1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sistemul de directie - suspensie - planetare - rulmenti sau tren de rulare la A4 B8

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de mir_A4, 20 Oct 2010.

  1. Uglea_17

    Uglea_17 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2017
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4, 2.0, 88 kw, 120 cai, CJCC, 2014
    Salutare. Simteam si eu acel hop in volan la virare, am inteles ca poate fi din caseta de directie sau de la bieletele de directie. Masina mi-e in service in acest moment pentru schimbarea bieletelor respective. Eu aveam si ceva batai la ambele roti din fata. Diseara sau maine ridic masina de la ei si voi vedea daca mai am acea problema. Te tin la curent.
     
    flawyl31 și Audi a4 avant apreciază asta.
  2. Uglea_17

    Uglea_17 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2017
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4, 2.0, 88 kw, 120 cai, CJCC, 2014
    Confirm. Mi-au fost schimbate bieletele de directie care bateau, nu mai are volanul acea pauza la rotire. Cel putin inca nu am simtit.
     
  3. Audiowner 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Feb 2018
    Locație:
    Anglia
    Masina:
    Audi A5, 3.0 , 2013
    Ma poate ajuta cineva cu un cod pt planetara audi a4 b8 CAHA , multumesc
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ultima revizie este 8K0 407 451 LX.
     
  5. Uglea_17

    Uglea_17 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2017
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4, 2.0, 88 kw, 120 cai, CJCC, 2014
  6. patrickpop96 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Dec 2013
    Locație:
    Dej
    Masina:
    A4 B8 , 2.0 , 170 cp ,2010
    Salut. Am un sunet ciudat la virarea roților pe loc se aude ca un “pocnet “ și s-a agravat și la viteze mici . Se simte și in volan . O idee de la ce ar fi ?
     
  7. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Ai facut o verificare a suspensiei fata si a directiei ? Cauzele pot fi multiple, de la articulatii pana la caseta de directie si/sau axul (articulatiile coloanei) volanului.
     
  8. patrickpop96 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Dec 2013
    Locație:
    Dej
    Masina:
    A4 B8 , 2.0 , 170 cp ,2010
    Da . Am schimbat Flansele de la amortizor , bieletele antiruliu , doua bucși , teoretic ar trebui sa fie Ok direcția
     
  9. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Ce ai enumerat tu ca ai schimbat tin de suspensie ... Pe partea de directie ai verificat ceva, de exemplu jocurile in pivoti si capetele de bara ?
     
  10. patrickpop96 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Dec 2013
    Locație:
    Dej
    Masina:
    A4 B8 , 2.0 , 170 cp ,2010
    Da . Îs Ok. Eu ceva pe coloana de direcție bănuiesc. Am observat ca suna și când îs rotile suspendate și motorul oprit
     
  11. Uglea_17

    Uglea_17 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2017
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4, 2.0, 88 kw, 120 cai, CJCC, 2014
    Caseta de directie, ar trebui verificat mai insistent si bieletele de directie.
     
  12. csongi01 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8/8k
    Salutare. Am dus masina la service cu un cap de planetara stang suspect. Baietii mi-au confirmat ca acolo e buba, dar mi-au gasit doar planetara OEM la 2200 ron.
    Le-am cerut codul dar inca nu mi-au raspuns.
    Ma poate ajuta cineva cu un cod de cap planetara pt. WAUZZZ8KXDA145468 / CJCA. (sau e aceeasi poveste ca aici?)
    Multumesc.
     
  13. sorinel 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2017
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a4 cjcb 2014
    La masina din semnatura la urcarea sau coborarea unu mic damb la viteza mica se aud niste trosnituri atat in fata cat si in spate. Am fost la mecanic si a tras de toate cele de sub masina si nu a gasit nimic. Mecanicul m-a indrumat sa fac un test de amortizoare. Intrebare: a-r putea fi oalele de la amortizoare? Au pe acolo ceva bucseraie? Sau insusi amortizoarele sunt duse. M-am uitat la ele si nu par curse. Ce ar putea fi?
     
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Cum adica oalele sa fie de vina ? Ai masina facuta din bucati sudate ? In caz contrar, lasa oalele in pace si inlocuieste flansele amortizoarelor.
     
  15. sorinel 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2017
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a4 cjcb 2014
    Pe fata a- s
    schimba flansele (oalele) dar pe spate exista asa ceva ? Pe spate face cel mai rau. Am facut un test de amortizoare si sunt in grafic si fata si spatele. Ce parere ai audi66 ? Multumesc.
     
  16. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Ai facut testul de amortizoare pe standul (cu vibratii) pentru suspensii, sau asa ... la ochiometru ti-a spus mecanicul ca amortizoarele sunt bune, in ,,parametrii" ? Cum ai facut testul de amortizoare ?
     
  17. sorinel 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2017
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a4 cjcb 2014
    Sa facut pe stand. Pe un monitor iti arata procentajul fiecarei roti. Toate patru au avut peste 70 la suta. Pe fata am gasit un disc desfacut din surub. Dupa ce l-am strins nu mai face asa rau. Se aude ceva trosnind. Am sa ma uit prin spatele canapelelor, am sa dau cu silicon pe la garnituri, si am sa bag vaselina pe la aparatoarea de noroi de la amortizor. Trebuie sa gasesc pana la urma....... trosnitura.
     
  18. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Trosniturile/pocniturile nu sunt de la bancheta spate sau aparatorile de noroi. Ai verificat daca nu atinge pe undeva la caroserie traseul evacuarii si in ce stare sunt amortizoarele/inelele din cauciuc prin intermediul carora se fixeaza evacuarea de caroserie ? Bucsile cum se prezinta ? Daca bancheta din spate a fost demontata, de regula trebuie inlocuite prinderile din plastic in care se fixeaza bancheta de caroserie, deoarece acestea se cam sparg la scoaterea banchetei, iar neinlocuirea lor poate provoca diferite zgomote la denivelari. Sunt destui colegi care au ramas cu celebrii ,,greierasi" la trecerea peste denivelari, dupa ce au demontat bancheta spate, dar totusi nu sunt ,,trosnituri".
     
    Ultima editare: 13 Iun 2018
    lowlife apreciază asta.
  19. sorinel 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2017
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a4 cjcb 2014
    Multumesc pentru toate invataturile. Cand am sa gasesc trosniturile va anunt
     
  20. sorinel 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2017
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a4 cjcb 2014
    Iata ce am gasit. Dupa ce am umblat prin mai multi doctori sa gasesc scartieturile sau cloncaniturile am ajuns si la colegul Marian Milea. Dupa ce a tras si el de toate rotile si fiarele de sub masina si am facut ocolul cartierului pentru a auzi si el galagia, am ajuns la concluzia ca este din toba. Daca merg cu ea subturata se aude exact cloncanitura dar prelung. Tin sa precizez ca am schimbat si bieletele antiruliu de pe spate. Acum a ramas scartaiala: daca urc sau cobor, cu spatele sau cu fata un mic damb, se aude un scartait sau trosnituri ca si cand ar freca ceva pe uscat. Nici eu si nici el nu am putut sa ne dam seama ce ar fi. Oare ce ar putea fi? Sa dau cu spray siliconic pe toate bucsile? Am pus vaselina pe capetele arcurilor acolo unde se proptesc ele de cauciucul acele, am pus vaselina pe aparatoare de noroi acolo unde se intilneste cu amortizorul si nimic. Ce sa-i mai fac?
     

Distribuie pagina asta