Sistemul de franare la A3 8P - inlocuire placute si discuri - avertizare in bord BRAKE - modificare

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de OvMov, 13 Sep 2013.

1. daddu87

daddu87 1st Gear Member

Locație:
    Campulung
    Masina:
    A3 S-line 2.0 TDI BMN 170 CP 2007
    Salutare,
    Urmeaza sa.mi schimb si eu placutele de frana + discurile si voiam sa merg pe combinatia Ate Ceramic + Ate Power, asta am vazut ca se recomanda aici pe forum cat si prin alte parti dar, dupa ce am facut un research mai amanuntit pe site.ul lor am constatat ca placutele ceramice nu sunt ''acele placute ceramice'' si ca producatorul in speta, Ate, nu recomanda combinatia asta. E drept ca nu precizeaza ca ar fi incompatibile, dar nu recomanda.

Screenshots_2017-08-11-14-55-51.png Screenshots_2017-08-11-13-20-12.png

Voi ce parere aveti?

2. AndreyPH

AndreyPH Gold Member

Locație:
    Bucuresti / Busteni
    Masina:
    Audi A3 8P Sportback, BKD, 2005, 170CP
    Mergi pe discuri si placute normale, Ate. Diferenta aia de bani nu justifica in niciun fel, cel putin nu la dimensiunea discurilor standard pe A3.

3. daddu87

daddu87 1st Gear Member

Locație:
    Campulung
    Masina:
    A3 S-line 2.0 TDI BMN 170 CP 2007
    Pai diferenta e, dar in avantajul produselor Ate fata de OEM, deci daca ar fi sa aleg in functie de pret ordinea ar fi Ate, Ate Power/Ceramic, OEM. Ma incanta faptul ca Ate Ceramic nu produc asa mult praf, sau cel putin asa spun ei, si nu se mai murdaresc jantele. Discurile Ate Power sunt mai ochioase, in rest nu e mare fas. Cred ca o sa merg pe Ate Power + Ceramic pt. fata si Stoc + Ceramic pe spate. Daca fac zgomot mare, o sa trec inapoi la discuri stoc.
    Lichid de frana de care recomandati?

4. AndreyPH

AndreyPH Gold Member

Locație:
    Bucuresti / Busteni
    Masina:
    Audi A3 8P Sportback, BKD, 2005, 170CP
    Eu de diferenta intre Ate Power si Ate normal vorbeam mai sus, unde ziceam ca nu se justifica diferenta de bani intre cele doua.
    Mergi pe lichid de frana OE VW.

Distribuie pagina asta