1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sistemul de franare la A4 B5 - Discuri - placute - etrieri si lichid Frana - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de elad, 27 Dec 2008.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
  2. doryan23

    doryan23 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A6 C6 Avant 2.0 CAHA 2009
    Iti multumesc de raspuns!
     
  3. Tony_Montana

    Tony_Montana 3rd Gear Member

    Înscris:
    28 Ian 2018
    Locație:
    Valu Lui Traian
    Masina:
    Audi A4 B5 1.9 Tdi Ajm An Fabricatie 2000
    Salut,
    De curand a trebuit sa schimb si eu discurile de frana + placute fata. Discurile fiind ovalizate produceau o trepidatie de fiecare data cand calcam pedala de frana. Ca si marca am ales Trw si pentru discuri si pentru placute de frana.
    Costul total al acestei operatiuni, piese + manopera service a fost de 803 lei dar in afara de discuri si placute, am mai schimbat si altele.
     
  4. Tony_Montana

    Tony_Montana 3rd Gear Member

    Înscris:
    28 Ian 2018
    Locație:
    Valu Lui Traian
    Masina:
    Audi A4 B5 1.9 Tdi Ajm An Fabricatie 2000
    Salutare tuturor colegilor de forum. Luna aceasta am reusit sa schimb, discurile si placutele de frana pentru puntea spate a masini.
    Ca si marca am ales discurile si placutele de frana tot de la TRW.
    Tin sa mentionez un lucru foarte important, discurile de frana de la TRW vin fara acel cerc zimtat = cititorul de ABS, care are legatura cu senzorul ABS.
    Cercurile zimtate = cititorul de ABS, care sunt atasate in poze mai jos, au fost cumparate separat de la producatorul de piese Metzger avand acest cod de piesa (Audi OE - 443614149A).
    Discurile de frana de la TRW au codul ( TRW - Df 2771) iar placutele de frana au acest cod (TRW - GDB1330).
    Costul total al pieselor a fost de 355 de lei, iar costul manoperei la service fost de 145 de lei, fiind inclus si testul de verificare a franelor .
    De cand am schimbat discurile si placutele de frana ( Fata + Spate) am observat o imbunatatire considerabila a sistemului de franare .
    Recomand discurile si placutele de frana marca TRW.
     
  5. Bogdannebunu

    Bogdannebunu 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2018
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    audi A4B7 2.0 tdi quattro BRD
    Salut,
    Poate ma ajutați și pe mine unpic. Dețin un A4 B5 1.6 al din 1998 si de câteva zile am întâmpinat o problema. Când rulez incet se aude o bataie în fata (tac,tac,tac...) si dispare cand franez, indiferent ca e masina in viteza sau o las la liber tot se,aude. Am fost la mecanic si mi-a spus ca sunt plăcuțele sau discurile. A ridicat roata, a învârtit dar nu se aude acel zgomot doar atata se simte, ca imi frânează puțin roata. Menționez ca am schimbat capete planetare SKF, discurile, plăcuțele, bratele au 1 an jumatate de cand sunt schimbate. Discuri si placute Delphi. De la ce poate fi bătaia aceea daca ma poate ajuta cu un sfat cineva ?
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu te poate ajuta nimeni din fata calculatorului. Sunt zeci de cauze. La mecanic rezolvi problema dar nu la cel la care ai fost pana acum.
     
  7. Bogdannebunu

    Bogdannebunu 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2018
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    audi A4B7 2.0 tdi quattro BRD
    Salut.
    Am fost azi la alți doi mecanici si fiecare miau dat un răspuns diferit, unu mia spus ca e din cutie deși masina era in liber și suspendata, altul mia spus ca nu e grav pot merge ca nu se întâmplă nimic. Acuma sa ma pun sa schimb cutia și toata fata? De aceea am scris pe acest forum pentru ca am crezut k a mai,pățit careva ai poate să-mi dea vreun sfat. 3 mecanici, 3 răspunsuri diferite.
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Faci investigatii amanuntite.
    Noi din fata PC-ului nu avem de unde sa stim ce iti bate tie la masina si nu putem decat sa ajungem la 20 de raspunsuri plecand de la alea 3 care deja le ai.
     
  9. andyred 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 B5 1.8i ADR
    Am o nelamurire la un Audi A4 B5 cod motor ADR din 1996. Codul de pe discurile OE fata este 4A0615301B ceea ce corespunde conform ETKA unei dimensiuni de 288 x 15 mm. Discul demontat si masurat este de 282 mm x13 mm si nici nu pare sa aiba loc de inca 6 mm in etrier.
    As vrea sa le schimb si intrebarea ar fi care este de fapt dimensiunea si de unde neconcordanta asta intre cod si masuratoare ?
    Multam
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Lasa ce scrie pe disc ca si cod. Tu afla ce cod si dimensiune ai exact pentru discurile de la masina ta conform seriei de sasiu (asta afli la orice magazin de piese auto deoarece au ei programe pentru decodrae seriei sasiu) si asa iti cumperi discuri. Dezbatem aiurea un subiect care nu are nici o relevanta pentru acest forum.
     
  11. andyred 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2009
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 B5 1.8i ADR
    am fost la 3 magazine de piese auto si pe baza codului de sasiu m-au intrebat daca sunt de 280 sau 288mm ca sa stie ce sa imi aduca. Ori sunt aia prosti ori undeva e o problema. Daca ar fi fost simplu nu as fi intrebat pe forum
     
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Sunt prosti.
     
  13. balacenoiu

    balacenoiu 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Mar 2013
    Locație:
    Novaci,Gorj
    Masina:
    A4 B5 1.9tdi 1996
    Buna Seara. Imi cer scuze daca deranjez cu postarea mea ! :anbet: Detin un Audi a4b5 1.9 90cp si de la un timp ma trezesc in anumite momente ca pedala de frana e moale se duce pana la podea apoi isi revine se intampla rar nu stiu ce ar putea fi, specific ca uneori e moale si revine la a 3 pedala uneori e moale doar prima pedala, nu am reusit sa depistez in ce conditii se intampla dar ceea ce pot spune e ca am facut o verificare la pompa de vacum dar aceasta absorbe isi face treaba. Pompa de frana a fost reconditionata acum 6 luni problema a aparut cam de o luna. A mai intampinat cineva aceasta problema, ma poate ajuta cu o informatie ?:anbet:
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Pompa de frana se schimba NU se reconditioneaza. Nu cumperi pompa mizerie chinezeasca ci una originala, de preferat.
    La problema ta se face diagnoza, se verifica toate, dar absolut toate liniile de vacuum, se aeriseste sistemul la toate rotile si la pompa ABS in mod obligatoriu si se verfica obligatoriu pompa tandem.

    Un forum functioneaza in felul urmator: dupa ce ai facut tot ce era de facut (diagnoza, reparatii, demontare, inlocuire piese defecte cu alte piese noi si originale, curatare senzori si asa mai departe) si ai epuizat toate solutiile, atunci cand ai probleme, citesti si intrebi pe forum. Tu ai procedat exact invers.

    Ulterior trebuie sa scrii si sa spui cum ai rezolvat o problema pentru ca un forum asa se construieste, nu pe intrebari ci despre cum am rezolvat o problema. Bafta.

    Dupa ce faci tot ce ti-am spus eu mai scrii aici cum ai rezolvat problema.
     
    balacenoiu apreciază asta.
  15. balacenoiu

    balacenoiu 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Mar 2013
    Locație:
    Novaci,Gorj
    Masina:
    A4 B5 1.9tdi 1996
    Multumesc frumos pentru sfat o sa revin cu o postare dupa ce o sa rezolv problema pentru ca sunt constient ca oricine poate avea astfel de probleme si poate fi de ajutor uneori.
     
  16. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Eu cred ca problema ta e tulumba de frana. Insa e doar o suspiciune. Mergi la service.
     
    balacenoiu apreciază asta.
  17. balacenoiu

    balacenoiu 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Mar 2013
    Locație:
    Novaci,Gorj
    Masina:
    A4 B5 1.9tdi 1996
    Am schimbat pompa centrala de frana si simptomele au disparut. Nu ma mai trezesc cu pedala de frana moale si fara franare in mers.
     
    ovidiutm apreciază asta.
  18. gtincu 4th Gear Member

    Înscris:
    18 Mai 2011
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4 B5.5 Avant 1.9 TDI AJM 2000
    Stie cineva care e lungimea suruburilor care tin etrierul (nu port-etrierul ) spate, la masina din profil ?
    Am gasit in descrieri 21 si 28 mm si nu stiu de care sa iau.
    Mersi.
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    @gtincu cand mai ceri ajutor pentru identificare si demontare piese scrie obligatoriu seria de sasiu, cod motor si an de fabricatie exact, pentru a putea fi ajutat. Invatati sa cereti ajutor si nu asa cum ai scris mesajul anterior. Fara a identifica exact masina in programele pentru piese = plansele din ETKA si ELSA sau alte programe pentru piese sau reparatii, se poate face sau afla doar pe ghicite ceea ce doresti.

    In plus cauti si te ajuti singur. Adica pana iti raspunde cineva, care are acces la ETKA, cauti aici pe forum unde exista programe pentru aflat codurile de piese pentru marca Audi si nu numai.
    Adica sa citesti aici: http://www.clubaudi.ro/threads/elsa-etka-tecdoc-si-alte-programe-de-piese-on-line.31407/ mai precis sa cauti in acest program: https://audi.7zap.com/en/rdw/ si/sau aici: http://www.oemepc.com/audi si/sau aici: https://www.ilcats.ru/audi/?function=getModels&market=RDW&language=en
     
  20. gtincu 4th Gear Member

    Înscris:
    18 Mai 2011
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    A4 B5.5 Avant 1.9 TDI AJM 2000
    Am cautat inainte de a posta pe https://audi.7zap.com/en/rdw cu seria de sasiu wauzzz8dz1a041603 si am gasit piesa 321615141 si in descriere e M8X21.
    Doar ca atunci cand caut piesa sa o cumpar apare la lungime 28 mm pe cateva siteuri dar de acolo de unde mi-ar fi cel mai convenabil/simplu sa o iau apare 21 mm.
    Nu ma pricep prea bine nu stiu daca 21 din M8X21 e lungime si de ce apare la vanzare la descriere 28.
    Nu stiu de ce presupui ca n-am citit, nu m-am interesat, am venit si am atuncat aici o intrebare, nu a fost deloc asa.
     

Distribuie pagina asta