1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sistemul de directie - suspensie - planetare - rulmenti sau tren de rulare la A4 B9

Discuție în 'Audi A4 B9 (2015 - prezent)' creată de Cristian Vasile S, 6 Noi 2017.

  1. dapman

    dapman 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2019
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B9 quttro SLine, DETA 140 kW, 2016
    Multumesc mult!
     
  2. Tavvi 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Sep 2019
    Locație:
    Nasaud
    Masina:
    Audi a4 2016 2.0
    Salutare,
    Am si eu un B9 150 cp motor 2.0 cutie S-tronic cu 192.000 km. In momentul in care trec peste ceva denivelare se aude o bataie puternica. Am dus-o la mecanic iar mecanicul a zis ca bataia se aude in locul unde intra planetara (roata dreapta) in cutie. Care ar fi problema, dar solutia ? Trebuie data cutia jos si trimisa la reconditionat ?
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Si nu este posibil sa fie chiar tripoda cu probleme ?
     
  4. djxme200

    djxme200 Silver Member

    Înscris:
    31 Ian 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B9 avant, 2.0tdi, quattro, 2016 Ex A8, 3.0TDI, 2006, B&O
    Salut,
    La 2.0 TDI Quattro se pot schimba doar bucsile de la bara stabilizatoare spate ?

    La revizie mecanicul mi-a spus ca le-a vazut unpic uzate. La magazin pentru piese auto mi-au spus ca vin doar impreuna cu bara stabilizatoare si doar pe original pentru ca e Quattro.
     
  5. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    eu le-am schimbat pe față. am schimbat doar bucșile. oricum le-am schimbat degeaba.
     
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pe spate nu se gasesc ca reper separat, ci doar impreuna cu bara stabilizatoare.
     
    djxme200 apreciază asta.
  7. djxme200

    djxme200 Silver Member

    Înscris:
    31 Ian 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B9 avant, 2.0tdi, quattro, 2016 Ex A8, 3.0TDI, 2006, B&O
  8. Sofocle 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Dec 2015
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A4, 2.0 tdi 140kw, 2016
    Salut,
    Am un Audi A4 2016, 2.0 tdi 190, Deta, stronic.
    De aproximativ două luni am un zgomot metalic tip clanc, parca ar fi slăbit un șurub si permite mișcarea parțială a doua componente.
    Se manifestă doar la cald, când circul cu mașina peste 1h și mai ales când este cald afara, accelerare/decelerare și la frânare, uneori la o ușoară torsionare a caroseriei.
    Când circul mai mult, la un drum de 4h și afara 30 grade incepe sa facă și mai des, la toate semafoarele, etc.
    Am avut mai multe constatări, verificat toată suspensia, planetara, flanșa, șuruburi suspensie,jug motor, suporți cutie și motor, etrier, etc. Nimic nu pare a fi în neregula.
    Am găsit pe un forum extern oameni cu aceeași situație rezolvată prin TPI 2044902/4 , din cate am înțeles ar fi o componenta a cadrului motor sau ceva similar, defect de producție la care în interiorul sau, la cald, datorita dilatării și adezivului ajung două părți metalice in contact.
    A mai experimentat cineva problema ?
    Mă poate ajuta cineva cu acest TPI sau alte detalii că să înțeleg situația și să merg pregătit in service ? Am deja 6 prezentări in reprezentanta, in ultimele 2 luni, cu nervi și bani risipiți.
    Mulțumesc
     
    Lusulica85 și tox apreciază asta.
  9. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    @Sofocle
    Ai descris fff bine problema mea. De 3 ani incerc sa o rezolv și nu am reușit.

    La.mine face doar când e cald și când merg peste 45-60 de minute.

    La ultima revizie la dealer mi-au spus că par uzate bucsile de la bratul superior. Nu le-am schimbat încă.
     
    tox apreciază asta.
  10. Sofocle 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Dec 2015
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A4, 2.0 tdi 140kw, 2016
    "Bine" că nu sunt singurul cu problema asta, sa ii dam de cap. Pe același forum a fost cineva care a înlocuit brațele superioare fara nici o îmbunătățire.
    Nu am reușit să găsesc informații concrete despre acel TPI, incerc sa ajung săptămâna asta la reprezentanta. Daca reușești tu mai devreme, te rog postează un update.
     
    tox apreciază asta.
  11. rdy2drive

    rdy2drive 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Mar 2020
    Locație:
    București
    Masina:
    A4b9 TFSI
    Si la mine se aude uneori dar destul de infundat acest click/clack... evident doar cand este foarte cald. Bucsile de la bratele superioare le am schimbat si eu pe garantie dar degeaba... tot face cand este cald afara. Pe mine nu ma deranjeaza pentru ca se aude destul de incet, infundat asa.
     
  12. Sofocle 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Dec 2015
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A4, 2.0 tdi 140kw, 2016
    Am făcut reparația din acel TPI, a dispărut zgomotul pentru o perioada, acum a reapărut.
    Este vorba de o plăcuță de întărire din grosimea lonjeronului de care vin fixate 2 șuruburi ale cadrului motor. Cred că acele șuruburi sunt cu întindere și trebuie înlocuite. Mă poate ajuta cineva cu o schema și coduri pentru acele suruburi ? Mă interesează în principal cele două din imagini.
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu suruburile sunt de vina. A fost o eroare de fabricatie la B9 cu sudatul anumitor componente suprapuse.
    Se "fabrica" manual o scula, un fier-beton indoit, cu ajutorul caruia se poate crea un spatiu intre cele 2 componente, indoindu-le.
    Acele 2 "placi" se dilata la cald si se ating intre ele, trebuiesc doar distantate.
    Ca sa fii sigur ca problema este rezolvata, asigura-te ca mecanicul ce face aceasta operatiune foloseste o camera endoscopica.
     
  14. jax 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Iul 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 B9 S-line, 2.0 TFSI (CYMC) 252 CP
    Salut
    Si eu am un zgomot ce-l aud cand stau la volan. Il aud undeva in spate dreapta, ca si cum s-ar misca niste cablu / sau lovi cablu de metal.
    Am scos tot din portbagaj, inclusiv roata de rezerva si plasticul unde vine cricul. Am verificat mai multe in zona aripi.. nu ii dau de cap.

    La mine nu face doar la cald, cum ies din parcare cu marsarier aud.
    Practic la body flex apare zgomotul
     
  15. Sofocle 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Dec 2015
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A4, 2.0 tdi 140kw, 2016
    In urma unei revizii capitale a suspensiei fata - brațe complet, bielete antiruliu, capete de bara int+ext, bucșe bara stabilizatoare, amortizoare cu flanse, am scăpat de probleme dar a apărut una noua:
    Zgomot de tip planetara de pe partea stânga față in viraj la dreapta in sarcina : curbe serpentine. Se aude discret și la accelerare pe drept, cu volanul ușor spre dreapta, tot timpul in intervalul 30-60 km/h, creste in frecvență odată cu viteza.
    Am înlocuit planetarele între ele, am testat o planetara noua, am verificat flanșele din cutie, schimbat rulment roata stânga - zgomotul este neschimbat.
    Test suspensie, geometrie - totul ok.
    Dati-mi o idee va rog, ce ar putea fi?
     
  16. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    @Sofocle ai scăpat de acel "clanc"?
    Nu de alta, dar perioada asta nici la mine nu facem. abia din mai începe să facă :)). Sunt in extrasezon la clanc :))))
     
  17. Sofocle 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Dec 2015
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A4, 2.0 tdi 140kw, 2016
    Acel clanc l-am rezolvat teoretic prin reparația la lonjeron, voi afla mai sigur când revine temperatura la 30+
     
  18. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    @audi66 poți să oferi documentația pentru acel TPI sau o descriere exactă a intervenției ?
     
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu, nu e publica documentatia.
     
  20. djxme200

    djxme200 Silver Member

    Înscris:
    31 Ian 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B9 avant, 2.0tdi, quattro, 2016 Ex A8, 3.0TDI, 2006, B&O
    @Sofocle ai rezolvat ceva cu zgomotul acela descris in video? mi se pare ca incepe sa faca si la mine ceva asemanator, tot pe accelerare undeva la ~40km/h viraj dreapta si zgomotul pare sa vina din fata dreapta. Cateva zile l-am auzit mai des si parca mai tare, acum de cateva zile nu prea l-am mai auzit.
     

Distribuie pagina asta