1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sistemul de Aer Conditionat - Climatronic la Audi A4 B8 - modificare sistem AC

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de glumaretzuu, 3 Sep 2008.

  1. EuSebyU1

    EuSebyU1 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Iul 2014
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDI CAGA 143CP, 2009
    Salut,

    Stiti cumva codul pentru piesele 18 si 19 din a doua imagine atasata la postul #122?

    Multumesc!
     
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
  3. EuSebyU1

    EuSebyU1 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Iul 2014
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDI CAGA 143CP, 2009
    Multumesc mult audi66!
     
  4. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Pentru cei cu eroarea:

    00256 - A/C Pressure/Temperature Sensor (G395)
    008 - Implausible Signal - Intermittent

    Inainte de a baga bani aiurea pe un senzor nou, verificati cat freon aveti in instalatie, eu aveam eroarea data constant(chiar daca o stergeam). Dupa umplerea instalatiei cu freon eroarea a disparut si totul functioneaza in parametri acum.

    Bafta.
     
  5. andrew_oly

    andrew_oly 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2008
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI 177cp CAGA Multitronic 2013
    Revin cu noutati.. am fost la un electrician auto, am verificat senzorul cu pricina, care se pare ca era defect, si l-am inlocuit intr-o etapa ulterioara, ocazie cu care am verificat si cantitatea de freon, care este in regula. Am efectuat proba, in sfarsit am aer rece in masina :) Am verificat dupa pe tester, eroarea a fost stearsa si totul e ok acum. Multumesc pentru sugestii!
     
  6. dragos1701 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Iul 2014
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    A4B8/2.0 CAGB(136cp)/2010
    Salut, Si eu am aceasta eroare cu senzorul G395. Cum adica sa mearga la reprezentanta sa il schimbe ca e gratis? E o eroare cunoscuta si se schimba senzorul cu unul mai bun pe cheltuiala lor? Mulțumesc de răspuns.
     
  7. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW


    N-ai citit atent. Acel raspuns era pentru propozitia "bolduita", nu pentru schimbarea senzorului G350.
     
  8. andrew_oly

    andrew_oly 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Aug 2008
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI 177cp CAGA Multitronic 2013
    Am fost intre timp si la reprezentanta pentru actiunea pe clima, consta intr-un update de soft ce dureaza aprox 1h, nu are nicio legatura cu senzorul, dupa cum bine a intuit colegul nucugheri.
     
  9. dragos1701 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Iul 2014
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    A4B8/2.0 CAGB(136cp)/2010
    Multumesc pentru raspunsuri. Aveti idee daca scot senzorul d-acolo pierd freonul ? M-am uitat ieri la el si e crapata carcasa din plastic plus ca are si un pin rupt, deci clar trebuie inlocuit.
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu pierzi nimic.
     
  11. dragos1701 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Iul 2014
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    A4B8/2.0 CAGB(136cp)/2010
    Multumesc
     
  12. sandumbogdan

    sandumbogdan Gold Member

    Înscris:
    26 Mai 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI multitronic CAGA 105kW 2011
    salutare, am gasit o eroare pe VCDS:

    Address 08: Auto HVAC (J255) Labels: Redir Fail!
    1 Fault Found:
    01271 - Positioning Motor for Temperature Flap (V68)
    001 - Upper Limit Exceeded - Intermittent
    Fault Frequency: 19
    Reset counter: 67
    Mileage: 156760 km
    Date: 2015.12.06
    Time: 07:45:58

    a mai intalnit cineva aceasta eroare?
    climatizarea functioneaza bine, data de 06.12 .2015 e data ultimei aparitii? de atunci nu a mai avut probleme?
    am patit in iarna sa se blocheze ecranul de la MMI si nu mai afisa climatizarea, i-am dat reset la MMI apasand cele 3 butoane si totul si-a reveni, oare e de atunci sau nu are nici o legatura?
     
  13. Lucieu

    Lucieu 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2016
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A4 B8, CAGA 1968cmc diesel, 105 kw, 2008
    EuSebyU1 ai reusit sa faci acest retrofit? Ma intereseaza si pe mine.
     
  14. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Pai sterge-o si vezi daca mai apare, are caracter intermitent. Se poate sa se fi stocat in urma a ceea ce ai specificat in mesaj.
     
  15. sandumbogdan

    sandumbogdan Gold Member

    Înscris:
    26 Mai 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI multitronic CAGA 105kW 2011
    am sters si nu mai apare deocamdata insa daca scrie Fault Frequency: 19 inseamna ca s-a intamplat de multe ori, nu?
     
  16. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Nu neaparat datele care apar adiacent erorii se refera mot-a-mot si cu traducere explicita la aceasta.
    Poate sa insemne frecventa/numarul de aparitie a erorilor in general pe acel modul .
     
    sandumbogdan apreciază asta.
  17. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    @Lucieu: Eu am facut de curand acest retrofit partial (fara panoul de comanda pe doua zone) si pot spune ca sunt destul de multumit. Am urmat oarecum tutorialele de pe net, printre care si cele de pe link-urile postate mai sus de colegul @audi66, dar am preluat aerul din circuitul de ventilatie de sub scaune. Am facut doua ferestre in peretii laterali ai piesei de conexiune dintre aeroterma si tubulatura care duce la grila de venilatie din spate. Dezavantajul este ca aeroterma trimite aer pe acolo numai cand este selectata ventilatia pe parbriz + picioare sau pe parbriz + guri ventilatie bord + picioare. Pentru a creste fluxul de aer am montat in canalul central de ventilatie, care duce in spate, un ventilator de 60 mm comandat printr-un circuit regulator de turatie al carui reglaj in tensiune este realizat de potentiometrul de 5 kohm al grilei de ventilatie spate. Acum ma declar multumit de fluxul de aer ce ajunge in spate mai ales ca acesta poate fi ajustat.
     
  18. Lucieu

    Lucieu 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2016
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A4 B8, CAGA 1968cmc diesel, 105 kw, 2008
    @paulkf , multumesc pentru informatie. Eu am climatronic simplu, nu pe 2 zone si as vrea sa fac retrofitul cu cele trei piese din fotografia postata de @audi66, consider ca e mult mai simplu. Ceea ce nu stiu este daca pot inlocui doar partea cu grilele de ventilatie situate deasupra prizei sau imi trebuie toata partea din spatele consolei centrale (grile de ventilatie + partea cu priza).
     
  19. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    @Lucieu, ai nevoie de aceste trei piese (poza reala cu piesele pe care le-am cumparat si montat eu):
    attachment.jpg
    Cutia de depozitare din capatul consolei centrale (inspre bancheta spate) se demonteaza/declipseaza si se inlocuieste cu grila de ventilatie. Cred ca la asta te-ai referit. Dar pana acolo ai de demontat toata consola centrala. Retrofitul iti ia cam 2-3 ore daca ai toate sculele necesare si esti bine documentat. Neaparat ai nevoie de o minifreza.
     
  20. Lucieu

    Lucieu 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2016
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A4 B8, CAGA 1968cmc diesel, 105 kw, 2008
    Da, la zona cutiei de depozitare m-am referit. Multumesc frumos pentru informatii, totusi minifreza de ce imi trebuie?

    @paulkf, acum am vazut ca esti din Constanta. Imi poti da numarul tau sa vorbim? Poate ne si intalnim si imi arati despre ce este vorba.
     

Distribuie pagina asta