul 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 35TDI MY2022 / Audi A1 1.6TDI MY2012
    Adibose are un S3 8L rosu modelul pe care il cauti tu.Cred ca el iti poate da info mai multe despre achizitionare, intretinere.
    Din punctul meu de vedere cred ca merita investitia...sigur vei fi satisfacut de performante si look.Din cate stiu eu motoarele sunt destul de rezistente si 100.000 km n-ar trebuis a fie o problema daca s-au schimbat consumabilele la timp si masina a fost ingrijita.
     
  10. IreaL 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Noi 2007
    Adi te astept sa imi dai si mie un sfat te rog :)
     
  11. IreaL 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Noi 2007
    si nu numai...sfatul oricui este binevenit
     
  12. kellu

    kellu Platinum Member

    Înscris:
    19 Aug 2007
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Opel Corsa
    Eu am un S dar e 4 si e vechi (1993), primele variante de S4 dezvoltate dupa S2. Ce sa zic, masina are peste 300.000 km, dar se tine bine, are motor de 2.2 turbo in 5 cilindri cu 20 valve si vreo 230 de ponei. Am dat 6000 de euroi pe ea anul trecut, in conditiile in care un Audi 100 acelasi model era undeva in jurul lui 4.500, dar ce vrei? Asta inseamna S. De cand am luat-o probleme am avut putine... un senzor de cifra octanica, pinionul de la axa cu came, acuma mai nou vitezometrul, niste brate pe fata cu toate bucsile schimbate... cam asa ceva, nimic major, cu toate ca masina am luat-o de la cineva din Timisoara si aia de-acolo sunt vestiti pentru curse, dar vad ca omul a avut grija de ea, dar de obicei cad mai greu, de-aia am ales sa merg pe Audi. Am avut unul din 1981 si daca ala m-a convins, la varsta lui, iti dai seama. Oricum, S3 e o alegere perfecta, eu sigur dupa S4-ul asta voi avea un S3 sau TT, dar bineinteles tot SH si cu motorul de 1.8 T ca m-au rupt taxele la monstrul asta actual (asta-i Romania). Eu m-am uitat si pe mobile.de, cel mai ieftin S3 e la 7.900... e de 1.8T si e frumusica masina, cu tot cu noua taxa valabila de la 1 iulie te duce undeva la 10.000 mai mult sau mai putin, ca mai sunt si cheltuieli adiacente. Bafta in continuare si sa ne anunti cand ti-ai luat bolidul... :icon_thumright:
     
  13. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    sorry, am aparut tarziu in peisaj, nu stiu cum de u am vazut acest thread pana acum....

    mai ramane valabil cu sfaturile? :)
     
  14. IreaL 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Noi 2007
    Da , bineinteles :) inca nu am facut achizitia :( kellule la 8000 iti iei un s3 cu 300.000 pe bord :scared2: adi cam tarziu ai aparut dar iti astept sfaturile :)
     
  15. kellu

    kellu Platinum Member

    Înscris:
    19 Aug 2007
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Opel Corsa
    pai daca ai mai mult e bine sa o iei cu km mai putini, dar eu ti-am spus de la cat pleaca, adica cel mai mic pret pentru S3. Bineinteles ca daca ai 12000 la dispozitie poti sa-ti iei ceva cu km mai putini, e logic. Dar si asta la 7900 de pe mobile.de nu are 300.000 ci 200, mai precis 195.000. Parerea mea e ca nu conteaza cat are pe bord, ca oricum se poate umbla la kilometraj si sa se dea inapoi, deci tu o vezi ca are 150.000 sa zicem si ea sa aiba tot 300 :) . Toata chestia e sa functioneze bine, iar asta iti dai seama dupa anumite teste... oricum astea sunt motoare de aproape un milion de kilometri ca nu sunt Dacii ;) . Uite aici:
    http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/s...RED&customerIdsAsString=&lang=en&pageNumber=1
     
  16. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    sal, deci...cum sa incep?
    ideea este destul de simpla, S3-ul este o masina cu totul deosebita, e un mic bolid care are foarte mult potential datorita tractiunii si motorului turbo.

    are mai de toate, este o masina confortabila, eu ma simt bine in ea si al drum lung si la 402 m:)

    trebuie sa stiu pentru ce vrei masina, si cat ai fi dispus sa cheltui.

    un S3 de la care sa ai pretentii costa in germania minim 12k Euro. cu adus cu totul te duce la 14.5k pe putin.

    si cand spun o masina de la care sa ai pretentii ma refer la una pana un 120k KM la bord.

    de la una care costa 10 mii si are 200.000 ...nu-ti mai vine sa te astepti sa fie impecabila.

    depinde ce vrei sa faci cu ea, o ao pentru placerea de a avea un S3 si al conduce? sau de a avea o masina cu care sa te prezinti oricand la o profocare pe asfalt!

    dezbatem in continuare... :)
     
  17. IreaL 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Noi 2007
    Imi doresc o masina de zi cu zi si cand vreau sa ma dau cu ea sa stiu ca am cu ce , dar sa nu ma rupa la intretinere. Pt asta S3ul mi se pare masina potrivita...tu sti mai multe pt ca detii unu (norocosule :))
     
  18. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    ok atunci iti recomand o masina care are pana in 120k! este departe de pragul schimburilor multiple de una alta...intretinerea!

    Asa ca ai grija ce alegi, masina asta ca si dotari standard este suficient de bine dotata!

    pune-mi intrebari daca vrei sa stii mai multe, asa nu stiu ce sa-ti spun, nu pot decat s-o laud! :)
     
  19. IreaL 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Noi 2007
    Eu chiar sunt foarte hotarat sa imi iau un S3 singura problema e ca imi e frica de intretinere...plus ca masina o voi lua din Germania si nu stiu cum o pot verifica. De curiozitate tu cati bani ai bagat in ea adi?
     
  20. adibose

    adibose 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Aug 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    2007 - A4 B7 Avant 1.9TDi
    masina am luat-o la 58 de mii d KM, acum am 67 (am facut deja 11 mii)
    n-am bagat bani in ea (tuning-ul nu cost de intretinere, deci trecem peste)
    ce bagi in ea sunt ulei, filtre, placute de frana , adica consumabilele
    5L ulei - 300 ron
    filtru 30 ron
    placute 350 ron

    Aaaa mi s-a dus o bobina de inductie (problema des intalnita la 1.8T) pe care am luat-o de la Porsche (110 ron parca) si am schimbat-o singur.

    o diagnoza din cand in cand sa vezi daca nu ai parametri nasoi, 50 ron.

    cam atat pana acum.
    masina este impecabila
     

Distribuie pagina asta