1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sistemul de directie - suspensie - planetare - rulmenti sau tren de rulare la A4 B8

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de mir_A4, 20 Oct 2010.

  1. alex_ 4th Gear Member

    Înscris:
    23 Feb 2010
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 Avant 2009, 2.0 TDI (CAGA) 143cp
    Da' ce-ai cu ei daca nu bat, nu troncane, nu-ti fac probleme ?
     
  2. Pahy 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Apr 2017
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    A4, 2.0,2009
    Salutare

    Am descoperit ca am joc în planetara stanga spre cutie.de fapt se mișcă în interiorul cutie.precizez ca este multitronic. Ce ar putea fii și ce costuri ar presupune reparatia
     
  3. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Pahy aici gasesti tot ce iti trebuie #242
     
  4. Pahy 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Apr 2017
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    A4, 2.0,2009
    Mulțumesc mult
     
  5. Stefantauru

    Stefantauru 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Iul 2016
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8
    Salutare baieti. In ultima vreme aud niste pocnituri in volan, la efectuarea virajului, iar directia se ingreuneaza considerabil. Am atasat un filmulet. Aveti idee de la ce poate fi?

     
  6. Azlat 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Oct 2011
    Locație:
    Maramureș
    Masina:
    Audi SQ5 2014 3.0 BiTDI
    La fel am si eu, am fost la reprezentata, uite ce mi-au zis. Am schimbat toate alea, problema inca persista din pacate, iti spun doar ca problema nu pleaca de la ce mi-au zis in cazul in care treci si iti da acelasi verdict....
     
    lowlife apreciază asta.
  7. Stefantauru

    Stefantauru 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Iul 2016
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8
    Eu am schimbat bratele superioare in toamna. Este posibil sa vina separat de bucsi ?
     
  8. sandumbogdan

    sandumbogdan Gold Member

    Înscris:
    26 Mai 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI multitronic CAGA 105kW 2011
    Salutare.
    De ceva timp a aparut o trancaneala la roata stanga fata atunci cand merg pe drumuri rele, de ex. cum e in Iasi in centru cu piatra cubica.
    Am fost la service, au tras de toate si au spus ca ei nu gasesc nimic uzat, nici bucse, nici bielete uzate, nimic.
    Au spus ca parca se simte putin joc la caseta de directie dar cica daca ar fi de acolo atunci nu ar trebui sa se auda zgomot in curba ci numai cand merg drept inainte si totusi se aude si in curba uneori.
    Exact asa am patit si la Golf, trancanea si nu se stia de unde asa ca am schimbat toate bucsele si bieletele antirului si acum e ca noua.
    Ce parere aveti? Sa schimb tot ce tine de bucse si bielete?
     
  9. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Verifica mai atent capul de bara pe partea stanga. Eu am avut o manifestare similara. La cea mai mica denivelare troncanea de mama focului pe partea stanga. Am schimbat capul de bara stanga desi nu se simtea un joc foarte mare si am scapat de zgomote. La mine se auzea si cand bateam in roata stanga.
     
  10. sandumbogdan

    sandumbogdan Gold Member

    Înscris:
    26 Mai 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI multitronic CAGA 105kW 2011
    Capul de bara tine de directie?
    La tine se simtea joc cu masina ridicata si rotile in aer sau cu suspensia comprimata adica ridicata pe stand de directie sau cumva sa nu ramana rotile suspendate?
    La o cautare rapida am gazit urmatoarele variante:
    https://www.pieseauto.ro/kit-brate/set-brate-suspensie-147090554.html
    https://www.pieseauto.ro/kit-brate/...-b8-8k2-set-10-piese-directie-1749214638.html
    La prima varianta vad ca sunt 5 piese pt. fiecare parte si nu vad sa fie cap de bara pe acolo.
    La a doua varianta vad ca sunt 6 piese pt. fiecare parte si parca se vede ceva ce pare a fi cap de bara.
    E corect?
     
  11. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    In primul link, primele doua de sus, cele curbate si negre.
    8K0422817B si 8K0422818B.
     
    sandumbogdan apreciază asta.
  12. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Ca sa te lamuresti cum vin, uite aici reperele 4 si 5
    Directie A4 B8.jpg
     
    sandumbogdan apreciază asta.
  13. Bogdan.campean

    Bogdan.campean 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Sep 2016
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 b8 2.0 tdi 2009 CAGA 143 HP multitronic
    Salut. Dețin un A4 b8 multitronic din 2009 și ce vreo luna îmi trepidează volanul la 115 km/h și la 125/130 se calmează. Până la 210 testat nu mișcă deloc.
    Am echilibrat rotile, într-adevăr erau puțin dezechilibrare, dar după am testat mașina iar acum trepidatii e mai pronunțat și începe de la 95km/h până la 130, iar la decelerare(fara frânare) trepidează foarte tare.
    Un sfat la ce mă port aștepta? Doar săptămâna viitoare am loc la mecanic.
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    La nici unul. Desfaci rotile si verifici tot ce este pe acolo de verificat adica planezi HUB-ul si asa mai departe. Am tot scris pe forum ce sa faceti dar voi nu cititi, doar puneti interbari. Nu suntem la ghicitoare si nu te poate ajuta nimeni cu problema asta care poate avea zeci de cauze.
     
    Andi Man și Bogdan.campean apreciază asta.
  15. Bogdan.campean

    Bogdan.campean 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Sep 2016
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 b8 2.0 tdi 2009 CAGA 143 HP multitronic
    Revin cu răspunsul problemei, destul de târziu dar poate ajuta.
    Am pus jantele de iarnă și a fost totul ok
    Am mers cu jantele de vara la vulcanizare și l-am pus pe băiat sa le învârtă de "n" ori sa vad eventuale bolfe, denivelari ale jantei sau cauciucurilor.
    Totul bine.
    După ce a dat toți plumbii jos , vreo 15 , a mai montat 30 de grame și e totul bine.
    Problema a revenit dar am observat că a mai sărit niste plumb. Mulțumesc
     
  16. Alin19 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Iul 2016
    Locație:
    Onesti
    Masina:
    A4 b8 2.0 Tdi 2008,85kw
    Detin un audi a4 b8 (cutie manuala)...cand fac o plecare de pe loc (in viteza 1) mai brusca, se aude o pocnitura undeva la rotile din fata, iar cand bag in marsalier la fel face, o singura pocnitura si gata...daca plec mai usor nu se aude...
    Am fost la service, dupa multe verificari, mi-a spus ca se gandeste la planetara sau undeva la cutie.
    Acum poate a mai avut cinava problema asta, ca eu cu un an in urma am schimbat planetara dreapta, dar se manifesta altfel ( alt zgomot si vibra foarte tare masina la accelerari. Era capul de planetara dinspre cutie, dar am schimbat toata planetara ca nu am gasit separat.)
     
  17. Alex90 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Sep 2016
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A4 ,105 kw, Automata, 2013
    Sunt posesorul uni audi a4 b8 din 2013 (125k de km) cutie automata.Problema cu care ma confrunt e urmatoarea:la viteze mari 130-140 km/h masina nu mai are stabilitate.Uneori simt ca volanul merge sacadat.Ce tine de jante, cauciucuri, unghiuri de directie au fost facute.Aveti idee ce ar putea fi.Multumesc frumos!
     
  18. samsung710n 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Iun 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    A4, 2.0 tdi 177, 2013
    Si eu simt la fel ca merge volanul sacadat, si la fel nu am stabilitate ! Si mai este un coleg dintre noi din Cluj care mi a trimis mesaj sa ma intrebe daca am rezolvat, si NU. Am facut test de amortizoare, totul perfect, am schimbat brate fata....am intrebat si la reprezentanta, aia de acolo ziceau ca nu au mai auzit de chestia asta ca nu e stabila masina la 150, si ca valseaza pe autostrada, chiar daca am jante de 18. Mai ramane de facut geometria fata spate saptamana asta !
     
    Alex90 apreciază asta.
  19. Alex90 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Sep 2016
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A4 ,105 kw, Automata, 2013
    samsung710n, Exact aceleasi simtome le am si eu pe autostrada. Daca rezolvi cumva sa ne spui.
     
    smurff apreciază asta.
  20. Iulian321

    Iulian321 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Iul 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 1.8TFSI CJEB 2013
    De curand sunt si eu posesorul unui A4 1.8 tfsi si aceleasi simptome am descoperit si eu....
    Pe autostrada daca trec mai brusc de pe o banda pe alta simt ca si cum as acvaplana, ma sperie chesti asta...
    La fel patesc si daca accelerez brusc in primele doua trepte, masina incepe sa danseze. In rest se comporta exemplar chiar si la 200 km/h fara nicio vibratie
    Jantepe sunt originale pe 16 cu cauciucuri Pirelli in stare f buna
     

Distribuie pagina asta