1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sistemul de directie - suspensie - planetare - rulmenti sau tren de rulare la A4 B8

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de mir_A4, 20 Oct 2010.

  1. mav 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Noi 2013
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A5 2014 / 2.0 Tdi CGLC / Multitronic
    Salutare colegi, un A4 Facelift fără ADS din fabrica poate sa vina cu dynamic steering?
     
  2. Fastas

    Fastas 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2018
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi a4 b8 ,2.0 tdi 143cp CAGA, 2010
    Salut tuturor, de 2 saptamani ma confrunt cu o problema la care nu gasesc solutie ,am un audi a4 b8 caga 2010 decembrie la care bate ceva destul de urat in fata cand virez stanga si trec peste o groapa sau denivelare se aude foarte tare o bataie si un fel de scartaiala "crrrr" iar cand merg drept peste gropi mici si dese pe partea dreapta fata se aud niste batai da mai incet si cand franez asa repetat una dupa alta fara sa ma opresc se aude "toc" "toc" da asta numa pe partea dreapta fata .
    Am fost deja la 2 mecanici la primu o verificat tot ce era in fata o tras de toate si mio gasit joc la caseta de directie bun am pus una electronica ca sa am si eu servotronic totul merge super volanu usor dar bataile nu au disparut
    Am dus inapoi masina la fel o mai verificat odata si o zis ca nu are nimic sa stau linistit si sa circul ca nu are nimic...mie nu mi se par normale bataile din fata ce le aud asa ca am mers la alt mecanic
    La fel a verificat tot ce era de verifcat brate bucsi pivot etc o tras de toate + test amortizoare pe tester si o mers si o tura cu masina o zis ca totui ok asa urat fac telescoapele de la masina ca sunt sport
    Voi ce parere aveti ? Ce altceva ar putea fi in fata ce bate ce nu a fost verificat de mecanici ? Flansa amortizor? Antiruliu? Planetara? Suport motor? Sau cutie? Ambi mecanici or tras de tot ce era cica si nu are nimica joc? Se poate sa fi omis ei ceva ?

    Vreau sa mai adaug si filmulet si sa mentionez ca dinafara nu se aude nimic a stat un prieten si afara nu a auzit nimic sa bata




     
    Ultima editare: 29 Sep 2018
  3. flawyl31

    flawyl31 4th Gear Member

    Înscris:
    25 Iul 2017
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 Avant B8, 8+1 LLA, CAGA
    @Fastas Asemănător am patit si eu la viraje si gropi, nu se poate diagnostica 100%. Am schimbat capul de planetara si a dispărut totul.

    M-a costat undeva la 350 lei, marka SKF, set complet.
     
  4. Fastas

    Fastas 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2018
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi a4 b8 ,2.0 tdi 143cp CAGA, 2010
    Mersi de sfat o sa schimb capul de la planetara. Inca nu am avut timp sa merg la un alt service pentru ca am tot fost plecat
     
  5. Al3xx 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Iul 2018
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi A4, CAGA, 2009
    Salutare, am si eu o problema cu directia la masina. Daca tin volanul perfect drept, imi trage foarte tare, ori stanga ori dreapta. Am fost la o constatare la un service, mi-a gasit doar o bucsa la bratul inferior "terminata", in rest totul ok. El mi-a recomandat sa schimb bucsa si sa-mi refac unghiul de directie, dar nu prea imi vine sa cred ca doar din atat imi face mie problema asta. Voi ce parere aveti?
     
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pai hotaraste-te. Daca tii volanul drept ai 3 variante, merge drept, o ia in stanga sau in dreapta.
    Nu ai cum sa tii volanul drept si masina sa mearga in zig-zag decat daca ai directia praf, in ultimul stadiu posibil.
     
  7. Al3xx 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Iul 2018
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi A4, CAGA, 2009
    Chiar nu stiu sa explic exact cum se manifesta, mai bine dau cateva exemple.
    Cand merg pe un drum cu doua "santuti" facute de tir-uri si dau drumul la volan merge exact in zig-zag, stanga dreapta, ma aruncă foarte agresiv.
    Dacă trec peste o denivelare se simte parcă am pierdut total directia, parcă as aluneca pe gheata.
    Dacă merg normal pe un drum drept si dau drumul la volan o sa traga ori stanga, ori dreapta. Dacă trage de exemplu stanga si incerc sa o îndrept in secunda 2 se duce in dreapta.
    In seara asta mergeam linistit cu volantul drept si imi trăgea progresiv dreapta.
    Acum nu stiu ce e normal si ce e nu-i ok. Aceasta mașina e prima pentru mine si nu stiu cum e ok si cum nu. Va multumesc.
     
  8. Racman Stefan

    Racman Stefan 3rd Gear Member

    Înscris:
    24 Noi 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 Avant, 2.0 TDI, CAGA, MMV, 2011
    Ce dimensiuni ai la anvelope?

    Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    al3xx in primul rand verifica la directie problemea ta. Pe urma schimba tot ce ti s-a spus ca trebuie sa schimbi la acel control. Si nu in ultimul rand despre problema care o ai tu cu "dansatul" masini pe strada sa stii ca s-a mai discutat si s-a ajuns la concluzia ca anvelopele mai late cauzeaza acest efect. S-a discutat despre problema asta in aria Jante si anvelope. Cauta acolo si citeste. Bafta
     
    lowlife apreciază asta.
  10. sandman

    sandman 6th Gear Member

    Înscris:
    15 Mai 2014
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    ex: Audi A4 B8 Avant, 2.0TDI 170CP, 2011
    ce marca sa aleg la brate? febi, swag, trw? lemforder nu au.
     
  11. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Eu as zice TRW. Echipeaza si ei pe original .
     
    Florin C apreciază asta.
  12. Al3xx 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Iul 2018
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi A4, CAGA, 2009
    Mașina asa ma luat-o, cu cauciucuri 225/50/17, unu are dot 14 celalalt are 16, de la pirelli. In iarna asta am de gând să cumpăr un set nou, atunci să văd cum se simte.

    @Cristi multumesc pentru sfat, o sa mai citesc cand mai prind ceva timp liber, va fi lectura inainte de somn :))
     
  13. Stealian Bogdan 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Mar 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDI, 2011
    Salut! De curand am constatat ca imi "huruie" rumentul roata de pe stanga fata. Dpdv calitativ ce brand recomandati? Eu ma gandisem la FAG sau SKF...
    Multumesc:)
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Sau SNR. Doar din astea 3 marci alegi ce sa cumperi. De obicei masina ta vine din fabrica cu SNR. Bafta.
     
  15. Fastas

    Fastas 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2018
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi a4 b8 ,2.0 tdi 143cp CAGA, 2010
    Revin cu problema ce am postat mai sus,am fost iar la mecanic planetarele sunt in stare buna ... a fost verificat nu au gasit nimic defect si chiar in ziua aia la serviz nu am reusit sa ii arat la mecanicu respectiv cum bate ca era destul de cald afara ,am observat ca zgomotul de la roata fata dreapta se aude doar cand e rece afara...

    Ieri din greseala am reusit sa reproduc sunetul in parcare volanul era virat la stanga si cand am coborat din masina sa auzit un pic am inceput sa misc de masina si tot se aude dar numa cand e virat volanu la stanga cand e drept sau la dreapta virat nu se aude postez o filmare sa va arat exact...


    Eu banuiesc ca este antiruliul , voi ce ziceti ? Mersi
     
  16. Elviss 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Iul 2018
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi a4 b8 s-line
    Salutare,
    Am și eu un audi A4 B8 din 2011 si am o problema cu scârțâială. Am tot fost pe la mecanici și cam toți mi-au zis ca sunt brațele de jos cele curbate defecte mi-au și arătat. Bucșa de pe con era sparta și in spate unde e bucsa cea mare cauciucul era cam tăiat. Acuma e surpriza: am cumpărat brațe știind ca toate au conul la fel dar din păcate nu e la fel. Sunt 2 tipuri 14.4 mm și 16.8 mm eu am luat de 14.4 mm . Acum am luat-o serie de pe un brat de pe dreapta 8K0 407 696G si am tot căutat pe internet dar nu găsesc mai nimic. Stie cineva un alt cod care sa se potrivească la masina mea ? Mi-ar fi de mare folos. Mulțumesc .
     
  17. Andi Man

    Andi Man 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Sep 2016
    Locație:
    Suedia
    Masina:
    A4 B8 Avant, 2.0 TDI 110 KW (CJCD), NYM, 2014

    Salut, verifica crucea de la axul de directie posibil sa ai un joc acolo. Am patit la un bmw exact cum descri tu, am schmbat-o si problemele au disparut.

    Ca idee e piesa din mijloc.

    [​IMG]
     
  18. Andrei Emanuel Vasile 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Dec 2018
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 2011
    Va salut. Tocmai am achiziționat un A4 B8 din 2011, 2.0 143 cp cu 246.000 km. Întâmpin următoarea problema.: când virez volanul stânga dreapta atât pe loc cât și în mers se simte o bătaie în partea fata/dreapta, cel mai bine se simte în vibrația volanului, iar servodirectia pare cam dura fata de alte mașini pe care le am mai condus.
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Inainte de a scrie pe forum ai citit si tu acest topic si ai fost la un mecanic auto profesionist ? Sa stii ca pe ghicite nu stie nimeni, din pacate. Pot fi zeci de cauze pentru problema ta.
     
  20. DragosM90 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2014
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B8, 2.0TDI CAGA, 2008
    Salut!

    Am o problema cu Audi-ul meu, de azi dimineata se aude un sunet ciudat (pare de cauciuc...) de la roata dreapta , ma puteti ajuta cu un sfat de la ce ar putea fi? Se aude doar cand virez volanul lent, la viteza daca iau viraj nu se aude sau daca trec spre denivelari. Pun si video ce l-am incarcat pe youtube:






    Multumesc frumos :)
     

Distribuie pagina asta