1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Side Assist la Audi A6 C7

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de Nicolcea, 7 Ian 2019.

  1. Nicolcea

    Nicolcea 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2010
    Locație:
    Targu Jiu
    Masina:
    Audi A8 D4 (CTBA) 3.0 diesel , 2015
    Buna ziua,
    Doresc sa fac un retrofit si am o nelamurire cu radarele care se monteaza in bara din spate.
    Am gasit aceste coduri 4G0907566C 4G0907568C (master si slave) care sunt pentru A6 4G dar in acelasi timp am gasit si 4G0907566D, 4G0907568D tot master si slave pentru A6 4G .
    Imi puteti spune care ar fi diferta dintre ele si care s-ar potrivi pentru A6 C7 facelift ?
    Am deschis acest topic deoarece nu am gasit nimic despre aceasta functie pe forum la Audi A6 C7.
    Multumesc.
     
    Master89 apreciază asta.
  2. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Tie nu o sa ti se potriveasca nici C nici D.
     
  3. Nicolcea

    Nicolcea 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2010
    Locație:
    Targu Jiu
    Masina:
    Audi A8 D4 (CTBA) 3.0 diesel , 2015
    C si D sunt pentru modelele pana in 2014 nu si pentru facelift ? poti sa fi putin mai explicit daca tot mi-ai dat un raspuns partial ? Multumesc
     
  4. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Pai daca ti-am dat un raspuns partial inseamna ca asta am facut. Adica nu ti-am dat un raspuns explicit. :)
    Multi forumisti vor sa isi aduca masinile la stadiul "full de full" pe bordura din fata blocului, cu informatii copiate, trunchiate si de multe ori inexacte si apoi se plang ca rezultatul nu este pe masura asteptarilor.
    Pentru detalii amanuntite te scarpini in buzunar la reprezentanta sau apelezi la unul din prestatorii de servicii din pagina dedicata a acestui forum.
    Nu de alta, dar daca iti dau codurile modulelor (chiar daca tu nu ai postat seria de caroserie) si nu o sa iti mearga o sa spui ca nu ti-am dat informatia corecta si ai pierdut banii....
    In cazul de fata ti-am raspuns punctual la intrebare
    adica niciunul din module nu se potriveste pe masina ta. Am gresit cu ceva ?
     
    bobalex18 apreciază asta.
  5. Nicolcea

    Nicolcea 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2010
    Locație:
    Targu Jiu
    Masina:
    Audi A8 D4 (CTBA) 3.0 diesel , 2015
    de la un “ audi expert” ma asteptam la un alt raspuns , speram sa la un ajutor nu la un raspuns in bataie de joc de care ma puteam lipsi.
    “Multumesc “ pentru ajutor.
    P.s.
    Nu sunt un “forumist” am vb cu cineva de pe acest forum din secriunea servicii pt un retrofit si voiam sa iau piesele second din dezmembrari in ideea ca o sa ies ceva mai ieftin.
    WAUZZZ4G1G1N034094 in speranta ca ma poti ajuta
     
  6. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Pai si de ce nu l-ai intrebat direct pe acel cineva de pe forum ce coduri iti trebuie pentru a ti le cauta tu in alta parte? Sau te-a trimis la plimbare? :)
    Ai pus prost problema de la inceput. Eu ti-am raspuns punctual la intrebare nu ti-am dat un raspuns in bataie de joc. De la un membru cu 8 ani si ceva vechime sincer ma asteptam la mai mult.
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nicolcea si multi altii, voi aveti impresia ca forumurile sunt locuri unde se obtin gratis / degeaba / moca, anumite lucruri. Te inseli. :) Nu mai este de mult asa. Forumurile sunt niste locuri unde cei care intra invata ce trebuie sa faca si cum sa procedeze. Cine este "baiat destept" se orienteaza imediat ce are de facut fara intrebari. Nu ti-a raspuns nimeni in bataie de joc si a caracteriza deja un om pentru ca asa crezi tu, este o mare greseala.
    Deja iti spun eu ca userul si colegul Catalin nu iti va mai raspunde pe forum pentru ca noi astia care scriem si vrem sa ajutam suntem luati de prosti.

    Daca erai baiat destept trebuia sa mentionezi asta de la inceput
    nu sa stam noi sa "te tragem de limba cu patentul" :) pentru ca nu stiti sa intrebati si cum sa puneti problema.
    Voi nici nu stiti sa va folositi de un forum si de informatiile existente pe un forum, din pacate. Mai ales dupa atatia ani de forum nu ai invatat nimic.
    Pe langa asta mai sunteti si recalcitranti pentru ca nu primiti raspunsul care il vreti voi si cand vreti voi in loc sa spuneti multumesc si atat, fara alte comentarii.

    Te rog fara alte comentarii la acest mesaj pentru ca iti va dispare imediat si prevad ca iei si o suspendare pentru aprofundarea materiei.
     
  8. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    salut @Nicolcea

    aici este un topic unde poți găsi diferite pagini web care te ajută să vezi anumite componente. informațiile sunt basic și înainte de a cumpăra ceva este preferabil să verifici informația cu cineva care știe mai multe decât mine sau tine.
    http://www.clubaudi.ro/threads/elsa-etka-tecdoc-si-alte-programe-de-piese-on-line.31407/

    pe unul dintre link-uri, pentru a6 facelift am găsit:
    https://nemigaparts.com/cat_spares/etka/audi/a6q/798/907350/

    M: 4G0 907 566 M
    S: 4G0 907 568 M

    informația nu trebuie să o consideri 100% sigură.

    fără supărare, dar colegii au dreptate în ceea ce au scris.
     
    borsy, Nicolcea și stefan550 apreciază asta.
  9. waf

    waf Platinum Member

    Înscris:
    15 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    oooo A4,2003,1.9 TDI quattro,AVF 131cp; Vw Golf IV,2003,1.9 TDI 4motion,ARL 150 cp
    Haideti sa fim impartiali si sa nu mai luam apararea unuia sau altuia, indiferent daca ne este prieten sau daca ne cunoastem (indiferent de circumstante).
    Colegul @Nicolcea dorea sa stie daca acele piese se potrivesc pt masina lui in vederea unui retrofit. Catalin (@cata181 ) a raspuns perfect corect si valabil ca nu sunt pt masina lui.
    Eiii, problema intervine acum, pt ca in mod sigur Catalin asa cum a stiut sa raspunda ca nu se potrivesc, la fel de bine stia si care ar fi codurile care s-ar potrivi la masina colegului. Fiind vorba de un forum, e posibil ca raspunsul normal asteptat ar fi fost:
    Tie nu o sa ti se potriveasca nici C nici D dar o sa se potriveasca X, Y si Z.
    Eu il inteleg perfect pe Catalin, ca nu e chiar ok sa primesti informatii de la un coleg care se ocupa cu astfel de servicii, dar tu sa vrei sa te duci la concurenta.
    Insa tot la fel de corect ar fi sa admitem ca (nu fac referire la Catalin) inainte sa fie bataia asta acerba intre prestatorii de servicii ei impartaseau aceste informatii cu toti membrii fara nicio problema. Insa acum, folosesc forumul doar pt reclama, doar sa 'pescuiasca' clienti..etc.
    Repet, nu fac referire la Catalin! La fel, trebuie precizat si criteriile pe baza carora colegii care presteaza servicii isi aleg clientii. Mai nou se prefera sa stai cu laptop ul si sa faci retrofituri decat sa tragi fire, sa lipesti, sa demontezi..etc.
     
    Ultima editare: 7 Ian 2019
    blue_eyed, rotitza, Virus23jme și alți 3 apreciază asta.
  10. Nicolcea

    Nicolcea 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2010
    Locație:
    Targu Jiu
    Masina:
    Audi A8 D4 (CTBA) 3.0 diesel , 2015
    Eu imi cer scuze , am pus problema gresit , nu doresc sa imi fac acest retrofit singur ptc nu ma simt in stare .... , doar piesele as fi vrut sa lei iau mai ieftin gen ebay , dezmembrari .... in speranta ca o sa reduc consturile .
    Multumesc.
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ai deja informatile in topic pentru a stii de unde sa le cumperi. Cauti seria = VIN a unei masinii cu dotarile dorite de tine si asa afli imediat codurile necesare. Asta trebuia sa mentionezi de la inceput si asa trebuia sa procedezi.
     
    Nicolcea apreciază asta.
  12. boditza

    boditza 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A6 C7 FL BiTdi
    @Nicolcea uite ce am eu:

    Address 3C: Lane Change (J769) Labels: 5Q0-907-566.clb
    Part No SW: 4G0 907 566 M HW: 4H0 907 566 F
    Component: SWA Master H06 0060
    Serial number: 0362809299
    Coding: 040311
    Shop #: WSC 02391 785 00200
    ASAM Dataset: EV_LaneChangAssis 001028
    ROD: EV_LaneChangAssis_AU21.rod
    VCID: 397342DDB8FEAF89EE-806C

    Lane Change Assistant 2:
    Subsystem 1 - Part No SW: 4G0 907 568 M HW: 4H0 907 568 F
    Component: SWA Slave H06 0060
    Serial number: 0361593134
    Coding: 040311

    No fault code found.
     
    borsy și Nicolcea apreciază asta.
  13. stefan01 4th Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6 C7,1.8 TFSI - 2016
    Stie cineva care fi motivul pt care luminozitatea nu se mentine la valoarea setata,sau in ce conditii se reseteaza la minim?

    Am inteles ca e mentinuta de memoria cheii,totusi am bateria schimbata la cea pe care o folosesc ,si totusi random se duce in minim cateodata
     
  14. GT829

    GT829 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Ian 2018
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6
    Salutare,
    Dupa multi km, ploi si lapovita, mi-a aparut eroarea aceasta. Intrebarea este: trebuie data neaparat demontata bara spate si verificat mufe si cablajul de la senzor sau e ceva legat de controller in sine, o pot rezolva singur sau e necesar sa ma duc la o reprezentanta ? (Nu locuiesc in Romania, altfel cu siguranta, apelam direct la cineva ce se pricepe).

    IMG_20191217_141442.jpg
     
  15. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    De ce sa demontezi bara, cand problema o constituie modulul de avertizare cu leduri din oglinda dreapta ? Este posibil sa ai nevoie de alta lampa de avertizare.
     
  16. GT829

    GT829 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Ian 2018
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6
    Modulul acela de avertizare din oglinda este actionat de o centrala, ce primeste semnal de la cele 2 radare de sub bara spate. Unul din cele 2 radare a incetat sa functioneze, am sa las masina la o reprezentanta Audi pt schimb radar si recalibrare ACC.
     
  17. D@ni3l

    D@ni3l 4th Gear Member

    Înscris:
    22 Iun 2018
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 C7.5 2016 Avant 2.0 Ultra 190 CP
    Nu intermediaza nici “o centrala” comunicarea dintre lampi si senzorii din bara ci insasi unul din senzorii din bara comunica cu ambele module.
     
  18. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Eroarea cu short to ground in ambele lampi am intalnit-o si eu, ele au un fir comun. Eu am rezolvat dand jos cele 2 lampi din oglinzi, curatand pinii lampilor si pinii din mufe, unul era putin oxidat, putin spray de contacte si apoi infipte bine la loc in lampi.
     

Distribuie pagina asta